EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1646

Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2022/1646 z 23. septembra 2022 o jednotných praktických opatreniach na vykonávanie úradných kontrol, pokiaľ ide o používanie farmakologicky účinných látok povolených ako veterinárne lieky alebo ako kŕmne doplnkové látky a zakázaných alebo nepovolených farmakologicky účinných látok a o ich rezíduá, o špecifickom obsahu viacročných národných plánov kontroly a špecifických opatreniach na ich prípravu (Text s významom pre EHP)

C/2022/4401

Ú. v. EÚ L 248, 26.9.2022, p. 32–45 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/1646/oj

26.9.2022   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 248/32


VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2022/1646

z 23. septembra 2022

o jednotných praktických opatreniach na vykonávanie úradných kontrol, pokiaľ ide o používanie farmakologicky účinných látok povolených ako veterinárne lieky alebo ako kŕmne doplnkové látky a zakázaných alebo nepovolených farmakologicky účinných látok a o ich rezíduá, o špecifickom obsahu viacročných národných plánov kontroly a špecifických opatreniach na ich prípravu

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/625 z 15. marca 2017 o úradných kontrolách a iných úradných činnostiach vykonávaných na zabezpečenie uplatňovania potravinového a krmivového práva a pravidiel pre zdravie zvierat a dobré životné podmienky zvierat, pre zdravie rastlín a pre prípravky na ochranu rastlín, o zmene nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 999/2001, (ES) č. 396/2005, (ES) č. 1069/2009, (ES) č. 1107/2009, (EÚ) č. 1151/2012, (EÚ) č. 652/2014, (EÚ) 2016/429 a (EÚ) 2016/2031, nariadení Rady (ES) č. 1/2005 a (ES) č. 1099/2009 a smerníc Rady 98/58/ES, 1999/74/ES, 2007/43/ES, 2008/119/ES a 2008/120/ES a o zrušení nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 854/2004 a (ES) č. 882/2004, smerníc Rady 89/608/EHS, 89/662/EHS, 90/425/EHS, 91/496/EHS, 96/23/ES, 96/93/ES a 97/78/ES a rozhodnutia Rady 92/438/EHS (nariadenie o úradných kontrolách) (1), a najmä na jeho článok 19 ods. 3 písm. a) a b),

keďže:

(1)

V nariadení (EÚ) 2017/625 sa stanovujú pravidlá vykonávania úradných kontrol a iných úradných činností príslušnými orgánmi členských štátov na účely overovania dodržiavania právnych predpisov Únie v oblasti bezpečnosti potravín a krmív. V článku 9 uvedeného nariadenia sa konkrétne vyžaduje, aby príslušné orgány vykonávali úradné kontroly všetkých prevádzkovateľov pravidelne, na základe rizika a s vhodnou frekvenciou. V článku 109 uvedeného nariadenia sa členským štátom ukladá povinnosť zabezpečiť, aby príslušné orgány vykonávali úradné kontroly na základe viacročného národného plánu kontroly. V nariadení (EÚ) 2017/625 sa okrem toho upresňuje všeobecný obsah viacročných národných plánov kontroly vrátane požiadavky, aby členské štáty do svojich viacročných národných plánov kontroly zahrnuli úradné kontroly používania farmakologicky účinných látok povolených ako veterinárne lieky alebo ako kŕmne doplnkové látky a zakázaných alebo nepovolených farmakologicky účinných látok a úradné kontroly ich rezíduí. Nariadením (EÚ) 2017/625 sa Komisia splnomocňuje stanoviť špecifický dodatočný obsah viacročného národného plánu kontroly a špecifické dodatočné opatrenia na jeho prípravu, ako aj jednotnú minimálnu frekvenciu úradných kontrol so zreteľom na nebezpečenstvá a riziká súvisiace s látkami uvedenými v článku 19 ods. 1 uvedeného nariadenia.

(2)

Nariadením (EÚ) 2017/625 sa s účinnosťou od 14. decembra 2019 zrušuje smernica Rady 96/23/ES (2) a stanovujú sa relevantné prechodné opatrenia. V uvedených prechodných opatreniach sa stanovuje, že príslušné orgány majú naďalej vykonávať úradné kontroly potrebné na zistenie prítomnosti určitých látok a skupín rezíduí v súlade so smernicou 96/23/ES až do 14. decembra 2022. Konkrétne sa v prechodných opatreniach stanovujú požiadavky na plány členských štátov týkajúce sa monitorovania na účely zisťovania prítomnosti rezíduí alebo látok v rozsahu pôsobnosti daného nariadenia.

(3)

Týmto nariadením sa zabezpečuje kontinuita pravidiel stanovených v smernici 96/23/ES, ktoré sa týkajú obsahu viacročného národného plánu kontroly a jeho prípravy, ako aj minimálnej frekvencie úradných kontrol, pokiaľ ide o úradné kontroly rezíduí látok s farmakologickým účinkom, ich metabolitov a iných látok prenositeľných do živočíšnych produktov, ktoré by mohli byť škodlivé pre ľudské zdravie.

(4)

V nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/6 (3) sa stanovuje regulačný rámec pre uvádzanie veterinárnych liekov na trh a pre ich výrobu, dovoz, vývoz, dodávanie, distribúciu, farmakovigilanciu, kontrolu a používanie. Farmakologicky účinné látky, ktoré nie sú povolené vo veterinárnych liekoch, sa okrem toho nesmú v EÚ používať v prípade zvierat určených na výrobu potravín s výnimkou látok nevyhnutných na liečbu zvierat čeľade koňovitých, ako sa stanovuje v nariadení Komisie (ES) č. 1950/2006 (4).

(5)

Od členských štátov sa vyžaduje, aby do svojich viacročných národných plánov kontroly zahrnuli kontroly používania farmakologicky účinných látok povolených ako veterinárne lieky alebo ako kŕmne doplnkové látky a zakázaných alebo nepovolených farmakologicky účinných látok a kontroly ich rezíduí v prípade zvierat určených na výrobu potravín, ako aj v prípade produktov živočíšneho pôvodu. S cieľom zabezpečiť harmonizované a účinné kontroly medzi členskými štátmi na účely boja proti nezákonnému používaniu látok podporujúcich rast a produktivitu u držaných zvierat vo všetkých členských štátoch by sa pre viacročné národné plány kontroly mali bližšie vymedziť jednotné praktické opatrenia.

