Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022AE5875

    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o normách pre subjekty pre rovnaké zaobchádzanie v oblasti rovnakého zaobchádzania so ženami a s mužmi a rovnosti príležitostí pre ženy a mužov v otázkach zamestnania a povolania a o vypustení článku 20 smernice 2006/54/ES a článku 11 smernice 2010/41/EÚ [COM(2022) 688 final – 2022/0400 (COD)] – Návrh smernice Rady o normách pre subjekty pre rovnaké zaobchádzanie v oblasti rovnakého zaobchádzania s osobami bez ohľadu na ich rasový alebo etnický pôvod, rovnakého zaobchádzania s osobami v oblasti zamestnania a povolania bez ohľadu na ich náboženské vyznanie alebo vieru, zdravotné postihnutie, vek alebo sexuálnu orientáciu, rovnakého zaobchádzania so ženami a s mužmi v otázkach sociálneho zabezpečenia, ako aj pri prístupe k tovaru a službám a pri dodávaní tovaru a poskytovaní služieb, a o vypustení článku 13 smernice 2000/43/ES a článku 12 smernice 2004/113/ES [COM(2022) 689 final – 2022/0401 (APP)]

    EESC 2022/05875

    Ú. v. EÚ C 184, 25.5.2023, p. 71–77 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    25.5.2023   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 184/71


    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o normách pre subjekty pre rovnaké zaobchádzanie v oblasti rovnakého zaobchádzania so ženami a s mužmi a rovnosti príležitostí pre ženy a mužov v otázkach zamestnania a povolania a o vypustení článku 20 smernice 2006/54/ES a článku 11 smernice 2010/41/EÚ

    [COM(2022) 688 final – 2022/0400 (COD)]

    Návrh smernice Rady o normách pre subjekty pre rovnaké zaobchádzanie v oblasti rovnakého zaobchádzania s osobami bez ohľadu na ich rasový alebo etnický pôvod, rovnakého zaobchádzania s osobami v oblasti zamestnania a povolania bez ohľadu na ich náboženské vyznanie alebo vieru, zdravotné postihnutie, vek alebo sexuálnu orientáciu, rovnakého zaobchádzania so ženami a s mužmi v otázkach sociálneho zabezpečenia, ako aj pri prístupe k tovaru a službám a pri dodávaní tovaru a poskytovaní služieb, a o vypustení článku 13 smernice 2000/43/ES a článku 12 smernice 2004/113/ES

    [COM(2022) 689 final – 2022/0401 (APP)]

    (2023/C 184/13)

    Spravodajcovia:

    Sif HOLSTNicoletta MERLO

    Žiadosť o konzultáciu

    Európsky parlament, 15. 12. 2022 [COM(2022) 688 final]

    Rada Európskej únie, 21. 12. 2022 [COM(2022) 688 final]

    Európska komisia, 8. 2. 2023 [COM(2020) 689 final]

    Právny základ

    článok 19 ods. 1 a článok 157 ods. 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

    Príslušná sekcia

    sekcia pre zamestnanosť, sociálne veci a občianstvo

    Prijaté v sekcii

    8. 3. 2023

    Prijaté v pléne

    22. 3. 2023

    Plenárne zasadnutie č.

    577

    Výsledok hlasovania

    (za/proti/zdržalo sa)

    164/01/02

    1.   Závery a odporúčania

    1.1.

    EHSV víta iniciatívu poveriť subjekty pre rovnaké zaobchádzanie úlohou obhajcov práv obetí diskriminácie a osobitne víta výslovné zameranie sa na podporu, prevenciu a poskytovanie primeraných zdrojov, ktoré umožnia týmto subjektom nezávisle a efektívne vykonávať ich úlohu.

    1.2.

    EHSV zdôrazňuje, že v navrhovaných smerniciach je dôležité nájsť správnu rovnováhu medzi stanovením noriem pre subjekty pre rovnaké zaobchádzanie a subsidiaritou a zároveň zabezpečiť, aby celkový cieľ smerníc – zvýšiť silu a účinnosť subjektov pre rovnaké zaobchádzanie – zostal prioritou.

    1.3.

    EHSV sa domnieva, že nedostatočné zohľadnenie prierezových a viacnásobných foriem diskriminácie by bolo premárnenou príležitosťou, a preto žiada, aby sa aspekt prierezovosti zohľadnil v politikách na národnej úrovni, ako aj na úrovni EÚ s cieľom zaručiť ochranu každej obete.

