Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0082

    Lepšia prepojenosť európskych elektrizačných sústav

    Lepšia prepojenosť európskych elektrizačných sústav

    Prepojená európska elektrická sieť prispeje k dosiahnutiu cenovo dostupnej, bezpečnej a udržateľnej energie, ako aj k rastu a zamestnanosti v celej Európskej únii (EÚ).

    AKT

    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rade: Dosiahnutie miery prepojenia elektrických sietí na úrovni 10 % - Príprava európskych elektrických sietí na rok 2020 [COM(2015) 82 final z 25. februára 2015].

    Prílohy k oznámeniu Komisie Európskemu parlamentu a Rade: Dosiahnutie miery prepojenia elektrických sietí na úrovni 10 % - Príprava európskych elektrických sietí na rok 2020 [COM(2015) 82 final/2 z 25. februára 2015).

    SÚHRN

    Prepojená európska elektrická sieť prispeje k dosiahnutiu cenovo dostupnej, bezpečnej a udržateľnej energie, ako aj k rastu a zamestnanosti v celej Európskej únii (EÚ).

    AKÝ JE CIEĽ TOHTO OZNÁMENIA?

    V oznámení sa stanovujú opatrenia potrebné na dosiahnutie cieľa, ktorým je 10 % elektrických prepojení do roku 2020, ako ho v roku 2014 ohlásila Európska rada. Tento cieľ bol prijatý spolu so širším dokumentom, v ktorom sa stanovuje rámcová stratégia EÚ pre odolnú energetickú úniu s politikou v oblasti zmeny klímy orientovanou na budúcnosť.

    HLAVNÉ BODY

    Čo znamená 10 % cieľ?

    Každá krajina EÚ by musela zriadiť silové vedenia, ktoré umožňujú prenášať minimálne 10 % vygenerovanej elektriny do susedných krajín EÚ.

    Prínosy

    K prínosom prepojenia pre EÚ a jej jednotlivé krajiny patria:

    • bezpečnosť zásobovania - zlepší sa spoľahlivosť, zvýši sa kvalita služby a zníži sa počet prerušení dodávky elektriny a straty produktivity;
    • nižšie ceny na vnútornom trhu - vďaka silnejšej konkurencii a vyššej účinnosti, ako aj lepšieho a hospodárnejšieho využitia zdrojov;
    • udržateľný rozvoj a dekarbonizácia energetického mixu* - umožňuje, aby energetická sieť* zvládla rastúci objem obnoviteľných zdrojov energie bezpečnejšie a nákladovo efektívnejšie.

    12 krajín EÚ nemá dobré prepojenie s ostatnými (t. j. miera prepojenosti je menšia ako 10 %):

    • Írsko - 9 %
    • Taliansko - 7 %
    • Rumunsko - 7 %
    • Portugalsko - 7 %
    • Spojené kráľovstvo (1) - 6 %
    • Estónsko - 4 %
    • Lotyšsko - 4 %
    • Litva - 4 %
    • Španielsko - 3 %
    • Poľsko - 2 %
    • Cyprus - 0 %
    • Malta - 0 %.

    Ako sa tento cieľ dosiahne?

    Hlavným nástrojom je zoznam infraštruktúrnych „projektov spoločného záujmu“ (PCI). Projekty elektrického prepojenia v krajinách EÚ predstavujú 37 takýchto projektov. Ak sa tieto projekty dokončia do roku 2020, predpokladá sa, že 10 % cieľ nedosiahnu len Španielsko a Cyprus.

    Finančný a regulačný rámec

    Predpokladá sa, že na dosiahnutie 10 % cieľa do roku 2020 bude potrebných 35 miliárd EUR. Niektoré projekty môžu využiť grant z Nástroja na prepájanie Európy (NPE). Krajiny EÚ zároveň môžu za istých podmienok využiť európske štrukturálne a investičné fondy. V projektoch spoločného záujmu možno využiť aj Európsky fond pre strategické investície.

    V nariadení (EÚ) č. 1315/2013 o transeurópskych energetických sieťach (TEN-E) sa stanovuje možnosť cezhraničného rozdelenia nákladov na základe prínosov vznikajúcich pre danú krajinu EÚ.

    Ročné správy

    Komisia bude každoročne podávať správu Európskej rade o vykonávaní projektov spoločného záujmu a o pokroku pri dosahovaní cieľa 10 %.

    HLAVNÉ POJMY

    * Energetický mix: škála dostupných energetických zdrojov.

    * Energetická sieť: energetická rozvodná sústava (pozostávajúca z vedení, elektrických staníc atď.).

    Ďalšie informácie nájdete na:

    SÚVISIACE AKTY

    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru, Výboru regiónov a Európskej investičnej banke: Rámcová stratégia odolnej energetickej únie s výhľadovou politikou v oblasti zmeny klímy [COM(2015) 80 final z 25. februára 2015].

    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2015/1017 z 25. júna 2015 o Európskom fonde pre strategické investície, Európskom centre investičného poradenstva a Európskom portáli investičných projektov a o zmene nariadení (EÚ) č. 1291/2013 a (EÚ) č. 1316/2013 - Európsky fond pre strategické investície (Ú. v. EÚ L 169, 1.7.2015, s. 1 - 38).

    Posledná aktualizácia 24.07.2015



    (1) Spojené kráľovstvo vystupuje z Európskej únie a od 1. februára 2020 je treťou krajinou (krajinou mimo EÚ).

    Začiatok