Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023XC0609(03)

    Oznámenie Komisie Oznámenie zainteresovaným stranám týkajúce sa vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ a pravidiel EÚ v oblasti štátnej pomoci 2023/C 202/04

    C/2023/3680

    Ú. v. EÚ C 202, 9.6.2023, p. 25–29 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    9.6.2023   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 202/25


    OZNÁMENIE KOMISIE

    Oznámenie zainteresovaným stranám týkajúce sa vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ a pravidiel EÚ v oblasti štátnej pomoci

    (2023/C 202/04)

    Spojené kráľovstvo 1. februára 2020 vystúpilo z Európskej únie a stalo sa „treťou krajinou“ (1). V dohode o vystúpení (2) sa stanovuje prechodné obdobie, ktoré uplynulo 31. decembra 2020. Dohoda o vystúpení obsahuje v niektorých prípadoch aj ustanovenia týkajúce sa odlúčenia po skončení prechodného obdobia.

    Všetky zainteresované strany sa upozorňujú na právny stav, ktorý platí od skončenia prechodného obdobia (časť A ďalej). V tomto oznámení sa vysvetľujú aj pravidlá uplatniteľné v súvislosti so Severným Írskom po skončení prechodného obdobia (časť B nižšie).

    A.   Právny stav od skončenia prechodného obdobia

    1.   Konania v oblasti štátnej pomoci

    Od dátumu skončenia prechodného obdobia sa kontrola štátnej pomoci zo strany EÚ prestane uplatňovať na všetku štátnu pomoc poskytnutú Spojeným kráľovstvom, ak uvedená pomoc neovplyvňuje obchod medzi Severným Írskom a Európskou úniou, ktorý je predmetom protokolu o Írsku/Severnom Írsku (ďalej len „protokol“) (3)/Windsorského rámca (4). Okrem osobitných ustanovení Windsorského rámca (pozri nižšie) Európska komisia už nemá právomoc vyšetrovať potenciálne opatrenia štátnej pomoci poskytnutej Spojeným kráľovstvom ani prijímať súvisiace rozhodnutia. Zainteresované strany teda už nemôžu predkladať Európskej komisii formálne sťažnosti týkajúce sa takýchto opatrení.

    V prípade štátnej pomoci poskytnutej Spojeným kráľovstvom pred skončením prechodného obdobia sa uplatňujú tieto pravidlá:

    Podľa článku 92 ods. 1 dohody o vystúpení si Európska komisia zachováva právomoc vo všetkých prebiehajúcich konaniach (5), ktoré sa týkajú pomoci poskytnutej Spojeným kráľovstvom.

    Podľa článku 93 ods. 1 dohody o vystúpení má Európska komisia okrem toho naďalej právomoc začať nové administratívne konania týkajúce sa štátnej pomoci poskytnutej Spojeným kráľovstvom pred skončením prechodného obdobia, ak sa takéto konania začali do štyroch rokov od skončenia prechodného obdobia.

    Podľa článku 95 ods. 1 dohody o vystúpení sú rozhodnutia Európskej komisie v týchto veciach záväzné pre Spojené kráľovstvo a vykonateľné v Spojenom kráľovstve.

    Európska komisia má naďalej právomoc predložiť vec Súdnemu dvoru Európskej únie v prípade nesplnenia takýchto rozhodnutí počas štyroch rokov od skončenia prechodného obdobia alebo od dátumu príslušného rozhodnutia, podľa toho, ktorý dátum je neskorší (6). Rozsudky Súdneho dvora v týchto veciach sú naďalej záväzné pre Spojené kráľovstvo a vykonateľné v Spojenom kráľovstve.

    Zainteresované strany môžu teda naďalej informovať Európsku komisiu – prostredníctvom formálnych sťažností alebo inak – o každej potenciálnej neoprávnenej štátnej pomoci, ktorú Spojené kráľovstvo poskytlo pred skončením prechodného obdobia. Patria sem aj prípady, kde sa takáto pomoc vypláca alebo inak uhrádza až v neskoršej fáze, ak bol právny nárok na pomoc príjemcovi priznaný pred skončením prechodného obdobia.

    2.   Hmotnoprávne ustanovenia o štátnej pomoci

    Vo výnimočných prípadoch patrí medzi kritériá zlučiteľnosti, ktoré sú stanovené v usmerneniach Európskej komisie o štátnej pomoci, aj spolupráca medzi členskými štátmi EÚ a/alebo určitý význam pre celú EÚ alebo EHP (7). Po skončení prechodného obdobia už tieto kritériá pre Spojené kráľovstvo neplatia a členské štáty to musia náležite zohľadniť v prípade akejkoľvek novej pomoci poskytnutej podľa príslušných ustanovení.