    1.4.

    EHSV víta zavedenie navrhovanej právnej povinnosti pre subjekty pre rovnaké zaobchádzanie, aby boli nezávislé od vonkajšieho vplyvu a aby mali dostatočné udržateľné ľudské, odborné, technické a finančné zdroje.

    1.5.

    EHSV podporuje povinnosť verejných inštitúcií včas viesť konzultácie so subjektmi pre rovnaké zaobchádzanie a zohľadniť ich odporúčania, ale odporúča, aby sa od členských štátov vyžadovalo podávanie správ o opatreniach prijatých v rámci spolupráce so subjektmi pre rovnaké zaobchádzanie a o výsledkoch týchto opatrení.

    1.6.

    EHSV sa domnieva, že zverenie mechanizmu dohľadu Európskej komisii zaručuje, že sa monitorovaniu bude venovať veľká pozornosť. Na to, aby to bolo účinné, však žiada, aby sa zvážilo, či je možné skrátiť časový rámec na podávanie správ na tri roky namiesto piatich rokov navrhnutých v smerniciach.

    1.7.

    EHSV víta objasnenie, že prístupnosť pre všetkých si vyžaduje aj zameranie sa na požiadavky na prístupnosť pre osoby so zdravotným postihnutím, a zdôrazňuje, že prístupnosť môže byť aj otázkou prístupu k poradenstvu.

    1.8.

    EHSV sa domnieva, že je veľmi dôležité rešpektovať rozmanitosť vnútroštátnych právnych rámcov a postupov v oblasti nediskriminácie (vrátane skutočnosti, že mnohé členské štáty udelili subjektom pre rovnaké zaobchádzanie právomoci nad rámec minimálnych požiadaviek existujúcich smerníc o rovnosti) a zohľadniť rozdiely v spôsobe zapojenia sociálnych partnerov a organizácií občianskej spoločnosti do tohto procesu. Návrhy by mali rešpektovať zásady subsidiarity a proporcionality a zároveň chrániť pred znižovaním existujúcich noriem ochrany obetí diskriminácie. EHSV ďalej trvá na tom, že návrhy musia podporovať vedúcu úlohu sociálnych partnerov a organizácií občianskej spoločnosti pri vykonávaní vnútroštátnych rámcov v oblasti nediskriminácie a posilňovať existujúce postupy podpory sociálnych partnerov a organizácií občianskej spoločnosti zo strany subjektov pre rovnaké zaobchádzanie.

    1.9.

    EHSV uznáva, že pri uplatňovaní vyšetrovacích právomocí v súvislosti s konaniami v mene alebo na podporu obetí diskriminácie nesmú byť dotknuté právomoci a nezávislosť vyšetrovania, ktoré vedú súdy, tribunály a iné verejné monitorovacie orgány, ako sú inšpektoráty práce.

    1.10.

    EHSV žiada, aby sa sťažovateľom poskytla primeraná ochrana s cieľom zaručiť primerané odškodnenie za porušenie zákona, ktorého obeťou bol sťažovateľ, a aby sa zabezpečili sankcie pre páchateľov s cieľom zamerať sa na individuálny prístup k obetiam násilia alebo diskriminácie. Sankcie, ktoré môžu zahŕňať vyplatenie náhrady za ujmu obeti, musia byť účinné, primerané a odrádzajúce a stanovené na národnej úrovni v súlade s vnútroštátnymi právnymi rámcami a postupmi (1).

    1.11.

    EHSV navrhuje, aby podporu osvetových kampaní o právach EÚ a rešpektovaní rozmanitosti rozvinula a financovala Európska komisia, aby ich na miestnej úrovni uskutočňovali národné subjekty pre rovnaké zaobchádzanie spolu s občianskou spoločnosťou a aby boli prispôsobené potrebám území. Osobitnú pozornosť treba venovať najzraniteľnejším skupinám a mali by sa plánovať osobitné kampane zamerané na deti a mladých ľudí v škole od útleho veku.

    1.12.

    EHSV vyzýva na pravidelný zber a analýzu rozčlenených údajov s cieľom monitorovať nerovnosti a diskrimináciu vrátane viacnásobnej diskriminácie a zdôrazňuje význam systematického výskumu nerovností a diskriminácie, a to aj v spolupráci s organizovanou občianskou spoločnosťou a sociálnymi partnermi v otázkach súvisiacich s pracoviskom.

