Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005DC0026

    Správa Komisie Rade, Európskemu parlamentu, Európskemu dvoru audítorov, Hospodárskemu a Sociálnemu Výboru a Výboru Regiónov - Správa o programe TEMPUS za rok 2002 a 2003

    /* KOM/2005/0026 v konečnom znení */

    52005DC0026

    Správa Komisie Rade, Európskemu parlamentu, Európskemu dvoru audítorov, Hospodárskemu a Sociálnemu Výboru a Výboru Regiónov - Správa o programe TEMPUS za rok 2002 a 2003 /* KOM/2005/0026 v konečnom znení */


    Brusel, 10.02.2005

    KOM(2005) 26 v konečnom znení

    SPRÁVA KOMISIE RADE, EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEMU DVORU AUDÍTOROV, HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

    Správa o programe TEMPUS za rok 2002 a 2003

    SPRÁVA KOMISIE RADE, EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEMU DVORU AUDÍTOROV, HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

    Správa o programe TEMPUS za rok 2002 a 2003

    1. ÚVOD

    Program TEMPUS sa zameriava na rozvoj systémov vyššieho vzdelávania v partnerských krajinách prostredníctvom spolupráce s inštitúciami členských štátov Európskej únie. Inštitúcie vyššieho vzdelávania sú veľmi dôležité v procese sociálnej a ekonomickej transformácie, ako aj v rámci dialógu medzi kultúrami. Taktiež predstavujú odborné vedomosti a ľudské zdroje a poskytujú prípravu nových generácií vedúcich osobností.

    Podrobnosti týkajúce sa programu TEMPUS sú k dispozícii na tejto internetovej stránke:

    http://europa.eu.int/comm/education/programmes/tempus/index_en.html

    Implementácia programu bola v roku 2002 a 2003 poznačená procesom zavádzania implementačnej reformy programu, úspešným zahájením a upevnením programu v regióne MEDA (krajiny v okolí Stredozemného mora), zavedením nového typu projektu (štrukturálne a doplňujúce opatrenia), ako aj konečným hodnotením programu TEMPUS II a priebežným hodnotením programu TEMPUS III. Všetky z uvedených činností sa začali v roku 2002 a boli vykonávané v roku 2003. Z tohto dôvodu sa výročná správa za rok 2002 spája do jedného dokumentu s výročnou správou za rok 2003.

    2. ÚSPEšNÉ SPUSTENIE A UPEVNENIE PROGRAMU TEMPUS-MEDA

    S vyhliadkou posilnenia Euro-stredomorského partnerstva bol v júni 2002 program TEMPUS rozšírený o stredomorských partnerov[1] v rámci širšej stratégie na posilnenie dialógu medzi národmi a kultúrami v Európskej únii a v Stredomorí. Krajinami oprávnenými na financovanie v rámci programu sú Alžírsko, Egypt, Jordánsko, Libanon, Maroko, Palestínska samospráva, Sýria a Tunisko. Účasť Izraela v programe je možná len na základe samofinancovania.

    S cieľom pripraviť sa na prvý termín podania prihlášok (15. december 2002), vyslala Komisia na služobné pobyty k partnerom MEDA zástupcov, ktorí prediskutovali počiatočné opatrenia s vnútroštátnymi orgánmi a poskytli informácie potenciálnym uchádzačom. Napriek tomu, že medzi oficiálnym rozšírením programu a termínom podania prihlášok uplynulo len krátke časové obdobie, bolo predložených dosť návrhov a projektov (vybratých v roku 2003), ktoré potvrdili pripravenosť a záujem inštitúcií v krajinách EÚ a MEDA o spoluprácu v oblasti vyššieho vzdelávania.

    Jedinou výnimkou z relatívne dobrej úrovne účasti partnerských krajín je Alžírsko, a to z dôvodov spojených s obdobím nepokojov, ktoré táto krajina prekonala a ich dosahom na medzinárodnú spoluprácu. Koncom roku 2003 však počet prihlášok projektov týkajúcich sa tejto krajiny prudko vzrástol.

