Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Podpora konkurencieschopnosti EÚ v oblasti nanoelektroniky a zabudovaných počítačových systémov

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Verejno-súkromné partnerstvá v rámci programu Horizont Európa' for an updated information about the subject.

Podpora konkurencieschopnosti EÚ v oblasti nanoelektroniky a zabudovaných počítačových systémov

Týmto právnym predpisom Európskej únie sa zriaďuje partnerstvo v rámci súkromného a verejného sektora pod názvom ECSEL, ktorého cieľom je rýchlo znížiť priepasť medzi výskumom a trhom, a tak udržať EÚ na čele odvetvia elektronických komponentov a systémov.

AKT

Nariadenie Rady (EÚ) č. 561/2014 zo 6. mája 2014, ktorým sa zriaďuje spoločný podnik ECSEL.

SÚHRN

ECSEL spája dve existujúce spoločné technologické iniciatívy (STI) EÚ v oblasti nanoelektroniky (ENIAC) a zabudovaných počítačových systémov (Artemis) a Európsku technologickú platformu (ETP) na integráciu inteligentných systémov (EPoSS). Je zriadený na obdobie rokov 2014 až 2024. Elektronické komponenty a systémy sú kľúčové pre inováciu produktov a produktivity v hospodárstve a zohrávajú dôležitú úlohu pri riešení mnohých problémov, ktorým spoločnosť čelí.

Tieto oblasti sú prioritnými témami v Horizonte 2020, programe EÚ pre výskum a inováciu na obdobie rokov 2014 až 2020.

Ciele

  • prispievať k rozvoju silného a konkurencieschopného európskeho priemyslu elektronických komponentov a systémov;
  • zabezpečovať prístup všetkým zainteresovaným stranám k infraštruktúre svetovej úrovne na navrhovanie a výrobu elektronických komponentov a zabudovaných a inteligentných systémov.

Výhody

Vďaka ECSEL sa:

  • zabezpečuje dodávka kľúčových digitálnych technológií, čím sa podporuje inovácia vo všetkých hlavných európskych hospodárskych odvetviach, a tak sa v tejto oblasti zabezpečuje nezávislosť;
  • dosahuje kritické množstvo, čoho dôsledkom je vytváranie klastrov, najmä v súvislosti s MSP;
  • znižuje riziko a obdobie potrebné na uvedenie na trh;
  • koordinujú stratégie s krajinami EÚ na prilákanie súkromných investícií, a tak sa zamedzuje duplicite úsilia;
  • znižujú náklady prostredníctvom zhromažďovania zdrojov.

Partneri

  • Európska komisia;
  • krajiny EÚ a pridružené krajiny;
  • tri súkromné priemyselné združenia (EPoSS, AENEAS a ARTEMIS Industry Association), ktoré zastupujú oblasti mikroelektroniky a nanoelektroniky, zabudovaných/kyberfyzických a inteligentných integrovaných systémov.

Rozpočet

Prostredníctvom programu Horizont 2020 EÚ investuje do ECSEL takmer 1,18 miliardy EUR. Očakáva sa, že finančné príspevky zúčastnených krajín EÚ dosiahnu prinajmenšom túto sumu a ostatní partneri prispejú sumou prinajmenšom 2,34 miliardy EUR.

Kontext

V Zmluve o fungovaní Európskej únie (článok 187) sa umožňuje zriaďovanie spoločných podnikov, prostredníctvom ktorých môžu verejné a súkromné sektory v krajinách EÚ spojiť sily potrebné pre účinné vykonanie programov Únie v oblasti výskumných a pilotných programov a programov technologického rozvoja.

REFERENCIE

Akt

Nadobudnutie účinnosti

Termín transpozície v členských štátoch

Úradný vestník Európskej únie

Nariadenie (EÚ) č. 561/2014

27. júna 2014

-

Ú. v. EÚ L 169, 7.6.2014

Posledná aktualizácia: 03.08.2014

Top