(6)

S cieľom overiť súlad s právnymi predpismi Únie o používaní farmakologicky účinných látok povolených ako veterinárne lieky alebo ako kŕmne doplnkové látky a zakázaných alebo nepovolených farmakologicky účinných látok a ich rezíduí členské štáty vykonávajú kontroly založené na riziku v prípade zvierat určených na výrobu potravín a produktov živočíšneho pôvodu vyrobených v členských štátoch alebo vstupujúcich do Únie z tretích krajín. Tieto kontroly sa musia zahrnúť do viacročného národného plánu kontroly každého členského štátu a pozostávať z týchto troch plánov: plán kontroly založený na riziku v prípade produkcie v danom členskom štáte, plán kontroly založený na riziku v prípade dovozu z tretích krajín a plán randomizovaného dohľadu, ktorý bude slúžiť na zber informácií užitočných na nasmerovanie budúcich kontrol založených na riziku v prípade produkcie v členských štátoch.

(7)

V delegovanom nariadení Komisie (EÚ) 2022/1644 (5) sa stanovujú pravidlá vykonávania úradných kontrol, pokiaľ ide o rozsah vzoriek a fázu výroby, spracovania a distribúcie, v ktorej sa majú odobrať vzorky, pokiaľ ide o používanie farmakologicky účinných látok povolených ako veterinárne lieky alebo ako kŕmne doplnkové látky a zakázaných alebo nepovolených farmakologicky účinných látok a o ich rezíduá.

(8)

Stratégia odberu vzoriek aj kritériá rizika na vymedzenie obsahu plánu kontroly založeného na riziku v prípade produkcie v členskom štáte by sa mali stanoviť v súlade s delegovaným nariadením (EÚ) 2022/1644 a do uvedeného plánu by sa malo zahrnúť odôvodnenie týkajúce sa uplatňovania kritérií rizika. Ak sa v priebehu vykonávania tohto plánu kontroly počas konkrétneho roka objavia nové informácie o nezákonnej liečbe, napríklad vďaka plánu dohľadu, členské štáty by mali bezodkladne aktualizovať plán kontroly založený na riziku v prípade produkcie v členskom štáte s cieľom zabezpečiť zodpovedné používanie farmakologicky účinných látok a vysokú úroveň ochrany ľudského zdravia. S cieľom zaručiť jednotnú minimálnu frekvenciu kontrol by sa v tomto nariadení mali vymedziť minimálne frekvencie kontrol, ktoré sa zahrnú do viacročného národného plánu kontroly.

(9)

Členské štáty do svojich viacročných národných plánov kontroly zahrnú aj osobitný plán dohľadu založený na náhodnom odbere vzoriek a testovaní širokej škály farmakologicky účinných látok povolených ako veterinárne lieky alebo ako kŕmne doplnkové látky a zakázaných alebo nepovolených farmakologicky účinných látok a ich rezíduí, ktoré nemusia byť zahrnuté do vnútroštátnych plánov založených na riziku.

(10)

V prípade plánu dohľadu je vhodné, aby sa v celej Únii odobralo približne 8 000 vzoriek. Kontroly a súvisiaci odber vzoriek by sa mali rozvrhnúť medzi členské štáty. Uvedené minimálne frekvencie odberu vzoriek by sa mali zahrnúť do viacročného národného plánu kontroly.

(11)

S cieľom zabezpečiť, aby boli výsledky získané v rámci plánu dohľadu porovnateľné, tento plán by mal špecifikovať typ analytických metód, ktoré sa majú použiť, a požiadavky na tieto metódy. V prípade plánu dohľadu nad zakázanými a nepovolenými látkami okrem potvrdzujúcich metód sú na identifikáciu neočakávaného nezákonného použitia povolených, zakázaných a nepovolených farmakologicky účinných látok účinné aj metódy cieleného a necieleného skríningu. V prípade plánu dohľadu nad povolenými látkami by sa mali používať skríningové alebo potvrdzujúce metódy, ktoré dokážu kvantifikovať rezíduá pod maximálnym limitom rezíduí („MRL“), a popri koncentráciách, ktoré sú kvantifikované na úrovni MRL alebo nad ňou, by sa mali oznamovať aj koncentrácie kvantifikované pod úrovňou MRL.

(12)

Okrem kontrol v prípade produkcie v členských štátoch by členské štáty mali do svojich viacročných národných plánov kontroly zahrnúť plán kontroly produktov, ktoré sú určené na vstup do Únie z tretích krajín, s cieľom overiť účinnosť kontrol, ktoré tretie krajiny vykonávajú v súvislosti s rezíduami, a súlad dovážaných produktov živočíšneho pôvodu s pravidlami Únie. S cieľom zaručiť jednotnú minimálnu frekvenciu kontrol vykonávaných v rámci plánu v prípade dovozu z tretích krajín a zabezpečiť, aby sa vykonávali aspoň s frekvenciou, ktorá je rovnaká ako frekvencia kontrol v prípade plánu kontroly založeného na riziku v prípade produkcie v členských štátoch, by sa v tomto nariadení mali vymedziť minimálne frekvencie týchto kontrol, ktoré majú členské štáty uplatňovať, cez hraničné kontrolné stanice ktorých zvieratá a produkty živočíšneho pôvodu vstupujú do Únie.

(13)

S cieľom zabezpečiť harmonizovaný a komplexný obsah viacročného národného plánu kontroly používania farmakologicky účinných látok povolených ako veterinárne lieky alebo ako kŕmne doplnkové látky a zakázaných alebo nepovolených farmakologicky účinných látok u zvierat určených na výrobu potravín a rezíduí týchto látok u zvierat a v živočíšnych produktoch by sa mali vymedziť relevantné aspekty tohto obsahu.

(14)

Postupy pri odbere vzoriek a podmienky pri zaobchádzaní a preprave majú vplyv na schopnosť zistiť prítomnosť farmakologicky účinných látok povolených ako veterinárne lieky alebo ako kŕmne doplnkové látky a zakázaných alebo nepovolených farmakologicky účinných látok a ich rezíduí vo vzorkách. Členské štáty by sa preto mali riadiť pravidlami stanovenými vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2021/808 (6).

