EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017AE5043

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Spoločné oznámenie Európskemu parlamentu a Rade o novom impulze pre partnerstvo medzi EÚ a Afrikou [JOIN(2017) 17 final]

EESC 2017/05043

Ú. v. EÚ C 237, 6.7.2018, p. 66–73 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

6.7.2018   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 237/66


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Spoločné oznámenie Európskemu parlamentu a Rade o novom impulze pre partnerstvo medzi EÚ a Afrikou

[JOIN(2017) 17 final]

(2018/C 237/11)

Spravodajca:

Mihai MANOLIU

Konzultácia

Európska komisia, 5.7.2017

Právny základ

článok 304 Zmluvy o fungovaní EÚ

Príslušná sekcia

sekcia pre vonkajšie vzťahy

Prijaté v sekcii

22.2.2018

Prijaté v pléne

15.3.2018

Plenárne zasadnutie č.

533

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

185/2/1

1.   Závery a odporúčania

1.1

EHSV sa domnieva, že v rýchlo sa meniacom globálnom kontexte má rok 2018 rozhodujúci význam pre prehĺbenie partnerstva medzi EÚ a Afrikou. Oba kontinenty čelia rozsiahlej a hlbokej transformácii, pokiaľ ide politický, hospodársky a sociálny rozmer. Táto skutočnosť ponúka príležitosť na prepracovanie a prehĺbenie partnerstva. EHSV sa preto domnieva, že EÚ musí klásť osobitný dôraz na zapájanie nových aktérov z hospodárskej sféry, ako aj z radov európskej občianskej spoločnosti do rozvojových projektov realizovaných na africkom kontinente. Za podporu rozvoja Afriky by nemali niesť zodpovednosť iba inštitúcie EÚ, ale úsilie by mala vyvíjať aj európska spoločnosť ako celok.

1.2

Európsky hospodársky a sociálny výbor preto navrhuje, aby príslušné európske inštitúcie pokračovali v úsilí zachovať mier a bezpečnosť v Afrike a pomáhali africkým organizáciám v boji proti predchádzaniu konfliktom, terorizmu a organizovanej trestnej činnosti. EHSV víta iniciatívu partnerstva medzi EÚ a Afrikou a domnieva sa, že treba prijať taký postup, ktorý bude zohľadňovať nové geostrategické skutočnosti, ktorým čelia obidva kontinenty:

humánne a dôstojné riadenie migračných tokov vnímané ako nekontrolované,

možnosť prílevu utečencov,

neistota na hraniciach Európskej únie v dôsledku nestability niektorých politických režimov a neexistujúci právny štát vo viacerých afrických krajinách,

narastajúci vplyv iných regionálnych mocností v Afrike, ako napr. Číny – osobitné záujmy týkajúce sa prírodných zdrojov Afriky a dvojstranné hospodárske vzťahy nestimulujú štáty tohto kontinentu, aby zintenzívnili svoju nadnárodnú spoluprácu,

nepredvídateľné kroky zo strany USA v medzinárodnej politike, ako aj výzvy spôsobené zmenou klímy.

1.3

V záujme vyriešenia potravinových problémov sa EHSV domnieva, že EÚ by mala spoločne s Africkou úniou identifikovať úspešné miestne projekty a politiky v oblasti poľnohospodárstva a podporovať ich rozšírenie do najväčšieho počtu afrických regiónov a štátov. Nesmie sa tu zabúdať ani na mimoriadne dynamický demografický faktor, ktorý si bude vyžadovať vytvorenie nových pracovných miest (18 miliónov pracovných miest do roku 2035). V Afrike naďalej pretrvávajú vážne obmedzenia v oblasti trvalo udržateľného hospodárskeho rozvoja, ktoré EÚ musí zohľadniť a ktoré sú v úzkej spojitosti s týmito aspektmi:

veľká závislosť od intenzívneho využívania prírodných zdrojov (nezákonný obchod so zdrojmi),

ohniská nestability vznikajúce v dôsledku vojen, porušovanie ľudských práv, sociálna nerovnosť, fundamentalizmus a klimatické katastrofy,

účinky zmeny klímy,

dôsledky nedostatku potravín a vody,

nedostatočná hygiena,

epidémie a infekčné ochorenia,

absencia koherentných poľnohospodárskych politík prispôsobených miestnej realite.

