EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020AT40411(03)

Zhrnutie rozhodnutia Komisie z 20. marca 2019 týkajúceho sa konania podľa článku 102 Zmluvy o fungovaní Európskej únie a článku 54 Dohody o EHP [Vec AT.40411 – Google Search (AdSense)] [oznámené pod číslom C(2019) 2173] (Iba anglické znenie je autentické) 2020/C 369/04

C/2019/2173

Ú. v. EÚ C 369, 3.11.2020, p. 6–10 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

3.11.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 369/6


Zhrnutie rozhodnutia Komisie

z 20. marca 2019

týkajúceho sa konania podľa článku 102 Zmluvy o fungovaní Európskej únie a článku 54 Dohody o EHP

[Vec AT.40411 – Google Search (AdSense)]

[oznámené pod číslom C(2019) 2173]

(Iba anglické znenie je autentické)

(2020/C 369/04)

Komisia 20. marca 2019 prijala rozhodnutie týkajúce sa konania podľa článku 102 Zmluvy o fungovaní Európskej únie a článku 54 Dohody o EHP. V súlade s ustanoveniami článku 30 nariadenia Rady (ES) č. 1/2003 (1) Komisia týmto uverejňuje mená dotknutých strán a hlavný obsah rozhodnutia vrátane všetkých uložených pokút, pričom sa zohľadňuje oprávnený záujem podnikov chrániť svoje obchodné tajomstvá.

1.   ÚVOD

1.

V rozhodnutí sa stanovuje, že spoločnosť Google Inc. (ďalej len „Google“) začlenením klauzuly o výhradnom práve (Exclusivity Clause), klauzuly o prioritnom umiestňovaní a minimálnom zobrazovaní reklamy Google (Premium Placement and Minimum Google Ads Clause) a klauzuly o povolení rovnocennej reklamy (Authorising Equivalent Ads Clause) do dohôd o poskytovaní služieb spoločnosti Google (ďalej len „dohody GSA“) uzatvorených s veľkými zákazníkmi služieb sprostredkovania inzercie v rámci online vyhľadávania (ďalej len „priami partneri“) porušila článok 102 ZFEÚ a článok 54 Dohody o EHP.

2.

Rozhodnutím sa spoločnosti Google nariaďuje, aby uvedené klauzuly prestala uplatňovať, ak sa tak ešte nestalo, a aby sa zdržala prijímania akýchkoľvek opatrení, ktoré majú rovnaký cieľ alebo účinok. Rozhodnutím sa ukladá pokuta v súvislosti so zneužitím postavenia spoločnosti Google Inc. za obdobie od 1. januára 2006 do 6. septembra 2016 a spoločnosti Alphabet Inc. (ďalej len „Alphabet“) za obdobie od 2. októbra 2015 do 6. septembra 2016.

2.   DEFINÍCIA TRHU A DOMINANTNÉ POSTAVENIE

3.

V rozhodnutí sa dospelo k záveru, že relevantnými produktovými trhmi na účely predmetnej veci sú trh inzercie v rámci online vyhľadávania a trh sprostredkovania inzercie v rámci online vyhľadávania.

4.

V rozhodnutí sa konštatuje, že poskytovanie inzercie v rámci online vyhľadávania predstavuje samostatný relevantný produktový trh, pretože nie je nahraditeľný: i) offline inzerciou; ii) online inzerciou mimo vyhľadávania, ani iii) platenými špecializovanými výsledkami vyhľadávania. V rozhodnutí sa uvádza, že vzhľadom na jazykové a kultúrne osobitosti, z ktorých vyplýva konanie prevádzkovateľov na tomto trhu, je geografický rozsah pôsobnosti tohto trhu vnútroštátny.

5.

V rozhodnutí sa konštatuje, že trh sprostredkovania inzercie v rámci online vyhľadávania predstavuje samostatný relevantný produktový trh, pretože je len v obmedzenej miere nahraditeľný: i) priamym online predajom a ii) sprostredkovateľskými službami online inzercie mimo vyhľadávania. V rozhodnutí sa uvádza, že trh sprostredkovania inzercie v rámci online vyhľadávania sa rozsahom pôsobnosti vzťahuje na celý EHP, keďže prevádzkovatelia na tomto trhu môžu prispôsobovať svoje služby jazykovým a kultúrnym osobitostiam členského štátu EÚ alebo zmluvnej strany Dohody o EHP, v ktorých pôsobia.

