Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013SC0312

    PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIE ZHRNUTIE POSÚDENIA VPLYVU Sprievodný dokument Návrh Odporúčanie Rady o podpore fyzickej aktivity posilňujúcej zdravie vo všetkých sektoroch

    /* SWD/2013/0312 final */

    52013SC0312

    PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIE ZHRNUTIE POSÚDENIA VPLYVU Sprievodný dokument Návrh Odporúčanie Rady o podpore fyzickej aktivity posilňujúcej zdravie vo všetkých sektoroch /* SWD/2013/0312 final */


    Toto posúdenie vplyvu je sprievodným dokumentom k návrhu odporúčania Rady o podpore fyzickej aktivity posilňujúcej zdravie vo všetkých sektoroch. Zhrnutie hlavných aspektov posúdenia vplyvu je uvedené nižšie.

    1.           Úvod

    V oznámení o rozvíjaní európskeho rozmeru v športe z roku 2011 sa potvrdzuje, že fyzická aktivita je jedným z najdôležitejších aspektov ovplyvňujúcich zdravie v modernej spoločnosti a šport tvorí základnú súčasť všetkých prístupov verejnej politiky zameraných na zvýšenie úrovní fyzickej aktivity. Komisia a členské štáty sa v ňom vyzývajú, aby „pokračovali vo vypracovávaní vnútroštátnych usmernení o fyzickej aktivite na základe usmernení EÚ v tejto oblasti vrátane procesu preskúmavania a koordinácie“. Tieto usmernenia, ktoré navrhla skupina 22 odborníkov z celej Európy zastupujúca rôzne vedecké odbory a všeobecne reprezentujúca informovaný vedecký názor, boli v roku 2008 potvrdené na úrovni politiky EÚ. V usmerneniach sa opakovane uvádzajú odporúčania WHO o minimálnej úrovni fyzickej aktivity, zdôrazňuje sa dôležitosť medzisektorového prístupu a uvádza sa v nich 41 konkrétnych usmernení k opatreniam. V tomto posúdení vplyvu sa v nadväznosti na usmernenia EÚ o fyzickej aktivite určujú a analyzujú základné rozhodujúce činitele pre plánovanú politickú iniciatívu EÚ v oblasti fyzickej aktivity posilňujúcej zdravie (ďalej len „HEPA“, health-enhancing physical activity).

    2.           Vymedzenie problému

    Fyzická aktivita, pravidelné športovanie a cvičenie sú jedným z najúčinnejších spôsobov na dosiahnutie telesnej a duševnej zdatnosti, boja proti nadváhe a obezite a zabránenie s tým súvisiacich stavov. Účasť na športovej a fyzickej aktivite okrem toho súvisí s ďalšími faktormi, ako sú spoločenské vzťahy a sociálne začlenenie. Mnohé prínosy fyzickej aktivity sú dobre zdokumentované a podložené dôkazmi. Naopak, nedostatok fyzickej aktivity spôsobuje viacero škôd vrátane predčasnej úmrtnosti, rastúcich úrovní nadváhy a obezity, rakoviny prsníka a hrubého čreva, cukrovky a ischemickej choroby srdca. Zdravotné problémy spôsobené nedostatkom fyzickej aktivity prinášajú hospodárstvu Európy značné priame a nepriame náklady v dôsledku choroby a chorobnosti, práceneschopnosti a predčasného úmrtia, najmä tiež z hľadiska rýchlo starnúcich spoločností Európy.

    Koncepcia HEPA je relatívne nová disciplína podliehajúca rýchlemu vedeckému vývoju spájajúca fyzickú aktivitu, ktorá úzko súvisí na jednej strane so športom a cvičením a na druhej strane s verejným zdravím. Koncepciou HEPA sa zaoberala aj Svetová zdravotnícka organizácia (ďalej len „WHO“), najmä ako súčasťou globálnej stratégie pre výživu, telesnú aktivitu a zdravie z roku 2004. Úspešná podpora HEPA závisí predovšetkým od úsilia v členských štátoch. Pretože sa zvýšila informovanosť o význame HEPA, mnohé verejné orgány zvýšili svoje úsilie na podporu HEPA. Fyzickou aktivitou sa zaoberala aj EÚ prostredníctvom politík a opatrení v oblasti športu (napríklad Biela kniha o športe, usmernenia EÚ o fyzickej aktivite, oznámenie o športe) a zdravia (napríklad Biela kniha o stratégii riešenia zdravotných problémov súvisiacich s výživou, nadváhou a obezitou v Európe) a využívaním príslušných štruktúr Európskej únie na koordináciu politík, najmä skupiny odborníkov pre šport, zdravie a účasť zriadenej Radou prostredníctvom pracovného plánu Európskej únie pre šport na obdobie rokov 2011 – 2014 a skupiny na vysokej úrovni pre výživu a fyzickú aktivitu zriadenej v rámci stratégie po roku 2007 s cieľom pomôcť členským štátom zapájať sa do koordinovaných činností a vymieňať si informácie o politikách, politických návrhoch a postupoch.

    Napriek rastúcej podpore fyzickej aktivity a dostupným nástrojom na podporu HEPA zostávajú miery fyzickej nečinnosti v EÚ neprijateľne vysoké (napríklad v roku 2010 uviedlo 60 % Európanov, že len zriedka cvičia alebo športujú, alebo nikdy necvičia ani nešportujú). Dôkazy poukazujú aj na mimoriadne veľké rozdiely medzi jednotlivými členskými štátmi. Väčšina krajín nedosiahla hlavný politický cieľ, t. j. zvýšenie počtu občanov dosahujúcich úrovne fyzickej aktivity, ktoré odporúča WHO a ktoré sa opakovane uvádzajú v usmerneniach EÚ o fyzickej aktivite. Hlavným problémom, ktorý sa má prostredníctvom tejto iniciatívy riešiť, je preto skutočnosť, že politiky členských štátov na podporu HEPA neboli vo všeobecnosti účinné.

