Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Inštitút EÚ pre bezpečnostné štúdie

Inštitút EÚ pre bezpečnostné štúdie

Inštitút Európskej únie pre bezpečnostné štúdie zabezpečuje výskum a analýzu medzinárodných záležitostí, a pomáha tak EÚ vytvárať zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

AKT

Rozhodnutie Rady 2014/75/SZBP z 10. februára 2014 o Inštitúte Európskej únie pre bezpečnostné štúdie

SÚHRN

V tomto rozhodnutí Rady sa Európska únia (EÚ) rozhodla pokračovať vo využívaní odborných poznatkov Inštitútu Európskej únie pre bezpečnostné štúdie (EUISS), ktorý má zabezpečovať výskum a analýzu medzinárodných záležitostí súvisiacich so spoločnou zahraničnou a bezpečnostnou politikou (SZBP) EÚ. EUISS bol pôvodne zriadený v januári 2002. Sídli v Paríži a v Bruseli má svoje zastúpenie.

Prostredníctvom výskumu a analýz EUISS prispieva do európskeho rozhodovacieho postupu v oblasti SZBP. Vykonáva najmä analýzy a poskytuje fórum na diskusie o vonkajšej stratégii EÚ v oblastiach, ako sú predchádzanie konfliktom či budovanie mieru. Medzi jeho činnosti patrí organizovanie podujatí vytvárania sietí a workshopov, ako aj zber relevantných informácií pre úradníkov a expertov EÚ. Pôsobí tiež ako styčný bod medzi inštitúciami EÚ a externými expertmi vrátane aktérov v oblasti bezpečnosti.

EUISS spravuje rada a riaditeľ:

  • Rada: hlavnou povinnosťou rady je schvaľovať ročný a dlhodobý pracovný program inštitútu a príslušný rozpočet. Ročný pracovný program inštitútu musí rada každý rok schváliť do 30. novembra. Radu tvorí jeden zástupca za každý členský štát EÚ a jeden zástupca Komisie. Zasadá najmenej dvakrát ročne a predsedá jej vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Generálny riaditeľ Vojenského štábu EÚ sa môže zúčastňovať zasadnutí. Rada môže rozhodnúť o vytvorení pracovných skupín ad hoc alebo stálych výborov, ktoré sa budú zaoberať osobitnými témami.
  • Riaditeľ: riaditeľa menuje rada na základe odporúčania vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku na funkčné obdobie troch rokov s možným dvojročným predĺžením. Medzi povinnosti riaditeľa patrí každodenná správa inštitútu, vypracovanie ročného pracovného programu inštitútu a výročnej správy o činnostiach inštitútu a príprava práce rady.

REFERENCIE

Akt

Nadobudnutie účinnosti

Termín transpozície v členských štátoch

Úradný vestník Európskej únie

Rozhodnutie Rady 2014/75/SZBP

10. februára 2014

-

Ú. v. EÚ L 41, 12.2.2014

Posledná aktualizácia: 11.06.2014

Top