    Od roku 2002 a počas roku 2003 pomohla Komisia v partnerských krajinách MEDA pri zakladaní Národných kancelárií TEMPUS (National Tempus Offices). Podobne ako v krajinách CARDS (Západný Balkán) a TACIS (východoeurópske krajiny a krajiny strednej Ázie) slúžia tieto kancelárie ako informačné strediská, ktoré informujú a pomáhajú zúčastneným inštitúciám partnerských krajín, a tiež uľahčujú spoluprácu s členskými štátmi EÚ. Rokovania s národnými orgánmi viedli k založeniu kancelárií TEMPUS v Egypte, Jordánsku, Libanone, Maroku, Sýrii a Tunisku. Kancelária TEMPUS taktiež funguje v Alžírsku. Ministerstvá školstva v partnerských krajinách MEDA boli taktiež zapojené do procesu stanovenia národných priorít určených na uverejnenie v novej príručke pre žiadateľov.

    V októbri 2003 bola zorganizovaná veľká konferencia v Alexandrii v Egypte s cieľom zmapovať zahájenie programu TEMPUS v Stredomorskej oblasti. Zúčastnilo sa na nej viac než 300 zástupcov inštitúcií vyššieho vzdelávania z Európy a z partnerských krajín Stredomoria. Konferencia zdôraznila dôležitosť spolupráce v oblasti vzdelávania a kultúrneho dialógu medzi Európou a jej stredomorskými susedmi.

    3. IMPLEMENTÁCIA PROGRAMU TEMPUS V REGIÓNOCH CARDS A TACIS

    Program TEMPUS sa rokmi etabloval na Západnom Balkáne, aj vo Východnej Európe, južnom Kaukaze a Strednej Ázii. Počas roka sa viedol dialóg s vnútroštátnymi orgánmi a uskutočnilo sa viacero informačných služobných ciest. Za najväčší pokrok v období, ktorého sa táto správa týka, sa považuje založenie Národných kancelárií TEMPUS.

    Na Západnom Balkáne bola založená Miestna kancelária TEMPUS v Kosove[2], ktorá je nezávislou pobočkou pod dohľadom medzinárodného odborníka, do ktorého pôsobnosti spadá Národná kancelária TEMPUS v Belehrade. Tento náročný proces vyústil do dohody pod záštitou správy OSN v Kosove.

    Plnením funkcie Národnej kancelárie TEMPUS v Rusku bolo v rámci výberového konania a v úzkej spolupráci s ruskými úradmi poverené Stredisko odbornej prípravy na povolanie.

    Na Ukrajine bola založená kancelária TEMPUS, ktorej hostiteľskou štruktúrou je Delegácia Európskej komisie.

    V Strednej Ázii posilnila Komisia dialóg príslušných krajín prostredníctvom riaditeľov koordinačných jednotiek a ministrov školstva. Bol vyjadrený súhlas so zdokonalením šírenia informácií o programe v tomto regióne. Na záver je potrebné poznamenať, že po dlhom období, keď bola implementácia programu TEMPUS v Tadžikistane prerušená bola v roku 2003 opäť obnovená.

    4. KONEčNÉ HODNOTENIE PROGRAMU TEMPUS II A PRIEBEžNÉ HODNOTENIE PROGRAMU TEMPUS III

    V roku 2002 vyhlásila Komisia výzvu na predloženie ponúk týkajúcich sa priebežného hodnotenia terajšej fázy programu a zároveň hodnotenia dosahu programu TEMPUS II. Hodnotenie vypracúval počas väčšej časti roka 2003 externý dodávateľ. Z metodologického hľadiska boli hlavným zdrojom údajov na analýzu druhej fázy programu prieskumy, správy nezávislých expertov a stretnutia so stranami zainteresovanými v programe TEMPUS. Najdôležitejšie zistenia záverečného hodnotenia programu TEMPUS II by sa dali zhrnúť takto:

    - program TEMPUS mal najväčší nepriamy vplyv na zbližovanie systémov vyššieho vzdelávania partnerských krajín so systémami členských štátov, ktoré prebiehalo prostredníctvom legislatívnych zmien;

    - program TEMPUS mal najväčší nepriamy vplyv na prispôsobenie sa systémov vyššieho vzdelávania meniacim sa socio-ekonomickým potrebám v partnerských krajinách;

    - program TEMPUS mal najväčší priamy vplyv na zavedenie reforiem v inštitúciách vyššieho vzdelávania;

    - program TEMPUS mal najväčší priamy dosah na vývoj kurikula, no slabší vplyv na riadenie univerzít.