    Dôvody nízkej účinnosti politík členských štátov sú rozmanité, ale spočívajú najmä v nedostatkoch v spôsobe, akým sa vypracúvajú a vykonávajú politiky na podporu HEPA. Vzhľadom na kritériá účinnej politiky HEPA stanovené v referenčnom rámci usmernení EÚ o fyzickej aktivite a v ďalších vedeckých nástrojoch dôkazy a výsledky konzultácií potvrdzujú, že nedostatky existujú minimálne v troch aspektoch politiky v oblasti HEPA: a) prístup k HEPA vrátane spolupráce medzi rôznymi ministerstvami a orgánmi zodpovednými za podporu HEPA nie je v dostatočnej miere medzisektorový, b) nie sú dostatočne jasne stanovené ciele politík v oblasti HEPA a c) nedostatočné ustanovenia týkajúce sa monitorovania a hodnotenia mier HEPA a politík v oblasti HEPA.

    Základné príčiny týchto nedostatkov sú spojené so skutočnosťou, že HEPA predstavuje pomerne novú tému vo vládnych programoch (ak je do nich vôbec zahrnutá) a ešte novšie sú poznatky o rozhodujúcich činiteľoch HEPA, ktoré sú nevyhnutné pri návrhu zásahov na zmenu úrovní fyzickej aktivity. HEPA si zatiaľ nezískala uznanie ako komplexná oblasť politiky, ktorá si vyžaduje multisektorové zásahy, ako je načrtnuté v usmerneniach EÚ o fyzickej aktivite, okrem iného aj v dôsledku chýbajúcej schopnosti obhájiť sa. HEPA sa doteraz spájala s inými programami v oblasti verejného zdravia (napríklad v oblasti stravovania), ale napriek dôkazom mnohých samostatných zdravotných a iných účinkov sa nepovažovala za cielenú oblasť politiky. Uvedená situácia sa odzrkadľuje aj v činnostiach a štruktúrach, ktoré sa zaoberajú fyzickou aktivitou. Pri tvorbe politík EÚ existuje značný priestor na podporu vykonávania usmernení EÚ o fyzickej aktivite ako prostriedku na účinnú podporu HEPA a zlepšenie súčasných foriem politickej spolupráce medzi členskými štátmi na úrovni EÚ s cieľom pomôcť zvrátiť trend týkajúci sa fyzickej nečinnosti. Doteraz neexistuje koordinácia politík v rámci prístupu EÚ ani medzi členskými štátmi na úrovni EÚ, ktorá by dostatočne odzrkadľovala zložitosť témy HEPA ako diferencovanej (cielenej) oblasti politiky.

    Plánovaná iniciatíva sa v prvom rade zameria na verejné orgány v členských štátoch EÚ zodpovedné za podporu HEPA, a konkrétnejšie na tematické oblasti uvedené v usmerneniach EÚ o fyzickej aktivite. Iniciatíva by mala pomôcť zlepšiť schopnosť účinnejšie podporovať HEPA vo všetkých sektoroch a bude sa týkať prinajmenšom orgánov zodpovedných za tieto oblasti: šport, zdravie, vzdelávanie, doprava, životné prostredie, územné plánovanie, verejná bezpečnosť, pracovné prostredie a služby pre starších občanov. Zameria sa najmä na tie členské štáty, ktoré boli pri zvyšovaní úrovní HEPA svojich občanov najmenej úspešné (vo všeobecnosti sú to krajiny južnej a východnej Európy), a tým bude riešiť regionálne rozdiely v rámci EÚ-28. A napokon, cieľom navrhovanej iniciatívy je oslovenie občanov Únie ako celku (napríklad detí, pracujúceho obyvateľstva, starších občanov) poskytnutím nových príležitostí na zapájanie sa do fyzickej aktivity v súlade s odporúčaniami WHO. Pretože nedostatok fyzickej aktivity je výrazný najmä v rámci špecifických ohrozených skupín obyvateľstva (sociálno-ekonomicky znevýhodnené skupiny, ženy, deti a starší ľudia), prínosy iniciatívy pre tieto skupiny by boli väčšie než prínosy pre Európanov ako celok.

    3.           Analýza subsidiarity

    EÚ má právo konať v oblasti HEPA na základe dvoch článkov Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ), ktoré udeľujú Únii podpornú právomoc. V článku 165 sa stanovuje, že „Únia prispieva k podpore európskych záležitostí týkajúcich sa športu“ a že táto činnosť sa zameriava na „rozvoj európskeho rozmeru v športe“. V článku 168 sa stanovuje, že „činnosti Únie [...] sa zameriavajú na zlepšenie verejného zdravia [...] a odstraňovanie zdrojov nebezpečenstva pre telesné a duševné zdravie“. V obidvoch oblastiach sa v ZFEÚ ustanovuje, že Rada (na návrh Komisie) môže prijať odporúčania a poveruje Komisiu podporovaním koordinácie politík medzi členskými štátmi. Podnety na podporu koordinácie politík v oblasti verejného zdravia by sa mali predovšetkým „zameriavať na zavedenie usmernení a stanovenie ukazovateľov, organizovanie výmeny najlepších postupov a prípravu potrebných prvkov na pravidelné monitorovanie a vyhodnocovanie“.

