Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Spory medzi zahraničnými investormi a vládami EÚ

Spory medzi zahraničnými investormi a vládami EÚ

V nariadení sa spresňuje finančná zodpovednosť Európskej únie a jej členských krajín v prípade, že si investor z krajiny mimo EÚ uplatňuje nárok za porušenie medzinárodnej dohody, v ktorej je EÚ zmluvnou stranou.

AKT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 912/2014 z 23. júla 2014, ktorým sa stanovuje rámec na riešenie finančnej zodpovednosti spojenej so súdmi na urovnávanie sporov medzi investorom a štátom zriadenými na základe medzinárodných dohôd, ktorých zmluvnou stranou je Európska únia.

SÚHRN

V nariadení sa spresňuje finančná zodpovednosť Európskej únie a jej členských krajín v prípade, že si investor z krajiny mimo EÚ uplatňuje nárok za porušenie medzinárodnej dohody, v ktorej je EÚ zmluvnou stranou.

ČO JE CIEĽOM TOHTO NARIADENIA?

Na základe Lisabonskej zmluvy sa priame zahraničné investície stali súčasťou obchodnej politiky EÚ, v rámci ktorej má EÚ výlučnú právomoc. Znamená to, že Európska komisia v mene krajín EÚ rokuje o investičnej časti obchodných dohôd, ktoré sa uzatvárajú s krajinami mimo EÚ. Tieto dohody môžu obsahovať mechanizmus na urovnávanie sporov medzi investorom a štátom (ISDS). Ide o ochranné opatrenie, ktoré investorom z dotknutých krajín mimo EÚ udeľuje právo uplatniť právne kroky voči krajine EÚ, v ktorej boli investované finančné prostriedky. Nároky sa týkajú údajného porušenia medzinárodných dohôd.

V nových pravidlách sa stanovuje, či finančné náklady vrátane náhrady, ktoré vznikajú v dôsledku sporu, znáša EÚ zastúpená Komisiou alebo európske vlády.

HLAVNÉ BODY

Kritériá na spresnenie rozdelenia finančnej zodpovednosti

  • 1.

    EÚ znáša finančné náklady, ak sa nárok predložený investorom týka opatrenia, ktoré prijala inštitúcia, orgán alebo agentúra EÚ.

  • 2.

    Dotknutá krajina EÚ znáša finančné náklady, ak sa nárok predložený investorom týka opatrenia, ktoré prijala.

  • 3.

    Ak krajina EÚ prijala opatrenie, ktoré sa vyžaduje v práve EÚ, finančnú zodpovednosť nesie EÚ.

Postup

Spolupráca a konzultácie: Komisia a krajina EÚ, ktorej sa týka spor, musia spolupracovať, viesť konzultácie a vymieňať si informácie. V nariadení sa takisto stanovujú pravidlá postupu, keď EÚ a dotknutá krajina EÚ vedú rozhodcovské konanie (konanie na riešenie sporu).

Námietka voči finančnej zodpovednosti: ak je EÚ odporcom v spore a Komisia sa domnieva, že dotknutá krajina EÚ v skutočnosti nesie zodpovednosť za náklady vyplývajúce z rozhodcovského konania, musia obidve dospieť k vzájomnej dohode.

Ak s tým krajina EÚ nesúhlasí, Komisia môže prijať rozhodnutie, ktoré dotknutú krajinu prinúti spätne uhradiť vyplatenú sumu.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Nariadenie sa uplatňuje od 17. septembra 2014.

Ďalšie informácie sú dostupné na webovej lokalite Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre obchod.

REFERENCIE

Akt

Nadobudnutie účinnosti

Termín transpozície v členských štátoch

Úradný vestník Európskej únie

Nariadenie (EÚ) č. 912/2014

17. septembra 2014

-

Ú. v. EÚ L 257, 28.8.2014, s. 121 - 134

Posledná aktualizácia 03.12.2014

Top