Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Mechanizmus na kontrolu vykonávania vykonávacích právomocí Európskej komisie

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (EÚ) č. 182/2011 o pravidlách a všeobecných zásadách mechanizmu, na základe ktorého členské štáty kontrolujú vykonávanie vykonávacích právomocí Komisie

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

  • Nariadením sa ustanovujú pravidlá, na základe ktorých členské štáty Európskej únie (EÚ) kontrolujú, ako Európska komisia vykonáva svoje vykonávacie právomoci (článok 291 Zmluvy o fungovaní Európskej únie).
  • Táto kontrola sa uskutočňuje prostredníctvom postupu, ktorý sa v žargóne EÚ nazýva systém „komitológie“, ktorý sa týka výborov, s ktorými Komisia konzultuje o návrhoch vykonávacích aktov. Tieto výbory sa skladajú zo zástupcov členských štátov, ktorým predsedá Komisia, a riadia sa rôznymi prevádzkovými postupmi v závislosti od príslušného základného aktu. Komitológia nie je povinná pre všetky vykonávacie akty.

HLAVNÉ BODY

V nariadení sa stanovujú dva postupy kontroly vykonávania vykonávacích právomocí Komisie (udelených zákonodarcom): postup preskúmania a konzultačný postup.

Postup preskúmania sa používa najmä pri:

  • vykonávacích aktoch všeobecnej pôsobnosti,
  • vykonávacích aktoch s potenciálne významným vplyvom alebo odkazujúcich na určité oblasti politiky (napr. poľnohospodárstvo, rybné hospodárstvo, životné prostredie, zdravie, spoločná obchodná politika a zdaňovanie).

Vykonávacie akty Komisie musia získať podporu kvalifikovanej väčšiny výboru (systém váženia hlasov, pri ktorom 15 z 27 členských štátov musí hlasovať v prospech a tieto hlasy musia zastupovať najmenej 65 % celkového počtu obyvateľov EÚ). Ak výbor poskytne nepriaznivé stanovisko, Komisia môže návrh aktu predložiť odvolaciemu výboru, aby preskúmal, či by sa malo pokračovať v preskúmaní daného opatrenia alebo by sa mal zmeniť text. Ak odvolací výbor rozhodne proti navrhovaným vykonávacím aktom Komisie, Komisia nemôže návrh vykonávacieho aktu prijať.

Konzultačný postup sa vo všeobecnosti používa pre všetky ostatné vykonávacie akty (napr. individuálne akty v oblasti kultúry). Komisia rozhoduje samostatne, či prijme navrhovaný akt, a musí v „maximálnej miere“ zohľadniť stanovisko výboru, ktoré sa prijíma jednoduchou väčšinou (väčšina hlasujúcich).

Kontrolná právomoc Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie: ak bol základný legislatívny akt prijatý podľa riadneho legislatívneho postupu (najbežnejší rozhodovací postup, ktorý sa vzťahuje na väčšinu oblastí politiky a v ktorom majú Parlament a Rada rovnakú váhu), môže Parlament alebo Rada kedykoľvek oznámiť Komisii, že sa domnieva, že návrh vykonávacieho aktu presahuje vykonávacie právomoci zverené Komisii. V takýchto prípadoch musí Komisia preskúmať návrh vykonávacieho aktu a rozhodnúť o jeho zachovaní, zmene alebo stiahnutí. Komisia vedie z dôvodov transparentnosti register činností výborov (komitologický register), ktorý obsahuje zoznam všetkých komitologických výborov, ako aj základné informácie a dokumenty týkajúce sa práce každého výboru.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 1. marca 2011.

KONTEXT

Článkom 291 Zmluvy o fungovaní Európskej únie sa Komisii umožňuje prijať vykonávacie opatrenia pre právny akt, ak sú potrebné jednotné podmienky vykonávania. Základný právny akt musí Komisii výslovne udeliť právomoc prijímať vykonávacie akty.

Podľa najnovšej správy Komisie o vývoji systému komitológie existuje 322 výborov, ktoré pokrývajú prakticky všetky kompetencie EÚ (poľnohospodárstvo, životné prostredie, doprava, zdravie a spotrebitelia atď.) V roku 2022 uskutočnili 673 zasadnutí, vykonali 1 675 písomných postupov a vydali 2 048 stanovísk.

Ďalšie informácie:

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011 zo 16. februára 2011, ktorým sa ustanovujú pravidlá a všeobecné zásady mechanizmu, na základe ktorého členské štáty kontrolujú vykonávanie vykonávacích právomocí Komisie (Ú. v. EÚ L 55, 28.2.2011, s. 13).

SÚVISIACE DOKUMENTY

Správa Komisie Európskemu parlamentu a Rade o činnosti výborov v roku 2022 (COM(2023) 664 final, 26.10.2023).

Konsolidované znenie Zmluvy o fungovaní Európskej únie – Šiesta časť – Inštitucionálne a finančné ustanovenia – Hlava I – Ustanovenia o orgánoch – Kapitola 2 – Právne akty Únie, postupy prijímania a iné ustanovenia – Oddiel 1: Právne akty Únie – článok 291 (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 173).

Posledná aktualizácia 23.01.2024

Top