    Pokiaľ ide o uplatňovanie zásady subsidiarity, hlavná zodpovednosť za podporu HEPA a za stanovenie politík v oblasti športu a zdravia spočíva na členských štátoch. Činnosť EÚ môže byť významnou pridanou hodnotou k tomu, čo môžu členské štáty dosiahnuť vlastnými silami. EÚ môže v súlade s medzinárodným rámcom a opatreniami na podporu fyzickej aktivity poskytnúť politický podnet na opatrenia v EÚ-28 zamerané na HEPA a zvýšiť informovanosť o tom, že teraz je potrebné konať. Podporovanie účinnejších politík zameraných na podporu HEPA zo strany EÚ tak môže na všeobecnej úrovni pomôcť znížiť významné spoločenské a hospodárske náklady spôsobené fyzickou nečinnosťou a posilniť tak spôsobilosť členských štátov dosiahnuť ciele rastu stanovené v stratégii Európa 2020.

    Najmä v súčasnej hospodárskej situácii je dôležité, že opatreniami na úrovni EÚ je možné dosiahnuť to, aby úsilie členských štátov zamerané na podporu HEPA bolo účinnejšie a nákladovo efektívnejšie, než bez týchto opatrení. Prostredníctvom pomoci členským štátom pri výmene informácií a skúseností, zapájaní sa do vzájomného učenia, šírení osvedčených postupov a spolupráci na vypracovaní spoločných prístupov môže EÚ uľahčiť a posilniť koordináciu politík, a tým prispieť k zvýšeniu spôsobilosti členských štátov podporiť HEPA vo všetkých sektoroch a utvárať politiky, ktoré zaistia lepšie zásahy. Vzhľadom na obrovské rozdiely, ktoré v súčasnosti existujú medzi členskými štátmi v súvislosti s prioritou, ktorú venujú HEPA, zvolenými prístupmi a vzhľadom na kultúrne a hospodárske rozdiely medzi členskými štátmi, ktoré majú vplyv na miery HEPA, táto koordinácia v oblasti HEPA sa javí ako mimoriadne užitočná a môže poukázať na opatrenia, ktoré by mohli byť najsľubnejšie. Okrem toho sa výmena osvedčených postupov výrazne podporí, keď existujú reálne dôkazy o účinnosti rôznych opatrení a politík. Spoľahlivé údaje sú dostupné len zriedka, a to napriek ich hodnote pri formulovaní a spresňovaní politiky. Únia má dobrú pozíciu na to, aby podporila ustanovenia týkajúce sa monitorovania a hodnotenia politík v oblasti HEPA a pomohla tak členským štátom pri sledovaní časového vývoja ukazovateľov.

    4.           Ciele

    Celkovým cieľom tejto iniciatívy je prispieť k zdravšej a produktívnejšej spoločnosti v EÚ prostredníctvom zvýšených úrovní fyzickej aktivity posilňujúcej zdravie.

    Cieľom iniciatívy je zvýšiť účinnosť politík členských štátov v oblasti HEPA tým, že sa im umožní vytvárať a vykonávať politiky založené na usmerneniach EÚ o fyzickej aktivite, ktoré im pomôžu riešiť hlavné nedostatky (chýbajúci medzisektorový prístup, nejasné ciele, nedostatočné monitorovanie). Vypracovanie politík a ich vykonávanie bude prebiehať najmä v členských štátoch. Preto je jediným konkrétnym cieľom zaistiť, aby členské štáty vypracovali a vykonávali účinné politiky v oblasti HEPA zlepšením uplatňovania a vykonávania usmernení EÚ o fyzickej aktivite. Na riešenie tohto konkrétneho cieľa boli sformulované dva operačné ciele, ktoré sú priamo spojené s príčinami problémov a parametrami navrhovanej iniciatívy: zlepšiť koordináciu politík medzi členskými štátmi a uľahčiť zber komplexných údajov o HEPA a politikách v oblasti HEPA.

    5.           Možnosti politiky

    V tomto posúdení vplyvu sa zvažuje niekoľko možností politiky na podporu úsilia členských štátov zameraného na vypracovanie a vykonávanie účinných politík na podporu HEPA, tri z týchto možností boli vyradené, t. j. úplné zastavenie koordinácie politík EÚ v oblasti HEPA, zameranie sa výlučne na revíziu usmernení EÚ o fyzickej aktivite a zameranie sa výlučne na prijatie nových motivačných opatrení v oblasti HEPA. Štyri možnosti politiky sa podrobne rozpracovali s cieľom riešiť zistené problémy a splniť vymedzené ciele: základný scenár (možnosť A), jedna možnosť bez rámca monitorovania (možnosť B), jedna možnosť s rámcom zbežného monitorovania (možnosť C) a jedna možnosť s komplexnejším mechanizmom monitorovania, ako aj s kritériami a cieľmi (možnosť D).

    || Možnosť || Stručný opis

    A || Základný scenár (pokračovanie súčasného stavu) || § Pokračujúca koordinácia politík s účasťou skupiny odborníkov pre šport, zdravie a účasť a skupiny na vysokej úrovni podporená usmerneniami EÚ o fyzickej aktivite, ale žiadna nová politická iniciatíva.

    B || Presadzovať zvýšenú koordináciu politík (nástroj: oznámenie Komisie) || § Politický dokument (bez právnej záväznosti) ustanovujúci strategický prístup pre cielenú podporu HEPA vo všetkých sektoroch. § Zlepšená koordinácia politík na úrovni EÚ s účasťou skupiny odborníkov pre šport, zdravie a účasť a skupiny na vysokej úrovni, podporovaná Komisiou. § Opatrenia na podporu členských štátov, aby sa zaviazali dodržiavať zásady uvedené v usmerneniach EÚ o fyzickej aktivite. § Vyzvanie členských štátov, aby predkladali správy o pokroku pri vykonávaní usmernení EÚ o fyzickej aktivite, s prihliadnutím na existujúce nástroje a štruktúry na predkladanie správ.

