Wählen Sie die experimentellen Funktionen, die Sie testen möchten.

Dieses Dokument ist ein Auszug aus dem EUR-Lex-Portal.

Dokument 32006D0299

    2006/299/ES: Rozhodnutie Komisie z  19. apríla 2006 , ktorým sa zriaďuje skupina odborníkov na poskytovanie poradenstva Komisii v oblasti politiky boja proti násilnej radikalizácii

    Ú. v. EÚ L 111, 25.4.2006, S. 9–11 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    Rechtlicher Status des Dokuments Nicht mehr in Kraft, Datum des Endes der Gültigkeit: 19/03/2007

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2006/299/oj

    25.4.2006   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 111/9


    ROZHODNUTIE KOMISIE

    z 19. apríla 2006,

    ktorým sa zriaďuje skupina odborníkov na poskytovanie poradenstva Komisii v oblasti politiky boja proti násilnej radikalizácii

    (2006/299/ES)

    KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

    so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

    keďže:

    (1)

    V článku 2 Zmluvy o založení Európskej únie sa vyžaduje, aby sa únia zachovávala a rozvíjala ako priestor slobody, bezpečnosti a spravodlivosti.

    (2)

    Únia by v rámci priestoru slobody, bezpečnosti a spravodlivosti mala zabezpečiť občanom vysokú mieru bezpečnosti. Tento cieľ sa má dosiahnuť bojom proti terorizmu vrátane boja proti externému aspektu tejto hrozby, ako aj úsilím zameraným na odstraňovanie činiteľov prispievajúcich k násilnej radikalizácii.

    (3)

    Komisia vo svojom oznámení Prevencia, pripravenosť a reakcia na teroristické útoky (1) vyhlásila, že boj proti násilnej radikalizácii v našich spoločnostiach a narúšanie podmienok umožňujúcich rozširovanie radov teroristov musia patriť medzi základné priority stratégie prevencie terorizmu.

    (4)

    Komisia vo svojom oznámení Nábor teroristov: boj proti faktorom, ktoré prispievajú k násilnej radikalizácii (2) uznala potrebu využívať znalosti odborníkov pri ďalšom rozvoji jej politiky v tejto oblasti.

    (5)

    Skupina bude pozostávať z odborníkov z rôznych odborov, ktorí majú odborné skúsenosti v oblasti analýzy a výskumu násilnej radikalizácie alebo oblastí, ktoré s ňou priamo súvisia.

    (6)

    Preto je potrebné zriadiť „expertnú skupinu pre násilnú radikalizáciu“ a vymedziť jej mandát a štruktúru,

    ROZHODLA TAKTO:

    Článok 1

    1.   Komisia týmto zriaďuje skupinu odborníkov s poradným charakterom, zameranú na tvorbu politík, označovanú ako „expertná skupina pre násilnú radikalizáciu“ (ďalej len „skupina“).

    2.   Skupina pozostáva z kvalifikovaných odborníkov kompetentných posudzovať záležitosti týkajúce sa násilnej radikalizácie a terorizmu.

    Článok 2

    Úloha

    Komisia sa môže so skupinou radiť o akejkoľvek záležitosti týkajúcej sa násilnej radikalizácie a terorizmu.

    Úlohou skupiny je:

    zhromaždiť odborné znalosti jej členov, a poskytnúť tak Komisii poradenstvo v oblasti jej politiky. Skupina poskytuje poradenstvo buď z vlastnej iniciatívy, alebo na základe osobitnej žiadosti Komisie,

    pomáhať Komisii identifikovať nové oblasti, ktoré si vyžadujú výskum v rámci fenoménu násilnej radikalizácie a terorizmu,

    uskutočňovať výmenu odborných znalostí so sieťami, inštitútmi alebo inými orgánmi EÚ, a to v rámci členských štátov, tretích krajín a medzinárodných organizácií pôsobiacich v tej istej oblasti,

    a predovšetkým vypracovať do júna 2006 súhrnnú správu o stave výskumu v oblasti násilnej radikalizácie.

    Predseda skupiny môže Komisii oznámiť, v prípade akej špecifickej otázky by bolo vhodné poradiť sa so skupinou.

    Článok 3

    Zloženie skupiny – vymenovanie členov

    1.   Členov skupiny vymenúva generálny riaditeľ Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre spravodlivosť, slobodu a bezpečnosť z radov odborníkov s odbornou spôsobilosťou v oblastiach násilnej radikalizácie a terorizmu. Taká odborná spôsobilosť musí zahŕňať odborné skúsenosti získané na základe akademického výskumu, ako aj publikačnú činnosť.