    2.   Kontext stanoviska

    2.1.

    Subjekty pre rovnaké zaobchádzanie sú vnútroštátne verejné inštitúcie zriadené v celej Európe na podporu rovnakého zaobchádzania pre všetkých a na boj proti diskriminácii. Ide o nezávislé organizácie, ktoré chránia obete diskriminácie a pomáhajú im, monitorujú otázky diskriminácie a podávajú o nich správy. Zohrávajú zásadnú úlohu v štruktúre EÚ v oblasti nediskriminácie (2).

    2.2.

    Subjekty pre rovnaké zaobchádzanie sa prvýkrát stanovili v smernici o rasovej rovnosti (2000/43/ES) (3). Tri ďalšie smernice zverili týmto subjektom rovnaké poslanie v príslušnej oblasti: smernica o rodovej rovnosti v oblasti tovaru a služieb (2004/113/ES) (4), smernica o rodovej rovnosti v oblasti zamestnania (2006/54/ES) (5) a smernica o rodovej rovnosti v oblasti samostatnej zárobkovej činnosti (2010/41/EÚ) (6).

    2.3.

    Tieto smernice neobsahujú odkazy na štruktúru a fungovanie subjektov pre rovnaké zaobchádzanie, ale stanovujú len určité minimálne právomoci, a teda nebránia existencii ani podstatných rozdielov medzi členskými štátmi. Európska komisia prijala v roku 2018 odporúčanie o normách pre subjekty pre rovnaké zaobchádzanie (7) s cieľom riešiť výzvy vyplývajúce zo širokých a neúplných ustanovení o subjektoch pre rovnaké zaobchádzanie v smerniciach EÚ. Ani toto odporúčanie však nedokázalo preklenúť tento rozdiel (8).

    2.4.

    Európska komisia 7. decembra 2022 prijala dva návrhy (9) na posilnenie subjektov pre rovnaké zaobchádzanie, najmä ich nezávislosti, zdrojov a právomocí, aby mohli účinnejšie bojovať proti diskriminácii v Európe podľa všetkých smerníc, ktoré už boli prijaté v oblasti rovnakého zaobchádzania.

    3.   Všeobecné pripomienky

    3.1.

    Rovnosť ako jedna zo základných hodnôt EÚ je tiež jednou z priorít EHSV. Vo svojich predchádzajúcich stanoviskách (10) EHSV uznal úsilie, ktoré EÚ vyvíja v oblasti rovnosti medzi ženami a mužmi, ochrany pred diskrimináciou na základe etnického pôvodu, rasy alebo veku, náboženstva, názoru alebo presvedčenia, ochrany práv LGBTQIA+ osôb, práv osôb so zdravotným postihnutím, ako aj v oblasti integrácie Rómov a presadzovania práv migrantov. EHSV tiež zdôraznil potrebu silných politík, skutočných zdrojov, dlhodobej angažovanosti a vyššej podpory pre vnútroštátne subjekty pre rovnaké zaobchádzanie a ľudské práva, najmä pokiaľ ide o zlepšenie ich nezávislosti, efektívnosti a zvýšenie počtu zamestnancov a pridelených finančných prostriedkov (11).

    3.2.

    EHSV víta túto iniciatívu zameranú na posilnenie postavenia subjektov pre rovnaké zaobchádzanie ako obhajcov práv obetí diskriminácie a považuje ju za nevyhnutný príspevok k širšej práci Európskej komisie na ceste k Únii rovnosti, ktorá sa zameriava na podporu rovnakého zaobchádzania a nediskriminácie ako všeobecnú zásadu práva EÚ.

    3.3.

    EHSV osobitne víta, že sa tieto dva návrhy výslovne zameriavajú na podporu a prevenciu ako včasné uznanie potreby politík, krokov a minimálnych noriem, ktoré riešia štrukturálnu diskrimináciu a často pretrvávajúce stereotypy v našej spoločnosti, pričom podporujú väčšiu jednotnosť medzi členskými štátmi a zároveň rešpektujú existujúce fungujúce štruktúry a prístupy na národnej úrovni.

    3.4.

    EHSV zdôrazňuje, že v navrhovaných smerniciach je dôležité nájsť správnu rovnováhu medzi stanovením noriem pre subjekty pre rovnaké zaobchádzanie a subsidiaritou a zároveň zabezpečiť, aby zastrešujúci cieľ smerníc – zvýšiť silu, nezávislosť a účinnosť subjektov pre rovnaké zaobchádzanie – zostal prioritou.

