EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007XC1109(05)

Uverejnenie žiadosti o zápis podľa článku 8 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 509/2006 o zaručených tradičných špecialitách z poľnohospodárskych výrobkov a potravín

Ú. v. EÚ C 267, 9.11.2007, p. 40–45 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

9.11.2007   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 267/40


Uverejnenie žiadosti o zápis podľa článku 8 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 509/2006 o zaručených tradičných špecialitách z poľnohospodárskych výrobkov a potravín

(2007/C 267/15)

Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietky proti žiadosti o zápis podľa článku 9 nariadenia Rady (ES) č. 509/2006 (1). Vznesené námietky sa musia Komisii doručiť do šiestich mesiacov po uverejnení tejto žiadosti.

ŽIADOSŤ O ZÁPIS DO REGISTRA ZTŠ

NARIADENIE RADY (ES) č. 509/2006

„PÓŁTORAK“

ES č.: PL/TSG/007/0034/06.09.2005

1.   Názov a adresa skupiny žiadajúcej o zápis

Názov:

Krajowa Rada Winiarstwa i Miodosytnictwa przy Stowarzyszeniu Naukowo — Technicznym Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego

Adresa:

ul. Czackiego 3/6

PL-00-043 Warszawa

Telefón:

(48-22) 828 27 21

E-mail:

krwim@sitspoz.pl

2.   Členský štát alebo tretia krajina

Poľsko

3.   Špecifikácia výrobku

3.1.   Názov určený na registráciu

„Półtorak“

Pri uvádzaní do obehu môže etiketa obsahovať nasledujúcu informáciu: „miód pitny wytworzony zgodnie ze staropolską tradycją“ (medovina vyrobená podľa staropoľskej tradície). Informácia sa prekladá do ostatných úradných jazykov.

3.2.   Uviesť, či názov

Image

je špecifický sám osebe,

Image

vyjadruje špecifický charakter poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny.

Názov Półtorak sa odvodzuje od číslovky „1,5“ („półtora“) a vzťahuje sa priamo na historicky dané zloženie a spôsob výroby medoviny Półtorak – určených pomerov vody a medu v medovom kvase, ktoré predstavujú 1 diel medu a 0,5 dielu vody. Tento názov preto vyjadruje špecifický charakter výrobku. Keďže pojem Półtorak je termín, používaný iba na označenie konkrétneho typu medoviny, je potrebné uznať, že aj názov je taktiež špecifický sám osebe.

3.3.   Uviesť, či žiadosť o zápis obsahuje vyhradenie názvu podľa článku 13 ods. 2 nariadenia č. 509/2006

Image

Registrácia s vyhradením názvu.

Image

Registrácia bez vyhradenia názvu.

3.4.   Druh výrobku

Trieda 1.8 – Iné výrobky uvedené v prílohe I.

3.5.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny, na ktorý sa vzťahuje názov v bode 3.1.

Półtorak je medovina, číry kvasený nápoj z medového kvasu, ktorý sa vyznačuje charakteristickou medovou arómou a chuťou použitej suroviny.

Półtorak sa môže vyznačovať chuťou obohatenou o chuť zodpovedajúcu použitým prísadám. Farba medoviny Półtorak kolíše od zlatistej po tmavojantárovú a závisí od druhu včelieho medu použitého na výrobu.

Charakteristické fyzikálno-chemické ukazovatele medoviny Półtorak:

obsah alkoholu 15 až 18 % obj.,

redukujúce cukry po inverzii nad 300 g/l,

celková kyslosť vyjadrená ako kyselina jablčná v množstve 3,5 až 8 gramov na liter,

prchavá kyslosť vyjadrená ako kyselina octová v množstve maximálne 1,4 gramu na liter,

celkové množstvo cukru (g) na základe skutočnej koncentrácie alkoholu v objemových %, vynásobené číslom 18 sa rovná hodnote minimálne 600,

bezcukrový extrakt minimálne:

30 gramov na liter,

35 gramov na liter – v prípade ovocnej medoviny,

popol: minimálne 1,3 gramu na liter – v prípade ovocnej medoviny.

Pri výrobe medoviny Półtorak je zakázané používať konzervačné látky, stabilizátory, umelé farbivá alebo aromatické látky.

