Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R0589

Pravidlá obchodných noriem pre vajcia

Právny stav dokumentu Toto zhrnutie bolo archivované a nebude viac aktualizované, pretože zosumarizovaný dokument nie je účinný alebo nezodpovedá súčasnej situácii.

Pravidlá obchodných noriem pre vajcia

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (ES) č. 589/2008 – obchodné normy pre vajcia

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

Nariadenie stanovuje obchodné normy pre vajcia* predávané v EÚ vrátane triedenia a označovania vajec, životných podmienok nosníc a uchovávania záznamov.

Vykonáva sa ním nariadenie Rady (ES) č. 1234/2007, ktoré bolo zrušené a nahradené nariadením (EÚ) č. 1308/2013 o pravidlách organizácie trhov a obchodu s poľnohospodárskymi výrobkami v EÚ vrátane obchodných noriem pre rad výrobkov, napríklad vajec.

HLAVNÉ BODY

Vajcia môžu byť zaradené buď do triedy A, alebo do triedy B.

Vajcia triedy A musia mať tieto vlastnosti:

  • škrupina bežného tvaru, ktorá je čistá a nepoškodená,
  • veľkosť vzduchovej bubliny vo vnútri vajca najviac 6 mm,
  • žĺtok bez zreteľne viditeľného ohraničenia, ktorý sa pri otočení vajca jemne hýbe,
  • bielok musí byť číry a priesvitný,
  • vajce nesmie obsahovať cudzorodé látky ani zápachy,
  • vajce nesmie vykazovať známky vývoja zárodku.

Vajcia triedy A sa pred triedením ani po triedení nesmú umývať ani čistiť a nesmú sa uchovávať ani chladiť pri teplote nižšej ako 5 °C.

Vajcia triedy A sa triedia podľa hmotnosti:

  • XL – viac ako 72 g,
  • L – 63 – 72 g,
  • M – 53 – 62 g,
  • S – menej ako 53 g.

Vajcia triedy B sú vajcia, ktoré nedosahujú kvalitatívne prahové hodnoty pre vajcia triedy A, alebo sú to vajcia triedy A preradené do nižšej triedy.

Iba triediarne môžu triediť a baliť vajcia a označovať ich obaly*. Triediarne musia mať na triedenie a označovanie vajec prispôsobené zariadenie. Vajcia sa musia triediť, označovať a baliť do desiatich dní po znáške.

Prepravné obaly vajec musia byť označené týmito údajmi:

  • názov a adresa výrobcu,
  • kód výrobcu,
  • počet vajec a/alebo ich hmotnosť,
  • dátum alebo obdobie znášky,
  • dátum odoslania.

Obaly obsahujúce vajcia triedy A musia byť označené údajmi o použitom spôsobe chovu a dátume minimálnej trvanlivosti – najviac 28 dní po znáške.

Vajcia môžu byť označené ako „vajcia z chovu na voľnom výbehu“, „vajcia z podstielkového chovu“ alebo „vajcia z klietkového chovu“. Nosnice chované na voľnom výbehu musia mať nepretržite počas celého dňa prístup k voľnému výbehu, poľnohospodári im však môžu niekedy v ranných hodinách tento prístup obmedziť v súlade s osvedčenými postupmi chovu. Označenie „vajcia z klietkového chovu“ znamená, že nosnice boli chované v obohatených klietkach*, keďže batériové klietky (známe ako „neprispôsobené“ klietky) sú v EÚ od roku 2012 zakázané (smernica Rady 1999/74/ES – ochrana nosníc).

Ak EÚ prijme opatrenia na ochranu verejného zdravia, ktoré vyžadujú, aby boli nosnice držané vo vnútri, napríklad pri prepuknutí vtáčej chrípky, vajcia sa môžu naďalej uvádzať na trh ako vajcia „z chovu na voľnom výbehu“ za predpokladu, že obmedzenie prístupu k voľnému výbehu netrvá bez prerušenia dlhšie ako 16 týždňov.

Voľné výbehy musia byť z väčšej časti pokryté vegetáciou a nesmú sa používať na iné účely okrem sadov, drevinových porastov a na pasenie dobytka.

Maximálna hustota zvierat vo voľnom výbehu nesmie presiahnuť 2 500 sliepok na hektár alebo jedna sliepka na 4 m2.

Slová „extra“ alebo „extra čerstvé“ sa môžu používať na označenie vyššej kvality vajec triedy A do deviatich dní po znáške.

Môže sa uvádzať, že ide o nosnice kŕmené obilninami, ak obilniny tvoria aspoň 60 % kŕmnej zmesi.

Výrobcovia vajec musia uchovávať záznamy o týchto skutočnostiach:

  • použitý spôsob chovu,
  • počet a vek nosníc,
  • dátum vyradenia a počet vyradených nosníc,
  • počet alebo hmotnosť vajec predaných za deň,
  • názvy a adresy odberateľov.

Krajiny EÚ musia určiť inšpektorov, ktorí vykonávajú kontroly súladu.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 1. júla 2008.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Vajce: vajcia v škrupine – okrem rozbitých, inkubovaných alebo uvarených vajec – ktoré zniesli sliepky druhu Gallus gallus a ktoré sú vhodné na ľudskú spotrebu alebo na prípravu výrobkov z vajec.
Obal: obal obsahujúci vajcia triedy A alebo B, s výnimkou prepravných obalov a kontajnerov pre priemyselné vajcia (vajcia neurčené na ľudskú spotrebu).
Obohatené klietky: klietky upravené s cieľom odstrániť niektoré obavy týkajúce sa životných podmienok zvierat v batériových klietkach, ktoré zároveň zachovávajú niektoré hospodárske a chovateľské výhody systémov chovu mimo klietok.

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie Komisie (ES) č. 589/2008 z 23. júna 2008, ktorým sa ustanovujú podrobné pravidlá vykonávania nariadenia Rady (ES) č. 1234/2007 o obchodných normách pre vajcia (Ú. v. EÚ L 163, 24.6.2008, s. 6 – 23)

Následné zmeny nariadenia (ES) č. 589/2008 boli zapracované do pôvodného znenia. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

SÚVISIACE DOKUMENTY

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013 zo 17. decembra 2013, ktorým sa vytvára spoločná organizácia trhov s poľnohospodárskymi výrobkami, a ktorým sa zrušujú nariadenia Rady (EHS) č. 922/72, (EHS) č. 234/79, (ES) č. 1037/2001 a (ES) č. 1234/2007 (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 671 – 854)

Pozri konsolidované znenie.

Smernica Rady 1999/74/ES z 19. júla 1999 ustanovujúca minimálne normy na ochranu nosníc (Ú. v. ES L 203, 3.8.1999, s. 53 – 57)

Pozri konsolidované znenie.

Posledná aktualizácia 27.02.2018

Začiatok