Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Práca s mládežou - zásadný prínos k sociálnej súdržnosti

 

SÚHRN

V súlade s Obnoveným rámcom pre európsku spoluprácu v oblasti mládeže (2010 - 2018) ministri EÚ zdôrazňujú potrebu podporovať rozvoj práce s mládežou a jej prínos k zabezpečeniu sociálneho začlenenia mladých ľudí.

AKÝ JE CIEĽ TÝCHTO ZÁVEROV?

Zameriavajú sa na potrebu posilnenia práce s mládežou s cieľom zabezpečiť súdržnejšie spoločnosti v rámci EÚ. Spolupráca krajín EÚ v tejto oblasti má veľký význam.

Závery sa predkladajú v súlade s aktuálnym pracovným plánom EÚ pre mládež na roky 2014 - 2015, v ktorom sa priorita kladie na rozvoj práce s mládežou a neformálne vzdelávanie (napríklad v mládežníckych a športových kluboch) a informálne učenie (napríklad od rodičov a priateľov).

Zohľadňujú sa v nich aj predchádzajúce závery Rady, ktoré sa týkali prínosu kvalitnej práce s mládežou k rozvoju, blahobytu a sociálnemu začleneniu mládeže v EÚ.

Spomína sa aj vyhlásenie predsedov vlád krajín EÚ z 12. februára 2015 krátko po teroristických útokoch v Paríži, v ktorom sa podčiarkuje význam vzdelávania a integrácie pri predchádzaní radikalizácii a ochrane hodnôt.

HLAVNÉ BODY

V záveroch sa opakovane zdôrazňuje význam práce s mládežou, ktorá prispieva k osobnému rozvoju a osloveniu mladých ľudí z rôznych prostredí. Osobitne je potrebné nadviazať kontakt s marginalizovanou mládežou a mladými ľuďmi, ktorí sú nezamestnaní a nezúčastňujú sa vzdelávania ani odbornej prípravy.

Krajiny EÚ sa vyzývajú, aby:

  • sa zaviazali k ďalšiemu rozvíjaniu poskytovania kvalitnej a profesionálnej práce s mládežou, a to aj platenými zamestnancami a dobrovoľníkmi;
  • rozvíjali podporné opatrenia vrátane možností vzdelávania a odbornej prípravy pre pracovníkov s mládežou;
  • zvýšili dosah práce s mládežou tak, aby zahŕňala aj mladých ľudí nad 18 rokov a mladých ľudí, ktorí majú menej príležitostí.

Krajiny EÚ a Európska komisia sa vyzývajú, aby:

  • sa zapájali do procesu vzájomného učenia (partnerského učenia) a výmeny osvedčených postupov v súvislosti s kvalitou pri práci s mládežou;
  • posilňovali kvalitu práce s mládežou, tým že vytvoria ukazovatele, nástroje a systémy, ktoré sa môžu používať na rôznych úrovniach v rámci EÚ;
  • zlepšili zviditeľnenie významu práce s mládežou preukazovaním jej kvantitatívnych a kvalitatívnych aspektov a účinkov na mladých ľudí a spoločnosť v ich okolí.

Komisia sa vyzýva, aby:

  • vypracovala štúdiu o základných zásadách kvality práce s mládežou vrátane príručky na vykonávanie. V tejto štúdii by mala vziať do úvahy výsledky skupiny odborníkov na systémy kvality práce s mládežou;
  • zvážila predloženie návrhu na odporúčanie Rady o práci s mládežou, ktoré by sa zameriavalo na podporu začlenenia mladých ľudí, občianstva a súdržnejšej spoločnosti.

Ďalšie informácie nájdete na stránkach:

AKT

Závery Rady o posilňovaní práce s mládežou v záujme súdržných spoločností (Ú. v EÚ C 170, 23.5.2015, s. 2 - 3)

Posledná aktualizácia 24.09.2015

Top