3.6.   Opis výrobného postupu poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny, na ktorý sa vzťahuje názov v bode 3.1

Suroviny:

Prírodný včelí med s nasledujúcimi parametrami:

obsah vody: maximálne 20 % (m/m),

obsah redukujúcich cukrov: minimálne 70 % (m/m),

obsah sacharózy spolu s melecytózou: maximálne 5 % (m/m),

celková kyslosť ml 1 mol/l roztoku NaOH na 100 g medu: v rozsahu 1÷5,

obsah 5-hydroxymetylofurfuralu (HMF): maximálne 4,0 mg/100 g medu,

medové kvasinky hlbokoprekvášajúce – sú prispôsobené na skvasenie silných extraktov v zápare,

bylinné a koreninové prípravky: klinčeky, škorica, muškátový orech alebo zázvor,

prírodné ovocné šťavy alebo čerstvé ovocie,

etylalkohol poľnohospodárskeho pôvodu (prípadne).

Výrobný postup:

1. fáza

Sýtenie (varenie) medového roztokuSýtenie (varenie) medového kvasu pri teplote 95 – 105 °C. Vyžadovaný pomer medu a vody pre medovinu Półtorak je: 1 diel medu a 0,5 dielu vody (prípadne vody s ovocnou šťavou) v hotovom výrobku. Vzhľadom na koncentráciu cukru príliš vysokú na pôsobenie kvasiniek v procese kvasenia sa kvas pripravuje v pomere: 1 diel medu a 2 diely vody s prípadným prídavkom bylinných a koreninových prípravkov. V prípade výroby ovocnej medoviny sa minimálne 30 % vody nahradí ovocnou šťavou. Na zachovanie príslušného pomeru medu a vody, charakteristického pre medovinu Półtorak, sa zvyšná časť medu pridá v konečnej fáze kvasenia alebo počas dokvášania.

Presné zachovanie pomeru vody a medu a získanie požadovaného extraktu prebieha vo varnom kotle s parným plášťom. Tento spôsob varenia zabraňuje karamelizácii cukrov.

2. fáza

Vychladenie kvasu na teplotu 20 – 22 °C, optimálnu na množenie kvasiniek. Kvas sa musí vychladiť v deň jeho výroby a doba chladenia závisí od výkonu chladiaceho zariadenia. Chladenie zaručuje mikrobiologickú bezpečnosť kvasu.

3. fáza

Vytvorenie zápary, naočkovanie kvasu medu s kvasom kvasiniek v kvasnej nádobe.

4. fáza

A.

Búrlivé kvasenie, 6 – 10 dní. Udržanie teploty do 28 °C zaručuje správny priebeh procesu kvasenia.

B.

Pokojné kvasenie, 3 – 6 týždňov. Doba pokojného kvasenia zabezpečuje dosiahnutie správnych fyzikálno-chemických parametrov.

Pri tomto stupni možno pridať zvyšné množstvo medu, na dodržanie požadovaného pomeru v medovine Półtorak.

5. fáza

Stočenie zakvasenej zápary z kvasničných kalov.

Po dosiahnutí obsahu alkoholu minimálne 12 % obj. je potrebné uskutočniť stočenie z kalov na dokvasenie. To zaručí dosiahnutie správnych fyzikálno-chemických a organoleptických vlastností medoviny. Ponechávanie zápary na kvasničných kaloch dlhšie, než trvá pomalé kvasenie, má nepriaznivý vplyv na organoleptické vlastnosti z dôvodu autolýzy kvasiniek.

6. fáza

Dokvasenie (zrenie) a stáčanie z kalov (dekantácia) – tieto činnosti sa opakujú podľa potreby, pričom zabraňujú nesprávnym procesom prebiehajúcim v kaloch (autolýze kvasiniek). Počas dokvášania možno vykonať pasterizáciu a filtráciu. V tomto štádiu možno pridať zvyšné množstvo medu, určené na požadovaný pomer v medovine Półtorak, pokiaľ nebolo doplnené v koncovej fáze kvasenia. Táto fáza je podstatná na zaručenie správnych organoleptických vlastností výrobku.

Dokvášanie medoviny Półtorak trvá najmenej 3 roky.