(15)

Je potrebné zabezpečiť, aby analytické výsledky získané v rámci plánov kontroly týkajúcich sa používania farmakologicky účinných látok povolených ako veterinárne lieky alebo ako kŕmne doplnkové látky a zakázaných alebo nepovolených farmakologicky účinných látok a ich rezíduí a interpretácia týchto výsledkov boli porovnateľné. V plánoch by sa preto mali opísať analytické metódy, ktoré sa majú použiť, ako aj ich požiadavky na pracovné charakteristiky v súlade s ustanoveniami vykonávacieho nariadenia (EÚ) 2021/808. pracovné kritériá“ sú požiadavky na pracovné charakteristiky, podľa ktorých možno rozhodnúť, či je daná analytická metóda vhodná na zamýšľané použitie a či vedie k spoľahlivým výsledkom

(16)

S cieľom zabezpečiť, aby boli plány kontroly založené na riziku vykonávané členskými štátmi v prípade produkcie v Únii i dovozu z tretích krajín, ako aj ich plány dohľadu nad produkciou v členských štátoch v súlade s týmto nariadením, by členské štáty mali tieto plány kontrol každoročne predkladať Komisii na hodnotenie. Komisia by mala v prípade potreby oznámiť svoje pripomienky členským štátom. Členské štáty by mali vypracovať revidovaný a aktualizovaný plán, v ktorom sa dané pripomienky zohľadnia, najneskôr do 31. marca nasledujúceho roka. Ak však Komisia usúdi, že by dané plány narušili účinnosť úradných kontrol, mala by mať možnosť požiadať dotknutý členský štát o predloženie aktualizovaného plánu, v ktorom budú zohľadnené pripomienky Komisie, k skoršiemu dátumu.

(17)

V súlade s článkom 33 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 (7) sa údaje zozbierané členskými štátmi prostredníctvom úradných kontrol z používania farmakologicky účinných látok povolených ako veterinárne lieky alebo ako kŕmne doplnkové látky a zakázaných alebo nepovolených farmakologicky účinných látok a ich rezíduí musia predložiť Európskemu úradu pre bezpečnosť potravín („úrad EFSA“). S cieľom umožniť monitorovanie najnovších údajov by všetky členské štáty mali údaje predkladať pravidelne a v rovnakej lehote.

(18)

Rozhodnutie Komisie 97/747/ES (8), ktorým sa stanovujú úrovne a frekvencie odberu vzoriek popri tých, ktoré sú stanovené v prílohách k smernici 96/23/ES, by sa malo zrušiť, keďže jeho ustanovenia sa nahrádzajú ustanoveniami tohto nariadenia.

(19)

Keďže pravidlá stanovené v prílohách k smernici 96/23/ES o opatreniach na monitorovanie určitých látok a ich rezíduí v živých zvieratách a produktoch živočíšneho pôvodu sa majú uplatňovať do 14. decembra 2022, toto nariadenie by sa malo uplatňovať od 15. decembra 2022.

(20)

Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

KAPITOLA I

Predmet úpravy, rozsah pôsobnosti a vymedzenie pojmov

Článok 1

Predmet úpravy

Na účely úradných kontrol používania farmakologicky účinných látok povolených ako veterinárne lieky alebo ako kŕmne doplnkové látky a zakázaných alebo nepovolených farmakologicky účinných látok a úradných kontrol ich rezíduí sa v tomto nariadení stanovuje:

a)

ročná jednotná minimálna frekvencia odberu vzoriek ako súčasť úradných kontrol so zreteľom na nebezpečenstvá a riziká súvisiace s príslušnými látkami;

b)

špecifické dodatočné opatrenia a špecifický dodatočný obsah viacročného národného plánu kontroly členských štátov popri tých, ktoré sú stanovené v článku 110 nariadenia (EÚ) 2017/625.

Článok 2

Vymedzenie pojmov

Na účely tohto nariadenia sa uplatňuje vymedzenie pojmov uvedené v nariadení (ES) č. 178/2002, delegovanom nariadení Komisie (EÚ) 2019/2090 (9), vo vykonávacom nariadení (EÚ) 2021/808 a v delegovanom nariadení (EÚ) 2022/1644.

KAPITOLA II

ŠPECIFICKÝ DODATOČNÝ OBSAH VIACROČNÉHO NÁRODNÉHO PLÁNU KONTROLY

Článok 3

Všeobecné ustanovenia

Členské štáty zabezpečia, aby tá časť viacročného národného plánu kontroly, ktorá sa týka vykonávania úradných kontrol používania farmakologicky účinných látok povolených ako veterinárne lieky alebo ako kŕmne doplnkové látky a zakázaných alebo nepovolených farmakologicky účinných látok a ich rezíduí v živých zvieratách a živočíšnych produktoch, obsahovala:

a)

„národný plán kontroly založený na riziku v prípade produkcie v členských štátoch“, ako sa uvádza v článku 4;

b)

„národný plán randomizovaného dohľadu v prípade produkcie v členských štátoch“, ako sa uvádza v článku 5;

c)

„národný plán kontroly založený na riziku v prípade dovozu z tretích krajín“, ako sa uvádza v článku 6.

Článok 4

Národný plán kontroly založený na riziku v prípade produkcie v členských štátoch

Členské štáty vypracujú národný plán kontroly založený na riziku pre látky v skupinách A B prílohy I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2022/1644 s cieľom overiť súlad zvierat určených na výrobu potravín a produktov živočíšneho pôvodu vyrobených v členských štátoch s právnymi predpismi Únie, ktoré upravujú používanie farmakologicky účinných látok povolených ako veterinárne lieky alebo ako kŕmne doplnkové látky a zakázaných alebo nepovolených farmakologicky účinných látok a ich rezíduá a uplatniteľné maximálne limity rezíduí („MRL“) a maximálne hladiny („ML“) v potravinách.