    3.5.

    EHSV súhlasí s Európskou komisiou, že na to, aby každý mohol žiť, prosperovať a existovať bez ohľadu na rozdiely, je potrebné posilniť postavenie existujúcich subjektov pre rovnaké zaobchádzanie, aby mohli naplno využiť svoj potenciál a aby boli lepšie pripravené predchádzať diskriminácii a pomáhať obetiam diskriminácie.

    3.6.

    EHSV sa domnieva, že podpora subjektov pre rovnaké zaobchádzanie má zásadný význam pre zabezpečenie základných práv všetkých občanov EÚ. Aktívnou podporou subjektov pre rovnaké zaobchádzanie zabezpečuje EÚ podporu všetkých občanov EÚ, ktorí sú diskriminovaní, a zabezpečuje ich právo na podporu a zastúpenie.

    3.7.

    EHSV pripomína bod 2.10 stanoviska na tému Zlepšenie rovnosti v EÚ (12), ktorom vyjadruje svoje presvedčenie, „že presadzovanie rovnosti a ochrana základných práv sa musia začleniť do širšej sociálnej vízie, kde sa znásobujú a posilňujú nástroje, pomocou ktorých členské štáty a európske inštitúcie poskytujú podporu jednotlivcom a verejným a súkromným subjektom“.

    3.8.

    V tejto oblasti sú potrebné opatrenia na úrovni EÚ, ktoré sú v súlade so zásadami subsidiarity a proporcionality a s ostatnými politikami Únie. Európska komisia vyhlásila, že táto iniciatíva reviduje už existujúce právne predpisy s cieľom zvýšiť ich účinnosť, stanoviť minimálne normy a zapojiť sociálnych partnerov a občiansku spoločnosť.

    4.   Konkrétne pripomienky

    4.1.    Posilnenie právomocí subjektov pre rovnaké zaobchádzanie

    4.1.1.

    Vzhľadom na dlhotrvajúcu patovú situáciu v súvislosti s takzvanou horizontálnou smernicou a na základe prístupu zameraného na obete, v rámci ktorého prieťahy v súdnom konaní znamenajú odopieranie spravodlivosti, sa EHSV domnieva, že ak by sa náležite nezohľadnili prierezové a viacnásobné formy diskriminácie, bola by to premárnená príležitosť. Niektoré formy diskriminácie nemožno riešiť skúmaním individuálnych diskriminačných dôvodov a vyžadujú si prierezový prístup.

    4.1.2.

    Hoci sa v mnohých existujúcich smerniciach vyžaduje, aby členské štáty zriadili vnútroštátne subjekty pre rovnaké zaobchádzanie, súčasné pravidlá EÚ ponechávajú široký priestor na voľné uváženie, pokiaľ ide o vytvorenie a fungovanie, a medzi subjektmi pre rovnaké zaobchádzanie existujú značné rozdiely, pokiaľ ide o právomoci, nezávislosť, zdroje, prístupnosť a účinnosť. Cieľom novej iniciatívy, ktorou sa zavádzajú minimálne normy pre subjekty pre rovnaké zaobchádzanie, je prispieť k úsiliu Európskej komisie priblížiť sa k Únii rovnosti a posilniť účinnosť právnych predpisov EÚ o nediskriminácii.

    4.1.3.

    Návrh Európskej komisie rozšíriť mandát subjektov pre rovnaké zaobchádzanie na smernicu Rady 79/7/EHS, aby uvedené subjekty mohli poskytovať ochranu pred diskrimináciou na základe pohlavia v oblasti štátneho sociálneho zabezpečenia, nesmie mať vplyv na úlohu a právomoci sociálnych partnerov a mal by slúžiť na posilnenie a podporu ich činnosti.

    4.1.4.

    EHSV uznáva ústrednú úlohu a podporuje zavedenie navrhovanej právnej požiadavky pre subjekty pre rovnaké zaobchádzanie, aby boli nezávislé od vonkajšieho vplyvu a aby mali zabezpečené dostatočné udržateľné ľudské, odborné, technické a finančné zdroje.

    4.1.5.

    EHSV víta navrhované silné záruky nezávislosti subjektov pre rovnaké zaobchádzanie, ktoré majú zásadný význam pre ich schopnosť poskytovať dostatočnú podporu občanom.

