EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011R0956

Vykonávacie nariadenie Rady (EÚ) č. 956/2011 z  26. septembra 2011 , ktorým sa vykonáva článok 12 ods. 1 a článok 13 nariadenia Rady (EÚ) č. 356/2010, ktorým sa zavádzajú určité osobitné reštriktívne opatrenia namierené proti určitým fyzickým alebo právnickým osobám, subjektom alebo orgánom, vzhľadom na situáciu v Somálsku

Ú. v. EÚ L 249, 27.9.2011, p. 1–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Tento dokument bol uverejnený v osobitnom vydaní (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2011/956/oj

27.9.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 249/1


VYKONÁVACIE NARIADENIE RADY (EÚ) č. 956/2011

z 26. septembra 2011,

ktorým sa vykonáva článok 12 ods. 1 a článok 13 nariadenia Rady (EÚ) č. 356/2010, ktorým sa zavádzajú určité osobitné reštriktívne opatrenia namierené proti určitým fyzickým alebo právnickým osobám, subjektom alebo orgánom, vzhľadom na situáciu v Somálsku

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na nariadenie Rady (EÚ) č. 356/2010, ktorým sa zavádzajú určité osobitné reštriktívne opatrenia namierené proti určitým fyzickým alebo právnickým osobám, subjektom alebo orgánom, vzhľadom na situáciu v Somálsku (1), a najmä na jeho článok 12 ods. 1 a článok 13,

keďže:

(1)

Rada 26. apríla 2010 prijala nariadenie Rady (EÚ) č. 356/2010, ktorým sa zavádzajú určité osobitné reštriktívne opatrenia namierené proti určitým fyzickým alebo právnickým osobám, subjektom alebo orgánom, vzhľadom na situáciu v Somálsku.

(2)

Sankčný výbor zriadený podľa rezolúcie BR OSN 751 (1992) týkajúcej sa Somálska 28. júla 2011 aktualizoval zoznam osôb a subjektov, na ktoré sa vzťahujú reštriktívne opatrenia,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Príloha I k nariadeniu (EÚ) č. 356/2010 sa nahrádza textom uvedeným v prílohe k tomuto nariadeniu.

Článok 2

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 26. septembra 2011

Za Radu

predseda

M. KOROLEC


(1)  Ú. v. EÚ L 105, 27.4.2010, s. 1.


PRÍLOHA

„PRÍLOHA I

ZOZNAM FYZICKÝCH A PRÁVNICKÝCH OSÔB, SUBJEKTOV ALEBO ORGÁNOV PODĽA ČLÁNKOV 2 A 8

I.   Osoby

1.

Yasin Ali Baynah (alias a) Ali, Yasin Baynah, b) Ali, Yassin Mohamed, c) Baynah, Yasin, d) Baynah, Yassin, e) Baynax, Yasiin Cali, f) Beenah, Yasin, g) Beenah, Yassin, h) Beenax, Yasin, i) Beenax, Yassin, j) Benah, Yasin, k) Benah, Yassin, l) Benax, Yassin, m) Beynah, Yasin, n) Binah, Yassin, o) Cali, Yasiin Baynax)

Dátum narodenia: 24. december 1965. Štátna príslušnosť: Somálsko. Alt. štátna príslušnosť: Švédsko. Miesto pobytu: Rinkeby, Štokholm, Švédsko; Mogadišo, Somálsko.

Yasin Ali Baynah podnecoval útoky proti dočasnej federálnej vláde (TFG) a misii Africkej únie v Somálsku (AMISOM). Taktiež mobilizoval podporu a získaval zdroje v mene Aliancie za znovuoslobodenie Somálska a organizácie Hizbul Islam, ktoré sa aktívne zapájajú do činností ohrozujúcich mier a bezpečnosť v Somálsku vrátane odmietnutia dohody z Džibuti, ako aj do útokov na sily TFG a misie AMISOM v Mogadiše. Dátum označenia zo strany OSN: 12. apríla 2010.

2.