Národný plán kontroly založený na riziku v prípade produkcie v členských štátoch obsahuje:

a)

zoznam kombinácií látok a druhov, produktov a matríc v súlade s prílohou II k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2022/1644;

b)

stratégiu odberu vzoriek podľa rozhodnutia členského štátu v súlade s prílohou III k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2022/1644;

c)

skutočné frekvencie odberu vzoriek podľa rozhodnutia členského štátu s prihliadnutím na ročné minimálne frekvencie kontrol stanovené v prílohe I;

d)

analytické metódy, ktoré sa majú použiť, a ich pracovné charakteristiky;

e)

podrobné informácie uvedené v článku 7 ods. 1 a 2.

Podľa článku 111 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2017/625 členské štáty počas vykonávania viacročného národného plánu kontroly preskúmavajú národný plán založený na riziku v prípade produkcie v členských štátoch s cieľom zohľadniť nezákonnú liečbu identifikovanú najmä prostredníctvom plánu dohľadu.

Článok 5

Národný plán randomizovaného dohľadu v prípade produkcie v členských štátoch

Členské štáty vypracujú národný plán randomizovaného dohľadu na kontrolu produkcie v členských štátoch, ktorým sa zabezpečí náhodné monitorovanie širokej škály látok.

Národný plán randomizovaného dohľadu v prípade produkcie v každom členskom štáte obsahuje:

a)

zoznam kombinácií látok a druhov, produktov a matríc v súlade s prílohou IV k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2022/1644;

b)

stratégiu odberu vzoriek podľa rozhodnutia členského štátu stanovenú v súlade s prílohou V k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2022/1644;

c)

skutočné frekvencie odberu vzoriek podľa rozhodnutia členského štátu s prihliadnutím na minimálne frekvencie odberu vzoriek predpísané v prílohe II k tomuto nariadeniu;

d)

podrobné informácie uvedené v článku 7 ods. 1

V súlade s požiadavkami na metódy analýzy stanovenými vo vykonávacom nariadení (EÚ) 2021/808 členské štáty používajú analytické metódy na analýzu farmakologicky účinných látok povolených ako veterinárne lieky alebo ako kŕmne doplnkové látky a zakázaných alebo nepovolených farmakologicky účinných látok a ich rezíduí v produktoch živočíšneho pôvodu, ktoré poskytujú kvantitatívne alebo semikvantitatívne výsledky, a to aj vtedy, keď sú tieto rezíduá identifikované a kvantifikované na úrovniach nižších ako MRL.

Členské štáty zahrnú požiadavky na podávanie správ o kontrolách používania povolených látok, ktorými sa zabezpečí podávanie správ o všetkých koncentráciách, ktoré sú rovnaké alebo vyššie ako detekčná schopnosť skríningu („CCβ“) danej metódy, a zároveň sa zabezpečí, aby sa v prípade metód, ktoré sa použijú na vykonanie skríningových analýz, získala čo najnižšia rozumne dosiahnuteľná hodnota CCβ. V prípade testovania vykonávaného iba potvrdzujúcimi metódami sa podávajú správy o všetkých kvantifikovateľných výsledkoch. V prípade použitia metód cieleného a necieleného skríningu podávajú členské štáty správy o použití týchto analytických metód a ich zisteniach.

Článok 6

Národný plán kontroly založený na riziku v prípade dovozu z tretích krajín

Členské štáty vypracujú národný plán kontroly založený na riziku týkajúci sa zvierat určených na výrobu potravín a produktov živočíšneho pôvodu vstupujúcich do Únie a určených na uvedenie na trh Únie prostredníctvom ich hraničných kontrolných staníc a iných miest vstupu, akými sú napríklad plavidlá, v súlade s vykonávacím nariadením Komisie (EÚ) 2019/627 (10) s cieľom overiť súlad s právnymi predpismi Únie o používaní farmakologicky účinných látok uvedených v prílohe I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2022/1644 a súlad s uplatniteľnými MRL a ML.

Kontroly používania farmakologicky účinných látok povolených ako veterinárne lieky alebo ako kŕmne doplnkové látky a zakázaných alebo nepovolených farmakologicky účinných látok a kontroly ich rezíduí sa vykonávajú ako súčasť úradných kontrol na hraničných kontrolných staniciach stanovených v článkoch 47 a 65 nariadenia (EÚ) 2017/625.

Národný plán kontroly založený na riziku v prípade dovozu z tretích krajín obsahuje:

a)

zoznam kombinácií látok a druhov, produktov a matríc v súlade s prílohou VI k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2022/1644;

b)

stratégiu odberu vzoriek podľa rozhodnutia členského štátu v súlade s prílohou VII k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2022/1644;

c)

skutočné frekvencie odberu vzoriek na účely kontrol vykonávaných na hraničných kontrolných staniciach podľa rozhodnutia členského štátu s prihliadnutím na ročné minimálne frekvencie odberu vzoriek v súlade s prílohou III k tomuto nariadeniu. Vzorky odobraté na účely úradných kontrol vykonávaných podľa článku 65 ods. 1, 2 a 4 nariadenia (EÚ) 2017/625 sa však nepovažujú za vzorky započítavané do dosiahnutia minimálnych frekvencií odberu vzoriek uvedených v prílohe III k tomuto nariadeniu;

d)

analytické metódy, ktoré sa majú použiť, a ich pracovné charakteristiky;

e)

podrobné informácie uvedené v článku 7 ods. 1 a 2.

Článok 7

Dodatočný obsah národných plánov kontroly založených na riziku a plánu randomizovaného dohľadu

1.   V národných plánoch kontroly založených na riziku uvedených v článkoch 4 a 6 a v národnom pláne randomizovaného dohľadu uvedenom v článku 5 sa špecifikujú tieto informácie:

a)

podrobnosti o druhoch, z ktorých sa majú odobrať vzorky, a o mieste odberu vzoriek;

b)

informácie o vnútroštátnych právnych predpisoch týkajúcich sa používania farmakologicky účinných látok, a najmä ich zákazu alebo povolenia, distribúcie a uvádzania na trh, a pravidlá, ktorými sa riadi ich podávanie, pokiaľ takéto právne predpisy nie sú harmonizované;

c)

informácie o príslušných orgánoch zodpovedných za realizáciu plánov;

d)

typ následných opatrení prijatých príslušnými orgánmi v súvislosti so zvieratami alebo s produktmi živočíšneho pôvodu, o ktorých sa v predchádzajúcich rokoch zistilo, že sú z hľadiska obsahu rezíduí nevyhovujúce.

