Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Európska obranná agentúra (od roku 2011)

Európska obranná agentúra (EDA) podporuje úsilie Rady a členských štátov o skvalitnenie obranných spôsobilostí EÚ a spoločnú bezpečnostnú a obrannú politiku (SBOP) prostredníctvom určovania operačných požiadaviek, posilňovania priemyselnej a technologickej základne EÚ, podporovaním výskumu a efektívneho verejného obstarávania vo vojenskej oblasti.

AKT

Rozhodnutie Rady 2011/411/SZBP z 12. júla 2011, ktorým sa vymedzuje štatút, sídlo a spôsob fungovania Európskej obrannej agentúry a ktorým sa zrušuje jednotná akcia 2004/551/SZBP.

SÚHRN

Európska obranná agentúra (EDA) bola zriadená v roku 2004 ako agentúra v oblasti rozvoja obranných spôsobilostí, výskumu, nadobúdania a vyzbrojovania s cieľom podporovať úsilie Rady a členských štátov o skvalitnenie obranných spôsobilostí EÚ.

Zabezpečuje právny a inštitucionálny rámec, ktorého cieľom je umožniť členským štátom EÚ spolupracovať na rozvoji vojenských spôsobilostí v kontexte spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ (SZBP), a najmä v oblasti SBOP.

Lisabonskou zmluvou sa do Zmluvy o Európskej únii doplnilo osobitné ustanovenie o EDA (článok 45; pozri tiež článok 42 ods. 3). Následne v júli 2011 Rada prijala rozhodnutie 2011/411/SZBP, ktorým sa nahradil pôvodný právny akt, od ktorého sa odvíjalo pôsobenie Európskej obrannej agentúry.

Úlohy

Medzi úlohy agentúry patrí:

  • prispievať k určovaniu cieľov vojenských spôsobilostí členských štátov EÚ a k hodnoteniu dodržiavania ich záväzkov;
  • podporovať harmonizáciu operačných potrieb a prijímať efektívne a kompatibilné metódy obstarávania;
  • navrhovať viacstranné projekty na plnenie cieľov v oblasti vojenských spôsobilostí a zabezpečovať koordináciu programov vykonávaných členskými štátmi a riadenia osobitných programov spolupráce;
  • podporovať výskum v oblasti obrannej technológie, koordinovať a plánovať spoločnú výskumnú činnosť, ktorá zodpovedá budúcim operačným potrebám;
  • prispievať k posilňovaniu priemyselnej základne sektora obrany a k zvyšovaniu efektívnosti vojenských výdavkov, napr. vytváraním vhodných stratégií po porade s Komisiou alebo obranným priemyslom.

Agentúra je tiež pripravená podporovať stálu štruktúrovanú spoluprácu, ak Rada o nej rozhodne.

Poslaním agentúry nie sú dotknuté právomoci členských štátov v oblasti obrany.

Správa

Agentúra sídli v Bruseli a je pod politickým dohľadom Rady.

Rozhodovacím orgánom EDA je riadiaci výbor, ktorý pozostáva z jedného zástupcu jednotlivých členských štátov a Európskej komisie (bez hlasovacích práv). Najmenej dvakrát do roka zasadá na úrovni ministrov a inokedy v osobitnom zložení, ako napr. na úrovni riaditeľov v oblasti výskumu a technológií alebo riaditeľov v oblasti obrannej politiky. Všetky členské štáty EÚ okrem Dánska sa zúčastňujú EDA.

Vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku predsedá EDA a zabezpečuje prepojenie medzi EDA a Radou. Výkonný riaditeľ zodpovedá za dohľad a koordináciu funkčných jednotiek.

Financovanie

Prevádzkové náklady agentúry sú financované členskými štátmi v závislosti od ich HND. Jednotlivé projekty sú financované osobitne zúčastnenými členskými štátmi.

Vzťahy s tretími krajinami

Agentúra môže nadviazať spoluprácu s tretími krajinami. Takisto môže spolupracovať s medzinárodnými organizáciami, ako je Európska vesmírna agentúra (ESA) alebo Organizácia pre spoluprácu v oblasti vyzbrojovania (OCCAR).

REFERENCIE

Akt

Nadobudnutie účinnosti

Termín transpozície v členských štátoch

Úradný vestník Európskej únie

Rozhodnutie Rady 2011/411/SZBP

13.7.2011

-

Ú. v. EÚ L 183, 13.7.2011

Posledná aktualizácia: 18.06.2014

Top