Dominantné postavenie spoločnosti Google na jednotlivých domácich trhoch inzercie v rámci online vyhľadávania

6.

V rozhodnutí sa konštatuje, že spoločnosť Google mala dominantné postavenie minimálne na týchto domácich trhoch inzercie v rámci online vyhľadávania v EHP a minimálne v týchto obdobiach:

od roku 2006 do roku 2016 v Belgicku, na Cypre, v Dánsku, Estónsku, vo Francúzsku, v Grécku, Holandsku, Írsku, na Islande, v Lichtenštajnsku, Litve, Lotyšsku, Luxembursku, na Malte, v Nemecku, Rakúsku, Spojenom kráľovstve, Španielsku a v Taliansku,

od roku 2007 do roku 2016 v Nórsku a v Poľsku,

od roku 2008 do roku 2016 v Maďarsku, Rumunsku a vo Švédsku,

od roku 2009 do roku 2016 vo Fínsku a v Slovinsku,

od roku 2010 do roku 2016 v Bulharsku a na Slovensku,

od roku 2011 do roku 2016 v Česku, a

od 1. júla 2013 do roku 2016 v Chorvátsku.

7.

Tento záver je založený na trhových podieloch spoločnosti Google a konkurenčných poskytovateľov inzercie v rámci online vyhľadávania a na dôkazoch o tom, že domáce trhy inzercie v rámci online vyhľadávania v EHP sa vyznačujú veľkými prekážkami vstupu na trh a expanzie. K takýmto prekážkam vstupu na trh a expanzie patria rozsiahle investície potrebné na vstup na trh, existencia sieťových účinkov a nedostatočná protiváha kúpnej sily.

Dominantné postavenie spoločnosti Google na trhu EHP so sprostredkovaním inzercie v rámci online vyhľadávania

8.

V rozhodnutí sa konštatuje, že spoločnosť Google mala dominantné postavenie na trhu EHP so sprostredkovaním inzercie v rámci online vyhľadávania minimálne od roku 2006 do roku 2016.

9.

Tento záver je založený na trhových podieloch spoločnosti Google a konkurenčných poskytovateľov inzercie v rámci online vyhľadávania a na dôkazoch o tom, že trh EHP so sprostredkovaním inzercie v rámci online vyhľadávania sa vyznačuje veľkými prekážkami vstupu na trh a expanzie. K takýmto prekážkam vstupu na trh a expanzie patria rozsiahle investície potrebné na vstup na trh, existencia sieťových účinkov a nedostatočná protiváha kúpnej sily.

3.   ZNEUŽÍVANIE DOMINANTNÉHO POSTAVENIA

10.

V rozhodnutí sa konštatuje, že v období od 1. januára 2006 do 6. septembra 2016 spoločnosť Google porušovala článok 102 ZFEÚ a článok 54 Dohody o EHP tromi odlišnými druhmi konania, ktoré dohromady predstavujú jediné a trvajúce porušenie.

11.

Po prvé sa v rozhodnutí uvádza, že spoločnosť Google zneužívala svoje dominantné postavenie na trhu EHP so sprostredkovaním inzercie v rámci online vyhľadávania tým, že do dohôd GSA s priamymi partnermi, na ktorých celý reklamný inventár sa dohody vzťahujú, začlenila klauzulu o výhradnom práve. V tejto klauzule sa od priamych partnerov vyžadovalo, aby všetky reklamy, ktoré zobrazovali vo vyhľadávaní, alebo väčšina z nich, pochádzali od spoločnosti Google.

12.

Po druhé sa v rozhodnutí uvádza, že spoločnosť Google zneužívala svoje dominantné postavenie na trhu EHP so sprostredkovaním inzercie v rámci online vyhľadávania tým, že do dohôd GSA s priamymi partnermi začlenila klauzulu o prioritnom umiestňovaní a minimálnom zobrazovaní reklamy Google. V tejto klauzule sa vyžadovalo, aby priami partneri vyhradili najatraktívnejší priestor na svojich stránkach s výsledkami vyhľadávania, na ktoré sa vzťahovala príslušná dohoda GSA, pre minimálny objem reklamy vo vyhľadávaní od spoločnosti Google.

13.

Po tretie sa v rozhodnutí uvádza, že spoločnosť Google zneužívala svoje dominantné postavenie na trhu EHP so sprostredkovaním inzercie v rámci online vyhľadávania tým, že do dohôd GSA s priamymi partnermi začlenila klauzulu o povolení rovnocennej reklamy. V tejto doložke sa od priamych partnerov vyžadovalo, aby získali povolenie od spoločnosti Google predtým, ako vykonajú akékoľvek zmeny zobrazenia konkurenčných reklám vo vyhľadávaní na webových sídlach, na ktoré sa vzťahovala príslušná dohoda GSA.