    4.1.6.

    EHSV zdôrazňuje, že je mimoriadne dôležité zaručiť dostupnosť a primeranosť ľudských, technických a finančných zdrojov poskytovaných subjektom pre rovnaké zaobchádzanie. Zdroje sú predpokladom nezávislosti subjektov pre rovnaké zaobchádzanie, ako aj ich schopnosti účinne chrániť obete a predchádzať diskriminácii.

    4.1.7.

    Súčasťou návrhu Európskej komisie je požiadavka, aby verejné inštitúcie včas konzultovali so subjektmi pre rovnaké zaobchádzanie a zohľadnili ich odporúčania. EHSV odporúča vyžadovať od členských štátov, aby podávali správy o tom, aké opatrenia prijali v súvislosti s odporúčaniami subjektov pre rovnaké zaobchádzanie, ako aj o výsledkoch týchto opatrení.

    4.1.8.

    V návrhu sa takisto stanovuje, že Európska komisia zavedie spoločné ukazovatele na meranie a zabezpečenie porovnateľnosti údajov zozbieraných na vnútroštátnej úrovni a každých päť rokov vydá správu o subjektoch pre rovnaké zaobchádzanie v celej EÚ. EHSV by uvítal kratší časový rámec pre tento proces, a preto navrhuje, aby Európska komisia skrátila vykazované obdobie na tri roky.

    4.1.9.

    Význam monitorovania nemožno zdôrazňovať v prehnanej miere. Je to jediný spôsob, ako zabezpečiť, aby subjekty pre rovnaké zaobchádzanie mohli byť skutočne efektívne a schopné poskytovať potrebnú podporu obetiam diskriminácie. EHSV sa domnieva, že zverenie mechanizmu dohľadu Európskej komisii zabezpečuje vysokú mieru zamerania na monitorovanie.

    4.1.10.

    EHSV sa tiež domnieva, že Európska komisia musí aktívne podporovať všeobecný prístup všetkých obetí k zdrojom a pomoci subjektov pre rovnaké zaobchádzanie. To možno dosiahnuť prostredníctvom účinného dohľadu, primeranej podpory subjektov pre rovnaké zaobchádzanie pôsobiacich na miestnej úrovni a dialógu s členskými štátmi. Zapojenie organizácií občianskej spoločnosti a sociálnych partnerov do dialógu môže priniesť významnú pridanú hodnotu a ďalší účinný dohľad.

    4.1.11.

    EHSV naďalej vyzýva na intenzívnejšiu spoluprácu s organizáciami občianskej spoločnosti a obhajcami ľudských práv, ktorí pracujú v prvej línii, najmä v marginalizovaných a zraniteľných komunitách, ako aj na podporu týchto organizácií a subjektov, ako sa uvádza v jeho predchádzajúcich dokumentoch (13).

    4.1.12.

    EHSV pripomína, že „kombinácia rasy, etnického pôvodu, spoločenskej triedy, veku, sexuálnej orientácie, štátnej príslušnosti, náboženstva, pohlavia, zdravotného postihnutia, postavenia utečenca alebo migranta atď. má multiplikačný účinok zvyšujúci diskrimináciu“ (14), a domnieva sa, že je dôležité pokračovať v programoch na podporu výmeny poznatkov a vzdelávania na všetkých úrovniach, a to aj zabezpečením prierezového prístupu k práci.

    4.1.13.

    EHSV víta skutočnosť, že smernice obsahujú ustanovenia o subjektoch s viacerými mandátmi na zabezpečenie potrebných zdrojov a viditeľnosti funkcie rovnosti. Význam pojmu „autonómny výkon mandátu v oblasti rovnosti“ sa však bude musieť ďalej vymedziť a vysvetliť – pričom sa zabezpečí aj to, aby si to nevyžadovalo úplné oddelenie rôznych mandátov v prípadoch, keď ich možno použiť na vzájomné posilňovanie a dopĺňanie. Zavedenie štrukturálnej „záruky“ v subjektoch pre rovnaké zaobchádzanie s rôznymi špecializovanými oddeleniami by mohlo byť kontraproduktívne, ak výsledkom majú byť silné subjekty pre rovnaké zaobchádzanie.

    4.2.    Účinný prístup k spravodlivosti pre obete diskriminácie

    4.2.1.

