EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kroky na zníženie nákladov na zavedenie vysokorýchlostných elektronických komunikačných sietí

Kroky na zníženie nákladov na zavedenie vysokorýchlostných elektronických komunikačných sietí

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Smernica 2014/61/EÚ o opatreniach na zníženie nákladov na zavedenie vysokorýchlostných elektronických komunikačných sietí

AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?

  • Jej cieľom je uľahčiť a propagovať rozšírenie vysokorýchlostných elektronických komunikačných sietí (EKS) (t. j. rýchleho širokopásmového internetu s rýchlosťami nad 30 Mbit/s) v . Hlavná prekážka je finančná, keďže náklady na zavedenie fyzickej infraštruktúry predstavujú až 80 % všetkých nákladov (napr. rozkopanie ciest na uloženie káblov širokopásmového pripojenia).
  • Vo všeobecnosti existujú štyri prístupy:
    • podpora opakovaného využitia existujúcej fyzickej infraštruktúry,
    • vytvorenie podmienok pre koordináciu stavebných prác a efektívnejšiu inštaláciu novej fyzickej infraštruktúry,
    • vybavenie novopostavených a významne obnovovaných budov fyzickou infraštruktúrou a
    • zefektívnenie postupov vydávania povolení na stavebné práce.

HLAVNÉ BODY

Hlavné piliere smernice:

  • 1.

    Prístup k existujúcej fyzickej infraštruktúre

    • Krajiny EÚ majú zabezpečiť, aby prevádzkovatelia sietí* (telekomunikačných a tiež energetických, dopravných a vodovodných) poskytovali telekomunikačným operátorom prístup k svojej fyzickej infraštruktúre.
    • Od prevádzkovateľov sietí sa vyžaduje, aby prístup k svojej fyzickej infraštruktúre poskytovali za primeraných podmienok vrátane ceny.
  • 2.

    Koordinácia stavebných prác

    • Krajiny EÚ majú zabezpečiť, aby prevádzkovatelia sietí rokovali o dohodách s telekomunikačnými operátormi s cieľom koordinovať stavebné práce.
    • Ak sa tieto práce financujú z verejných zdrojov, prevádzkovatelia sietí musia vyhovieť každej primeranej a včasnej žiadosti o koordináciu, pokiaľ tým nevzniknú žiadne dodatočné náklady a nebude to brániť kontrole koordinácie. Znamená to, že všetky prírastkové náklady spojené so spoločným zavádzaním sa musia nahradiť, inak môže byť žiadosť zamietnutá.
    • Krajiny EÚ budú vyžadovať, aby v záujme rokovaní o dohode o koordinácii stavebných prác každý prevádzkovateľ siete poskytol na žiadosť poskytovateľa verejných komunikačných sietí určité minimálne informácie o prebiehajúcich alebo plánovaných stavebných prácach: a) miesto a druh prác, b) príslušné prvky siete, c) odhadovaný dátum začatia prác a ich trvanie a d) kontaktné miesto.
  • 3.

    Transparentnosť

    S cieľom zlepšiť proces zavádzania musia krajiny EÚ zabezpečiť, aby podniky, ktoré EKS zavádzajú, mali prístup k minimálnym informáciám o existujúcej fyzickej infraštruktúre, ako napríklad:

    • miesto a trasa,
    • typ/využívanie infraštruktúry a
    • kontaktné miesto.

Poskytnutím takýchto informácií sa zabezpečí obmedzenie nákladov na tieto projekty na minimum (napríklad prístupom k už existujúcej fyzickej infraštruktúre a koordináciou inžinierskych prác). Prístup k minimálnym informáciám môže byť obmedzený z týchto dôvodov:

  • bezpečnosť sietí a ich integrita,
  • bezpečnosť štátu,
  • verejné zdravie alebo bezpečnosť a
  • dôvernosť alebo pracovné a obchodné tajomstvo.