1.4

Uvedené problémy, v dôsledku ktorých bude dochádzať k nútenému a dobrovoľnému vysídľovaniu, v zásadnej miere prispievajú k nezákonnej migrácii, ktorá je často kontrolovaná prostredníctvom organizovanej trestnej činnosti. Tieto problémy výrazne zvyšujú tlak na systémy riadenia v krajinách pôvodu a tranzitu, ako aj na ich politické orgány. Európa môže reagovať v podobe nového európskeho konsenzu o rozvoji, prostredníctvom európskej susedskej politiky, európskej migračnej agendy, ako aj rozvíjaním vzťahov založených na koncepcii partnerstva. V spolupráci s uznanými zástupcami africkej organizovanej občianskej spoločnosti (platforma, fórum, dobrovoľníci) a sociálnych partnerov v Afrike môže EHSV výraznou mierou prispieť k demokracii a ľudským právam.

1.5

Výbor žiada, aby bola občianska spoločnosť lepšie zapojená do budúceho partnerstva a aby jej bola pridelená významnejšia úloha siahajúca od konzultácií až po sledovanie uplatňovania politík. Je to dôležité, aby sa zabezpečilo rešpektovanie zásady súdržnosti politík v záujme rozvoja a tiež aby sa zaručilo účinné zapájanie zainteresovaných strán. EÚ preto môže pre africké štáty predstavovať model osvedčených postupov, pokiaľ ide o zapájanie občianskej spoločnosti do procesu rozhodovania a do vypracúvania programov, ktoré uľahčujú vytváranie nadnárodnej africkej občianskej spoločnosti. Takisto v krajinách, kde občianska spoločnosť neexistuje alebo je rozvinutá len veľmi slabo, musí Únia zohrávať aktívnu úlohu v jej rozvoji.

1.6

Vzhľadom na strategický význam vzdelávania, nediskriminačného prenosu znalostí a všeobecného prístupu ku kultúre ako dôležitého faktora pre vytvorenie atmosféry spolupráce a zdieľanie spoločných jednomyseľne prijatých hodnôt, ako aj preto, aby sa obrovskému počtu mladých ľudí v Afrike ponúkli pozitívne vyhliadky, EHSV navrhuje pre budúce partnerstvo EÚ s Afrikou takéto smerovanie:

úspešné európske programy ako Erasmus+ by sa mali rozšíriť aj na Afriku, a umožniť tak mobilitu študentov a profesorov na oboch kontinentoch a stimulovať výmenu skúseností na akademickej úrovni,

treba povzbudzovať a finančne podporovať partnerstvá medzi európskymi a africkými univerzitami, ktoré napomáhajú rozvíjať spoločné študijné programy a projekty,

náboženský fundamentalizmus postihujúci niektoré africké štáty je možné zastaviť len prostredníctvom kvalitných vzdelávacích programov a stratégií na boj proti sociálnemu vylúčeniu.

1.7

EHSV sa domnieva, že najdôležitejším modelom, ktorý môže Európska únia ponúknuť africkému kontinentu, je jej vlastný príklad nadnárodnej spolupráce a realizácia veľkých projektov nadnárodnej povahy, napríklad v oblasti infraštruktúry, pokiaľ sa africké štáty dohodnú, že budú navzájom spolupracovať pri realizácii projektov. Európska únia si okrem toho musí uvedomiť, aké poznatky môže ponúknuť, pokiaľ ide o politickú transformáciu na demokratickú spoločnosť a funkčné, konkurencieschopné a inkluzívne trhové hospodárstvo.

1.8

EHSV navrhuje, aby bolo ďalšou úlohou partnerstva podporovať a zabezpečovať rodovú rovnosť a emancipáciu žien a mladých ľudí, ako aj uznať ich prínos k budovaniu mieru a pozdvihnutiu štátu, k hospodárskemu rastu, technickému rozvoju, znižovaniu chudoby, zlepšeniu zdravia a kvality života, ako aj ku kultúrnemu a ľudskému rozvoju. Na celom africkom kontinente sa musia odstrániť všetky formy násilia a sociálnej, hospodárskej a politickej diskriminácie namierené proti ženám v záujme toho, aby si ženy mohli v plnej miere uplatňovať rovnaké práva.