Hassan Dahir Aweys (alias a) Ali, Sheikh Hassan Dahir Aweys, b) Awes, Hassan Dahir, c) Awes, Shaykh Hassan Dahir, d) Aweyes, Hassen Dahir, e) Aweys, Ahmed Dahir, f) Aweys, Sheikh, g) Aweys, Sheikh Hassan Dahir, h) Dahir, Aweys Hassan, i) Ibrahim, Mohammed Hassan, j) OAIS, Hassan Tahir, k) Uways, Hassan Tahir, l) „Hassan, Sheikh“)

Dátum narodenia: 1935. Občianstvo: Somálsko. Štátna príslušnosť: Somálsko. Miesto pobytu: Somálsko. Dátum označenia zo strany OSN: 12. apríla 2010.

Hassan Dahir Aweys bol a naďalej ostáva jedným z hlavných politických a ideologických vodcov rôznych ozbrojených opozičných skupín zodpovedných za opakované porušovanie všeobecného či úplného zbrojného embarga a/alebo za činnosti, ktoré ohrozujú mierovú dohodu z Džibuti a sily dočasnej federálnej vlády (TFG) a misie Africkej únie v Somálsku (AMISOM). Od júna 2006 do septembra 2007 bol Aweys predsedom ústredného výboru Únie islamských súdov, v júli 2008 sa vyhlásil za predsedu asmarského krídla Aliancie za znovuoslobodenie Somálska a v máji 2009 ho vymenovali za predsedu organizácie Hizbul Islam – združenia skupín v opozícii voči TFG. V každej z týchto skupín Aweys svojimi vyhláseniami a činmi preukazuje jednoznačný a trvalý zámer rozložiť TFG a násilím vyhnať misiu AMISOM zo Somálska.

3.

Hassan Abdullah Hersi Al-Turki (alias a) Al-Turki, Hassan, b) Turki, Hassan, c) Turki, Hassan Abdillahi Hersi, d) Turki, Sheikh Hassan, e) Xirsi, Xasan Cabdilaahi, f) Xirsi, Xasan Cabdulle)

Dátum narodenia: približne v roku 1944. Miesto narodenia: oblasť Ogaden, Etiópia. Štátna príslušnosť: Somálsko. Miesto pobytu: Somálsko.

Hassan Abdullah Hersi Al-Turki je jedným z hlavných veliteľov ozbrojenej militantnej skupiny od polovice deväťdesiatych rokov a zapája sa do mnohých porušovaní zbrojného embarga. V roku 2006 poskytol sily pri ovládnutí Mogadiša Úniou islamských súdov, pričom bol vojenským veliteľom uvedenej skupiny, spojenej so skupinou Al-Shabaab. Od roku 2006 Al-Turki poskytuje územie, ktoré ovláda, na výcvik rôznym ozbrojeným opozičným skupinám vrátane skupiny Al-Shabaab. V septembri 2007 sa objavil v spravodajskom videozázname televízie Al-Džazíra o výcviku milícií pod jeho vedením.

4.

Ahmed Abdi aw-Mohamed (alias a) Abu Zubeyr, Muktar Abdirahman, b) Abuzubair, Muktar Abdulrahim, c) Aw Mohammed, Ahmed Abdi, d) Aw-Mohamud, Ahmed Abdi, e) „Godane“, f) „Godani“, g) „Mukhtar, Shaykh“, h) „Zubeyr, Abu“)

Dátum narodenia:10. júla 1977. Miesto narodenia: Hargeisa, Somálsko. Štátna príslušnosť: Somálsko. Dátum označenia zo strany OSN: 12. apríla 2010.

Ahmed Abdi Aw-Mohamed je jedným z hlavných vodcov skupiny Al-Shabaab, pričom v decembri 2007 ho verejne vyhlásili za emira tejto organizácie. Je zodpovedný za velenie operácií skupiny Al-Shabaab po celom Somálsku. Aw-Mohamed odsúdil mierový proces z Džibuti ako zahraničnú konšpiráciu a v máji 2009 v zvukovej nahrávke pre somálske médiá priznal, že jeho sily sa zúčastnili na nedávnych bojoch v Mogadiše.

5.

Fuad Mohamed Khalaf (alias a) Fuad Mohamed Khalif, b) Fuad Mohamed Qalaf, c) Fuad Mohammed Kalaf, d) Fuad Mohamed Kalaf, e) Fuad Mohammed Khalif, f) Fuad Khalaf, g) Fuad Shongale, h) Fuad Shongole, i) Fuad Shangole, j) Fuad Songale, k) Fouad Shongale, l) Fuad Muhammad Khalaf Shongole)

Štátna príslušnosť: Somálsko. Miesto pobytu: Mogadišo, Somálsko. Alt. miesto pobytu: Somálsko. Dátum označenia zo strany OSN: 12. apríla 2010.