Udeľovanie povolení

  • Krajiny EÚ musia zabezpečiť, aby všetky príslušné informácie o podmienkach a postupoch udeľovania povolení na stavebné práce potrebné na zavedenie EKS boli prístupné prostredníctvom jednotného informačného miesta.
  • Krajiny EÚ môžu dovoliť, aby sa žiadosti o povolenia predkladali elektronicky.
  • Rozhodnutia o udelení povolenia sa vydávajú do štyroch mesiacov a každé odmietnutie udeliť povolenie má byť plne odôvodnené.

Budovy pripravené na zavedenie vysokorýchlostných sietí

  • Nové budovy a významne obnovované budovy sa musia vybaviť fyzickou infraštruktúrou (napríklad malými káblovodmi), ktorá umožní napojenie vysokorýchlostných EKS. Budovy musia mať prístupový bod a musia byť pre poskytovateľov verejných komunikačných sietí ľahko prístupné. Musí sa to vykonať technologicky neutrálnym spôsobom (t. j. infraštruktúra nemá vyžadovať ani predpokladať využitie konkrétnej technológie). Výnimky sú však možné (napríklad v prípade pamiatok alebo rekreačných objektov).
  • Poskytovatelia majú právo na prístup k prístupovému bodu za spravodlivých a nediskriminačných podmienok.

Mimosúdne postupy

Krajiny EÚ musia zaviesť mimosúdne postupy na včasné vyriešenie sporov vyplývajúcich z uplatňovania tejto smernice.

Sankcie

Krajiny EÚ musia stanoviť pravidlá pre sankcie v prípade nedodržania vnútroštátnych opatrení prijatých na základe tejto smernice. Stanovené sankcie musia byť vhodné, účinné, primerané a odrádzajúce.

Odporúčanie o súbore nástrojov na podporu oživenia hospodárstva po kríze COVID-19

V septembri 2020 prijala Európska komisia odporúčanie, v ktorom poskytla krajinám EÚ usmernenie ohľadne toho, ako do 30. marca 2021 vytvoriť a dohodnúť súbor nástrojov pozostávajúci zo spoločných najlepších postupov s cieľom uľahčiť zavádzanie vysokokapacitných pevných a bezdrôtových sietí tak, že sa odstránia zbytočné administratívne prekážky a rádiové frekvenčné spektrum sa bude prideľovať sieťam piatej generácie (5G) koordinovane za podmienok priaznivých pre investovanie, najmä v priemyselných cezhraničných prípadoch. Krajiny EÚ majú následne oznámiť Komisii plán vykonávania súboru nástrojov (30. apríla 2021) a podať správu o jeho vykonávaní (30. apríla 2022).

ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?

Smernica mala byť transponovaná do právnych predpisov krajín EÚ do 1. januára 2016 a pravidlá sa majú uplatňovať od 1. júla 2016.

Komisia túto smernicu v súčasnosti preskúmava, ako bolo uvedené v oznámení o formovaní digitálnej budúcnosti Európy.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Prevádzkovatelia sietí: poskytovatelia verejných komunikačných sietí, ale aj verejnoprospešných služieb, napríklad v oblasti energie, verejného vykurovania, vody, odpadovej vody alebo dopravy.

HLAVNÝ DOKUMENT

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/61/EÚ z 15. mája 2014 o opatreniach na zníženie nákladov na zavedenie vysokorýchlostných elektronických komunikačných sietí (Ú. v. EÚ L 155, 23.5.2014, s. 1 – 14)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Odporúčanie Komisie (EÚ) 2020/1307 z 18. septembra 2020 o spoločnom súbore nástrojov Únie na zníženie nákladov na zavádzanie vysokokapacitných sietí a zabezpečenie včasného prístupu k rádiovému frekvenčnému spektru 5G priaznivého pre investície v záujme podpory pripojiteľnosti s cieľom oživiť hospodárstvo po kríze COVID-19 v Únii (Ú. v. EÚ L 305, 21.9.2020, s. 33 – 41)

Posledná aktualizácia 25.11.2020

Top