2.

V národných plánoch kontroly založených na riziku uvedených v článkoch 4 a 6 sa popri informáciách špecifikovaných v odseku 1 poskytujú tieto informácie:

a)

odôvodnenie vybraných látok, druhov, produktov a matríc zahrnutých do plánov na základe kritérií uvedených v prílohách II a VI k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2022/1644 vrátane odôvodnenia toho, ako sa zohľadnili kritériá stanovené v uvedených prílohách, a to aj v prípade, ak v porovnaní s plánom z predchádzajúceho roka neboli vykonané žiadne zmeny;

b)

odôvodnenie toho, ako sa na účely optimalizácie plánu zohľadnili informácie z prehľadu prípadov nedodržiavania predpisov v príslušnom členskom štáte za predchádzajúce tri kalendárne roky, ktorý poskytol úrad EFSA.

Členské štáty nemusia predkladať informácie, ktoré už boli poskytnuté vo všeobecnej časti viacročného národného plánu kontroly alebo opísané v právnych predpisoch Únie podľa článku 110 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2017/625.

KAPITOLA III

PREDKLADANIE A HODNOTENIE PLÁNOV A PREDKLADANIE ÚDAJOV ČLENSKÝMI ŠTÁTMI

Článok 8

Predkladanie a hodnotenie plánov kontroly

Členské štáty každoročne do 31. marca elektronicky predložia Komisii v schválenom formáte revidované a aktualizované národné plány kontroly založené na riziku a plán randomizovaného dohľadu na aktuálny kalendárny rok.

Komisia tieto plány vyhodnotí na základe tohto nariadenia a delegovaného nariadenia (EÚ) 2022/1644 a každému členskému štátu oznámi svoje hodnotenie spolu s prípadnými pripomienkami alebo odporúčaniami do štyroch mesiacov od prijatia daných plánov.

Členské štáty najneskôr do 31. marca nasledujúceho roka poskytnú Komisii aktualizované verzie príslušných plánov, v ktorých uvedú, ako boli pripomienky Komisie zohľadnené. Ak sa členský štát rozhodne neaktualizovať svoje plány kontroly na základe pripomienok Komisie, svoje stanovisko odôvodní.

Ak Komisia usúdi, že by dané plány narušili účinnosť úradných kontrol, aktualizované verzie príslušných plánov sa na žiadosť Komisie a v primeranej lehote stanovenej Komisiou predložia skôr.

Článok 9

Predkladanie údajov členskými štátmi

Členské štáty každoročne do 30. júna zašlú úradu EFSA všetky údaje z predchádzajúceho roka vrátane vyhovujúcich výsledkov skríningových metód, pri ktorých sa nevykonali žiadne potvrdzujúce analýzy, zhromaždené v rámci plánov kontroly uvedených v článku 3.

Každý členský štát každoročne do 31. augusta dokončí validáciu údajov, ich preskúmanie a konečné prijatie v dátových registračných systémoch úradu EFSA.

KAPITOLA IV

VŠEOBECNÉ USTANOVENIA

Článok 10

Zrušenie rozhodnutia 97/747/ES

Rozhodnutie 97/747/ES sa týmto zrušuje.

Článok 11

Odkazy

Odkazy na články 3, 4, 5, 6, 7 a 8 smernice 96/23/ES a na prílohy I a IV k uvedenej smernici a odkazy na rozhodnutie 97/747/ES sa považujú za odkazy na toto nariadenie.

Článok 12

Nadobudnutie účinnosti a uplatňovanie

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Uplatňuje sa od 15. decembra 2022.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 23. septembra 2022

Za Komisiu

predsedníčka

Ursula VON DER LEYEN


(1)  Ú. v. EÚ L 95, 7.4.2017, s. 1.

(2)  Smernica Rady 96/23/ES z 29. apríla 1996 o opatreniach na monitorovanie určitých látok a ich rezíduí v živých zvieratách a živočíšnych produktoch a o zrušení smerníc 85/358/EHS a 86/469/EHS a rozhodnutí 89/187/EHS a 91/664/EHS (Ú. v. ES L 125, 23.5.1996, s. 10).

(3)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/6 z 11. decembra 2018 o veterinárnych liekoch a o zrušení smernice 2001/82/ES (Ú. v. EÚ L 4, 7.1.2019, s. 43).

(4)  Nariadenie Komisie (ES) č. 1950/2006 z 13. decembra 2006, ktorým sa v súlade so smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2001/82/ES, ktorou sa ustanovuje Zákonník Spoločenstva o veterinárnych liekoch, zavádza zoznam látok nevyhnutných na liečbu zvierat čeľade koňovitých a látok prinášajúcich väčší klinický prospech (Ú. v. EÚ L 367, 22.12.2006, s. 33).

(5)  Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2022/1644 zo 7. júla 2022, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/625 o špecifické požiadavky na vykonávanie úradných kontrol používania farmakologicky účinných látok povolených ako veterinárne lieky alebo ako kŕmne doplnkové látky a zakázaných alebo nepovolených farmakologicky účinných látok a úradných kontrol ich rezíduí (pozri stranu 3 tohto úradného vestníka).

(6)  Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2021/808 z 22. marca 2021 o vykonávaní analytických metód pre rezíduá farmakologicky účinných látok používaných u zvierat určených na výrobu potravín a o interpretácii výsledkov, ako aj o metódach, ktoré sa majú používať na odber vzoriek, a ktorým sa zrušujú rozhodnutia 2002/657/ES a 98/179/ES (Ú. v. EÚ L 180, 21.5.2021, s. 84.).

(7)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 z 28. januára 2002, ktorým sa ustanovujú všeobecné zásady a požiadavky potravinového práva, zriaďuje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a stanovujú postupy v záležitostiach bezpečnosti potravín (Ú. v. ES L 31, 1.2.2002, s. 1).

(8)  97/747/ES: Rozhodnutie Komisie z 27. októbra 1997 stanovujúce úrovne a frekvencie odberu vzoriek stanovené smernicou Rady 96/23/ES pre monitorovanie niektorých látok a ich rezíduí v niektorých živočíšnych produktoch (Ú. v. ES L 303, 6.11.1997, s. 12).