    Súčasťou návrhov je zabezpečiť, aby sa pri riešení diskriminácie posilnili subjekty pre rovnaké zaobchádzanie a aby boli ich služby na rovnakom základe bezplatné a prístupné všetkým obetiam.

    4.2.2.

    EHSV sa domnieva, že pomoc, ktorú poskytujú subjekty pre rovnaké zaobchádzanie je nevyhnutná na zabezpečenie toho, aby sa obete diskriminácie neuchyľovali k individuálnemu využívaniu súdnych prostriedkov nápravy a právnych predpisov. Tieto právomoci však nesmúť mať vplyv na právomoci sociálnych partnerov v oblasti kolektívneho zastupovania a súdnych sporov, majú ich dopĺňať. EHSV tiež oceňuje objasnenie skutočnosti, že prístupnosť pre všetkých si vyžaduje aj riešenie prístupnosti pre osoby so zdravotným postihnutím, a zdôrazňuje, že prístupnosť môže predstavovať aj otázkou prístupu k poradenstvu, napríklad ak osoby žijú na vzdialenom mieste alebo ak majú ťažkosti s prístupom k online zdrojom. Pomoc subjektov pre rovnaké zaobchádzanie je nevyhnutnou podmienkou riešenia štrukturálnych, prierezových a systémových rozmerov nerovností.

    4.2.3.

    EHSV zdôrazňuje, že je dôležité, aby subjekty pre rovnaké zaobchádzanie mohli konať v prípade sťažností obetí, ako aj nastoľovať problémy na všeobecnejšej úrovni, a to z vlastnej iniciatívy alebo po dialógu s príslušnými organizáciami občianskej spoločnosti alebo sociálnymi partnermi. Obava z dôsledkov vrátane straty živobytia by mohla obetiam skomplikovať rozhodnutie ozvať sa. Prekážkou môže byť aj nedostatočná informovanosť o právach a spôsoboch ich presadzovania.

    4.2.4.

    Je veľmi dôležité zohľadniť značnú rozmanitosť členských štátov, pokiaľ ide o počet, štruktúru a spôsob fungovania subjektov pre rovnaké zaobchádzanie, a rešpektovať vnútroštátne právne rámce a postupy a zároveň zabezpečiť, aby sa neznižovali existujúce normy ochrany proti diskriminácii vrátane oslabenia súčasných právomocí subjektov pre rovnaké zaobchádzanie v rámci rôznych vnútroštátnych právnych predpisov. Okrem toho existujú aj rozdiely, pokiaľ ide o zapojenie organizácií sociálnych partnerov a občianskej spoločnosti do tohto procesu, čo sa musí zohľadniť (15).

    4.2.5.

    EHSV sa domnieva, že právo subjektov pre rovnaké zaobchádzanie zúčastňovať sa na súdnych konaniach, ktoré sa už uplatňuje vo viacerých členských štátoch, je nevyhnutné na zabezpečenie lepšej ochrany zásad rovnakého zaobchádzania, najmä v situáciách, keď obete nemajú prístup k spravodlivosti z dôvodu procesných alebo finančných prekážok a nedokážu sa spojiť so sociálnymi partnermi. EHSV ďalej zdôrazňuje, že v súlade s platnými smernicami o rovnosti by právomoci subjektov pre rovnaké zaobchádzanie v oblasti súdnych sporov nemali byť dotknuté a mali by dopĺňať príslušné právomoci a právne postavenie sociálnych partnerov a organizácií občianskej spoločnosti podľa kritérií stanovených vo vnútroštátnych právnych predpisoch (16). V tejto súvislosti je veľmi dôležité, aby subjekty pre rovnaké zaobchádzanie spolupracovali na národnej úrovni so súdmi, so špecializovanými správnymi súdmi, ako sú súdy venujúce sa pracovnoprávnym sporom, a so sociálnymi partnermi.

    4.2.6.

    EHSV uznáva, že splnenie povinností týkajúcich sa dôkazného bremena podľa existujúcich smerníc o rovnakom zaobchádzaní znamená, že prístup k dôkazom musia mať všetky strany, ktoré majú oprávnený záujem na začatí konania v mene alebo na podporu obetí diskriminácie, ako sú sociálni partneri, orgány pre rovnaké zaobchádzanie a organizácie občianskej spoločnosti. Pri uplatňovaní vyšetrovacích právomocí v tejto súvislosti nesmú byť dotknuté právomoci a nezávislosť vyšetrovania, ktoré vedú súdy, tribunály a iné verejné monitorovacie orgány, ako sú inšpektoráty práce.