Fuad Mohamed Khalaf pomáhal získavať finančnú podporu pre skupinu Al-Shabaab; v máji 2008 pre ňu zorganizoval dve podujatia spojené s výberom finančných prostriedkov v mešitách v somálskom meste Kismayu. V apríli 2008 spolu s niekoľkými ďalšími osobami riadil útoky pomocou vozidiel s výbušnými zariadeniami na etiópske základne a ciele somálskej dočasnej federálnej vlády v Mogadiše. V máji 2008 spolu so skupinou bojovníkov napadol a ovládol policajnú stanicu v Mogadiše, pričom zabili alebo zranili niekoľko vojakov.

6.

Bashir Mohamed Mahamoud (alias a) Bashir Mohamed Mahmoud, b) Bashir Mahmud Mohammed, c) Bashir Mohamed Mohamud, d) Bashir Mohamed Mohamoud, e) Bashir Yare, f) Bashir Qorgab, g) Gure Gap, h) „Abu Muscab“, i) „Qorgab“)

Dátum narodenia: približne v rokoch 1979 – 1982. Alt. dátum narodenia: 1982. Štátna príslušnosť: Somálsko. Miesto pobytu: Mogadišo, Somálsko. Dátum označenia zo strany OSN: 12. apríl 2010.

Bashir Mohamed Mahamoud je jedným z vojenských veliteľov organizácie Al-Shabaab. Mahamoud bol od konca roku 2008 jedným z asi desiatich členov riadiacej rady organizácie Al-Shabaab. Spolu so spoločníkom viedli 10. júna 2009 mínometný útok proti somálskej dočasnej federálnej vláde v Mogadiše.

7.

Mohamed Sa’id (alias a) „Atom“, b) Mohamed Sa’id Atom, c) Mohamed Siad Atom)

Dátum narodenia: približne v roku 1966. Miesto narodenia: Galgala, Somálsko. Miesto pobytu: Galgala, Somálsko. Alt. miesto pobytu: Badhan, Somálsko. Dátum označenia zo strany OSN: 12. apríla 2010.

MOHAMED SA’ID „ATOM“ sa zapája do činností ohrozujúcich mier, bezpečnosť a stabilitu Somálska. ATOM priamo alebo nepriamo dodáva, predáva alebo prenáša do Somálska zbrane alebo súvisiaci materiál a zabezpečuje poradenstvo, výcvik alebo pomoc vrátane financovania alebo finančnej pomoci v súvislosti s vojenskými činnosťami porušujúcimi zbrojné embargo. ATOM sa označuje za jedného z hlavných dodávateľov zbraní a munície pre operácie organizácie Al-Shabaab v regióne Puntland. Je označovaný aj za lídra milícií, ktoré sa objavili v roku 2006 na východe severosomálskeho regiónu Sanaag. Tieto milície pozostávajú až z 250 bojovníkov a spájajú sa s únosmi, pirátstvom a terorizmom, pričom v rozpore so zbrojným embargom dovážajú vlastné zbrane. ATOM urobil zo svojich síl hlavnú vojenskú zložku v danej oblasti, pričom jej hlavná základňa sa nachádza neďaleko Galgaly a druhotná pri Badhane. Podľa niektorých informácií je ATOM spojený s organizáciou Al-Shabaab a môže dostávať pokyny od jej lídra Fu’aada Mohameda Khalafa.

Okrem toho sa ATOM údajne zapája do pašovania zbraní do Somálska. Informácie z viacerých zdrojov naznačujú, že jeho sily získavajú zbrane a výzbroj z Jemenu a z Eritrey. Podľa správy z decembra 2008 očitý svedok opísal šesť takýchto zásielok počas štyroch týždňov na začiatku roku 2008, pričom každá z nich by stačila na zaplnenie dvoch dodávkových áut ručnými zbraňami, muníciou a delostreleckými granátmi. Podľa podnikateľa z Bosasa, ktorý sa pohybuje v kruhoch obchodníkov so zbraňami, sa ATOMOVE zásielky nedostávajú na trh so zbraňami, pričom naznačil, že ich buď ponecháva pre svoje sily, alebo presúva príjemcom do južného Somálska, kde operuje organizácia Al-Shabaab.

