Štátni príslušníci tretích krajín – vstup a pobyt na účely výskumu, štúdia, odborného vzdelávania, dobrovoľníckej služby, sekundárneho vzdelávania a činnosti aupair
ZHRNUTIE K DOKUMENTU:
Smernica (EÚ) 2016/801 o podmienkach vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín na účely výskumu, štúdia, odborného vzdelávania, dobrovoľníckej služby, výmenných programov žiakov alebo vzdelávacích projektov a činnosti aupair
AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?
V smernici sa uvádzajú pravidlá Európskej únie (EÚ) týkajúce sa podmienok vstupu a pobytu výskumných pracovníkov, študentov, stážistov, dobrovoľníkov, žiakov alebo aupairov, ktorí sú štátnymi príslušníkmi tretích krajín.
HLAVNÉ BODY
Rozsah pôsobnosti
-
Táto smernica sa vzťahuje na vstup a pobyt štátnych príslušníkov tretích krajín na účely výskumu, štúdia, stáží a účasti na Európskej dobrovoľníckej službe (EDS).
-
Krajiny EÚ sa môžu samé rozhodnúť, či budú uplatňovať pravidlá EÚ na štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí majú záujem prísť do EÚ s cieľom zúčastniť sa výmenného programu žiakov alebo vzdelávacieho projektu či vykonávať dobrovoľnícku činnosť mimo EDS alebo prácu ako aupair.
Vstup na územie
-
Žiadatelia musia spĺňať všeobecné podmienky aj podmienky špecifické pre danú kategóriu.
-
Medzi všeobecné podmienky patrí:
-
cestovný doklad platný počas trvania predpokladaného pobytu,
-
dôkaz, že žiadateľ má dostatočné zdroje na pokrytie nákladov na živobytie ako aj na cestu späť,
-
zdravotné poistenie.
-
Príkladom osobitných podmienok je „dohoda o hosťovaní“ alebo zmluva v prípade výskumných pracovníkov alebo prijatie do inštitúcie vysokoškolského vzdelávania v prípade študentov.
Práva
-
Právo na rovnaké zaobchádzanie ako občania Európskej únie prevažne vychádza zo smernice 2011/98/EÚ. To napríklad znamená, že výskumní pracovníci – okrem prípadov, keď krajiny EÚ môžu uplatňovať výnimky – majú nárok na rovnaké zaobchádzanie ako občania Únie.
-
Mimo svojho študijného času môžu študenti pracovať – krajiny EÚ nemôžu obmedziť ich pracovný čas na menej ako 15 hodín za týždeň.
-
Študenti a výskumní pracovníci majú právo zostať v krajine najmenej 9 mesiacov po skončení výskumu alebo štúdia s cieľom hľadať si prácu alebo založiť podnik.
-
Rodinní príslušníci výskumných pracovníkov sa k nim za osobitných podmienok môžu pripojiť.
Mobilita
-
Výskumní pracovníci a študenti, na ktorých sa vzťahujú programy, ktoré podporujú pohyb štátnych príslušníkov tretích krajín v rámci EÚ (napr. existencia dohody medzi dvoma alebo viacerými inštitúciami vysokoškolského vzdelávania v jednej alebo viacerých krajinách EÚ), môžu časť štúdia alebo výskumu absolvovať v inej krajine EÚ.
-
Postup, ktorý je potrebné dodržať, závisí od dĺžky času, ktorý majú stráviť v zahraničí. Rodinní príslušníci výskumných pracovníkov ich môžu sprevádzať do inej krajiny EÚ za rovnakých podmienok.
Postup a transparentnosť
V smernici sa stanovujú pravidlá spracovania žiadostí:
-
Krajiny EÚ musia pri vybavovaní žiadostí dodržať stanovené lehoty.
-
Je nutné poskytnúť informácie o podmienkach vstupu a pobytu, vrátane minimálnej požadovanej sumy finančných prostriedkov za mesiac.
-
Krajiny EÚ môžu účtovať poplatky za vybavovanie žiadostí. Poplatky však nesmú byť neprimerané ani neúmerne vysoké.
ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?
Uplatňuje sa od 22. mája 2016.
Smernicou (EÚ) 2016/801 sa revidovali a nahradili smernice 2004/114/ES od 2005/71/ES. Nové pravidlá nachádzajúce sa v smernici (EÚ) 2016/801 mali byť transponované do vnútroštátnych právnych predpisov krajín EÚ do 23. mája 2018.
KONTEXT
HLAVNÝ DOKUMENT
Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/801 z 11. mája 2016 o podmienkach vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín na účely výskumu, štúdia, odborného vzdelávania, dobrovoľníckej služby, výmenných programov žiakov alebo vzdelávacích projektov a činnosti aupair (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 132, 21.5.2016, s. 21 – 57)
SÚVISIACE DOKUMENTY
Smernica Rady 2004/114/ES z 13. decembra 2004 o podmienkach prijatia štátnych príslušníkov tretích krajín na účely štúdia, výmen žiakov, neplateného odborného vzdelávania alebo dobrovoľnej služby (Ú. v. EÚ L 375, 23.12.2004, s. 12 – 18)
Smernica Rady 2005/71/ES z 12. októbra 2005 o osobitnom postupe prijímania štátnych príslušníkov tretích krajín na účely vedeckého výskumu (Ú. v. EÚ L 289, 3.11.2005, s. 15 – 22)
Následné zmeny smernice 2005/71/ES boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.
Posledná aktualizácia 05.10.2017