    Uvedené zistenia potvrdzujú dôležitosť druhej fázy programu TEMPUS pre reformu systému vyššieho vzdelávania v partnerských krajinách. Podobne tiež potvrdzujú, že preorientovanie iniciované rozhodnutím Rady o programe TEMPUS II v podstatnej miere prispelo k zvýšeniu tohto vplyvu.

    Cieľom priebežného hodnotenia programu TEMPUS III, definovanom v jeho mandáte, bolo zhodnotiť koncepciu a implementáciu programu TEMPUS III z hľadiska meniacej sa socio-ekonomickej situácie v partnerských krajinách a znalostí z predchádzajúcich fáz a s vyhliadkou na možnosť pokračovania programu po roku 2006. Bol použitý rovnaký metodologický postup ako pri konečnom hodnotení programu TEMPUS II. Najdôležitejšie zistenia priebežného hodnotenia programu TEMPUS III by sa dali zhrnúť takto:

    - koncepcia a riadenie programu sa považujú za uspokojivé;

    - prístup viacstrannej spolupráce programu TEMPUS poskytuje významnú európsku pridanú hodnotu v porovnaní s dvojstrannou pomocou členských štátov;

    - mal by byť posilnený dialóg o národných prioritách;

    - je potrebné posilniť šírenie výsledkov.

    Komisia využije výsledky týchto dvoch hodnotení pri akomkoľvek nevyhnutnom preorientovaní programu v terajšej fáze a tiež ako základ návrhov, ktorých cieľom je pokračovanie v realizácii činnosti programu TEMPUS po roku 2006.

    5. ŠTRUKTURÁLNE OPATRENIA – POSILNENIE ZOSTUPNÉHO PRÍSTUPU

    V roku 2003 Komisia zaviedla štrukturálne a doplňujúce opatrenia, ktoré sú obsiahnuté v prílohe k rozhodnutiu o programe TEMPUS. Hlavným cieľom týchto opatrení je poskytnúť rámec pre cielenú činnosť vzhľadom na rastúci dosah programu na reformu vyššieho vzdelávania v partnerských krajinách.

    Štrukturálne a doplňujúce opatrenia sú úzko spojené s národnými prioritami, čím zavádzajú silný zostupný prístup a umožňujú podporovať širšiu škálu činností. Prvým termínom podania prihlášok bol 15. október 2003. Výsledky budú analyzované vo Výročnej správe o programe TEMPUS za rok 2004.

    6. REFORMA IMPLEMENTÁCIE PROGRAMU TEMPUS III

    V roku 2002 Komisia podrobne preskúmala implementáciu programu s cieľom zjednodušiť ju a prispôsobiť jednoduchšiemu využívaniu. Okrem zmien v implementácii preskúmala Komisia načasovanie výberového konania s cieľom prispôsobiť ho načasovaniu programovania v rámci programov CARDS a TACIS (z ktorých program, podobne ako MEDA, čerpá finančné prostriedky).

    Reforma cyklu projektov bola implementovaná v roku 2002, jej cieľom bola racionalizácia a aktualizácia postupov. Pozostávala najmä z podrobného prepracovania základných dokumentov, akým je príručka pre žiadateľov a zjednodušenia grantových dohôd a postupov (postup výberu bol podstatne skrátený, aby časové obdobie medzi termínom podania prihlášok a konečným rozhodnutím o pridelení grantu nebol dlhší ako šesť mesiacov).