7. fáza

Dochucovanie (miešanie) – táto fáza sa týka prípravy finálneho produktu s organoleptickými a fyzikálno-chemickými vlastnosťami zodpovedajúcimi medovine Półtorak, ktoré sú opísané v bode 3.5 – opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny. S cieľom zabezpečenia požadovaných parametrov existuje možnosť skorigovať organoleptické a fyzikálno-chemické vlastnosti prostredníctvom:

dosladenia medoviny včelím medom,

pridania bylinných a koreninových výťažkov,

pridania etylalkoholu poľnohospodárskeho pôvodu.

Cieľom tejto fázy je získať produkt s charakteristickým buketom medoviny Półtorak.

8. fáza

Plnenie do jednotkových obalov zahorúca pri teplote 55 – 60 °C. Plnenie obalov pri teplote 18 – 25 °C. Na balenie medoviny Półtorak sa odporúča používať tradičné obaly, ako napríklad: sklené fľaše s dlhým hrdlom, keramické obaly, prípadne dubové súdky.

3.7.   Špecifický charakter poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

Špecifický charakter medoviny Półtorak vyplýva z:

prípravy kvasu (zloženia),

dokvášania a zrenia,

fyzikálno-chemických a organoleptických vlastností.

Príprava kvasu (zloženie a pomer surovín):

Špecifický charakter medoviny Półtorak vyplýva najmä z použitia a dôsledného dodržiavania stanovených pomerov vody a medu v medovom kvase, ktorý sa skladá z 1 dielu medu a 0,5 dielu vody. Tento pomer podmieňuje všetky ďalšie fázy výroby, vďaka ktorým má medovina Półtorak výnimočné vlastnosti.

Dokvášanie a zrenie:

Podľa tradičnej starej poľskej receptúry si charakter výrobku vyžaduje dodržanie určenej doby dokvášania a zrenia. V prípade medoviny Półtorak sú to najmenej 3 roky.

Fyzikálno-chemické a organoleptické vlastnosti:

Dodržanie všetkých fáz výroby obsiahnutých v špecifikácii zabezpečuje vytvorenie výrobku s neopakovateľnou chuťou a arómou. Výnimočná chuť a vôňa medoviny Półtorak je výsledkom správneho obsahu cukru a alkoholu:

redukujúce cukry po inverzii viac ako 300 g/l,

celkové množstvo cukru (g) na základe skutočnej koncentrácie alkoholu v objemových %, vynásobené číslom 18 sa rovná hodnote minimálne 600,

obsah alkoholu 15 až 18 % obj.,

Vzhľadom na presne určené pomery ingrediencií, použité pri výrobe, má medovina Półtorak charakteristickú viskóznu a tekutú konzistenciu, ktorou sa líši od ostatných druhov medovín.

3.8.   Tradičný charakter poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

Tradičný výrobný postup:

Výrobu medoviny v Poľsku charakterizuje viac než tisícročná tradícia a veľmi veľká rôznorodosť. V dôsledku vývoja a vylepšovania výrobného postupu v priebehu stáročí sa vytvorilo mnoho druhov medoviny. História ich výroby sa datuje do začiatkov poľskej štátnosti. V roku 966 sa v záznamoch španielskeho diplomata, kupca a cestovateľa Ibrahima Ibn Jakuba píše, že „v krajine Mieszka I. je okrem potravín, mäsa a ornej zeme aj hojnosť medu a slovanské vína a opojné nápoje sa nazývajú medmi“ (Mieszko I. – prvý historický poľský panovník). V Kronikách Galla Anonyma, ktorý opisoval dejiny Poľska na prelome 11. a 12. storočia, sa tiež nachádzajú početné zmienky o výrobe medoviny.

V poľskom národnom epose Adama Mickiewicza „Pán Tadeusz“, v ktorom je opísaná história šľachty z rokov 1811 – 1812, možno nájsť veľa informácií o výrobe medoviny, obyčajach jej pitia a o jej druhoch. Zmienky o medovine možno nájsť okrem iného aj v poézii Tomasza Zana (1796 – 1855) a v trilógii Henryka Sienkiewicza opisujúcej históriu Poľskej republiky v 17. storočí („Ohňom a mečom“, vydanie z roku 1884, „Potopa“, vydanie z roku 1886 o „Pán Wołodyjowski“, vydanie z roku 1887 a 1888).