ATOMOVE sily za zúčastnili na únose nemeckého humanitárneho pracovníka, únose dvoch Somálcov pri Bosase a na bombardovaní etiópskych migrantov v Bosase 5. februára 2008, pri ktorom zahynulo 20 ľudí a ďalších 100 bolo zranených. ATOMOVE milície pravdepodobne zohrali vedľajšiu úlohu pri únose nemeckého páru, ktorý zajali somálski piráti v júni roku 2008.

8.

Fares Mohammed Mana’a (alias: a) Faris Mana’a, b) Fares Mohammed Manaa)

Dátum narodenia: 8. februára 1965. Miesto narodenia: Sadah, Jemen. Číslo cestovného pasu: 00514146; miesto vydania: Saná, Jemen. Číslo preukazu totožnosti: 1417576; miesto vydania: Al-Amana, Jemen; dátum vydania: 7. januára 1996. Dátum označenia zo strany OSN: 12. apríla 2010.

FARES MOHAMMED MANA’A priamo alebo nepriamo dodáva, predáva alebo prenáša do Somálska zbrane alebo súvisiaci materiál v rozpore so zbrojným embargom. Mana’a je známy ako nelegálny obchodník so zbraňami. V októbri 2009 vydala jemenská vláda ako súčasť úsilia o zastavenie prílevu zbraní do krajiny, v ktorej je ich údajne viac ako obyvateľov, čierny zoznam priekupníkov zbraní, na ktorého čele bol práve Mana’a. „Faris Manaa je významným pašerákom zbraní, a to sa dobre vie,“ napísal v júni 2009 americký novinár, komentátor pre Jemen, autor polročnej správy o krajine a prispievateľ do publikácií vydávaných vydavateľstvom Jane’s Information Group. V článku v novinách Yemen Times z decembra 2007 sa označuje ako „šejk Fares Mohammed Mana’a, priekupník zbraní.“ V článku v tých istých novinách z januára 2008 sa o ňom píše ako o „šejkovi Fares Mana’a, obchodníkovi so zbraňami.“

V polovici roku 2008 Jemen aj naďalej slúži ako uzol pre nelegálne zásielky zbraní do Afrického rohu, najmä lodné zásielky zbraní do Somálska. Podľa nepotvrdených správ Faris Mana’a niekoľkokrát na týchto zásielkach participoval. V roku 2004 sa Mana’a angažoval v zákazkách týkajúcich sa zbraní z východnej Európy údajne smerujúcich k somálskym bojovníkom. Napriek zbrojnému embargu OSN pre Somálsko od roku 1992, možno jeho záujem pašovať zbrane do Somálska sledovať najmenej od roku 2003. Mana’a v roku 2003 ponúkal, že z východnej Európy odkúpi tisíce zbraní, pričom naznačil, že niektoré z nich plánuje predať v Somálsku.

9.

Hassan Mahat Omar (alias: a) Hassaan Hussein Adam, b) Hassane Mahad Omar, c) Xassaan Xuseen Adan, d) Asan Mahad Cumar, e) Abu Salman, f) Abu Salmaan, g) Sheikh Hassaan Hussein).

Dátum narodenia: 10. apríla 1979. Miesto narodenia: Garissa, Keňa, Štátna príslušnosť: Pravdepodobne Etiópia. Číslo cestovného pasu: A 1180173 (Keňa), platný do 20. augusta 2017. Číslo preukazu totožnosti: 23446085. Miesto pobytu: Nairobi, Keňa. Dátum označenia zo strany OSN: 28. júla 2011.

Hassan Mahat Omar sa zapája do činností ohrozujúcich mier, bezpečnosť a stabilitu Somálska. Je imámom a jedným z vodcov centra Masjid-ul-Axmar v Nairobi, ktoré sa neformálne spája s organizáciou Al-Shabaab. Zúčastňuje sa na nábore nových členov a získavaní finančných prostriedkov pre Al-Shabaab vrátane realizácie týchto činností online na webovej stránke alqimmah.net. prepojenej s organizáciou Al-Shabaab.