    B.   Pravidlá uplatniteľné v súvislosti so Severným Írskom

    1.   Uplatňovanie pravidiel štátnej pomoci podľa článku 10 Windsorského rámca

    Od skončenia prechodného obdobia sa uplatňuje protokol, v súčasnosti známy ako Windsorský rámec (8). Windsorský rámec podlieha pravidelnému udeleniu súhlasu zákonodarného zhromaždenia Severného Írska, pričom počiatočné obdobie uplatňovania trvá štyri roky po skončení prechodného obdobia (9).

    V článku 10 ods. 1 Windsorského rámca sa stanovuje, že „ustanovenia práva Únie uvedené v prílohe 5 k tomuto protokolu sa uplatňujú na Spojené kráľovstvo, a to aj pokiaľ ide o opatrenia na podporu výroby poľnohospodárskych výrobkov a obchodovania s nimi v Severnom Írsku, v súvislosti s opatreniami ovplyvňujúcimi toto obchodovanie medzi Severným Írskom a Úniou, ktoré je predmetom tohto protokolu“.

    Znamená to, že pravidlá EÚ o štátnej pomoci sa budú naďalej uplatňovať na členské štáty EÚ, ako aj na Spojené kráľovstvo, ak ide o pomoc, ktorá má vplyv na obchod medzi Severným Írskom a Európskou úniou, ktorý je predmetom Windsorského rámca. Z iných ustanovení Windsorského rámca, a najmä z jeho článkov 5 a 9, vyplýva, že obchod s tovarom a veľkoobchod s elektrickou energiou podlieha Windsorskému rámcu (10).

    Pokiaľ ide o výrobu poľnohospodárskych výrobkov a produktov rybárstva v Severnom Írsku a obchod s nimi, v článku 10 ods. 2 Windsorského rámca sa stanovuje výnimka z uplatňovania práva Únie do stanovenej maximálnej celkovej ročnej miery podpory za predpokladu, že určený minimálny percentuálny podiel takto vyňatej podpory je v súlade s ustanoveniami prílohy 2 k Dohode WTO o poľnohospodárstve. Uvedenú maximálnu celkovú ročnú mieru a minimálny percentuálny podiel stanovil Spoločný výbor (Európska únia a Spojené kráľovstvo) rozhodnutím č. 05/2020 zo 17. decembra 2020 (11). Na všetky opatrenia prijaté na podporu výroby poľnohospodárskych výrobkov a produktov rybolovu a obchodu s nimi v Severnom Írsku, na ktoré sa nevzťahuje výnimka a ktoré majú vplyv na príslušný obchod medzi Severným Írskom a Úniou, sa uplatňuje článok 10 ods. 1 Windsorského rámca.

    Európska komisia, ako aj Súdny dvor Európskej únie a Všeobecný súd (ďalej len „súdy Únie“) majú naďalej právomoc, pokiaľ ide o takú pomoc, ktorá patrí do rozsahu pôsobnosti článku 10 ods. 1 Windsorského rámca (12).

    EÚ zverejnila 17. decembra 2020 v Spoločnom výbore zodpovednom za dohľad nad vykonávaním dohody o vystúpení jednostranné vyhlásenie. Vo vyhlásení sa uvádza: „Pri uplatňovaní článku 107 ZFEÚ na situácie uvedené v článku 10 ods. 1 protokolu Európska komisia náležite zohľadní, že Severné Írsko je neoddeliteľnou súčasťou vnútorného trhu Spojeného kráľovstva. Európska únia zdôrazňuje, že vplyv na obchodovanie medzi Severným Írskom a Úniou, na ktoré sa vzťahuje tento protokol, v žiadnom prípade nemôže byť len hypotetický, predpokladaný alebo bez skutočného a priameho súvisu so Severným Írskom Musí sa preukázať, prečo opatrenie môže mať takýto vplyv na obchodovanie medzi Severným Írskom a Úniou, a to na základe skutočných predvídateľných účinkov opatrenia.“

    V tomto vyhlásení sa objasňuje uplatňovanie článku 10 ods. 1 protokolu, v súčasnosti známeho ako Windsorský rámec. Nie je ním však dotknutý výklad pojmu „vplyv na obchod“ súdmi Únie.