1.9

EHSV upozorňuje na skutočnosť, že nedávno sa hlavným hospodárskym partnerom Afriky stala Čína, čo môže spôsobiť, že dôjde k zmene cieľov vonkajšej politiky štátov v regióne, resp. že zoslabne ich záujem realizovať demokratické reformy. EÚ preto potrebuje také partnerstvo s Afrikou, ktoré pomôže reálne oživiť a zintenzívniť obchodné vzťahy medzi oboma kontinentmi a vytvorí na miestnej úrovni lepšie podmienky pre európskych investorov.

1.10

EHSV odporúča, aby sa v snahe podporovať udržateľný rozvoj začlenili do všetkých relevantných zmlúv medzi EÚ a tretími krajinami alebo regiónmi doložky o dobrej verejnej správe. Udržateľný rozvoj si vyžaduje taký postup zavádzania politík, ktorý bude zodpovedný, transparentný, dynamický, spravodlivý, inkluzívny, efektívny a participatívny a bude rešpektovať právny štát.

1.11

EHSV s poľutovaním konštatuje, že Afrika je najchudobnejším kontinentom na svete a zároveň jediným kontinentom, kde miera chudoby narástla. Nemožno tolerovať skutočnosť, že viac ako 50 % obyvateľov žije v absolútnej chudobe. Proti chudobe treba bojovať na medzinárodnej úrovni. Tento boj musí zahŕňať hlavných aktérov rozvojového procesu, ako aj stratégie a akčné plány zamerané na znevýhodnených obyvateľov. Treba prijať nový finančný balík, ktorý bude plánovateľný a predvídateľný. EHSV sa okrem toho domnieva, že je nevyhnutné zabezpečiť účinné monitorovanie finančnej pomoci, aby sa dosiahla lepšia realizácia stanovených cieľov.

1.12

EHSV víta vôľu africkej strany vyjadrenú aj prostredníctvom Agendy 2063 a vytvorenia Africkej únie, aby sa s ňou zaobchádzalo ako s jednotným, nedeliteľným panafrickým celkom. Dobrá verejná správa podporujúca udržateľný rozvoj musí byť založená na pevných hospodárskych politikách, ktoré budú spravodlivé zo sociálneho a ekologického hľadiska, na vytvorení neskorumpovaných demokratických inštitúcií, ktoré budú reagovať na potreby občanov, na podpore občianskej spoločnosti, boji proti sociálnemu vylúčeniu a na hospodárskej súdržnosti. Nesmie sa zabúdať ani na právny štát a nadradenosť zákonov, ľudské práva a rovnosť príležitostí. K úspechu môže prispieť aj priaznivé investičné prostredie.

2.   Súvislosti

2.1

Európsku úniu a väčšinu afrických krajín už spája medzinárodná dohoda o spolupráci, ktorá má komplexný a právne záväzný charakter a ktorá spojila viac než polovicu štátov sveta. Táto dohoda s názvom Dohoda o partnerstve z Cotonou (alebo Dohoda z Cotonou) bola podpísaná v Benine v roku 2000 s cieľom posilniť dlhodobú spoluprácu v oblasti politiky, obchodu a rozvoja medzi členskými štátmi EÚ a krajinami AKT (Afrika, oblasť Karibiku a Tichomoria). Dohoda viedla k vytvoreniu rôznych inštitúcií, ktoré uľahčujú spoluprácu AKT – EÚ medzi vládami, verejnými činiteľmi, poslancami parlamentu, miestnymi orgánmi a občianskou spoločnosťou vrátane súkromného sektora.

