Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0928(02)

    Uverejnenie žiadosti o zápis názvu do registra podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny 2020/C 319/07

    C/2020/6664

    Ú. v. EÚ C 319, 28.9.2020, p. 15–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    28.9.2020   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 319/15


    Uverejnenie žiadosti o zápis názvu do registra podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny

    (2020/C 319/07)

    Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietku proti žiadosti podľa článku 51 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 (1) do troch mesiacov od dátumu tohto uverejnenia.

    JEDNOTNÝ DOKUMENT

    „ÚJFEHÉRTÓI MEGGY“

    EÚ č.: PGI-HU-02411 – 15. 2. 2018

    CHOP ( ) CHZO (X)

    1.   Názov

    „Újfehértói meggy“

    2.   Členský štát alebo tretia krajina

    Maďarsko

    3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

    3.1.   Druh výrobku

    Trieda 1.6. Ovocie, zelenina a obilniny v pôvodnom stave alebo spracované

    3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1

    Chráneným zemepisným označením „Újfehértói meggy“ sa môžu označovať plody nasledujúcich odrôd druhu Prunus cerasus L. vybraných vo výskumnom centre Újfehértó, ktoré sú určené na konzumáciu v čerstvom stave alebo na spracovanie: Újfehértói fürtös, Kántorjánosi 3, Debreceni bőtermő, Éva a Petri.

    CHZO „Újfehértói meggy“ má nasledujúce kvalitatívne vlastnosti:

    šupka: vždy lesklá, tmavočervenej až bordovej farby,

    dužina: pevná, stredne teinturier, s výnimkou odrody Debreceni bőtermő,

    chuť: nie horká, harmonicky sladkokyslá; odrody Kántorjánosi 3 a Éva sú mierne kyslejšie,

    obsah cukru: minimálne 14 ° Brix,

    pomer cukru/kyslosti: 8 – 20,

    celková kyslosť: 0,6 – 1,5 %,

    minimálny priemer ovocia: 19 mm.

    Plody určené na konzumáciu v čerstvom stave sa zbierajú, keď sú dozreté na 80 – 90 %. Plody určené na spracovanie sa zbierajú, keď sú úplne dozreté, t. j. keď sa celé plody vo vnútri koruny dajú ľahko oddeliť od stopky.

    Keď sa ovocie predáva na konzumáciu v čerstvom stave, má nasledujúce vlastnosti: je neporušené a nepoškodené; má stopky; je čisté a viditeľne neobsahuje cudzie látky; a je zdravé, nehnije, je bez škodcov alebo pesticídov. Keď sa predáva na spracovanie, nemusí mať stopku.

    3.3.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu) a suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)

    3.4.   Špecifické kroky výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti

    Všetky kroky výroby višne „Újfehértói meggy“ sa musia uskutočniť v zemepisnej oblasti vymedzenej v bode 4.

    3.5.   Špecifické pravidlá krájania, strúhania, balenia atď. výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

    Obal výrobku je vyrobený z dreva, kartónu, plastu alebo vzdušnej polymérovej fólie s váhou od 250 g do 10 kg. Ovocie sa môže predávať voľne ložené na priemyselné spracovanie alebo priamo spotrebiteľom. Vďaka obalu si ovocie uchová svoje vlastnosti a zostane neporušené.

    Výrobok sa môže uskladňovať v chlade, ak teplota neklesne pod 2 °C a relatívna vlhkosť neprekročí 80 %. Višne „Újfehértói meggy“ sa môžu uskladňovať v chlade najviac tri týždne, aby sa zachovala ich čerstvosť.

    Višne „Újfehértói meggy“ sa musia baliť v zemepisnej oblasti vymedzenej v bode 4, aby si zachovali svoju čerstvosť a zostali neporušené a aby sa zabránilo zníženiu ich kvality, keďže pri opakovanej manipulácii a preprave sa môže poškodiť šupka, čo spôsobuje hnitie a ovocie sa vtedy nemôže predávať.

    3.6.   Špecifické pravidlá označovania výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

    4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti

    Toto zemepisné označenie sa môže používať iba pre višne, ktoré pochádzajú z administratívnej oblasti týchto obcí Sabolčsko-satmársko-berežskej župy (Szabolcs-Szatmár-Bereg) a pestujú sa v nich:

    Érpatak, Geszteréd, Kálmánháza, Nagykálló, Nyíregyháza-Bálinbokor, Nyíregyháza-Butyka, Nyíregyháza-Császárszállás, Nyíregyháza-Lászlótanya, Nyíregyháza-Újsortanya a Újfehértó.