    4.2.7.

    EHSV sa domnieva, že tieto dva návrhy by sa mali viac zamerať na individuálny prístup k obetiam násilia alebo diskriminácie. V tejto súvislosti by sa sťažovateľom mala poskytnúť primeraná ochrana, aby nemlčali z obavy pred možnými následkami. Za porušenie zákona, ktorého predmetom bola obeť, by sa mala zaručiť primeraná a vhodná náhrada škody a mali by sa zabezpečiť sankcie pre páchateľov. Sankcie, ktoré môžu zahŕňať vyplatenie náhrady za ujmu obeti, musia byť účinné, primerané a odrádzajúce v súlade s článkom 17 smernice 2000/78/ES (17).

    4.3.    Zvyšovanie informovanosti

    4.3.1.

    EHSV víta zameranie na zvyšovanie informovanosti a zdôrazňuje, že je dôležité, aby členské štáty a subjekty pre rovnaké zaobchádzanie zintenzívnili úsilie o zvyšovanie informovanosti, a to aj podporou organizovanej občianskej spoločnosti s cieľom predchádzať diskriminácii a vytvárať rovnosť. EHSV navrhuje, aby osvetové kampane o právach EÚ a rešpektovaní rozmanitosti, ktoré vypracovala a financuje Európska komisia, vykonávali vnútroštátne subjekty pre rovnaké zaobchádzanie spolu s organizáciami občianskej spoločnosti a sociálnymi partnermi a aby boli prispôsobené miestnym potrebám. Osobitnú pozornosť treba venovať najzraniteľnejším skupinám a mali by sa plánovať osobitné kampane zamerané na deti a mladých ľudí v škole od útleho veku.

    4.3.2.

    EHSV vyzýva na zapojenie sociálnych partnerov a organizácií občianskej spoločnosti do prípravy, realizácie a šírenia týchto informačných kampaní. Poznatky príslušných organizácií posilnia dosah a účinnosť kampaní a môžu sprostredkovať názory najzraniteľnejších skupín.

    4.4.    Zber údajov

    4.4.1.

    Subjekty pre rovnaké zaobchádzanie zohrávajú dôležitú úlohu pri zbere údajov, ktoré prekračujú rámec údajov o ich vlastnej práci. Táto skutočnosť sa v smerniciach uznáva a okrem iného sa subjektom pre rovnaké zaobchádzanie udeľujú právomoci na prístup k štatistikám zozbieraným verejnými a súkromnými subjektmi vrátane verejných orgánov, odborových zväzov, podnikov a organizácií občianskej spoločnosti. Tieto štatistické informácie by nemali obsahovať žiadne osobné údaje a ich zber musí čo najviac obmedziť dodatočnú administratívnu alebo finančnú záťaž pre subjekty predkladajúce informácie. Takisto sa od týchto subjektov vyžaduje, aby vypracúvali výročné správy o činnosti a pravidelné správy o stave rovnakého zaobchádzania a diskriminácie v krajine. Hoci ide o významné a rozsiahle právomoci, ktoré možno veľmi dobre využiť, sú tiež náročné na zdroje. EHSV preto zdôrazňuje, že je dôležité poskytnúť subjektom pre rovnaké zaobchádzanie primerané dodatočné zdroje na uplatňovanie týchto právomocí.

    4.4.2.

    S cieľom zabezpečiť pravidelné zameranie na existujúce nerovnosti a diskrimináciu EHSV požaduje pravidelný zber a analýzu rozčlenených údajov s cieľom monitorovať diskrimináciu na základe pohlavia, rasového alebo etnického pôvodu, náboženstva alebo viery, zdravotného postihnutia, veku a sexuálnej orientácie.

    4.4.3.

    EHSV zdôrazňuje význam pravidelného výskumu nerovnosti a diskriminácie a potrebu intenzívnej spolupráce medzi Európskou komisiou, členskými štátmi, organizáciami pre ľudské práva a organizáciami občianskej spoločnosti a sociálnymi partnermi v otázkach týkajúcich sa pracoviska, pokiaľ ide o monitorovanie, hodnotenie a rozvoj politického programu.

    V Bruseli 22. marca 2023

    Predsedníčka Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

    Christa SCHWENG


    (1)  Smernica Rady 2000/78/ES z 27. novembra 2000, ktorá ustanovuje všeobecný rámec pre rovnaké zaobchádzanie v zamestnaní a povolaní (článok 17 Sankcie) (Ú. v. EÚ L 303, 2.12.2000, s. 16).