    C || Presadzovať zvýšenú koordináciu politík a monitorovanie na základe obmedzeného súboru ukazovateľov o vykonávaní usmernení EÚ o fyzickej aktivite (nástroj: návrh odporúčania Rady) || § Politický dokument s právnym účinkom (ustanovenie nezáväzných pravidiel) odporúčajúci cielenú podporu HEPA vo všetkých sektoroch. § Zlepšená koordinácia politík na úrovni EÚ s účasťou skupiny odborníkov pre šport, zdravie a účasť a skupiny na vysokej úrovni, podporovaná Komisiou. § Členské štáty opätovne potvrdia a zaviažu sa dodržiavať zásady uvedené v usmerneniach EÚ o fyzickej aktivite. § Členské štáty (zasadajúce v Rade) súhlasia s monitorovaním rozvoja a vykonávania politiky v oblasti HEPA pomocou obmedzeného súboru ukazovateľov vysokej úrovne a súhrnných ukazovateľov týkajúcich sa usmernení EÚ o fyzickej aktivite a predkladaním správ na úrovni EÚ. § Komisia podporuje rámec monitorovania a pomáha členským štátom v ich úsilí pri vykonávaní.

    D || Presadzovať zvýšenú koordináciu politík a monitorovanie na základe úplného súboru ukazovateľov zahŕňajúcich všetkých 41 usmernení EÚ o fyzickej aktivite a hodnotenie vzhľadom na ciele/kritériá (nástroj: návrh odporúčania Rady) || § Politický dokument s právnym účinkom (ustanovujúci nezáväzné pravidlá) odporúčajúci cielenú podporu HEPA vo všetkých sektoroch. § Zlepšená koordinácia politík na úrovni EÚ s účasťou skupiny odborníkov pre šport, zdravie a účasť a skupiny na vysokej úrovni, podporená Komisiou. § Členské štáty (zasadajúce v Rade) opätovne potvrdia a zaviažu sa vykonávať všetkých 41 usmernení EÚ o fyzickej aktivite. § Členské štáty súhlasia s monitorovaním rozvoja a vykonávania politiky v oblasti HEPA pomocou úplného súboru kvantitatívnych a kvalitatívnych ukazovateľov týkajúcich sa usmernení EÚ o fyzickej aktivite a predkladaním správ na úrovni EÚ. § Členské štáty sa dohodnú na kritériách a cieľoch vykonávania usmernení. § Komisia podporuje rámec monitorovania a pomáha členským štátom v ich úsilí pri vykonávaní a vyhodnocuje výkonnosť členských štátov vzhľadom na kritériá a pri dosahovaní cieľov.

    Možnosť A by znamenala pokračovanie súčasných štruktúr a procesov na koordináciu politík v oblasti HEPA na úrovni EÚ, ktoré sú stanovené najmä prostredníctvom činností politiky EÚ v oblastiach športu a zdravia.

    V prípade možnosti B by sa prostredníctvom politického dokumentu bez právneho účinku (t. j. oznámenia Komisie) zaviedla obnovená strategická vízia EÚ cieleného prístupu k podpore HEPA vo všetkých sektoroch a koordinované politiky v členských štátoch. V nadväznosti na politické dokumenty, ktoré v oblasti HEPA už existujú, by táto iniciatíva vyjadrovala obnovenie politického záväzku voči HEPA v súlade s usmerneniami EÚ o fyzickej aktivite a načrtla by kľúčové opatrenia so zapojením členských štátov, Komisie a ďalších príslušných subjektov.

    V rámci možností C a D sa okrem zlepšenej koordinácie politík (ktorá už bola stanovená v rámci možnosti B) ako kľúčový prvok navrhuje rámec monitorovania. Vychádza sa pritom z toho, že opätovné potvrdenie usmernení EÚ o fyzickej aktivite v spojení s osobitným mechanizmom na monitorovanie ich vykonávania by viedli k systematickejšej a konštruktívnejšej forme koordinácie a partnerského učenia a v dôsledku toho k väčšiemu zameraniu na účinné politiky v oblasti HEPA na vnútroštátnej a regionálnej úrovni. V rámci iniciatívy podľa týchto možností by boli v prvom rade vyzvané členské štáty, aby a) v súlade s usmerneniami EÚ o fyzickej aktivite vypracovali vnútroštátnu stratégiu a akčný plán na podporu HEPA vo všetkých sektoroch; b) na základe dohodnutých ukazovateľov na meranie zmien fyzickej aktivity a politiky v oblasti HEPA monitorovali vykonávanie usmernení EÚ o fyzickej aktivite na vnútroštátnej úrovni a c) v pravidelných intervaloch predkladali správy o dosiahnutom pokroku. S cieľom podporiť tieto činností by boli členské štáty požiadané, aby vytvorili „národné kontaktné miesta pre fyzickú činnosť“ poverené zhromažďovaním údajov pre monitorovací rámec a poskytovaním informácií o príslušných vnútroštátnych politikách a akčných plánoch jednotlivých krajín. Komisia by tento proces uľahčovala poskytovaním podpory na vytváranie a prevádzkovanie monitorovacieho mechanizmu a budovanie kapacít v členských štátoch týkajúcich sa vypracovania a vykonávania politík konzistentných s usmerneniami EÚ o fyzickej aktivite. Pomocou rámca monitorovania HEPA by sa tak v synergii s WHO ďalej rozvíjali existujúce formy monitorovania a zberu údajov v tejto oblasti. Na základe týchto údajov by sa vypracovali prehľady o HEPA a analýzy trendov HEPA pre jednotlivé krajiny a spolu s ďalšími príslušnými informáciami o rozvíjaní a vykonávaní politiky v oblasti HEPA by tvorili základ pravidelných správ pre príslušné fóra EÚ (t. j. skupinu odborníkov pre šport, zdravie a účasť a skupinu na vysokej úrovni). Hlavný rozdiel medzi možnosťami C a D sa týka koordinácie politík (možnosť D: kritériá, ciele) a úplnosti monitorovania.