    5.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

    Súvislosť medzi višňou „Újfehértói meggy“ a zemepisnou oblasťou sa zakladá na kvalite, ktorá má uvedené kľúčové prvky.

    Prírodné faktory:

    Táto zemepisná oblasť sa nachádza uprostred regiónu Nyírség v Sabolčsko-satmársko-berežskej župe (Szabolcs-Szatmár-Bereg). Višňa sa pestuje v tomto regióne s 20 až 50 m vysokými izolovanými kopcami, ktoré sa týčia nad záplavovým územím rieky Tisa.

    Ročný úhrn zrážok uprostred regiónu Nyírség je 570 – 590 mm, ale v niektorých oblastiach sa môže pohybovať medzi 550 až 600 mm. Úhrn zrážok počas vegetačného obdobia je približne 420 mm, z čoho 65 až 78 mm zrážok spadne v júni, čo je priaznivé pre pestovanie višne „Újfehértói meggy“. Priemerná ročná teplota je 9,3 – 9,9 °C. Posledné mrazy sú približne v polovici apríla. Najteplejším mesiacom je júl s teplotami 20,2 – 20,7 oC, čo je o 1 až 2 oC menej než v iných oblastiach Veľkej dunajskej kotliny. Letná horúčava je v tejto zemepisnej oblasti menej intenzívna než v iných častiach Veľkej dunajskej kotliny, keďže v noci teplota značne klesá, a to aj v lete. Jar začína neskôr než v okolitých regiónoch, takže kvety višne zvyčajne nepostihujú jarné mrazy. Táto zemepisná oblasť sa vyznačuje veľkými výkyvmi denných a nočných teplôt počas vegetačného obdobia višne „Újfehértói meggy“. Veľmi teplé počasie v tejto oblasti začína od polovice júla, ale v tom čase sú už višne zozbierané. Ročné množstvo slnečného svitu je 1 950 až 2 030 hodín, z čoho 760 až 800 hodín je v letnom období.

    Ročný úhrn zrážok v regióne Nyírség je 550 – 600 mm. Vegetačné obdobie višne „Újfehértói meggy“ je vlhkejšie a najviac zrážok spadne na konci jari a začiatku leta.

    Hlavným pôdnym typom v príslušnej zemepisnej oblasti je piesčitá pôda s humusom na pieskovcových skalách. Tento typ pôdy charakterizuje obsah humusu vyšší ako 1 % a 40 centimetrová úrodná vrstva. Má schopnosť dobre zadržiavať vodu, je priepustná, vzdušná a nevysychá ľahko, obsahuje dostatočné množstvo živín na dosiahnutie dobrej úrody. Zvýšením obsahu dusíka v pôde sa dá značne zvýšiť jej úrodnosť. Okrem uvedeného typu pôdy sa tu nachádzajú väčšie alebo menšie oblasti červenohnedých lesných pôd s obsahom humusu, ktorý sa pohybuje medzi 1 a 1,5 %. Vlastnosti pôdy súvisiace s hospodárením s vodou sú priaznivé, keďže mierna priepustnosť vody sa kombinuje so schopnosťou dobre zadržiavať vodu. Ďalšími pozitívnymi faktormi sú jej vzdušnosť a schopnosť dodávať rastlinám živiny. Porovnanie požiadaviek na výrobu odrody višne „Újfehértói fürtös“ a vlastností príslušnej zemepisnej oblasti poukazuje na vzájomný súlad medzi nimi a nie je to náhoda, že s pestovaním višní sa začalo práve tu v druhej polovici 17. storočia a že tu vznikla odroda višne Újfehértó „fürtös“ alebo že odtiaľto pochádza väčšina úrody višní Sabolčsko-satmársko-berežskej župy (Szabolcs-Szatmár-Bereg).

    Ľudské faktory

    Miestne selekčné šľachtenie:

    Do prvej polovice 20. storočia sa v meste Újfehértó a v jeho okolí rozšírili úrodné typy višne, ktoré miestni poznajú ako „Fehértói csüngős Pándy“ alebo „Fehértói fürtös Pándy“. Počas miestneho selekčného šľachtenia, ktoré sa v šesťdesiatych rokoch 20. storočia začalo vykonávať vo výskumnom centre Újfehértó pod vedením doktora Ferenca Pethőa, sa v meste Újfehértó a jeho okolí zhromažďovali klony samoopelivých višní vysokej kvality s vysokou úrodnosťou, ktoré sa ľahko oddeľovali od stopky. Vybral sa klon višne s najpriaznivejšími vlastnosťami, ktorý sa testoval pomocou testovacej značky P2, a bol klasifikovaný ako odroda. V roku 1970 mu bolo udelené predbežné štátne uznanie pod názvom „Újfehértói fürtös“. Miestne selekčné šľachtenie sa rozšírilo do okolitých obcí tohto regiónu. Tu získané varianty sa takisto testovali v meste Újfehértó a najlepším odrodám bolo takisto udelené štátne uznanie (Debreceni bőtermő, Kántorjánosi 3, Petri, Éva).

