EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Predchádzanie a znižovanie ochorení a úrazov v dôsledku používania chemických látok pri práci

Predchádzanie a znižovanie ochorení a úrazov v dôsledku používania chemických látok pri práci

Európska únia (EÚ) okrem prijímania vlastných opatrení na zaistenie bezpečnosti chemických látok používaných na pracovisku podporuje aj medzinárodné opatrenia určené na dosahovanie toho istého cieľa. Týmto rozhodnutím sa krajiny EÚ splnomocňujú, aby ratifikovali Dohovor Medzinárodnej organizácie práce o bezpečnosti pri používaní chemických látok pri práci č. 170.

AKT

Rozhodnutie Rady 2014/52/EÚ z 28. januára 2014, ktorým sa členské štáty splnomocňujú, aby v záujme Európskej únie ratifikovali Dohovor Medzinárodnej organizácie práce o bezpečnosti pri používaní chemických látok pri práci z roku 1990 (dohovor č. 170).

EÚ aktívne podporuje ratifikáciu dohovorov Medzinárodnej organizácie práce, ktoré prispievajú k jej úsiliu o podporu dôstojnej práce pre všetkých v Únii, ako aj mimo nej, vrátane ochrany a zlepšovania zdravia a bezpečnosti pracovníkov.

Na začiatku roku 2014 prijala EÚ rozhodnutie, ktorým krajiny EÚ splnomocňuje ratifikovať Dohovor Medzinárodnej organizácie práce o bezpečnosti pri používaní chemických látok pri práci z roku 1990 (dohovor č. 170). Obsah tohto dohovoru sa do veľkej miery týka existujúcich právnych predpisov EÚ v oblasti klasifikácie, balenia a označovania chemických látok.

V dôsledku toho časti tohto Dohovoru patria do kompetencie EÚ. EÚ ako taká nemôže dohovor ratifikovať - len jednotlivé krajiny. Týmto rozhodnutím sa pripravuje cesta pre krajiny EÚ ratifikovať dohovor.

Všeobecná zásada

V Dohovore MOP o bezpečnosti pri používaní chemických látok č. 170 sa ako všeobecná zásada uvádza, že je potrebné konzultovať organizácie zamestnávateľov a pracovníkov, ktoré sú najreprezentatívnejšie, v súvislosti s opatreniami, ktoré treba prijať na zaistenie bezpečného používania chemických látok.

Klasifikácia chemikálií

V dohovore sa uvádzajú informácie o systémoch používaných na klasifikáciu chemických látok podľa typu a stupňa ich rizika pre zdravie, o ich označovaní a značení a o používaní kariet bezpečnostných údajov (v kartách sa napríklad uvádzajú pokyny pre používanie, manipuláciu, likvidáciu a prepravu každej chemickej látky).

Povinnosti dodávateľov

Dodávatelia chemických látok, či už výrobcovia, dovozcovia alebo distribútori, musia dodržiavať súlad s pravidlami a aktualizovať informácie vždy, keď sa sprístupnia nové príslušné faktory v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia.

Monitorovanie

Zamestnávatelia musia zabezpečiť, aby pracovníci neboli vystavení chemickým látkam mimo zákonných obmedzení a musia dôsledne monitorovať a zaznamenávať časy vystavenia.

Informácie, odborná príprava a práva

Zamestnanci by mali byť takisto informovaní a mali by absolvovať odbornú prípravu v oblasti likvidácie nebezpečných chemických látok a zároveň by mali byť informovaní o svojich právach a právach svojich zástupcov. K nim patrí právo pracovníkov nepracovať s chemickými látkami, ak majú opodstatnený dôvod, že dochádza k bezprostrednému a závažnému ohrozeniu ich zdravia a bezpečnosti.

REFERENCIE

Akt

Nadobudnutie účinnosti

Termín transpozície v členských štátoch

Úradný vestník Európskej únie

Rozhodnutie Rady 2014/52/EÚ

30. januára 2014

-

Ú. v. EÚ L 32, 1.2.2014

Posledná aktualizácia: 07.07.2014

Top