    6.           Posúdenie vplyvov

    V tejto časti posúdenia vplyvu sa najprv analyzujú všeobecné (sociálne, hospodárske a environmentálne) vplyvy iniciatívy. Tieto druhy vplyvov, ktoré možno očakávať od novej iniciatívy EÚ v oblasti HEPA, sú podobné pre všetky možnosti politiky, ale pravdepodobne sa bude líšiť ich rozsah ako funkcia účinnosti jednotlivých možností. V druhom kroku, pred analýzou vplyvov jednotlivých možností, sa posúdenie vplyvu zaoberá účinnosťou. Výsledky tejto analýzy sú zhrnuté v tabuľke na konci tejto časti.

    Sociálne prínosy by vyplývali zo zvýšenej HEPA medzi Európanmi v dôsledku účinnejšej politiky členských štátov v oblasti HEPA a vykonávania usmernení EÚ o fyzickej aktivite. Zapájanie sa do odporúčaného objemu fyzickej aktivity má priaznivé účinky na mnohé chronické choroby a zdravotné problémy. Zvýšené miery fyzickej aktivity Európanov by viedli k úmernému zníženiu počtu ľudí vystavených zvýšenému riziku úmrtnosti. V EÚ majú úrovne fyzickej aktivity pozitívnu koreláciu so strednou dĺžkou života, čo znamená, že v krajinách s vyššími úrovňami telesnej aktivity je stredná dĺžku života zvyčajne vyššia. Pretože nedostatok fyzickej aktivity je okrem špecificky ohrozených skupín obyvateľstva (sociálno-ekonomicky znevýhodnené skupiny, ženy, deti a starší ľudia) výrazný najmä v rámci určitých krajín a regiónov (južná a východná Európa), prínosy iniciatívy pre tieto krajiny, regióny a skupiny by boli väčšie než pre Európanov ako celok. Iniciatíva by bola tiež v súlade s Chartou základných práv (články 21, 23 – 26, 35). Pokiaľ ide o rozsah, v akom môžu účinná politika a rozhodné kroky viesť v strednodobom a dlhodobom časovom horizonte k zvýšeným úrovniam fyzickej aktivity, na základe výpočtov vychádzajúcich z najlepšieho scenára by došlo k udržateľnému nárastu približne o 1 % ročne v priebehu obdobia 25 rokov.

    Čo sa týka hospodárskych vplyvov, dá sa očakávať, že posilnenie zdravia a pocitu pohody bude viesť k významným hospodárskym prínosom, pretože sa znížia náklady na zdravotnú starostlivosť a hospodárske straty v dôsledku chorôb a chorobnosti, práceneschopnosti a predčasného úmrtia – závisí to však od rozsahu, v akom členské štáty uplatnia opatrenia na všetkých príslušných úrovniach. Na základe jednej štúdie, v ktorej sa autori pokúsili vyjadriť náklady spojené s nedostatkom fyzickej činnosti finančne, prevyšovali náklady, ktoré Anglicko vynakladá na tento účel, 3 miliardy EUR ročne, alebo predstavovali 63 EUR na obyvateľa. K podobným výsledkom sa dopracovalo aj pri výpočtoch týkajúcich sa iných krajín. Pri extrapolácii na celú Európsku úniu a pri tých istých nákladoch na obyvateľa sa dá vypočítať, že náklady spôsobené nedostatkom fyzickej aktivity v EÚ dosahujú viac ako 31 miliárd EUR ročne. Pokiaľ ide o tieto náklady spôsobené fyzickou nečinnosťou, zlepšené politiky na podporu HEPA vypracované a vykonávané v súlade s plánovanou iniciatívou by na základe zjednodušeného scenára podľa očakávania zvýšili počet občanov EÚ spĺňajúcich odporúčané prahy fyzickej aktivity približne o 1 % ročne a postupne by časom znižovali náklady na fyzickú nečinnosť. Keď sa ako východiskový bod vezmú najnovšie údaje Eurobarometra z roku 2010, vykonávanie účinnej politiky v oblasti HEPA by mohlo teoreticky viesť k tomu, že v priebehu 25 rokov by odporúčania týkajúce sa fyzickej aktivity spĺňalo okolo 65 % Európanov a náklady spôsobené nedostatočnou fyzickou aktivitou by postupne klesali. Hoci vo veľkej miere závisí od možností a ochoty členských štátov stanoviť účinnú politiku HEPA ako prioritu a vykonávať ju v dlhodobom časovom horizonte, hospodárske prínosy by boli obrovské vzhľadom na to, že by sa odstránili náklady spôsobené fyzickou nečinnosťou a po piatich rokoch by predstavovali takmer 7 miliárd EUR, po 10 rokoch 22 miliárd EUR a po 20 rokoch 63 miliárd EUR,.

