This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52023XC0608(04)
Publication of an application for registration of a name pursuant to Article 50(2)(a) of Regulation (EU) No 1151/2012 of the European Parliament and of the Council on quality schemes for agricultural products and foodstuffs 2023/C 200/09
Uverejnenie žiadosti o zápis názvu do registra podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny 2023/C 200/09
Uverejnenie žiadosti o zápis názvu do registra podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny 2023/C 200/09
C/2023/3738
Ú. v. EÚ C 200, 8.6.2023, p. 20–22
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
8.6.2023 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
C 200/20 |
Uverejnenie žiadosti o zápis názvu do registra podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny
(2023/C 200/09)
Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietku proti žiadosti podľa článku 51 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 (1) do troch mesiacov od dátumu tohto uverejnenia.
JEDNOTNÝ DOKUMENT
„Lajta sajt“
EÚ č.: PGI-HU-02844 – 23. 5. 2022
CHOP ( ) CHZO (x)
1. Názov [CHOP alebo CHZO]
„Lajta sajt“
2. Členský štát alebo tretia krajina
Maďarsko
3. Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny
3.1. Druh výrobku
Trieda 1.3: Syry
3.2. Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1
„Lajta sajt“ je plnotučný, slaný, pórovitý syr s mierne mäkkou textúrou vyrobený z kravského mlieka a zrejúci 2 týždne s flórou baktérie Brevibacterium linens na kôre. Hlavná mikroflóra spôsobujúca zrenie sa prirodzeným spôsobom rozmnožuje v zemepisnej oblasti uvedenej v bode 4.
Fyzikálne a chemické vlastnosti výrobku „Lajta sajt“
Charakteristické množstvo v % (g/100 g)
Obsah sušiny (minimálny) 50,0
Obsah tuku v sušine 50,0 ± 2,5
Obsah chloridu sodného 1,5 ± 0,5
Organoleptické vlastnosti výrobku „Lajta sajt“
Vzhľad: podlhovastý blok (19 – 21 cm dlhý; 7 – 9 cm široký; 5,5 – 7 cm vysoký), s hmotnosťou 1 –1,2 kg. Spodná a vrchná časť sú ploché a boky sú mierne vyduté. Tenká, pružná kôra je porézna a po celom povrchu rovnomerne červenkasto-žltá.
Textúra: samotný syr je rovnomerne žltkasto-červený a na povrchu rezu má husto a rovnomerne rozosiate diery. Ľahko sa krája, je skôr mäkký a drobí sa v ústach.
Vôňa: má výraznú vôňu a je jemne korenistý, jemne mliečny a bez iného zápachu.
Chuť: mierne kyslá, jemne korenistá, aromatická, príjemne slaná a bez inej chuti.
3.3. Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu) a suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)
Neexistujú žiadne územné obmedzenia týkajúce sa krmiva.
3.4. Špecifické kroky výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti
Vo vymedzenej zemepisnej oblasti sa pri výrobe syra uskutočňujú tieto kroky:
— |
príprava a enzymatické zrážanie mlieka, |
— |
krájanie a spracovanie syreniny, |
— |
tvarovanie a lisovanie syra, |
— |
solenie syra, |
— |
zrenie syra, |
— |
utieranie a sušenie syra. |
3.5. Špecifické pravidlá krájania, strúhania, balenia atď. výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov
–
3.6. Špecifické pravidlá označovania výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov
Na obale musí byť uvedené označenie „zsíros, belső érlelésű, rúzsflórás, félkemény sajtkülönlegesség“ [špeciálny plnotučný, vnútorne vyzretý, polotvrdý syr s červenými kultúrami].
4. Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti
Rábsko-mošonsko-šopronská župa
5. Súvislosť so zemepisnou oblasťou
Súvislosť medzi výrobkom „Lajta sajt“ a zemepisnou oblasťou je založená na kvalite a povesti.
„Lajta sajt“ má charakteristickú aromatickú vôňu a chuť vďaka svojej špecifickej flóre spôsobujúcej zrenie. Syr s miernou mäkkou štruktúrou má červenožltú farbu, drobí sa v ústach a povrch rezu je pórovitý.
Pomerne krátka doba zrenia dodáva syru jeho mierne kyslú, príjemne aromatickú a typickú chuť. Charakteristické vlastnosti syra vyplývajú najmä z intenzívnej proteolýzy, ktorej výsledkom je drobivá, mäkká textúra a ľahká stráviteľnosť. Textúra zrelého syra ho zaraďuje medzi mäkký a polotvrdý syr.
Rábsko-mošonsko-šopronská župa je tradičný región na výrobu mlieka na severozápade Maďarska. Výrobok „Lajta sajt“ je pomenovaný podľa rieky Lajta, ktorá sa vlieva do Mošonského Dunaja pri Mosonmagyaróvári v Rábsko-mošonsko-šopronskej župe.