    7. PUBLIKÁCIE A INFORMÁCIE

    V roku 2002 uverejnila Komisia správu nazvanú „TEMPUS @ 10 – desaťročie spolupráce medzi univerzitami”, v ktorej zhrnula celkové výsledky programu v kandidátskych krajinách medzi rokom 1990 a 2000. Ďalšia štúdia uverejnená v roku 2002 sa zameriava na dosah, ktorý mal program TEMPUS na vyššie vzdelávanie v kontexte procesu pristúpenia k EÚ. Štúdia, ktorá sa týka reforiem univerzitného riadenia a vyučovania, ako aj podpory projektov budovania inštitúcií v Maďarsku, Poľsku, Bulharsku a Rumunsku bola finalizovaná a uverejnená na webovej stránke programu TEMPUS v roku 2003.

    Správa pomenovaná „Program TEMPUS na Západnom Balkáne” bola uverejnená v roku 2002 a vychádza z výsledkov troch regionálnych konferencií programu TEMPUS, ktoré sa uskutočnili koncom roku 2000 a počas roku 2001 v Sarajeve, Skopje a Tirane. Správa poskytuje resumé zo zborníka z konferencie a závery, ku ktorým dospeli účastníci v takých oblastiach, akými sú riadenie vyššieho vzdelávania, vyššie vzdelávanie a spoločnosť a regionálna spolupráca a vytváranie sietí. Mnohé z týchto záverov slúžili ako podklad pre rozvoj programu v regióne a boli zohľadnené aj v novej príručke pre žiadateľov.

    Počas roku 2003 sa Komisia zúčastnila série Informačných dní programu TEMPUS ako v partnerských, tak aj v členských štátoch.

    8. VÝBER 2002- 2003

    Podrobný výber a finančné informácie sú uvedené v prílohe k tejto správe.

    9. MONITOROVANIE

    Stále monitorovanie prebiehajúcich projektov sa zameralo na povinné správy, v ktorých hodnotilo projekty z hľadiska dosiahnutého pokroku a/alebo výsledkov. Okrem toho bola zorganizovaná kontrola na mieste, ktorú viedli externí spolupracovníci. Celkovo bolo na základe schválenia a hodnotenia projektových správ (celkovo 255 správ) udelených 1 149 platieb na existujúce projekty v rámci programu TEMPUS. Bola tiež poskytnutá podpora a pomoc niekoľkým stovkám spojených projektov.

    Na stretnutí v Ríme v septembri 2003, ktoré organizovala Európska komisia sa vyškolilo okolo 200 zástupcov projektov z novovybratých Spoločných európskych projektov CARDS, TACIS a MEDA v oblasti využívania grantových dohôd (preventívny monitoring).

    Rovnako sa uskutočnili kontroly na mieste aj v partnerských krajinách, a to pri príležitosti informačných dní.

    10. ZÁVER

    Dva súbežné procesy reformy zjavne dodali programu TEMPUS novú energiu a potenciál. Zároveň sa skombinovali s veľmi pozitívnym hodnotením programu. Teraz nasleduje obdobie upevnenia. Je zrejmé, že program bude naďalej zohrávať hlavnú úlohu v novej geopolitickej situácii rozrastajúcej sa Európskej únie.

    ANNEX

    Financial overview |

    Committed | CARDS | MEDA | TACIS |

    JEP (1) | 2003 | 15.171.728,66 € | 13.225.199,49 € | 21.391.229,71 €(2) |

    IMG | 2002 | 184.518,00 € | - | 216.227,00 € |

    2003 | 367.090,00 € | 530.900,00 € | 687.140,00 € |

    NTO | 2002 | 486.395,00 € | 0,00 € | 238.697,00 € |

    2003 | 450.185,00 € | 188.035,00 € | 217.442,00 € |

    ETF (3) | 2002 | 700.000,00 € | 0,00 € | 840.000,00 € |

    2003 | 475.000,00 € | 550.000,00 € | 675.000,00 € |

    Other | 2002 | - | - | - |

    2003 | 110.876,18 € | 386.834,65 € | 163.592,25 € |

    Total | 2002 (1) | 1.370.913,00 € | - | 1.294.924,00 € |

    2003 | 16.574.879,84 € | 14.880.969,14 € | 23.134.403,96 € |

    (1) The Annual Report 2001 included the amounts corresponding to JEPs selected in 2002 and therefore they are not included in the present report.