    Podmienky existencie skutočného a priameho prepojenia so Severným Írskom, založené na skutočných predvídateľných účinkoch opatrenia, boli podrobnejšie vysvetlené v spoločnom vyhlásení Únie a Spojeného kráľovstva v Spoločnom výbore v rámci dohody o vystúpení z 24. marca 2023 o uplatňovaní článku 10 ods. 1 rámca Windsorského rámca:

    Toto spoločné vyhlásenie o uplatňovaní článku 10 ods. 1 Windsorského rámca vychádza z jednostranného vyhlásenia Únie, v ktorom sa potvrdzuje postavenie Severného Írska na vnútornom trhu Spojeného kráľovstva a zároveň sa zabezpečuje ochrana vnútorného trhu Únie. Objasňujú sa v ňom podmienky uplatňovania článku 10 ods. 1 Windsorského rámca a stanovujú osobitné okolnosti, za ktorých je toto uplatňovanie pravdepodobné v prípade poskytovania subvencií v Spojenom kráľovstve, a môže sa použiť na výklad tohto ustanovenia.

    Na to, aby sa opatrenie považovalo za opatrenie, ktoré má skutočný a priamy súvis so Severným Írskom, a teda má vplyv na obchodovanie medzi Severným Írskom a Úniou, na ktoré sa vzťahuje Windsorský rámec, musí mať toto opatrenie reálne predvídateľné účinky na toto obchodovanie. Relevantné a reálne predvídateľné účinky by mali byť významné, a nie len hypotetické alebo predpokladané.

    V prípade opatrení poskytnutých ktorémukoľvek príjemcovi, ktorý sa nachádza vo Veľkej Británii, môžu faktory relevantné pre významnosť zahŕňať veľkosť podniku, veľkosť subvencie a prítomnosť podniku na relevantnom trhu v Severnom Írsku. Hoci samotné umiestnenie tovaru na trh Severného Írska samo osebe nestačí na to, aby to predstavovalo priamy a skutočný súvis vyžadujúci si uplatnenie článku 10 ods. 1 Windsorského rámca, v prípade opatrení, ktoré sa poskytujú príjemcom nachádzajúcim sa v Severnom Írsku, je viac pravdepodobné, že budú mať významné účinky.

    V prípade opatrení poskytnutých ktorémukoľvek príjemcovi so sídlom vo Veľkej Británii, ktoré majú významný vplyv, sa na to, aby takéto opatrenia predstavovali priamy a skutočný súvis vyžadujúci si uplatnenie článku 10 ods. 1 Windsorského rámca, musí ďalej preukázať, že hospodárska výhoda subvencie by sa úplne alebo čiastočne preniesla na podnik v Severnom Írsku alebo by sa preniesla prostredníctvom príslušného tovaru umiestneného na trh v Severnom Írsku, napríklad prostredníctvom predaja za nižšiu ako trhovú cenu.“

    Ako sa potvrdzuje v spoločnom vyhlásení, článok 10 ods. 1 Windsorského rámca sa uplatňuje na opatrenia, ktoré majú vplyv na príslušný obchod medzi Severným Írskom a Úniou, bez ohľadu na to, či sa príjemca nachádza v Severnom Írsku a/alebo sa podieľa na príslušnom obchode.

    Je na Európskej komisii, aby vyhlásila, že opatrenie má dostatočne skutočné a priame prepojenie so Severným Írskom na základe jeho skutočných predvídateľných účinkov na to, aby patrilo do pôsobnosti článku 10 ods. 1 Windsorského rámca. Európska komisia v tejto súvislosti zohľadní tieto aspekty:

    Je pravdepodobnejšie, že opatrenia poskytnuté príjemcom nachádzajúcim sa v Severnom Írsku budú predstavovať skutočné a priame prepojenie so Severným Írskom, a preto sa na ne vzťahuje článok 10 ods. 1 Windsorského rámca.

    V prípade opatrení poskytnutých príjemcom nachádzajúcim sa v iných častiach Spojeného kráľovstva než v Severnom Írsku musí Európska komisia preukázať skutočné a priame prepojenie so Severným Írskom na základe skutočných predvídateľných účinkov opatrenia:

    Európska komisia sa domnieva, že na preukázanie takýchto skutočných predvídateľných účinkov na príslušný obchod medzi Severným Írskom a Úniou musia byť všetky účinky opatrenia dostatočne významné. S cieľom posúdiť, či je to tak, bude Európska komisia vychádzať zo súboru ukazovateľov založených najmä na veľkosti podniku, veľkosti subvencie a prítomnosti podniku na trhu v Severnom Írsku.