    2.   Skupina má najviac 20 členov.

    3.   Uplatňujú sa tieto ustanovenia:

    vymenovaní členovia vykonávajú svoju funkciu osobne a sú povinní poskytovať Komisii poradenstvo nezávisle na akýchkoľvek vonkajších vplyvoch,

    členovia skupiny sú vymenovaní na jednoročné funkčné obdobie, ktoré môže Komisia predĺžiť. Svoju funkciu vykonávajú dovtedy, kým sa jej nevzdajú, nebudú nahradení alebo im neuplynie funkčné obdobie,

    členovia, ktorí už nemôžu účinne prispievať k práci skupiny, členovia, ktorí sa vzdajú funkcie, alebo členovia, ktorí nedodržia podmienky stanovené v prvej alebo druhej zarážke tohto odseku alebo v článku 287 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva, môžu byť na zostávajúcu časť svojho funkčného obdobia nahradení,

    členovia každoročne urobia písomné vyhlásenie, že sa zaväzujú konať vo verejnom záujme, ako aj vyhlásenie, v ktorom uvedú, či v ich prípade existuje alebo neexistuje taký konflikt záujmov, ktorý by mohol spochybniť ich objektívnosť.

    Článok 4

    Fungovanie skupiny

    1.   Predsedu skupiny vymenúva generálny riaditeľ Generálneho riaditeľstva pre spravodlivosť, slobodu a bezpečnosť.

    Skupina predkladá svoje stanoviská a správy Komisii. Obsah takých správ a stanovísk nie je pre Komisiu alebo akúkoľvek inú inštitúciu EÚ záväzný. Komisia môže na vydanie stanoviska alebo predloženie správy ustanoviť lehotu.

    Ak skupina prijme stanovisko alebo správu jednomyseľne, zostaví spoločné závery, ktoré pripojí k zápisnici. Ak skupina nie je schopná sa jednomyseľne dohodnúť na stanovisku alebo správe, informuje Komisiu o vyjadrených nesúhlasných názoroch.

    2.   Po dohode s Komisiou sa na preskúmanie osobitných otázok môžu v rámci mandátu vymedzeného skupinou vytvoriť podskupiny. Po splnení úloh, ktorými boli poverené, sa tieto podskupiny rozpustia. Správy zostavené takýmito podskupinami musí schváliť skupina, pričom v prípadoch, v ktorých sa nedosiahne jednomyseľná dohoda, sa uplatňujú ustanovenia predchádzajúceho odseku.

    3.   V prípade, že je to prínosné alebo potrebné, môže zástupca Komisie prizvať iných odborníkov alebo pozorovateľov so špecifickou odbornou spôsobilosťou v predmetnej problematike k účasti na rokovaniach skupiny alebo podskupiny.

    4.   Informácie, ktoré zúčastnené osoby získajú z dôvodu ich účasti na rokovaniach skupiny alebo podskupiny sa považujú za dôverné a môžu sa sprístupňovať len na základe výslovného súhlasu Komisie. Každý člen skupiny, resp. jej podskupín, je aj po ukončení svojej funkcie povinný zachovávať mlčanlivosť o týchto informáciách.

    5.   Skupina a jej podskupiny sa obvykle stretávajú v priestoroch Komisie v súlade s postupmi a harmonogramom stanovenými Komisiou. Služby sekretariátu zabezpečí Komisia. Úradníci Komisie, ktorí majú záujem o otázky prerokúvané na zasadaniach, sa môžu zúčastniť na týchto zasadaniach.

    6.   Skupina prijme svoj rokovací poriadok na základe vzorového rokovacieho poriadku prijatého Komisiou.

    7.   Komisia môže na internete uverejňovať v jazyku, v ktorom bol dokument vypracovaný, všetky zhrnutia, závery, predbežné závery alebo pracovné dokumenty skupiny, ktoré nemajú dôverný charakter. Na dokumenty predložené skupinou sa vzťahujú ustanovenia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 (3).

    Článok 5

    Výdavky spojené so zasadaniami skupiny

    Komisia nahrádza členom skupiny, iným odborníkom a pozorovateľom cestovné výdavky, prípadne výdavky na pobyt súvisiace s činnosťou skupiny v súlade s vnútornými normami Komisie o náhradách pre externých odborníkov.

    Členom skupiny alebo iným odborníkom a pozorovateľom, ktorí môžu byť príležitostne prizvaní k účasti, neprináleží za ich činnosť a vykonávanie povinností odmena.

    Článok 6

    Nadobudnutie účinnosti

    Rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie. Uplatňuje sa do 19. marca 2007. Do tohto dňa Komisia rozhodne o prípadnom predĺžení jeho platnosti.

    V Bruseli 19. apríla 2006

    Za Komisiu

    Franco FRATTINI

    podpredseda


    (1)  KOM(2004) 698, konečné znenie z 20. octóbra 2004.

    (2)  KOM(2005) 313, konečné znenie z 21. septembra 2005.

    (3)  Ú. v. ES L 145, 31.5.2001, s. 43.


    nach oben