(9)  Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2019/2090 z 19. júna 2019, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/625, pokiaľ ide o prípady podozrenia na nedodržiavanie alebo zisteného nedodržiavania pravidiel Únie, ktoré sa vzťahujú na používanie alebo rezíduá farmakologicky účinných látok povolených vo veterinárnych liekoch alebo ako kŕmne doplnkové látky, alebo pravidiel Únie, ktoré sa vzťahujú na používanie alebo rezíduá zakázaných alebo nepovolených farmakologicky účinných látok (Ú. v. EÚ L 317, 9.12.2019, s. 28).

(10)  Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2019/627 z 15. marca 2019, ktorým sa stanovujú jednotné praktické opatrenia na vykonávanie úradných kontrol produktov živočíšneho pôvodu určených na ľudskú spotrebu v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/625 a ktorým sa mení nariadenie Komisie (ES) č. 2074/2005, pokiaľ ide o úradné kontroly (Ú. v. EÚ L 131, 17.5.2019, s. 51).


PRÍLOHA I

Minimálna frekvencia odberu vzoriek v národnom pláne kontroly založenom na riziku v prípade produkcie v členských štátoch [ako sa uvádza v článku 4 písm. c)] pre jednotlivé členské štáty

Minimálny počet vzoriek je takýto:

 

Frekvencia odberu vzoriek – látky skupiny A

Hovädzí dobytok

minimálne 0,25 % zabitých zvierat (minimálne 25 % vzoriek sa má odobrať zo živých zvierat na farme a minimálne 25 % vzoriek sa má odobrať na bitúnku)

Ovce a kozy

minimálne 0,01 % zabitých zvierat za každý druh

Ošípané

minimálne 0,02 % zabitých zvierat

Koňovité

minimálne 0,02 % zabitých zvierat

Hydina

v prípade každej posudzovanej kategórie hydiny (brojlerové kurčatá, vynosené nosnice, morky a ostatná hydina) minimálne 1 vzorka na 400 ton ročnej produkcie (porážková hmotnosť)

Akvakultúra (ryby, kôrovce a iné produkty akvakultúry)

minimálne 1 vzorka na 300 ton ročnej produkcie akvakultúry za prvých 60 000 ton produkcie a potom 1 dodatočná vzorka za každých ďalších 2 000 ton

Mlieko hovädzieho dobytka, oviec a kôz

minimálne 1 vzorka na 30 000 ton ročnej produkcie mlieka za každý druh

Slepačie vajcia a iné vajcia

minimálne 1 vzorka na 2 000 ton ročnej produkcie vajec za každý druh

Králiky, zver z farmových chovov, plazy a hmyz

minimálne 1 vzorka na 100 ton ročnej produkcie (porážková hmotnosť) králikov, zveri z farmových chovov alebo plazov za prvých 3 000 ton produkcie a 1 vzorka za každých ďalších 1 000 ton

minimálne 1 vzorka na 25 ton ročnej produkcie hmyzu

Med

minimálne 1 vzorka na 50 ton ročnej produkcie za prvých 5 000 ton produkcie a potom 1 dodatočná vzorka za každých ďalších 500 ton

Prírodné črevá (*)

minimálne 1 vzorka na 300 ton ročnej produkcie


 

Frekvencia odberu vzoriek – látky skupiny B

Hovädzí dobytok

minimálne 0,10 % zabitých zvierat

Ovce a kozy

minimálne 0,02 % zabitých zvierat za každý druh

Ošípané

minimálne 0,02 % zabitých zvierat

Koňovité

minimálne 0,02 % zabitých zvierat

Hydina

v prípade každej posudzovanej kategórie hydiny (brojlerové kurčatá, vynosené nosnice, morky a ostatná hydina) minimálne 1 vzorka na 500 ton ročnej produkcie (porážková hmotnosť)

Akvakultúra (ryby, kôrovce a iné produkty akvakultúry)

minimálne 1 vzorka na 300 ton ročnej produkcie akvakultúry za prvých 60 000 ton produkcie a potom 1 dodatočná vzorka za každých ďalších 2 000 ton

Mlieko hovädzieho dobytka, oviec a kôz

minimálne 1 vzorka na 30 000 ton ročnej produkcie mlieka za každý druh

Slepačie vajcia a iné vajcia

minimálne 1 vzorka na 2 000 ton ročnej produkcie vajec za každý druh

Králiky, zver z farmových chovov, plazy a hmyz

minimálne 1 vzorka na 50 ton ročnej produkcie (porážková hmotnosť) králikov, zveri z farmových chovov alebo plazov za prvých 3 000 ton produkcie a 1 vzorka za každých ďalších 500 ton

minimálne 1 vzorka na 25 ton ročnej produkcie hmyzu

Med

minimálne 1 vzorka na 50 ton ročnej produkcie za prvých 5 000 ton produkcie a potom 1 dodatočná vzorka za každých ďalších 500 ton

Dodatočné ustanovenia

a)

Ak je to relevantné z hľadiska overenia súladu s právnymi predpismi Únie o používaní zakázaných alebo nepovolených farmakologicky účinných látok, členské štáty môžu odoberať vzorky z krmiva, vody alebo inej relevantnej matrice alebo prostredia a započítať ich do dosiahnutia minimálnych frekvencií odberu vzoriek stanovených v tejto prílohe.

b)

Kontroly každej kombinácie podskupín látok skupiny A a skupín komodít uvedených v prílohe II k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2022/1644 sa každoročne vykonávajú minimálne v 5 % vzoriek odobratých v súlade s tabuľkou v tejto prílohe pre danú skupinu komodít. Tento minimálny percentuálny podiel sa nevzťahuje na prírodné črevá a nevzťahuje sa na skupinu A ods. 3 písm. f) pre všetky skupiny komodít.

c)

V prípade látok skupiny B sa o výbere špecifických látok na testovanie v rámci každej skupiny látok rozhodne podľa kritérií uvedených v prílohe II k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2022/1644.

d)