    Európska komisia musí ďalej preukázať, že ekonomický prínos opatrenia by sa úplne alebo čiastočne preniesol na podnik v Severnom Írsku alebo prostredníctvom príslušného tovaru umiestneného na trh v Severnom Írsku, napríklad prostredníctvom predaja za nižšiu ako trhovú cenu. V tejto súvislosti Európska komisia zohľadní aj všetky podmienky alebo charakteristiky opatrenia, ktorého cieľom je zabrániť takémuto prenosu ekonomického prínosu.

    V prípade opatrení v prospech poskytovateľov služieb musí Európska komisia stanoviť, že výhoda sa prenáša na podniky zapojené do príslušného obchodu s tovarom medzi Severným Írskom a Úniou. Takáto nepriama výhoda je obyčajne prítomná len vtedy, keď je opatrenie navrhnuté tak, že jeho sekundárne účinky sú nasmerované na identifikovateľné podniky alebo skupiny podnikov (13).

    Objasnenie uvedeného pomocou príkladov:

    Subvenčná schéma zameraná na poskytovanie podpory výrobcom tovaru so sídlom v Severnom Írsku bude zvyčajne patriť do pôsobnosti článku 10 ods. 1 Windsorského rámca, ak sa táto schéma považuje za štátnu pomoc.

    Subvencia v obmedzenej výške poskytnutá malému podniku so sídlom mimo Severného Írska a bez významnej prítomnosti na trhu Severného Írska by za normálnych okolností nemala dostatočne významné účinky na to, aby naznačovala existenciu skutočného a priameho prepojenia so Severným Írskom na základe skutočných predvídateľných účinkov.

    V prípade značných subvencií pre veľkých výrobcov so sídlom v iných častiach Spojeného kráľovstva než v Severnom Írsku Európska komisia posúdi, či existuje významný vplyv na obchod so Severným Írskom, a to na základe súboru parametrov, ako je napríklad prítomnosť príjemcu na trhu v Severnom Írsku. Ak okrem toho existuje reálne riziko, že ekonomický prínos by sa mohol preniesť na trh v Severnom Írsku, Európska komisia pravdepodobne dospeje k názoru, že sa uplatní článok 10 ods. 1 Windsorského rámca. Európska komisia by za normálnych okolností nedospela k tomuto záveru, ak je opatrenie navrhnuté tak, aby sa zabránilo reálnemu riziku, že ekonomický prínos by sa mohol preniesť na trh v Severnom Írsku.

    Subvenčná schéma na pokrytie určitých nákladov na odbornú prípravu poskytovateľov služieb by za normálnych okolností nespadala do pôsobnosti článku 10 ods. 1 Windsorského rámca, keďže by nebola navrhnutá tak, aby boli jej sekundárne účinky nasmerované na identifikovateľné podniky alebo skupiny podnikov zapojené do príslušného obchodu medzi Severným Írskom a Úniou. Subvenčná schéma zameraná na poskytovanie finančných stimulov poskytovateľom služieb (napr. vo finančnom sektore) určená na zníženie nákladov na služby pre podniky so sídlom v Severnom Írsku, ktoré sa zaoberajú obchodom s tovarom medzi Severným Írskom a Úniou, by však mohla zahŕňať nepriamu výhodu, ktorá by sa preniesla na Úniu.

    2.   Článok 5 ods. 6 Windsorského rámca

    Clá vyberané Spojeným kráľovstvom v súlade s článkom 5 ods. 3 Windsorského rámca sa neodvádzajú Únii. V článku 5 ods. 6 Windsorského rámca sa uvádza, že Spojené kráľovstvo môže za určitých okolností odpustiť colný dlh alebo poskytnúť obchodníkom refundáciu (14). Ak tieto opatrenia predstavujú štátnu pomoc a ovplyvňujú príslušný obchod medzi Severným Írskom a Úniou, podliehajú ustanoveniam článku 10 Windsorského rámca o štátnej pomoci. Ak je Európska komisia vyzvaná, aby posúdila zlučiteľnosti takýchto opatrení pomoci, náležite zohľadní okolnosti v Severnom Írsku (15).