Okrem toho na internetovom fóre Al-Shabaab vydal fatwy, v ktorých vyzval na útoky proti TFG.

10.

Omar Hammami (alias: a) Abu Maansuur Al-Amriki, b) Abu Mansour Al-Amriki, c) Abu Mansuur Al-Amriki, d) Umar Hammami, e) Abu Mansur Al-Amriki).

Dátum narodenia: 6. mája 1984. Miesto narodenia: Alabama, Spojené štáty. Štátna príslušnosť: Spojené štáty. Pravdepodobne má aj sýrske štátne občianstvo.

Číslo cestovného pasu: 403062567 (US). Č. sociálneho zabezpečenia: 423-31-3021 (US). Miesto pobytu: Somálsko. Ďalšie informácie: Má somálsku manželku. V roku 2005 žil v Egypte a do Somálska sa presťahoval v roku 2009. Dátum označenia zo strany OSN: 28. júla 2011.

Omar Hammami sa zapája do činností ohrozujúcich mier, bezpečnosť a stabilitu Somálska. Je jedným z hlavných predstaviteľov organizácie Al-Shabaab. Zúčastňuje sa na nábore, financovaní a odmeňovaní zahraničných bojovníkov v Somálsku. Označuje sa za experta na výbušniny a vojenské záležitosti ako také. Od októbra 2007 sa objavuje v televíznych správach a propagandistických videách Al-Shabaab. Objavil sa vo videozázname o výcviku organizácie Al-Shabaab. Taktiež účinkoval vo videozáznamoch a objavoval sa na webových stránkach vyzývajúcich nových bojovníkov, aby vstúpili do organizácie Al-Shabaab.

II.   Subjekty

AL-SHABAAB (alias a) Al-Shabab, b) Shabaab, c) The Youth, d) Mujahidin Al-Shabaab Movement, e) Mujahideen Youth Movement, f) Mujahidin Youth Movement, g) MYM, h) Harakat Shabab Al-Mujahidin, i) Hizbul Shabaab, j) Hisb’ul Shabaab, k) Al-Shabaab Al-Islamiya, l) Youth Wing, m) Al-Shabaab Al-Islaam, n) Al-Shabaab Al-Jihaad, o) The Unity Of Islamic Youth, p) Harakat Al-Shabaab Al-Mujaahidiin, q) Harakatul Shabaab Al Mujaahidiin, r) Mujaahidiin Youth Movement)

Miesto: Somálsko. Dátum označenia zo strany OSN: 12. apríla 2011.

Skupina Al-Shabaab sa zapája do činností, ktoré priamo alebo nepriamo ohrozujú mier, bezpečnosť alebo stabilitu Somálska vrátane, nie však výlučne: činností, ktoré ohrozujú dohodu z Džibuti z 18. augusta 2008 alebo politický proces a činností, ktoré ohrozujú dočasné federálne inštitúcie (TFI), misiu Africkej únie v Somálsku (AMISOM) alebo iné medzinárodné mierové operácie týkajúce sa Somálska.

Al-Shabaab tiež bráni dodávkam humanitárnej pomoci Somálsku, prístupu k nim alebo ich distribúcii.

Podľa vyhlásenia, ktoré v súvislosti so Somálskom predseda výboru Bezpečnostnej rady vytvoreného podľa rezolúcie 751 (1992) predniesol v bezpečnostnej rade 29. júla 2009, Al-Shabaab a Hisb'ul Islam sa verejne a opakovane prihlasujú k ozbrojeným útokom na dočasnú federálnu vládu (TFG) a AMISOM. Al-Shabaab sa tiež prihlásil k zabitiu úradníkov TFG a 19. júla 2009 vpadol do pobočiek UNOPS, UNDSS a UNDP v regióne Bay a Bakool a uzatvoril ich, čím porušil písmeno c) rezolúcie 1844 (2008). Al-Shabaab tiež opakovane bráni prístupu k humanitárnej pomoci v Somálsku, prípadne jej distribúcii.