    Pokiaľ ide o náklady jednotlivých možností, náklady súvisiace s vykonávaním politík HEPA podľa navrhovanej iniciatívy by napokon znášali členské štáty. Výpočet rozpočtových prostriedkov, ktoré sa v súčasnosti vyčleňujú na HEPA, je problematický, pretože náklady na podporu HEPA sú rozptýlené po vládnych ministerstvách a orgánoch, ako aj rôznych mimovládnych organizáciách a súkromnom sektore. Okrem toho náklady na HEPA sa podrobne nezaznamenávajú v celej Únii. Situácia je o to horšia, že HEPA je vo svojej podstate medzisektorová, mnohé politiky okrajovo súvisia s HEPA a politiky, ktoré sa zameriavajú na podporu HEPA, často nezahŕňajú podporu HEPA ako primárny cieľ. Administratívne náklady členských štátov by vyplývali z požiadaviek na predkladanie správ na úrovni EÚ (stanovené v rámci možnosti B a v rámci možností C a D by súviseli najmä s mechanizmom monitorovania) a v prvom roku by boli relatívne nízke a potom, keď bude mechanizmus plne funkčný, by sa ďalej znižovali, pretože pracovníci sa oboznámia s monitorovaním a časom sa zlepší dostupnosť údajov. Na rozpočet Únie by pripadli náklady, ktoré sa týkajú zriadenia a fungovania mechanizmu monitorovania a poskytovania podpory členským štátom vo forme budovania kapacít. Navrhuje sa, aby sa počas obdobia rokov 2014 – 2020 tieto náklady pokryli zo športovej kapitoly programu Erasmus+. Ďalšie náklady by sa týkali organizácie zasadnutí skupiny odborníkov na úrovni EÚ a hradili by sa zo všeobecného rozpočtu.

    Pokiaľ ide o vplyv na životné prostredie, politiky zamerané na vykonávanie oddielu usmernení EÚ o fyzickej aktivite, ktorý sa zameriava na dopravu, životné prostredie, územné plánovanie a verejnú bezpečnosť, by mohli vyústiť do významných prínosov pre životné prostredie a tým prispieť k vysokej úrovni ochrany životného prostredia začlenenej do článku 37 Charty základných práv EÚ. Hoci je mimoriadne ťažké stanoviť presné prognózy, najnovší vedecký výskum môže poskytnúť určitú predstavu o tom, čo možno považovať za optimálny scenár z hľadiska prínosov iniciatívy pre životné prostredie. V snahe preukázať rozsah potenciálnych prínosov aktívnych politík v oblasti dopravy pre životné prostredie sa nedávna štúdia pokúsila predpovedať rozsah, v akom by preorientovanie na aktívnu dopravu v Londýne ovplyvnilo emisie uhlíka v priebehu 20 rokov v porovnaní s vývojom podľa základného scenára. Podľa výpočtov uvedených v štúdii by emisie CO2 z dopravy na osobu boli podľa scenára udržateľnej dopravy o 62 % nižšie, na úrovni 0,46 tony ročne, než v prípade pokračovania základného scenára, podľa ktorého by emisie dosahovali 1,17 tony.

    Analýza vplyvov jednotlivých možností:

    || Možnosť A (základný scenár) || Možnosť B: (presadzovať zvýšenú koordináciu politík) || Možnosť C (presadzovať zvýšenú koordináciu politík a monitorovanie na základe obmedzeného súboru ukazovateľov) || Možnosť D (presadzovať zvýšenú koordináciu politík a monitorovanie na základe úplného súboru ukazovateľov a hodnotenia vo vzťahu k cieľom)

    Výstupy || § Pokračujúca koordinácia politík a podpora usmernení EÚ o fyzickej aktivite v rámci existujúcich štruktúr na úrovni EÚ. § Pokračujúca práca na fyzickej aktivite prostredníctvom iniciatív a projektov podporovaných EÚ. § Pokračujúce poskytovanie neúplných údajov. || § Minimálne zlepšená koordinácia politík a podpora usmernení EÚ o fyzickej aktivite v rámci existujúcich štruktúr na úrovni EÚ. § Pokračujúca práca na fyzickej aktivite prostredníctvom iniciatív a projektov podporovaných EÚ v rámci nového strategického prístupu EÚ k HEPA. § Pokračujúce poskytovanie neúplných údajov. || § Výrazne zlepšená koordinácia politík a podpora usmernení EÚ o fyzickej aktivite v rámci existujúcich štruktúr na úrovni EÚ. § Poskytovanie presných a porovnateľných údajov z monitorovania vo vzťahu k obmedzenému súboru ukazovateľov fyzickej aktivity a politiky. || § Potenciál na výrazné zlepšenie koordinácie politík a podpora usmernení EÚ o fyzickej aktivite v rámci existujúcich štruktúr, ale riziko chýbajúcej účasti. § Potenciál na poskytovanie úplných údajov z monitorovania vo vzťahu k súboru kvalitatívnych a kvantitatívnych ukazovateľov + predkladanie správ o kritériách a cieľoch.

    Výstupy || § Postupné zlepšovanie politík v oblasti fyzickej aktivity a uplatňovanie (zásad) usmernení EÚ o fyzickej aktivite v obmedzenom počte členských štátov, ale vo väčšine ostatných bez zmeny politík. || § Postupné zlepšovanie politík v oblasti fyzickej aktivity a uplatňovanie (zásad) usmernení EÚ o fyzickej aktivite v obmedzenom počte členských štátov, ale väčšom ako v rámci možnosti A, v mnohých ďalších však politiky zostávajú nezmenené. || § Významne zlepšené politiky v oblasti fyzickej aktivity a uplatňovanie hlavných tém usmernení EÚ o fyzickej aktivite vo väčšine členských štátov. || § Významne zlepšené politiky v oblasti fyzickej aktivity a uplatňovanie usmernení EÚ o fyzickej aktivite v niektorých členských štátoch (ale riziko, že mnohé členské štáty iniciatívu nerealizujú).