V zdrojových materiáloch opisujúcich poľské gastronomické tradície v 17. – 18. storočí sa nachádzajú už nielen všeobecné zmienky o medovine, ale aj o jej konkrétnych druhoch. Podľa výrobného postupu sa medovina delí na:„Półtoraky“, „Dwójniaky“, „Trójniaky“ a „Czwórniaky“. Každý z nich sa týka iného typu medoviny, ktorý sa vyrába z iných pomerov medu a vody alebo šťavy a pri rôznych dobách dokvášania. Technológia výroby medoviny Półtorak existuje s neveľkými modifikáciami už stáročia.

Tradičné zloženie:

Tradičné delenie medoviny na „Półtoraky“, „Dwójniaky“, „Trójniaky“ a „Czwórniaky“ existuje v Poľsku už stáročia a dodnes pretrvalo vo vedomí spotrebiteľov. Po skončení II. svetovej vojny prebehli pokusy o právnu reguláciu tradičného delenia medoviny na štyri kategórie. Toto delenie sa naposledy zaviedlo do poľského právneho poriadku v roku 1948 v zákone o výrobe vín, vínnych muštov, medoviny a o obchodovaní s týmito výrobkami (Zbierka zákonov Poľskej republiky z dňa 18. novembra 1948). V tomto zákone sa uvádzajú predpisy týkajúce sa výroby medoviny, ktoré presne určujú pomery použitia medu a vody a technologické požiadavky. Podiel vody a medu pri výrobe medoviny Półtorak je nasledujúci: „Półtorakom sa môže označovať iba medovina vyrobená z jedného objemového dielu prírodného medu a pol dielu vody“.

3.9.   Minimálne požiadavky a postupy kontroly špecifického charakteru

Povinná kontrola zahŕňa:

dodržiavanie určených pomerov medového kvasu,

dodržiavanie dĺžky doby dokvášania,

organoleptické vlastnosti hotového výrobku (chuť, vôňa, farba, čírosť),

fyzikálno-chemické ukazovatele hotového výrobku: obsah alkoholu, celková cukornatosť, redukujúce cukry po inverzii, celková kyslosť, prchavá kyslosť, bezcukrový extrakt a popol v prípade ovocných medovín – hodnoty musia zodpovedať hodnotám určeným v bode 3.5 špecifikácie.

Povinná kontrola sa uskutočňuje najmenej raz ročne.

Takisto sa odporúča uskutočňovať kontrolu pri nižšie uvedených výrobných fázach. Kontrola uvedených fáz nie je povinná, ale vhodná, keďže umožňuje eliminovať prípadné chyby vznikajúce pri jednotlivých výrobných fázach:

4. fáza:

Počas procesu kvasenia sa musia vykonávať pravidelné laboratórne kontroly organoleptických vlastností (chuti a vône) a fyzikálno-chemických vlastností, ako napríklad obsahu alkoholu a cukrov, ktoré pri alkoholickom kvasení podliehajú zmene.

6. fáza:

V priebehu dokvášania by sa mali uskutočňovať pravidelné kontroly základných organoleptických vlastností výrobku a fyzikálno-chemických ukazovateľov: obsahu alkoholu, celkovej cukornatosti, celkovej kyslosti a prchavej kyslosti.

8. fáza:

Kontrola jednotlivých fyzikálno-chemických a organoleptických parametrov, opísaných v bode 3.5 – opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny pred plnením.

4.   Orgány alebo subjekty kontrolujúce zhodu so špecifikáciou výrobku:

4.1.   Názov a adresa

Názov:

Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno — Spożywczych

Adresa: ul.

ul. Wspólna 30, PL-00-930 Warszawa

Telefón:

(48-22) 623 29 00

Fax:

(48-22) 623 29 98

E-mail:


Image

Verejný orgán/verejný subjekt

Image

Súkromný orgán/súkromný subjekt

4.2.   Osobitné úlohy orgánu alebo subjektu

Uvedený kontrolný orgán je zodpovedný za kontrolu špecifikácie v plnom rozsahu.


(1)  Ú. v. EÚ L 93, 31.3.2006, s. 1.


Top