Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 12016E257

    Európske a medzinárodné súdy

    Európske a medzinárodné súdy

     

    ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

    Článok 19 Zmluvy o Európskej únii

    Článok 257 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

    HLAVNÉ BODY

    Na medzinárodnej scéne pôsobí veľa súdnych orgánov a nie je vždy ľahké rozlíšiť ich právomoci. Cieľom tohto zhrnutia je predstaviť európske súdy a rozlíšiť, ktoré z nich sú súčasťou Európskej únie (EÚ) a ktoré patria iným medzinárodným organizáciám.

    Súdy EÚ

    Súdny dvor Európskej únie sa vzťahuje na celý súdny systém EÚ. Tvoria ho dva súdy:

    Súdny dvor

    Súdny dvor má súdnu právomoc v súdnych sporoch podaných krajinami EÚ alebo inštitúciami EÚ. Zároveň môže mať právomoc poslednej inštancie v súvislosti s rozsudkami Všeobecného súdu. V tomto prípade nerozhoduje o skutkových, ale len o právnych otázkach danej veci.

    Všeobecný súd

    Všeobecný súd je prepojený so Súdny dvorom a má znižovať pracovné zaťaženie Súdneho dvora. Všeobecný súd má právomoc prejednávať v prvom stupni o žalobách podaných krajinami EÚ alebo jednotlivcami v prípadoch ustanovených v zmluvách.

    Osobitné súdy

    Podľa článku 257 Zmluvy o fungovaní Európskej únie môžu byť osobitné súdy zriadené Európskym parlamentom a Radou v súlade s riadnym legislatívnym postupom. Tieto súdy majú právomoc rozhodovať v prvom stupni v určitých kategóriách súdnych sporov týkajúcich sa osobitných otázok. Napríklad Súd pre verejnú službu Európskej únie bol zriadený v roku 2005 na účely riešenia sporov, ktoré sa týkajú verejnej služby EÚ. Súd bol rozpustený a od 1. septembra 2016 jeho prácu prebral Všeobecný súd.

    Rôzne druhy žalôb

    Súdny dvor Európskej únie je zodpovedný za zaistenie dodržiavania právnych predpisov EÚ. Má súdnu právomoc rozhodovať o žalobách podaných krajinami EÚ, inštitúciami EÚ a občanmi EÚ. Existuje niekoľko druhov postupov:

    Medzinárodné súdy

    Existuje široká škála súdnych orgánov, ktoré prejednávajú súdne spory na medzinárodnej úrovni a sídlia na európskom území. Tieto súdne orgány však nepatria pod záštitu EÚ. Patria medzi ne:

    * HLAVNÉ POJMY

    Rozhodcovské konanie: keď nestranná tretia strana prijme rozhodnutie s cieľom vyriešiť spor medzi dvomi stranami.
    Zmierovacie konanie: keď tretia strana pomôže dotknutým stranám opätovne vybudovať alebo zlepšiť vzťah narušený v dôsledku sporu.

    HLAVNÝ DOKUMENT

    Článok 19 Zmluvy o Európskej únii (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 27)

    Článok 257 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 160)

    Posledná aktualizácia 22.08.2016

    Začiatok