    (2)  Equinet.

    (3)  Smernica Rady 2000/43/ES z 29. júna 2000, ktorou sa zavádza zásada rovnakého zaobchádzania s osobami bez ohľadu na rasový alebo etnický pôvod (Ú. v. ES L 180, 19.7.2000, s. 22).

    (4)  Smernica Rady 2004/113/ES z 13. decembra 2004 o vykonávaní zásady rovnakého zaobchádzania medzi mužmi a ženami v prístupe k tovaru a službám a k ich poskytovaniu (Ú. v. EÚ L 373, 21.12.2004, s. 37).

    (5)  Ú. v. EÚ L 204, 26.7.2006, s. 23.

    (6)  Ú. v. EÚ L 180, 15.7.2010, s. 1.

    (7)  Odporúčanie Komisie (EÚ) 2018/951 z 22. júna 2018 o normách pre subjekty pre rovnaké zaobchádzanie (Ú. v. EÚ L 167, 4.7.2018, s. 28).

    (8)  Odporúčanie Komisie (EÚ) 2018/951 z 22. júna 2018 o normách pre subjekty pre rovnaké zaobchádzanie (Ú. v. EÚ L 167, 4.7.2018, s. 28).

    (9)  COM(2022) 688 final a COM(2022) 689 final.

    (10)  Pozri najmä tieto stanoviská: Situácia žien so zdravotným postihnutím (SOC/579) (Ú. v. EÚ C 367, 10.10.2018, s. 20), Situácia rómskych žien (SOC/585) (Ú. v. EÚ C 110, 22.3.2019, s. 20), Príprava programu EÚ v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím na roky 2020 – 2030 (SOC/616) (Ú. v. EÚ C 97, 24.3.2020, s. 41), Riadenie rozmanitosti v členských štátoch EÚ (SOC/642) (Ú. v. EÚ C 10, 11.1.2021, s. 7), Únia rovnosti: stratégia pre rovnosť LGBTIQ osôb na roky 2020 – 2025 (SOC/667) (Ú. v. EÚ C 286, 16.7.2021, s. 128), Akčný plán pre integráciu a začlenenie 2021 – 2027 (SOC/668) (Ú. v. EÚ C 286, 16.7.2021, s. 134), Únia rovnosti: Stratégia v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím na roky 2021 – 2030 (SOC/680) (Ú. v. EÚ C 374, 16.9.2021, s. 50) a Nový strategický rámec EÚ pre rovnosť, začleňovanie a účasť Rómov.

    (11)  Pozri stanovisko EHSV na tému Zlepšenie rovnosti v EÚ (Ú. v. EÚ C 75, 28.2.2023, s. 56).

    (12)  Pozri stanovisko EHSV na tému Zlepšenie rovnosti v EÚ (Ú. v. EÚ C 75, 28.2.2023, s. 56).

    (13)  Ú. v. EÚ C 341, 24.8.2021, s. 50.

    (14)  Ú. v. EÚ C 367, 10.10.2018, s. 20.

    (15)  Otázky týkajúce sa aktívnej legitimácie všetkých strán s oprávneným záujmom zapojiť sa do konaní o nediskriminácii podľa smerníc EÚ o rovnosti, ako sú odborové zväzy, združenia zamestnávateľov, subjekty pre rovnaké zaobchádzanie a organizácie občianskej spoločnosti upravujú platné smernice EÚ o rovnosti, konkrétne článok 9 ods. 2 rámcovej smernice o rovnakom zaobchádzaní v zamestnaní a povolaní (smernica 2000/78/ES) a článok 17 ods. 2 prepracovaného znenia smernice o rodovej rovnosti (smernica 2006/54/ES).

    (16)  Odôvodnenie 34 návrhu smernice COM(2022) 688 final a odôvodnenie 35 návrhu smernice COM(2022) 689 final, v ktorých sa uvádza, že navrhovanými ustanoveniami o práve vystupovať v súdnych konaniach nie sú dotknuté práva, právomoci a úlohy sociálnych partnerov a občianskej spoločnosti, ktoré presadzujú záväzky vyplývajúce z antidiskriminačných právnych predpisov.

    (17)  Ú. v. ES L 303, 2.12.2000, s. 16.


    Top