Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015D2037

    Protokol MOP o nútenej alebo povinnej práci – ratifikácia krajinami EÚ

    Protokol MOP o nútenej alebo povinnej práci – ratifikácia krajinami EÚ

    ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

    SÚHRN

    AKÝ JE CIEĽ TÝCHTO ROZHODNUTÍ?

    • Týmito rozhodnutiami sa splnomocňujú vlády EÚ ratifikovať Protokol, ktorý prijala Medzinárodná organizácia práce (MOP) v roku 2014 a vyzýva sa v nich, aby tak učinili do konca roku 2016. Dohovor MOP z roku 1930 o nútenej alebo povinnej práci tak dostáva nový impulz s cieľom zabrániť používaniu nútenej alebo povinnej práce, a to najmä v súvislosti s obchodovaním s ľuďmi, ochranou obetí a poskytovaním prístupu k opravným prostriedkom.

    HLAVNÉ BODY

    • Protokol MOP o nútenej alebo povinnej práci pokrýva oblasti sociálnej politiky a justičnej spolupráce v trestných veciach, ktoré patria do pôsobnosti EÚ.
    • EÚ ako taká nemôže ratifikovať protokol. Ratifikovať ho môžu len jednotlivé krajiny EÚ. Dvomi rozhodnutiami sa splnomocňujú vlády EÚ ratifikovať text „konajúc spoločne v záujme Únie“.
    • Rozhodnutie 2015/2037 pokrýva oblasti sociálnej politiky zahrnuté v Protokole, ako napríklad pracovnoprávny vzťah, pracovný čas, dočasná agentúrna práca, ako aj bezpečnosť a ochrana pri práci, ktoré už sú predmetom právnych predpisov EÚ.
    • Rozhodnutie 2015/2071 pokrýva trestné veci zahrnuté v Protokole, ako napríklad ochrana obetí trestných činov. EÚ už v tejto oblasti vykonáva legislatívnu činnosť prostredníctvom smerníc zameraných na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a ochranu obetí.
    • Rozhodnutie 2015/2071 sa nevzťahuje na Dánsko na základe možnosti neúčasti (tzv. opt-out), ktorú táto krajina využíva v oblasti slobody, bezpečnosti a spravodlivosti.
    • Od krajín, ktoré ratifikujú Protokol o nútenej alebo povinnej práci sa vyžaduje, aby vypracovali vnútroštátnu politiku a akčný plán a aby sa so sociálnymi partnermi zapojili do medzinárodnej spolupráce zameranej na potlačenie nútenej alebo povinnej práce. Musia prijať opatrenia s cieľom zabrániť nútenej alebo povinnej práci, zlepšiť ochranu obetí a poskytnúť im prístup k opravným prostriedkom vrátane odškodnenia.

    KONTEXT

    Nútená alebo povinná práca je nedobrovoľná práca vykonávaná pod nátlakom a všeobecne sa považuje za trestný čin na základe prijatia prelomového Dohovoru Medzinárodnej organizácie práce o nútenej alebo povinnej práci č. 29 z roku 1930.

    MOP však odhaduje, že 20,9 milióna ľudí na celom svete sú naďalej obeťami nútenej alebo povinnej práce. Prevažná väčšina z nich je v súčasnosti zapojená do súkromného hospodárstva, a to najmä v podobe obchodovania s cieľom pracovného vykorisťovania. Cieľom Protokolu o nútenej alebo povinnej práci a odporúčania, ktoré prijala MOP v roku 2014, je zintenzívniť celosvetový boj proti všetkým formám nútenej alebo povinnej práce.

    ODKEDY SA ROZHODNUTIA UPLATŇUJÚ?

    Rozhodnutia sa uplatňujú od 12. novembra 2015. Krajiny EÚ by mali podniknúť potrebné kroky na predloženie svojich ratifikačných listín do 31. decembra 2016.

    KONTEXT

    Ďalšie informácie nájdete na

    AKTY

    Rozhodnutie Rady (EÚ) 2015/2037 z 10. novembra 2015, ktorým sa členské štáty splnomocňujú ratifikovať v záujme Európskej únie Protokol z roku 2014 k Dohovoru Medzinárodnej organizácie práce z roku 1930 o nútenej alebo povinnej práci, pokiaľ ide o záležitosti týkajúce sa sociálnej politiky (Ú. v. EÚ L 298, 14.11.2015, s. 23 – 24)

    Rozhodnutie Rady (EÚ) 2015/2071 z 10. novembra 2015, ktorým sa členské štáty splnomocňujú ratifikovať v záujme Európskej únie Protokol z roku 2014 k Dohovoru Medzinárodnej organizácie práce z roku 1930 o nútenej alebo povinnej práci, pokiaľ ide o články 1 až 4 protokolu vzťahujúce sa na záležitosti týkajúce sa justičnej spolupráce v trestných veciach (Ú. v. EÚ L 301, 18.11.2015, s. 47 – 48)

    SÚVISIACE AKTY

    Protokol z roku 2014 k Dohovoru z roku 1930 o nútenej alebo povinnej práci

    Posledná aktualizácia 17.03.2016

    Začiatok