    Vplyvy

    Sociálne || § Stagnujúce alebo klesajúce úrovne fyzickej aktivity vo väčšine krajín a pretrvávanie sociálnych škôd spôsobených nedostatočnou fyzickou aktivitou. || § Malé zlepšenie úrovní fyzickej aktivity v niektorých členských štátoch, ale stagnujúce alebo klesajúce úrovne v mnohých ďalších vedúce len k miernemu zníženiu sociálnych škôd spôsobených nedostatočnou fyzickou aktivitou. || § Zvýšenie úrovní fyzickej aktivity až o 1 % za rok vedúce k výraznému zníženiu sociálnych škôd spôsobených fyzickou nečinnosťou. || § Zvýšenie úrovní fyzickej aktivity až o 1 % za rok (ale riziko, že členské štáty iniciatívu nerealizujú) vedúce potenciálne k výraznému zníženiu sociálnych škôd spôsobených fyzickou nečinnosťou.

    Hospodárske (príloha V poskytuje podrobné posúdenie nákladov EÚ a administratívnych nákladov v členských štátoch) || § Pretrvávajúce náklady spôsobené nedostatočnou fyzickou aktivitou (odhadované na 31 miliárd EUR za rok). || § Mierne zníženie hospodárskych nákladov spôsobených fyzickou nečinnosťou a určité hospodárske prínosy, ale výrazne nižšie ako 6,7 miliardy EUR v priebehu piatich rokov, ktoré by sa dali očakávať v prípade účinnej politiky. § Určité náklady (ťažko vyčísliteľné) členských štátov, ktoré venujú zdroje na zlepšenie fyzickej aktivity. || § Výrazné zníženie hospodárskych nákladov spôsobených fyzickou nečinnosťou. § Hospodárske prínosy vo výške do 6,7 miliardy EUR v priebehu piatich rokov. § Určité náklady (ťažko vyčísliteľné) členských štátov, ktoré venujú zvýšené zdroje na zlepšenie fyzickej aktivity. || § Výrazné zníženie hospodárskych nákladov spôsobených fyzickou nečinnosťou, ale len v členských štátoch vykonávajúcich iniciatívu. § Významné (ale ťažko vyčísliteľné) hospodárske prínosy v členských štátoch vykonávajúcich iniciatívu. § Určité náklady (ťažko vyčísliteľné) členských štátov, ktoré venujú zvýšené zdroje na zlepšenie fyzickej aktivity.

    Životné prostredie || § Niektoré prínosy v členských štátoch, ktoré zlepšujú politiku v oblasti fyzickej aktivity v súvislosti s aktívnou dopravou. || § Obmedzené, ale dôležité prínosy v členských štátoch, ktoré zlepšujú politiku v oblasti fyzickej aktivity v súvislosti s aktívnou dopravou. || § Potenciálne významné prínosy v členských štátoch, ktoré zlepšujú politiku v oblasti fyzickej aktivity v súvislosti s aktívnou dopravou. || § Potenciálne významné prínosy v členských štátoch, ktoré zlepšujú politiku v oblasti fyzickej aktivity v súvislosti s aktívnou dopravou.

    7.           Porovnanie možností a uprednostňovaná možnosť

    V rámci posúdenia vplyvu sa porovnávajú rôzne možnosti na základe ich pravdepodobnej účinnosti, efektívnosti, súladu s celkovými cieľmi politiky EÚ, ako aj uskutočniteľnosti vykonávania a udržateľnosti.

    Účinnosť týchto štyroch možností je podmienená opatreniami členských štátov, pričom všetky tieto opatrenia by boli vo svojej podstate dobrovoľné. Možnosti sa však odlišujú z hľadiska rozsahu, v akom EÚ vyzýva ku konkrétnym opatreniam a/alebo politikám, a sú úzko spojené s nástrojom zvoleným na vykonávanie iniciatívy. Určitý pokrok pri dosahovaní dvoch operačných cieľov, a tým aj konkrétneho cieľa, možno očakávať v prípade všetkých možností, ale miera úspechu každej možnosti, ktorú možno očakávať, je rozdielna, pričom možnosť A je neúčinná, rovnako ako súčasná situácia, a možnosť B je menej účinná ako možnosti C a D.

    Možnosti sa značne odlišujú v uskutočniteľnosti vykonávania (v miere, v akej by sa členské štáty rozhodli pre každú možnosť, ktorá je v prípade dobrovoľnej iniciatívy podstatná) a udržateľnosti (v miere, v akej by sa hybná sila dosiahnutá v krátkom čase udržiavala počas dlhšieho časového obdobia). K nízkemu bodovému hodnoteniu uskutočniteľnosti možnosti D viedli najmä zložité mechanizmy monitorovania a predkladania správ navrhované v rámci tejto možnosti.

    Pokiaľ ide o predpokladaný rozsah, v akom by jednotlivé možnosti pri danej úrovni zdrojov prispeli k dosiahnutiu cieľov (nákladová účinnosť), hlavné náklady všetkých možností by tvorili náklady spojené s vypracovaním a vykonávaním politík na podporu fyzickej aktivity. Náklady rôznych zásahov na podporu fyzickej aktivity sa preskúmali vo viacerých nedávnych štúdiách z hľadiska ich účinnosti vyjadrenej v rokoch života štandardizovaných vzhľadom na kvalitu (quality-adjusted life years (QALY)) alebo v úsporách nákladov na zdravotnú starostlivosť. Úrovne nákladovej účinnosti, ktoré sa zistili v rámci štúdií, boli veľmi rozdielne, ale preukázalo sa, že všetky preskúmané zásahy boli nákladovo účinné, t. j. náklady na zásahy boli opodstatnené, najmä vzhľadom na obrovské hospodárske náklady spôsobené fyzickou nečinnosťou. Dôkazy na makroúrovni aj mikroúrovni ukazujú, že prínosy prevažujú nad nákladmi rôznych druhov vládnych investícií na podporu fyzickej aktivity. Navyše hospodárske prínosy týchto politík z hľadiska vyššej produktivity a znížených nákladov na zdravotnú starostlivosť budú pravdepodobne veľmi veľké, a preto opodstatňujú aj vyššie náklady. Okrem nákladov na vykonávanie ukazuje nákladová účinnosť každej možnosti týkajúca sa administratívnych nákladov členských štátov a nákladov rozpočtu EÚ, že všetky tri možnosti B, C a D možno považovať za nákladovo účinné, pričom najvyššie hodnotenie má možnosť C.