Správa generálneho tajomníka OSN pre bezpečnostnú radu z 20. júla 2009 o situácii v Somálsku obsahuje nasledujúce odseky týkajúce sa činnosti Al-Shabaab v Somálsku:

Povstalecké skupiny, ako napríklad Al-Shabaab údajne vymáhajú peniaze od súkromných spoločností a verbujú mladých ľudí vrátane detských vojakov, aby sa zúčastňovali na boji proti vláde v Mogadiše Al-Shabaab potvrdila, že v jej radoch bojujú zahraniční bojovníci, a otvorene vyhlásila, že spolupracuje s al-Káidou v Mogadiše na odstránení somálskej vlády. Zahraniční bojovníci, z ktorých mnohí údajne pochádzajú z Pakistanu a Afganistanu, sú dobre vycvičení a majú skúsenosti z boja. Videli ich ako v kuklách viedli ofenzívne operácie proti vládnym jednotkám v Mogadiše a susedných regiónoch.

Al-Shabaab zintenzívnila svoju stratégiu nátlaku a zastrašovania somálskeho ľudu, čo sa prejavuje pozorne volenými vraždami, vďaka ktorým získava prevahu, ako aj zatknutiami starších predstaviteľov klanov, z ktorých viacerých zavraždili. Minister pre národnú bezpečnosť Omar Hashi Aden bol 19. júna 2009 zabitý v Beletwyne pri rozsiahlom samovražednom útoku pomocou výbušniny umiestnenej v aute. Ďalších viac ako 30 ľudí bolo zabitých pri útoku, ktorý medzinárodné spoločenstvo a široké vrstvy somálskej spoločnosti rozhodne odsúdili.

Podľa správy Pozorovateľskej skupiny BR OSN pre Somálsko z decembra 2008 (2008/769) je Al-Shabaab zodpovedná za rôzne útoky, ktoré sa v Somálsku za posledných niekoľko rokov udiali, vrátane:

údajného zabitia a odrezania hlavy somálskemu vodičovi, ktorý pracoval pre Svetový potravinový program, v septembri 2008,

bombového útoku na trhu 6. februára 2008 v Puntlande, pri ktorom zahynulo 20 osôb a viac ako 100 osôb bolo zranených,

série bombových útokov a cielených zabití v Somalilande, ktorých účelom bolo narušiť parlamentné voľby v roku 2006,

vrážd viacerých zahraničných humanitárnych pracovníkov v roku 2003 a 2004.

V správach sa uvádza, že Al-Shabaab vnikla 20. júla 2009 do priestorov Organizácie Spojených národov v Somálsku a vydala dekrét, ktorým zakazuje činnosť troch agentúr OSN v oblastiach Somálska, ktoré sú pod jej kontrolou. Okrem toho sa 11. – 12. júla 2009 uskutočnili boje medzi jednotkami somálskej dočasnej federálnej vlády a Al-Shabaabom a povstalcami z Hizbul Islam, pri ktorých zahynulo viac ako 60 osôb. Počas bojov 11. júla 2009 Al-Shabaab vystrelila na prezidentský palác Villa Somalia štyri mínometné strely, pričom zahynuli traja vojaci misie Africkej únie v Somálsku (AMISOM) a ôsmi boli zranení.

Podľa článku, ktorý uverejnila BBC 22. februára 2009, sa Al-Shabaab prihlásila k samovražednému útoku na vojenskú základňu v Mogadiše prostredníctvom bomby umiestnenej v aute. V článku sa uvádza, že Africká únia potvrdila, že 11 jej mierových pracovníkov prišlo o život a 15 ďalších bolo zranených.

Podľa článku, ktorý vydala agentúra Reuters 14. júla 2009, ozbrojenci Al-Shabaabu získali prevahu pri partizánskych útokoch na somálske jednotky a jednotky Africkej únie.

V článku, ktorý Hlas Ameriky uverejnil 10. júla 2009, sa uvádza, že Al-Shabaab sa v máji 2009 zúčastnila na útoku na somálske vládne jednotky.

Podľa článku uverejneného na webovej stránke Rady pre zahraničné vzťahy z 27. februára 2009 Al-Shabaab bojuje proti somálskej dočasnej vláde a jej etiópskym podporovateľom od roku 2006. Al-Shabaab zabila jedenásť burundských vojakov pri najtragickejšom útoku na mierových pracovníkov OSN od ich nasadenia a uvádza, že sa zapojila do ťažkých bojov v Mogadiše, pri ktorých zahynulo najmenej pätnásť osôb.“


Top