V rámci skupiny hovädzí dobytok, ovce a kozy sa vzorky odoberajú zo všetkých druhov s prihliadnutím na príslušný objem produkcie jednotlivých druhov. Odber vzoriek sa týka tak zvierat určených na produkciu mlieka, ako aj zvierat na produkciu mäsa.

e)

V rámci skupiny hydina sa vzorky odoberajú z brojlerových kurčiat, vynosených nosníc, moriek a ostatnej hydiny s prihliadnutím na príslušný objem produkcie jednotlivých druhov.

f)

V rámci skupiny akvakultúra sa vzorky odoberajú zo sladkovodných a morských akvakultúrnych druhov s prihliadnutím na príslušný objem produkcie jednotlivých druhov.

g)

Ak existuje dôvod domnievať sa, že sa na iné produkty akvakultúry aplikujú farmakologicky účinné látky, potom sa tieto druhy musia zahrnúť do plánu odberu vzoriek úmerne k ich produkcii ako dodatočné vzorky k tým, ktoré sa odoberajú v prípade produktov z chovu rýb.

h)

Na dosiahnutie predpísanej frekvencie odberu vzoriek sa odoberie potrebný počet cielených vzoriek. Týka sa to počtu zvierat, z ktorých sa odobrali vzorky [alebo skupiny zvierat, ktoré mohli byť liečené, v určitej skupine (napr. ryby)] bez ohľadu na počet testov vykonaných na vzorku.

i)

Ak sa látky zo skupiny A a skupiny B analyzujú v jednej vzorke z jedného zvieraťa, táto vzorka sa môže započítať do dosiahnutia minimálnej frekvencie odberu vzoriek pre obe skupiny (skupinu A a skupinu B), ak to možno zdokumentovať a ak sú kritériá rizika pre skupinu A a skupinu B rovnaké. Ak sa z toho istého zvieraťa odoberie iná vzorka inej matrice na analýzu látok skupiny A a/alebo skupiny B, výsledok sa nezapočítava do dosiahnutia minimálnej frekvencie odberu vzoriek. Ak sa však látky zo skupiny A analyzujú vo vzorke jednej matrice z jedného zvieraťa a látky zo skupiny B sa analyzujú vo vzorke inej matrice z toho istého zvieraťa, potom sa obe vzorky môžu započítať do dosiahnutia minimálnej frekvencie odberu vzoriek pre obe skupiny (skupinu A a skupinu B), ak to možno zdokumentovať a ak sa uplatnili kritériá rizika pre skupinu A a skupinu B.

j)

Podozrivé vzorky odobraté v súlade s nariadením (EÚ) 2019/2090 v nadväznosti na prípady nedodržania pravidiel sa nezapočítavajú do dosiahnutia predpísanej frekvencie odberu vzoriek pre plán založený na riziku týkajúci sa produkcie v EÚ.

k)

Členské štáty na výpočet minimálnych frekvencií odberu vzoriek použijú najaktuálnejšie dostupné údaje o produkcii minimálne z predchádzajúceho roka alebo maximálne z predposledného roka, ktoré budú v prípade potreby upravené tak, aby zohľadňovali známy vývoj produkcie od sprístupnenia údajov.

l)

Ak by frekvencia odberu vzoriek vypočítaná podľa tejto prílohy predstavovala menej ako päť vzoriek ročne, odber vzoriek sa môže vykonať raz za dva roky. Ak sa v rámci dvojročného obdobia nedosiahne produkcia zodpovedajúca minimálne jednej vzorke, uskutoční sa analýza minimálne jednej vzorky raz za dva roky za predpokladu, že produkcia daného druhu alebo produktu sa uskutočňuje v členskom štáte.

m)

Vzorky odobraté na účely iných plánov kontroly týkajúcich sa analýzy farmakologicky účinných látok a ich rezíduí (napr. kontaminantov, rezíduí pesticídov atď.) sa takisto môžu použiť na účely kontrol farmakologicky účinných látok za predpokladu, že sú splnené požiadavky týkajúce sa kontrol farmakologicky účinných látok.


(*)  Podľa vymedzenia v delegovanom nariadení Komisie (EÚ) 2020/692 z 30. januára 2020, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/429, pokiaľ ide o pravidlá týkajúce sa vstupu zásielok určitých zvierat, zárodočných produktov a produktov živočíšneho pôvodu do Únie a ich premiestňovania a zaobchádzania s nimi po ich vstupe do Únie (Ú. v. EÚ L 174, 3.6.2020, s. 379).


PRÍLOHA II

Minimálna frekvencia odberu vzoriek v národnom pláne randomizovaného dohľadu v prípade produkcie v členských štátoch [ako sa uvádza v článku 5 písm. c)] pre jednotlivé členské štáty

Minimálny počet vzoriek je takýto:

Členský štát

Minimálny počet vzoriek

Členský štát

Minimálny počet vzoriek

Belgicko

195

Litva

50

Bulharsko

120

Luxembursko

10

Česko

180

Maďarsko

165

Dánsko

100

Malta

10

Nemecko

1 425

Holandsko

300

Estónsko

25

Rakúsko

150

Írsko

85

Poľsko

650

Grécko

185

Portugalsko

175

Španielsko

805

Rumunsko

335

Francúzsko

1 150

Slovinsko

35

Chorvátsko

70

Slovensko

95

Taliansko

1 050

Fínsko

95

Cyprus

15

Švédsko

175

Lotyšsko

35

Spojené kráľovstvo (Severné Írsko)  (*)

30

Dodatočné ustanovenia:

a)

Vzorky odobraté v rámci plánu dohľadu sa rozvrhnú medzi jednotlivé druhy a produkty podľa ich podielu na domácej produkcii a spotrebe.

b)

25 % vzoriek odobratých podľa tohto plánu sa analyzuje na látky skupiny A.

c)

75 % vzoriek odobratých podľa tohto plánu sa analyzuje na látky skupiny B.


(*)  V súlade s Dohodou o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie a z Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu, a najmä s článkom 5 ods. 4 protokolu o Írsku/Severnom Írsku v spojení s prílohou 2 k uvedenému protokolu, odkazy na členské štáty zahŕňajú na účely tohto nariadenia Spojené kráľovstvo, pokiaľ ide o Severné Írsko.


