EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Palivá – zníženie obsahu síry

Palivá – zníženie obsahu síry

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Smernica (EÚ) 2016/802 – zníženie obsahu síry v niektorých kvapalných palivách

AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?

  • Kodifikuje a ruší sa ňou smernica Rady 1999/32/ES, t. j. jestvujúce právne predpisy Európskej únie (EÚ), ktorá bola podstatne niekoľkokrát zmenená.
  • Zameriava sa na zníženie emisií oxidu siričitého, ktorý vzniká pri spaľovaní určitých typov kvapalných palív.
  • Mali by sa tak znížiť škodlivé vplyvy týchto emisií na zdravie a životné prostredie, ktoré by mohli presiahnuť vplyvy všetkých pozemných zdrojov v EÚ do roku 2020.

HLAVNÉ BODY

V smernici sa stanovuje maximálny povolený obsah síry v:

  • ťažkom vykurovacom oleji;
  • plynovom oleji;
  • lodnom plynovom oleji; a
  • lodnej motorovej nafte.

Ťažký vykurovací olej a plynový olej

  • Krajiny EÚ musia na svojom území zakázať používanie:
    • ťažkých vykurovacích olejov, ak ich obsah síry prekračuje 1 % hmotnosti;
    • plynových olejov, ak ich obsah síry prekračuje 0,1 % hmotnosti.

Lodné palivá

  • Do smernice sú zapracované hlavné zmeny medzinárodného práva o predchádzaní znečistenia ovzdušia z lodí. Do práva EÚ sa prostredníctvom smernice začleňuje preskúmaná príloha VI k Medzinárodnému dohovoru o zabránení znečisťovaniu z lodí z roku 1973 (tzv. dohovor MARPOL) v znení pozmenenom súvisiacim protokolom z roku 1978, ktorý nadobudol účinnosť 1. júla 2010.
  • V prílohe VI k dohovoru MARPOL sa zavádzajú prísnejšie limitné hodnoty obsahu síry pre lodné palivá v kontrolných oblastiach emisií SOx (SOx-ECAS), ktoré sa v EÚ nachádzajú v Baltskom mori a Severnom mori a v Lamanšskom prielive. Tieto limitné hodnoty sú stanovené na 1 % od 1. júla 2010 a na 0,1 % od 1. januára 2015. Vyšší obsah síry je ešte stále možný, ale len ak sú na palube nainštalované udržateľné systémy na čistenie výfukových plynov.
  • Od 1. januára 2012 v morských oblastiach nachádzajúcich sa mimo kontrolných oblastí emisií SOx sa limitné hodnoty obsahu síry stanovujú na 3,5 % a poklesnú na 0,5 % od 1. januára 2020. Tá istá požiadavka, nazývaná aj globálny strop obsahu síry, nadobudne účinnosť aj na medzinárodnej úrovni v súlade s rozhodnutím Medzinárodnej námornej organizácie z októbra 2016. Vďaka tomuto prelomovému rozhodnutiu sa výrazne zníži vplyv emisií z lodí na ľudské zdravie a zabezpečí sa rovnaká východisková pozícia pre prevádzkovateľov lodí na celom svete.
  • Krajiny EÚ môžu povoliť používanie metód znižovania emisií* schopných zabezpečiť zníženie emisií, ktoré je najmenej ekvivalentné alebo väčšie ako zníženie dosiahnuteľné pomocou paliva s nízkym obsahom síry, pokiaľ:
    • nemajú žiadne negatívne vplyvy na životné prostredie, ako sú morské ekosystémy; a
    • ich tvorba podlieha primeraným mechanizmom schvaľovania a kontroly.

Vykonávanie

  • Na zaistenie správneho vykonávania smernice krajiny EÚ musia:
    • zabezpečiť časté a pravidelné odoberanie vzoriek lodných palív, ktoré sa umiestňujú na trh alebo sa používajú na palube lodí, ako aj pravidelné overovanie lodných denníkov a dodacích listov pre nádrž lode*;
    • zaviesť sankcie, ktoré sú účinné, primerané a odrádzajúce s cieľom riešiť nedodržiavanie predpisov.
  • V roku 2013 sa začali technické práce na Európskom fóre udržateľnej lodnej dopravy s cieľom diskutovať o koordinovaných stratégiách na zaistenie nákladovo efektívneho vykonávania smernice 2012/33/EÚ (ktorou sa pozmenila smernica 1992/32/ES a jej cieľom bolo udržateľne znížiť emisie z lodnej dopravy spôsobenej spaľovaním lodných palív). Fórum tvorili krajiny EÚ, námorné odvetvie a technická pomoc Európskej námornej bezpečnostnej agentúry (EMSA).
  • Na základe tejto práce bolo prijaté vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2015/253. Zaviedli sa v ňom ďalšie inšpekcie v prístavoch zamerané na doklady a odoberanie vzoriek, ako aj všeobecné presadenie súvisiacich vykazovacích požiadaviek vo všetkých krajinách EÚ. Ďalej sa v ňom zaviedol informačný systém EÚ (Thetis-EU), ktorý vytvorila EMSA, používa sa na dobrovoľnom základe a umožňuje úradom vymieňať si denné výsledky inšpekcií obsahu síry v palivách na jednotlivých lodiach.

Vedecký a technický pokrok

V záujme sledovania vedeckého a technického pokroku a po konzultáciách s výborom zástupcov krajín EÚ má Európska komisia právo prijať delegované akty, ktorými sa zmenia ekvivalentné emisné hodnoty a kritériá na používanie metód zníženia emisií.

ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?

Smernica (EÚ) 2016/802 je kodifikovaným znením smernice Rady 1999/32/ES a jej následných zmien. Uplatňuje sa od 10. júna 2016.

KONTEXT

  • Emisie látok znečisťujúcich ovzdušie, ako je oxid siričitý, sú schopné prejsť veľké vzdialenosti a emisie z námornej dopravy v posledných rokoch čoraz viac ovplyvňujú kvalitu ovzdušia v EÚ.
  • Emisie oxidu siričitého spôsobujú kyslé dažde a vytvárajú jemný prach. Tento prach je nebezpečný pre ľudské zdravie, spôsobuje ochorenia dýchacích ciest a srdcovo-cievnej sústavy a skracuje očakávanú dĺžku života v EÚ až o dva roky.

* HLAVNÉ POJMY

Metóda znižovania emisií: alternatíva voči lodným palivám s nízkym obsahom síry vrátane zariadenia, materiálu, prostriedku alebo prístroja, ktorý sa má umiestniť na loď, alebo iný postup, alternatívne palivo alebo metóda dodržiavania predpisov. Metóda znižovania emisií musí spĺňať požiadavky stanovené v tejto smernici, pričom sa musí preukázať, že je overiteľná, kvantifikovateľná a vynútiteľná.

Dodacie listy pre nádrž lode: doklady, ktoré vydáva dodávateľ zákazníkom ako dôkaz o doručení paliva.

HLAVNÝ DOKUMENT

Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/802 z 11. mája 2016 o znížení obsahu síry v niektorých kvapalných palivách (kodifikované znenie) (Ú. v. EÚ L 132, 21.5.2016, s. 58 – 78)

Posledná aktualizácia 27.02.2017

Top