V tomto regióne došlo v prvej polovici 20. storočia k šťastnej súhre vysokokvalitnej produkcie mlieka a vynikajúcej intelektuálnej vedomostnej základne, ktorú reprezentovali Poľnohospodárska akadémia v Mosonmagyaróvári, Maďarský výskumný ústav mliekarenského hospodárstva, vzdelávacie centrum v Csermajore a mliekarne v Mosonmagyaróvári, Csermajore a Levéli. Z tejto vedomostnej základne vzišla v 30. rokoch 20. storočia jedinečná metóda výroby syra „Lajta sajt“ a toto špecifické know-how bolo v 50. rokoch začlenené do technológie výroby mlieka.
Z hľadiska kvality výrobku „Lajta sajt“ je zrenie syra v zemepisnej oblasti kľúčovou fázou procesu výroby. Vysoká relatívna vlhkosť nad 90 % spôsobuje, že hlavná mikroflóra spôsobujúca zrenie (Brevibacterium linens), pochádzajúca najmä z borovicových dosiek obklopujúcich syr, sa na povrchu syra objaví na 4. až 5. deň procesu zrenia a vytvorí svetložltú farbu na povrchu. Vysoká vlhkosť a zrenie na doskách vyrobených výlučne z borovicového dreva zaisťuje zachovanie tohto špecifického bakteriálneho kmeňa a vytvorenie „červenej kultúry“ na čerstvom syre. Týmto spôsobom sa vytvára úzka súvislosť medzi kvalitou výrobku a miestom výroby.
Proces zrenia syra „Lajta sajt“ si vyžaduje špeciálne know-how. Syry sa otáčajú každé 3 – 4 dni a premývajú sa soľným roztokom, aby sa zvýšila intenzita rastu baktérií. Musia sa otáčať a umývať ručne veľmi opatrne a nesmú sa utierať.
Syr „Lajta sajt“ dozrieva 2 týždne, kým červená kultúra úplne nepokrýva povrch. Intenzívne zrenie sa od povrchu posúva smerom k stredu a končí sa v čase, keď je syr „Lajta sajt“ zrelý. Ďalšou vlastnosťou zrenia je rýchly nárast hodnoty pH kôry spôsobený rozkladom laktátu (na oxid uhličitý a vodu) určitými kvasinkami (napr. Oospora lactis), ktoré prirodzene rastú na povrchu. Zrenie syra „Lajta sajt“ sa vyznačuje rýchlou degradáciou väčšiny bielkovín, čo znamená, že 50 – 60 % z nich sa do druhého týždňa procesu zrenia zmení na peptidy, čiastočne vo forme zlúčenín aminokyselín. Po troch týždňoch zrenia je badateľná čpavková chuť a vôňa a textúra stále mäkne, takže syr sa musí od tretieho týždňa skladovať pri teplote od 2 °C do 8 °C, aby bol jedlý a zachoval si svoje charakteristické vlastnosti.
Povesť syra „Lajta sajt“ je založená na jeho chuti, aróme, vôni, veľmi príjemnej drobivej štruktúre a jedinečnej vyrovnanosti kvality. Bol a stále je obľúbený predovšetkým u milovníkov gurmánskych syrov a vďaka intenzívnej proteolýze sa radí medzi najľahšie stráviteľné druhy syrov.
Na tematickom blogu o syroch sa o syre „Lajta sajt“ hovorí ako o slávnom a právom obľúbenom maďarskom syre, ktorý je zaradený medzi syry zrejúce s červenými kultúrami a je opísaný takto: „Kôra je tenká, pružná a má tmavožlto-červenú farbu. Telo syra je hutné, s malými očkami a má výraznú, aromatickú a príjemne ostrú chuť. Ľahko sa krája a strúha, takže je ideálny na sendviče a toasty a môže sa podávať aj s cestovinami. Odporučil by som ho pre každé jedlo vyžadujúce syr.“ Zdroj: https://sajtologia.blog.hu/2015/09/09/ha_lajta_van_rajta
Syr „Lajta sajt“ bol často ocenený na domácich a medzinárodných súťažiach syrov:
— |
zlatý certifikát na Maďarskej národnej súťaži syrov v roku 2011 v Csermajore; |
— |
prvé miesto medzi tradičnými národnými syrmi 15 krajín na Národnej súťaži syrov organizovanej v rámci 22. ročníka Budapeštianskeho vínneho festivalu v roku 2013; |
— |
zlatá medaila na Národnej syrovej rally 2018; |
— |
druhé miesto na Mikulovskom syrovom festivale v roku 2019 v Česku; |
— |
veľké uznanie na výstave syrov „Caseus Veneti“ v roku 2021. Výstava je otvorená pre malých výrobcov syrov, ktorí vyrábajú jedinečné výrobky s miestnymi vlastnosťami. Zdroj: https://www.padovaoggi.it/foto/eventi/caseus-veneti-piazzola-25-26-settembre-2021.html/ |
Odkaz na uverejnenie špecifikácie
https://gi.kormany.hu/foldrajzi-arujelzok.