    Osobitná kultúra pestovania:

    Koruny odrody višne „Újfehértói meggy“ prevísajú a sú náchylné na rednutie, takže stromy sa musia pravidelne každý rok orezávať. Orezávajú sa do kužeľového alebo kužeľovitého tvaru, aby bola koruna rovnomerne vystavená svetlu.

    Tvar koruny sa udržuje odstraňovaním pukov, pričom sa odstraňujú všetky vertikálne puky, alebo ak tam nie sú kýpte, ktoré prevísajú, vetvy centrálnej osi sa orežú na dĺžku 1 – 2 cm. Po odstránení pukov majú zvyšné puky bočných vetiev štruktúru rybej kosti. Pri ovocných stromoch sa využíva podobný spôsob rezu. Kužeľový tvar sa používa aj pri bočných vetvách v otvorených korunách, ktoré sa oberajú mechanickým spôsobom.

    Špecifické vlastnosti

    Višne „Újfehértói meggy“ nie sú horké, majú bordovú alebo tmavočervenú farbu šupky, teinturier (okrem odrody Debreceni bőtermő) a chuť, ktorá je príjemne sladkokyslá (odrody Újfehértói fürtős, Debreceni bőtermő a Petri) alebo mierne kyslá (odrody Kántorjánosi 3 a Éva).

    Tieto špecifické vlastnosti vyplývajú z klimatických a pôdnych podmienok danej zemepisnej oblasti a z ľudských poznatkov (výber odrôd a špecifiká pestovania) súvisiacich s mestom Újfehértó.

    Súvislosť so zemepisnou oblasťou

    Táto zemepisná oblasť má pomerne veľké množstvo slnečného svetla (950 – 1030 hodín), ktoré dodáva višniam „Újfehértói meggy“ ich typickú bordovú alebo tmavočervenú farbu.

    Medzi veľkými výkyvmi denných a nočných teplôt a obsahom cukru v ovocí existuje lineárny regresný vzťah. Vzhľadom na veľký rozdiel medzi dennými a nočnými teplotami v tejto zemepisnej oblasti počas vegetačného obdobia majú višne „Újfehértói meggy“ vysoký obsah cukru (minimálne 14 ° Brix), čo im dodáva príjemne sladkokyslú alebo mierne kyslú chuť.

    V dôsledku vyššieho množstva zrážok, ktoré spadnú v danej zemepisnej oblasti počas vegetačného obdobia, a dobrej schopnosti stredne hustej piesčitej pôdy s humusom zadržiavať vodu majú višne „Újfehértói meggy“ nízky obsah kyselín (celková kyslosť od 0,6 do 1,5 %), čo im taktiež dodáva ich charakteristickú, príjemne sladkokyslú alebo mierne kyslú chuť.

    Špecifický pestovateľský postup orezávania koruny višne „Újfehértói meggy“ do kužeľového tvaru zabezpečuje, že plody sú počas dozrievania dobre vystavené slnečnému svetlu, čo takisto prispieva k tvorbe ich bordovej alebo tmavočervenej farby a sladkokyslej alebo mierne kyslej chuti.

    Výskumné centrum Újfehértó si najprv vybralo odrodu „Újfehértói fürtös“, ktorej plody sa stali známe pod názvom „Újfehértói“ doma i v zahraničí. S oblasťou Újfehértó sú spojené aj ďalšie vybrané varianty (Debreceni bőtermő, Petri, Kántorjánosi 3 a Éva), takže ich plody sú rovnako známe pod spoločným názvom „Újfehértói meggy“.

    V meste Újfehértó sa už od roku 2008 každoročne koná festival višní „Újfehértói meggy“. Z višní „Újfehértói meggy“ sa na festivalových súťažiach varenia a pečenia pripravujú višňové koláče, štrúdle a iné jedlá.

    Odkaz na uverejnenie špecifikácie

    (článok 6 ods. 1 druhý pododsek tohto nariadenia)

    https://gi.kormany.hu/foldrajzi-arujelzok


    (1)  Ú. v. EÚ L 343, 14.12.2012, s. 1.


    Top