EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Úloha športu pri podpore rastu, pracovných miest, sociálneho začlenenia a zdravia

Uznesenie Rady o pracovnom pláne Európskej únie v oblasti športu pre roky 2014 - 2017

AKT

Uznesenie Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade z 21. mája 2014 o pracovnom pláne Európskej únie pre šport (2014 - 2017) (2014/C 183/03) (Úradný vestník EÚ C 183, 14.6.2014, s. 12 - 17)

SÚHRN

V tomto uznesení sa ustanovuje základ trojročného pracovného plánu EÚ v oblasti športu, ktorý vychádza z úspechov predchádzajúceho pracovného plánu EÚ. Identifikujú sa v ňom kľúčové priority a výstupy, ako aj možný príspevok športu k širšiemu hospodárskemu programu a programu sociálnej politiky Európy.

AKÝ JE CIEĽ TOHTO UZNESENIA?

Ustanovujú sa v ňom tri priority na obdobie 2014 - 2017:

  • ochrana čestnosti v športe, a to bojom proti nezákonnému a diskriminačnému správaniu,
  • rozvoj jeho hospodárskeho rozmeru,
  • podpora spoločenskej úlohy športu.

KĽÚČOVÉ BODY

Vlády EÚ sa dohodli na zriadení piatich skupín odborníkov. Tie sa zameriavajú na:

  • 1.

    ovplyvňovanie výsledkov zápasov (najmä v súvislosti so stávkovaním);

  • 2.

    dobrú správu (ochrana detí a tínedžerov, postupy prideľovania práva na usporiadanie významných športových podujatí a rodová rovnosť);

  • 3.

    hospodársky rozmer športu (ako je udržateľné financovanie športu a odkaz významných športových podujatí na oblasť, kde sa konajú, napríklad moderná infraštruktúra);

  • 4.

    zdraviu prospešné pohybové aktivity (najmä na školách a pri kontakte s miestnymi orgánmi a súkromným sektorom);

  • 5.

    rozvoj ľudských zdrojov (prostredníctvom vzdelávania, odbornej prípravy, zamestnanosti a dobrovoľníckej činnosti).

Podporujú sa aj iné iniciatívy, ako sú štúdie, konferencie a pravidelný dialóg so zainteresovanými stranami v oblasti športu.

Okrem toho:

  • národné orgány sa vyzývajú k tomu, aby pravidelne informovali a konzultovali so zainteresovanými stranami v oblasti športu o pokroku vo vykonávaní pracovného plánu,
  • vlády, ktoré vedú rotujúce šesťmesačné predsedníctvo Rady by mali ciele pracovného plánu začleniť do svojho politického programu.

Komisia do novembra 2016 predloží správu o dosiahnutom pokroku. Bude predstavovať základ pre rokovania v Rade o možnom treťom pracovnom pláne v prvej polovici roka 2017.

V súvislosti s vykonávaním tohto pracovného plánu sa prijali rôzne dokumenty Rady, ako napríklad závery Rady z roku 2015, v ktorých sa zdôrazňuje význam amatérskeho športu pri rozvíjaní zručností najmä medzi mladými ľuďmi. Text upozorňuje na skutočnosť, že šport, ktorý je predovšetkým telesnou aktivitou vykonávanou vo voľnom čase, prináša dodatočnú pridanú hodnotu aj pre zdravšiu a vo všeobecnosti inkluzívnejšiu a udržateľnejšiu spoločnosť. Športom možno rozvíjať pozitívne spoločenské postoje a hodnoty, ako aj individuálne zručnosti a schopnosti, ktoré zahŕňajú také prierezové zručnosti, ako je schopnosť kriticky myslieť, prevziať iniciatívu, riešiť problémy a spolupracovať.

KONTEXT

Podľa zmlúv EÚ je šport oblasťou, kde by opatrenia prijímané EÚ mali podporovať, koordinovať a dopĺňať to, čo robia vnútroštátne orgány. EÚ takisto úzko spolupracuje s národnými, európskymi a medzinárodnými organizáciami, ako sú Rada Európy, Svetová antidopingová agentúra a Svetová zdravotnícka agentúra.

SÚVISIACE AKTY

Závery Rady o maximalizácii úlohy amatérskeho športu pri rozvíjaní prierezových zručností najmä medzi mladými ľuďmi (Ú. v. EÚ C 172, 27.5.2015, s. 8 - 12)

Posledná aktualizácia 24.09.2015

Top