    Pokiaľ ide o súlad, opatrenia na podporu HEPA prispievajú k stratégii Európa 2020. Konkrétnejšie, všetky tri možnosti B, C a D sú v súlade s politikami EÚ v oblasti zdravia, dopravy, sociálneho začlenenia a výskumu.

    Analýza možností na základe týchto štyroch kritérií viedla k výberu možnosti C ako uprednostňovanej možnosti, ktorá predstavuje najvhodnejšiu a najprimeranejšiu reakciu na riešenie zistených problémov.

    · Účinnosť: Táto možnosť významne prispieva k obidvom operačným cieľom, pričom umožňuje členským štátom účinné stanovenie priorít. Predpokladá sa, že politický dokument s právnym účinkom dodá všeobecne podpore HEPA a konkrétne usmerneniam EÚ značnú váhu. Hlavným rozdielom oproti možnosti B je zahrnutie mechanizmu monitorovania, preto je veľmi pravdepodobné, že účinnosť tejto možnosti by bola podstatne väčšia, a to najmä z hľadiska pokroku pri dosahovaní druhého operačného cieľa, no nie s obmedzením sa naň.

    · Uskutočniteľnosť/udržateľnosť: „Pragmatický“ charakter tejto možnosti odrážajúci sa v podpore, ktorú členské štáty, odborníci a zainteresované strany prejavili mechanizmu monitorovania založenému na obmedzenom súbore ukazovateľov vysokej úrovne a súhrnných ukazovateľov, bude pravdepodobne viesť k tomu, že v dôsledku relatívne nízkych nákladov a schopnosti prispôsobiť sa vnútroštátnej situácii sa pri vykonávaní vyskytne len málo problémov. Navyše rámec na zber údajov a zaznamenávanie pokroku, ktorý sa vyvinie vďaka mechanizmu monitorovania a predkladaniu správ Rade, pravdepodobne zaistí dlhodobú udržateľnosť iniciatívy.

    · Efektívnosť: Táto možnosť by znamenala určité náklady pre rozpočty členských štátov, ale aj najväčšie prínosy, pretože členské štáty by zbierali údaje na vkladanie do mechanizmu monitorovania, prideľovali zdroje na nové politiky na podporu fyzickej aktivity a potom by profitovali zo zvýšených mier HEPA. Hoci väčšina nákladov by súvisela so zmenami politiky, určité výdavky z rozpočtu EÚ by boli potrebné na zoradenie, spravovanie a uchovávanie údajov z mechanizmu monitorovania; predpokladá sa tiež, že EÚ by zohrávala určitú úlohu v rámci pomoci členským štátom pri zbere príslušných údajov.

    · Súlad: Možnosť C sa dá charakterizovať ako možnosť, ktorá prispieva k politickým cieľom EÚ viac ako ostatné možnosti, už len z toho dôvodu, že bude pravdepodobne najúčinnejšia. Okrem najväčších krokov smerujúcich k zlepšeniu zdravia, riešeniu rozdielov v oblasti zdravia, podpore aktívneho dochádzania do práce a uľahčovaniu sociálneho začleňovania pravdepodobne prinesie najväčšie hospodárske prínosy a rast produktivity. Súlad možností C a D je okrem toho veľmi úzko spojený s politickým nástrojom navrhnutým na ich vykonávanie. Voľba odporúčania Rady je podľa všetkého koherentným prístupom vzhľadom na to, že a) už existuje alebo sa pripravuje niekoľko „miernejších“ politických dokumentov vyjadrujúcich záväzok voči HEPA a že b) opatrenia sú potrebné najmä na úrovni členských štátov.

    8.           Monitorovanie a hodnotenie

    Odborníci vypracovali v rámci tohto posudzovania vplyvu a pri príprave plánovanej iniciatívy rámec monitorovania a konzultovali o ňom s členskými štátmi a zainteresovanými stranami. Súčasťou rámca je tabuľka s 23 ukazovateľmi vysokej úrovne a súhrnnými ukazovateľmi, podľa ktorých je možné merať vývoj mier HEPA, politík v oblasti HEPA a vykonávania usmernení EÚ o fyzickej aktivite. Údaje o týchto ukazovateľoch sa budú zbierať v rámci mechanizmu EÚ na monitorovanie, ktorý je stanovený v uprednostňovanej možnosti (možnosť C), a tento mechanizmus bude zabezpečovať aj najväčšiu časť informácií potrebných na monitorovanie a hodnotenie iniciatívy ako celku.

    Komisia bude pravidelne predkladať Rade správy o pokroku pri vykonávaní odporúčania Rady, t. j. každé tri roky, so zapojením pracovných štruktúr pre šport (napríklad skupiny odborníkov pre šport, zdravie a účasť) a v koordinácii s ďalšími relevantnými fórami (napríklad skupinou na vysokej úrovni, Platformou EÚ pre stravovanie, fyzickú aktivitu a zdravie). Tieto správy by obsahovali na jednej strane najmä posúdenie/hodnotenie dosiahnutého pokroku na základe údajov zhromaždených prostredníctvom mechanizmu monitorovania a na druhej strane rozsiahlejšie informácie týkajúce sa vypracovania a vykonávania politiky v oblasti HEPA a vykonávania usmernení EÚ o fyzickej aktivite v členských štátoch. Po 6 rokoch by sa malo uskutočniť úplné vyhodnotenie vykonávania odporúčania Rady s účasťou externého dodávateľa.

    Top