PRÍLOHA III

Minimálna frekvencia odberu vzoriek v národnom pláne kontroly založenom na riziku v prípade dovozu z tretích krajín [ako sa uvádza v článku 6 písm. c)] pre jednotlivé členské štáty

Minimálna frekvencia odberu vzoriek sa môže použiť ako súčasť plánu monitorovania na hraničných kontrolných staniciach v súlade s bodom 5 prílohy II k vykonávaciemu nariadeniu Komisie (EÚ) 2019/2130 (1).

Kontroly vykonávané podľa stanovených mimoriadnych opatrení a zintenzívnených úradných kontrol na základe článku 53 nariadenia (ES) č. 178/2002 a článku 65 ods. 4 nariadenia (EÚ) 2017/625 sa nezapočítavajú do dosiahnutia minimálnych frekvencií odberu vzoriek stanovených v tejto prílohe.

Kontroly potravinárskych výrobkov z určitých tretích krajín uvedených v prílohe II k vykonávaciemu nariadeniu Komisie (EÚ) 2019/2129 (2), s ktorými Únia uzavrela dohody o rovnocennosti týkajúce sa fyzických kontrol, sa nezapočítavajú do dosiahnutia minimálnych frekvencií odberu vzoriek stanovených v tejto prílohe.

Minimálny počet vzoriek je takýto:

 

Frekvencia odberu vzoriek pre látky skupiny A a skupiny B

Hovädzí dobytok (vrátane živých zvierat, mäsa, mletého mäsa, mechanicky separovaného mäsa, mäsových prípravkov a mäsových výrobkov)

minimálne 7 % dovezených zásielok

Ovce/kozy (vrátane živých zvierat, mäsa, mletého mäsa, mechanicky separovaného mäsa, mäsových prípravkov a mäsových výrobkov)

minimálne 3 % dovezených zásielok

Ošípané (vrátane živých zvierat, mäsa, mletého mäsa, mechanicky separovaného mäsa, mäsových prípravkov a mäsových výrobkov)

minimálne 3 % dovezených zásielok

Koňovité (vrátane živých zvierat určených na zabitie na ľudskú spotrebu, mäsa, mletého mäsa, mechanicky separovaného mäsa, mäsových prípravkov a mäsových výrobkov)

minimálne 3 % dovezených zásielok

Hydina (*) (vrátane živých zvierat, hydinového mäsa a výrobkov z hydinového mäsa)

minimálne 7 % dovezených zásielok

Akvakultúra (ryby, kôrovce a iné produkty akvakultúry)

minimálne 7 % dovezených zásielok

Mlieko (vrátane surového mlieka, mliečnych výrobkov, mledziva a výrobkov na báze mledziva všetkých živočíšnych druhov)

minimálne 7 % dovezených zásielok

Vajcia (vrátane vajec všetkých druhov vtáctva a výrobkov z nich)

minimálne 12 % dovezených zásielok

Králiky, zver z farmových chovov a voľne žijúca zver (**), plazy a hmyz (vrátane živých zvierat, mäsa a mäsových výrobkov uvedených živočíšnych druhov a výrobkov získaných z týchto druhov)

minimálne 12 % dovezených zásielok za každý druh

Med (vrátane medu a ďalších včelárskych výrobkov)

minimálne 7 % dovezených zásielok

Prírodné črevá (***)

minimálne 2 % dovezených zásielok

Dodatočné ustanovenia:

a)

Na výpočet minimálnych frekvencií odberu vzoriek uvedených v tejto prílohe použijú členské štáty najaktuálnejšie údaje o počte zásielok vstupujúcich do Únie cez ich hraničné kontrolné stanice aspoň z predchádzajúceho roka alebo maximálne z predposledného roka.

b)

Ak je počet zásielok vstupujúcich do Únie nižší ako počet zásielok zodpovedajúci jednej vzorke, odber vzoriek sa môže vykonať raz za dva alebo tri roky. Ak je počet zásielok vstupujúcich do Únie v období troch rokov nižší ako počet zásielok zodpovedajúci jednej vzorke, raz za tri roky sa uskutoční odber aspoň jednej vzorky.

c)

Vzorky odobraté na účely iných plánov kontroly týkajúcich sa analýzy farmakologicky účinných látok a ich rezíduí (napr. kontaminantov, rezíduí pesticídov atď.) sa takisto môžu použiť na účely kontrol farmakologicky účinných látok za predpokladu, že sú splnené požiadavky týkajúce sa kontrol farmakologicky účinných látok.


(1)  Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2019/2130 z 25. novembra 2019, ktorým sa stanovujú podrobné pravidlá operácií, ktoré sa majú vykonať počas dokladových kontrol, identifikačných kontrol a fyzických kontrol zvierat a tovaru podliehajúcich úradným kontrolám na hraničných kontrolných staniciach, a po daných kontrolách (Ú. v. EÚ L 321, 12.12.2019, s. 128).

(2)  Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2019/2129 z 25. novembra 2019, ktorým sa stanovujú pravidlá jednotného uplatňovania mier frekvencie identifikačných kontrol a fyzických kontrol určitých zásielok zvierat a tovaru, ktoré vstupujú do Únie (Ú. v. EÚ L 321, 12.12.2019, s. 122).

(*)  Podľa vymedzenia v bode 1.3 prílohy I k nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 853/2004 z 29. apríla 2004, ktorým sa ustanovujú osobitné hygienické predpisy pre potraviny živočíšneho pôvodu (Ú. v. EÚ L 139, 30.4.2004, s. 55).

(**)  Podľa vymedzenia v bodoch 1.5 a 1.6 prílohy I k nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 853/2004 z 29. apríla 2004, ktorým sa ustanovujú osobitné hygienické predpisy pre potraviny živočíšneho pôvodu (Ú. v. EÚ L 139, 30.4.2004, s. 55).

(***)  Podľa vymedzenia v delegovanom nariadení Komisie (EÚ) 2020/692 z 30. januára 2020, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/429, pokiaľ ide o pravidlá týkajúce sa vstupu zásielok určitých zvierat, zárodočných produktov a produktov živočíšneho pôvodu do Únie a ich premiestňovania a zaobchádzania s nimi po ich vstupe do Únie (Ú. v. EÚ L 174, 3.6.2020, s. 379).


Top