Zneužitie dominantného postavenia spoločnosti Google: klauzula o výhradnom práve

14.

V rozhodnutí sa konštatuje, že v období od 1. januára 2006 do 31. marca 2016 predstavovalo začlenenie klauzuly o výhradnom práve do dohôd GSA s priamymi partnermi, na ktorých celý reklamný inventár sa dohody vzťahujú, zneužitie dominantného postavenia spoločnosti Google na trhu EHP so sprostredkovaním inzercie v rámci online vyhľadávania.

15.

Po prvé sa v rozhodnutí uvádza, že začlenenie klauzuly o výhradnom práve do dohôd GSA s priamymi partnermi, na ktorých celý reklamný inventár sa dohody vzťahujú, predstavuje povinnosť výhradnej dodávky služieb. V rozhodnutí sa objasňuje, že podľa klauzuly o výhradnom práve sa od priamych partnerov vyžadovalo, aby všetky reklamy vo vyhľadávaní na ich webových sídlach, na ktoré sa vzťahovali dohody GSA, pochádzali od spoločnosti Google. Zároveň priami partneri nemohli webové sídla vyňať z rozsahu pôsobnosti dohody GSA bez súhlasu spoločnosti Google.

16.

Po druhé sa v rozhodnutí uvádza, že začlenenie klauzuly o výhradnom práve do dohôd GSA s priamymi partnermi, na ktorých celý reklamný inventár sa dohody vzťahujú, mohlo obmedziť hospodársku súťaž, pretože: i) týchto priamych partnerov odrádzalo od toho, aby zobrazovali konkurenčné reklamy vo vyhľadávaní; ii) zabraňovalo prístupu konkurenčných poskytovateľov služieb sprostredkovania inzercie v rámci online vyhľadávania na značnú časť trhu EHP so sprostredkovaním inzercie v rámci online vyhľadávania; iii) mohlo odradiť inovácie; iv) pomohlo spoločnosti Google udržať si a posilniť jej dominantné postavenie na každom z domácich trhov s inzerciou v rámci online vyhľadávania v EHP s výnimkou Portugalska a v) mohlo spôsobiť ujmu spotrebiteľom.

17.

Po tretie sa v rozhodnutí uvádza, že spoločnosť Google nepreukázala, že začlenenie klauzuly o výhradnom práve do dohôd GSA s priamymi partnermi, na ktorých celý reklamný inventár sa dohody vzťahujú, bolo objektívne odôvodnené alebo že bol účinok vylúčenia vyvážený alebo dokonca prevážený výhodami v podobe zvyšovania efektivity, ktoré by bolo prínosom aj pre spotrebiteľov. Predovšetkým sa v rozhodnutí uvádza, že spoločnosť Google neposkytla dostatočné dôkazy o tom, že začlenenie klauzuly o výhradnom práve bolo potrebné na podporu investícií zameraných na zákazníkov v súvislosti s týmito priamymi partnermi a na odôvodnenie investícií potrebných na prevádzkovanie, udržiavanie a zvyšovanie kvality jej platformy sprostredkovania inzercie v rámci online vyhľadávania.

Zneužitie dominantného postavenia spoločnosti Google: klauzula o prioritnom umiestňovaní a minimálnom zobrazovaní reklamy Google

18.

V rozhodnutí sa konštatuje, že v období od 31. marca 2009 do 6. septembra 2016 predstavovalo začlenenie klauzuly o prioritnom umiestňovaní a minimálnom zobrazovaní reklamy Google do dohôd GSA s priamymi partnermi zneužitie dominantného postavenia spoločnosti Google na trhu EHP so sprostredkovaním inzercie v rámci online vyhľadávania.

19.

