EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Smerom ku konkurencieschopnejšiemu a efektívnejšiemu odvetviu obrany a bezpečnosti v EÚ

Európska komisia vypracovala návrhy na zvýšenie konkurencieschopnosti obranného a bezpečnostného odvetvia v Európskej únii (EÚ).

AKT

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Smerom ku konkurencieschopnejšiemu a efektívnejšiemu odvetviu obrany a bezpečnosti [COM(2013) 542 final z 24. júla 2013 - neuverejnené v úradnom vestníku]

SÚHRN

Európska komisia navrhla novú stratégiu na posilnenie konkurencieschopnosti európskeho obranného priemyslu, preskúmanie možného príspevku ostatných oblastí, ako napríklad energetiky, výskumu vesmíru a technológií s dvojakým využitím (s civilným a vojenským využitím), k obranyschopnosti Európy a na zníženie bariér medzi vnútroštátnymi obrannými trhmi.

Priemyselná politika Európskej komisie je vo všeobecnosti zameraná na podporu hospodárskej súťaže a inovácií v EÚ a na podporu MSP. Základnou myšlienkou je poskytnúť silnú priemyselnú základňu pre spoločnú bezpečnostnú a obrannú politiku (SBOP), ktorá musí čeliť bezprecedentnému znižovaniu rozpočtov na obranu v Európe. Prostredníctvom SBOP sa EÚ snaží predchádzať vonkajším konfliktom a zvládať krízy, ktoré by mohli ohroziť jej bezpečnosť.

Obranný priemysel je sústredený najviac v šiestich členských štátoch EÚ (Nemecko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Švédsko a Spojené kráľovstvo (1)), no spoločnosti vyrábajúce pomocné zariadenia a systémy možno nájsť v celej Európe. V európskom obrannom sektore má dôležitú úlohu aj viac ako 1 350 malých a stredných podnikov.

Konkurencieschopnosť

Predložené návrhy na posilnenie konkurencieschopnosti európskeho obranného priemyslu zahŕňajú normy a certifikácie EÚ, lepší prístup k surovinám a osobitnú podporu (napr. z hľadiska prístupu k finančným prostriedkom EÚ) pre MSP z odvetvia obrany.

Civilno-vojenská spolupráca

V tomto prípade ide o využitie potenciálu dvojakého využitia výskumu financovaného z prostriedkov EÚ, napríklad v oblastiach, ako sú kľúčové technológie, ktoré sa môžu využívať v obrannej aj civilnej sfére. Komisia ďalej navrhuje, aby EÚ spoločne skúmala alternatívne obnoviteľné zdroje energie, ktoré krajinám EÚ pomôžu znížiť energetickú spotrebu ich ozbrojených síl.

Prínosy

Ak sa tieto návrhy zrealizujú, budú prospešné pre vlády členských štátov EÚ, spoločnosti pôsobiace v odvetví obrany aj daňovníkov.

  • Daňovníci by podľa očakávaní mohli mať prínos z efektívnejšie vynakladaných výdavkov na obranu a menšej duplicity civilných a vojenských aktivít v oblasti výskumu a vývoja.
  • Spoločnosti z odvetvia obrany by podľa očakávaní mohli ťažiť z úspor z rozsahu prostredníctvom normalizácie a spoločnej certifikácie, lepšieho prístupu k financovaniu z EÚ a lepšieho prístupu na trhy v EÚ a na celom svete.

Členské štáty EÚ ako celok by podľa predpokladov mohli využiť výhodu úspory času a peňazí prostredníctvom noriem a certifikácie EÚ, špecializácie úloh, spoločného výskumu a obstarávania, ako aj prostredníctvom energeticky účinnejších armád a efektívnejšieho využívania vesmírnej infraštruktúry.

Posledná aktualizácia 15.05.2014



(1) Spojené kráľovstvo vystupuje z Európskej únie a od 1. februára 2020 je treťou krajinou (krajinou mimo EÚ).

Top