    (2) The total funding for projects selected in 2003 was 22.385.129,71 €. However only 21.391.229,71 € was committed; 993.900 € corresponding to projects involving Belarusian institutions was not committed because a financing agreement with Belarus has not been signed.

    (3) The European Training Foundation (Tempus Department) provides Technical Assistance for the implementation of the programme.

    JEP selection |

    The tables below reflect the selections carried out in June 2003, following the call for proposals launched in 2002 (deadline 15 December 2002).

    Multi-country projects involve more than one partner country.. For each partner country, the number of multi-country applications indicates the number of applications in which institutions from this country are involved.

    Total committed includes the amount committed for national projects as well as the amount committed on a pro-rata basis to cover the participation of a partner country’s institution/s in multi-country projects.

    Type of JEP - CD: Curriculum development; TCIB: Training Courses for Institution Building; MP: Multiplier Project; UM: University Management.

    Tempus – CARDS |

    The tables below are the result of selections held in 2002 and 2003.

    IMG Tempus – CARDS |

    Partner Country | Total Received Applications | Total Funded Applications | Success Rate | Total committed (per country) |

    THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF MACEDONIA | 59 | 42 | 78.0 % | 151.640,00 € |

    ALBANIA | 103 | 48 | 51.5 % | 235.542,00 € |

    BOSNIA & HERZEGOVINA | 28 | 14 | 46.4 % | 54.280,00 € |

    CROATIA | 22 | 11 | 63.6 % | 25.236,00 € |

    KOSOVO | 1 | 2 | - | 3.800,00 € |

    SERBIA & MONTENEGRO | 62 | 29 | 62.9 % | 81.110,00 € |

    IMG Tempus – MEDA |

    Partner Country | Total Received Applications | Total Funded Applications | Success Rate | Total contracted (per country) |

    ALGERIA | 91 | 15 | 30.8 % | 60.400,00 € |

    EGYPT | 78 | 46 | 71.8 % | 128.500,00 € |

    JORDAN | 13 | 4 | 30.8 % | 21.300,00 € |

    LEBANON | 67 | 27 | 61.2 % | 83.800,00 € |

    MAROCCO | 46 | 15 | 52.2 % | 32.900,00 € |

    PALESTINE | 17 | 14 | 94.1 % | 47.800,00 € |

    SYRIA | 108 | 22 | 28.7 % | 95.500,00 € |

    TUNISIA | 29 | 13 | 55.2 % | 31.800,00 € |

    IMG Tempus – TACIS |

    Partner Country | Total Received Applications | Total Funded Applications | Success Rate | Total committed (per country) |

    ARMENIA | 44 | 19 | 45.5 % | 53.806,00 € |

    AZERBAIJAN | 8 | 3 | 75.0 % | 5.440,00 € |

    BELARUS | 29 | 16 | 58.6 % | 49.580,00 € |

    GEORGIA | 40 | 14 | 47.5 % | 36.520,00 € |

    KAZAKHSTAN | 15 | 4 | 26.7 % | 9.500,00 € |

    KYRGYZSTAN | 31 | 14 | 54.8 % | 47.380,00 € |

    MONGOLIA | 26 | 13 | 53.8 % | 49.950,00 € |

    MOLDOVA | 33 | 14 | 72.7 % | 41.800,00 € |

    RUSSIAN FEDERATION | 165 | 111 | 75.8 % | 336.900,00 |

    TURKMENISTAN | 10 | 10 | 70.0 % | 32.800,00 € |

    UKRAINE | 64 | 40 | 68.8 % | 107.100,00 € |

    UZBEKISTAN | 110 | 32 | 35.5 % | 136.991,00 € |

    [1] Rozhodnutie Rady z 27. júna 2002, ktorým sa mení a dopĺňa rozhodnutie 1999/311/ES.

    [2] Podľa definície Rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN 1244 z 10. júna 1999.

    Top