Po prvé sa v rozhodnutí uvádza, že začlenením klauzuly o prioritnom umiestňovaní a minimálnom zobrazovaní reklamy Google do dohôd GSA s priamymi partnermi sa od priamych partnerov vyžadovalo, aby na svojich stránkach s výsledkami vyhľadávania vyhradili ten najatraktívnejší, a teda najziskovejší priestor na reklamy vo vyhľadávaní od spoločnosti Google. Okrem toho nesmeli umiestňovať konkurenčné reklamy vo vyhľadávaní bezprostredne vedľa reklám vo vyhľadávaní od spoločnosti Google, ani nad nimi. V rozhodnutí sa objasňuje, že ziskovosť reklamy vo vyhľadávaní závisí od jej umiestnenia na stránke s výsledkami vyhľadávania, pričom priestor nad výsledkami organického vyhľadávania predstavuje najziskovejšie umiestnenie, pretože spotrebitelia s väčšou pravdepodobnosťou kliknú na reklamu zobrazenú nad výsledkami organického vyhľadávania.

20.

Po druhé sa v rozhodnutí uvádza, že začlenením klauzuly o prioritnom umiestňovaní a minimálnom zobrazovaní reklamy Google do dohôd GSA s priamymi partnermi sa priami partneri zaväzujú k tomu, že ten najatraktívnejší priestor na svojich stránkach s výsledkami vyhľadávania vyhradia určitému minimálnemu objemu reklamy vo vyhľadávaní od spoločnosti Google. Následne boli priami partneri, ktorí chceli zobrazovať len obmedzené množstvo reklám vo vyhľadávaní, povinní odoberať celý objem reklamy len od spoločnosti Google.

21.

Po tretie sa v rozhodnutí uvádza, že začlenenie klauzuly o prioritnom umiestňovaní a minimálnom zobrazovaní reklamy Google do dohôd GSA s priamymi partnermi mohlo obmedziť hospodársku súťaž, pretože: i) priamych partnerov odrádzalo od toho, aby zobrazovali konkurenčné reklamy vo vyhľadávaní; ii) zabraňovalo prístupu konkurenčných poskytovateľov služieb sprostredkovania inzercie v rámci online vyhľadávania na značnú časť trhu EHP so sprostredkovaním inzercie v rámci online vyhľadávania; iii) mohlo odradiť inovácie; iv) pomohlo spoločnosti Google udržať si a posilniť jej dominantné postavenie na každom z domácich trhov s inzerciou v rámci online vyhľadávania v EHP s výnimkou Portugalska a v) mohlo spôsobiť ujmu spotrebiteľom.

22.

Po štvrté sa v rozhodnutí uvádza, že spoločnosť Google nepreukázala, že začlenenie klauzuly o prioritnom umiestňovaní a minimálnom zobrazovaní reklamy Google do dohôd GSA s priamymi partnermi bolo objektívne odôvodnené alebo že bol účinok vylúčenia vyvážený alebo dokonca prevážený výhodami v podobe zvyšovania efektivity, ktoré by bolo prínosom aj pre spotrebiteľov. Predovšetkým sa v rozhodnutí uvádza, že spoločnosť Google neposkytla dostatočné dôkazy o tom, že začlenenie klauzuly o prioritnom umiestňovaní a minimálnom zobrazovaní reklamy Google do dohôd GSA s priamymi partnermi bolo potrebné na opodstatnenie investícií zameraných na zákazníkov v súvislosti s priamymi partnermi a na zachovanie relevantnosti reklám vo vyhľadávaní spoločnosti Google.

Zneužitie dominantného postavenia spoločnosti Google: klauzula o povolení rovnocennej reklamy

23.

V rozhodnutí sa konštatuje, že v období od 31. marca 2009 do 6. septembra 2016 predstavovalo začlenenie klauzuly o povolení rovnocennej reklamy do dohôd GSA s priamymi partnermi zneužitie dominantného postavenia spoločnosti Google na trhu EHP so sprostredkovaním inzercie v rámci online vyhľadávania.

24.

Po prvé sa v rozhodnutí uvádza, že začlenením klauzuly o povolení rovnocennej reklamy do dohôd GSA s priamymi partnermi sa od priamych partnerov vyžadovalo, aby získali povolenie od spoločnosti Google predtým, ako vykonajú akékoľvek zmeny zobrazenia konkurenčných reklám vo vyhľadávaní.

25.

Po druhé sa v rozhodnutí uvádza, že začlenenie klauzuly o povolení rovnocennej reklamy do dohôd GSA s priamymi partnermi mohlo obmedziť hospodársku súťaž, pretože: i) priamych partnerov odrádzalo od toho, aby zobrazovali konkurenčné reklamy vo vyhľadávaní; ii) zabraňovalo prístupu konkurentov spoločnosti Google na značnú časť trhu EHP so sprostredkovaním inzercie v rámci online vyhľadávania; iii) mohlo odradiť inovácie; iv) pomohlo spoločnosti Google udržať si jej dominantné postavenie a v) mohlo spôsobiť ujmu spotrebiteľom.