    Uvedené vysvetlenia nemajú byť vyčerpávajúce. Ich cieľom je poskytnúť súdom a orgánom členských štátov EÚ a Spojeného kráľovstva, ktoré udeľujú pomoc, usmernenie k uplatňovaniu pojmu vplyv na obchod medzi Severným Írskom a Úniou. Toto oznámenie nahrádza predchádzajúce oznámenie zainteresovaným stranám uverejnené 10. februára 2021.

    Webová lokalita Európskej komisie venovaná pravidlám EÚ v oblasti štátnej pomoci (https://ec.europa.eu/competition/state_aid/overview/index_en.html) obsahuje všeobecné informácie o právnych predpisoch Únie v oblasti štátnej pomoci. Tieto stránky budú v prípade potreby aktualizované a doplnené o ďalšie informácie.


    (1)  Tretia krajina je krajina, ktorá nie je členom Európskej únie.

    (2)  Dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie a z Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Ú. v. EÚ L 29, 31.1.2020, s. 7) (ďalej len „dohoda o vystúpení“).

    (3)  Bližšie informácie o ustanoveniach Windsorského rámca týkajúcich sa štátnej pomoci nájdete v časti B tohto oznámenia.

    (4)  Podľa spoločného vyhlásenia Únie a Spojeného kráľovstva č. 1/2023 v Spoločnom výbore v rámci dohody o vystúpení z 24. marca 2023, v ktorom sa zohľadňujú dojednania stanovené v rozhodnutí Spoločného výboru č. 1/2023, by sa protokol zmenený uvedeným rozhodnutím spoločného výboru mal teraz nazývať „Windsorský rámec“. Preto sa na protokol zmenený rozhodnutím Spoločného výboru č. 1/2023 v súlade s požiadavkami právnej istoty vždy, keď je to v rámci vzťahov medzi Úniou a Spojeným kráľovstvom podľa dohody o vystúpení relevantné, bude odkazovať ako na „Windsorský rámec“. Na protokol zmenený rozhodnutím Spoločného výboru č. 1/2023 sa môže odkazovať ako na „Windsorský rámec“ aj vo vnútroštátnom práve Únie a Spojeného kráľovstva.

    (5)  Za „prebiehajúce konania“ sa považujú konania, ktorým sa pred skončením prechodného obdobia pridelilo interné číslo veci [pozri článok 92 ods. 3 písm. a) dohody o vystúpení].

    (6)  Pozri článok 87 ods. 1 a 2 dohody o vystúpení.

    (7)  Pri niektorých nástrojoch môže byť intenzita pomoci v prípade cezhraničnej spolupráce medzi členskými štátmi EÚ a/alebo so zmluvnými stranami Dohody o EHP vyššia.

    (8)  Článok 185 dohody o vystúpení.

    (9)  Článok 18 Windsorského rámca.

    (10)  Na podrobné vysvetlenie toho, na ktorý obchod sa vzťahuje Windsorský rámec, pozri jeho články 5 až 9. Na účely tohto oznámenia bude odkaz na tovar v relevantných prípadoch zahŕňať trh s elektrickou energiou.

    (11)  Rozhodnutie Spoločného výboru zriadeného Dohodou o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie a z Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu č. 5/2020 zo 17. decembra 2020, ktorým sa stanovuje počiatočná maximálna vyňatá celková ročná miera podpory a počiatočný minimálny percentuálny podiel uvedený v článku 10 ods. 2 Protokolu o Írsku/Severnom Írsku k Dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie a z Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Ú.v. L 443, 30.12.2020, s. 13).

    (12)  Pozri článok 12 ods. 4 Windsorského rámca.

    (13)  Pokiaľ ide o pojem nepriama výhoda, odkazuje sa na body 115 a 116 oznámenia Komisie o pojme štátna pomoc uvedenom v článku 107 ods. 1 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (Ú. v. EÚ C 262, 19.7.2016, s. 1).

    (14)  Spojené kráľovstvo môže refundovať clo na tovar vstupujúci do Severného Írska, odpustiť colný dlh, ktorý vznikol pri tovare vstupujúcom do Severného Írska,; stanoviť podmienky, za ktorých sa refunduje clo na tovar, pri ktorom sa môže „preukázať, že nevstúpil do Únie“, poskytnúť náhradu podnikom s cieľom kompenzovať vplyv uplatňovania týchto ustanovení.

    (15)  Článok 5 ods. 6 Windsorského rámca.


    Top