26.

Po tretie sa v rozhodnutí uvádza, že spoločnosť Google nepreukázala, že začlenenie klauzuly o povolení rovnocennej reklamy do dohôd GSA s priamymi partnermi bolo objektívne odôvodnené alebo že bol účinok vylúčenia vyvážený alebo dokonca prevážený výhodami v podobe zvyšovania efektivity, ktoré by bolo prínosom aj pre spotrebiteľov. Predovšetkým sa v rozhodnutí uvádza, že spoločnosť Google neposkytla dostatočné dôkazy o tom, že by priami partneri mali niesť zodpovednosť za dodržiavanie noriem kvality spoločnosti Google v prípade konkurenčných reklám, a takisto neposkytla dostatočné dôkazy o tom, že klauzula o povolení rovnocennej reklamy bola potrebná na zabránenie klamlivým praktikám na stránkach, na ktorých sa zobrazovali aj reklamy vo vyhľadávaní od spoločnosti Google.

Vplyv na obchod

27.

V rozhodnutí sa dospelo k záveru, že konanie spoločnosti Google malo zjavný vplyv na obchod medzi členskými štátmi EÚ a medzi zmluvnými stranami Dohody o EHP.

Trvanie

28.

V rozhodnutí sa konštatuje trvanie jediného a trvajúceho porušenia v dĺžke desať rokov, osem mesiacov a šesť dní. Pokiaľ ide o spoločnosť Google, dňom začatia jediného a trvajúceho porušenia je 1. január 2006 a dňom jeho ukončenia 6. september 2016. Pokiaľ ide o spoločnosť Alphabet, dňom začatia jediného a trvajúceho porušenia je 2. október 2015 a dňom jeho ukončenia 6. september 2016.

Nápravné opatrenia

29.

V rozhodnutí sa dospelo k záveru, že spoločnosti Google a Alphabet musia ukončiť toto konanie, ak sa tak ešte nestalo, a zdržať sa akéhokoľvek konania alebo správania, ktoré by malo rovnaký alebo podobný cieľ alebo účinok.

30.

Na základe toho spoločnosti Google a Alphabet nesmú: i) podmieňovať zobrazovanie reklám vo vyhľadávaní od spoločnosti Google písanými alebo nepísanými požiadavkami, ktorými sa od priamych partnerov vyžaduje, aby na svojich stránkach s výsledkami vyhľadávania, na ktoré sa vzťahuje príslušná dohoda GSA, vyhradili ten najatraktívnejší priestor na reklamy vo vyhľadávaní od spoločnosti Google; ii) podmieňovať zobrazovanie reklám vo vyhľadávaní od spoločnosti Google písanými alebo nepísanými požiadavkami, ktorými sa od priamych partnerov vyžaduje, aby ten najatraktívnejší priestor na svojich stránkach s výsledkami vyhľadávania, na ktoré sa vzťahuje príslušná dohoda GSA, zaplnili určitým minimálnym objemom reklamy vo vyhľadávaní od spoločnosti Google; iii) podmieňovať podpísanie dohody GSA tým, že priami partneri musia prijať písané alebo nepísané podmienky, ktorými sa od nich vyžaduje, aby získali povolenie od spoločnosti Google predtým, ako vykonajú akékoľvek zmeny zobrazenia konkurenčných reklám vo vyhľadávaní, a iv) postihovať priamych partnerov, ktorí zobrazujú konkurenčné reklamy vo vyhľadávaní, ani ich zastrašovať.

4.   POKUTA

31.

Pokuta uložená spoločnostiam Alphabet Inc. a Google Inc. za zneužívanie dominantného postavenia sa vypočíta na základe zásad uvedených v usmerneniach z roku 2006 k metóde stanovenia pokút uložených podľa článku 23 ods. 2 písm. a) nariadenia (ES) č. 1/2003. V rozhodnutí sa dospelo k záveru, že konečná suma pokuty uloženej spoločnostiam Alphabet Inc. a Google Inc. je 1 494 459 000 EUR, z toho 130 135 475 EUR spoločne a nerozdielne so spoločnosťou Alphabet Inc.

(1)  Nariadenie Rady (ES) č. 1/2003 zo 16. decembra 2002 o vykonávaní pravidiel hospodárskej súťaže stanovených v článkoch 81 a 82 Zmluvy (Ú. v. ES L 1, 4.1.2003, s. 1).


Top