2.2

V Globálnej stratégii pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Európskej únie sa konkrétne uvádza, že z dôvodu geografickej blízkosti sú podpora mieru a rozvoja na africkom kontinente vlastne investíciami do mieru a prosperity Európskej únie. Dosiahnuť prosperujúcu a bezpečnú Úniu je mimoriadne ťažké, ak má vo svojom susedstve nedostatočne rozvinuté krajiny, v ktorých dochádza ku konfliktom. EÚ sa preto musí aktívne a intenzívne podieľať na vytváraní Africkej únie a na posilňovaní hospodárstva regiónu.

2.3

EHSV konštatuje, že v medzinárodnom kontexte došlo v poslednom období k pozoruhodnému vývoju, objavili sa nové celosvetové výzvy, zhoršila sa bezpečnosť osôb a boj proti chudobe a pandémiám, zmena klímy a dezertifikácia, migrácia a udržateľná správa verejných statkov neustále vplývali na politiky afrických štátov, ako aj na politiky realizované v rámci EÚ.

2.4

Afrika a EÚ potrebujú novú konkrétnu spoločnú politickú víziu, ktorá bude založená na spoločných záujmoch a hodnotách, vzájomnom rešpekte, ako aj na zásade zvrchovanosti, a bude odzrkadľovať legitímne snahy obidvoch strán. Spoločná vôľa obidvoch entít sa musí pretaviť do vedomého a preferenčného rovnocenného partnerstva s cieľom takýmto spôsobom pokračovať v podporovaní mieru (mierový nástroj pre Afriku), bezpečnosti (africký kontinent – dôležitý garant bezpečnosti), udržateľného rozvoja, ľudských práv, ako aj regionálnej a kontinentálnej integrácie.

2.5

EHSV s poľutovaním konštatuje, že Afrika je najchudobnejším kontinentom na svete a zároveň jediným kontinentom, kde miera chudoby narástla. Nemožno tolerovať skutočnosť, že viac ako 50 % obyvateľov žije v absolútnej chudobe. Proti chudobe treba bojovať na medzinárodnej úrovni. Tento boj musí zahŕňať hlavných aktérov rozvojového procesu, ako aj stratégie a akčné plány zamerané na znevýhodnených obyvateľov. Treba prijať nový finančný balík, ktorý bude plánovateľný a predvídateľný. EHSV sa okrem toho domnieva, že je nevyhnutné zabezpečiť účinné monitorovanie finančnej pomoci, aby sa dosiahla lepšia realizácia stanovených cieľov.

2.6

EHSV víta vôľu africkej strany vyjadrenú aj prostredníctvom Agendy 2063 a vytvorenia Africkej únie, aby sa s ňou zaobchádzalo ako s jednotným, nedeliteľným panafrickým celkom. Dobrá verejná správa podporujúca udržateľný rozvoj musí byť založená na pevných hospodárskych politikách, ktoré budú spravodlivé zo sociálneho a ekologického hľadiska, na vytvorení neskorumpovaných demokratických inštitúcií, ktoré budú reagovať na potreby občanov, na podpore občianskej spoločnosti, boji proti sociálnemu vylúčeniu a na hospodárskej súdržnosti. Nesmie sa zabúdať ani na právny štát a nadradenosť zákonov, ľudské práva a rovnosť príležitostí. K úspechu môže prispieť aj priaznivé investičné prostredie.

2.7

Vzájomná efektívnosť a zodpovednosť každého jednotlivca si z dlhodobého hľadiska vyžaduje značné ľudské a finančné zdroje, a preto musia obidve strany jasne vyhlásiť, že sú odhodlané plniť svoje záväzky. EHSV zastáva názor, že zapojenie občianskej spoločnosti do tohto úsilia by sa mohlo zrealizovať na základe dobrovoľnej platformy a mohlo by uľahčiť proces rozvoja. Neštátne subjekty a miestne orgány sa musia urýchlene a v plnej miere zapojiť do všetkých etáp vrátane monitorovania a hodnotenia. Nielenže môžu dať nový impulz, pokiaľ ide o rozvoj Afriky a posilnenie legitímnosti vonkajších opatrení EÚ, ale taktiež môžu pomôcť zmierniť euroskepticizmus v Európe. Spoločná vízia musí zahŕňať participatívnu demokraciu, pluralizmus a základné slobody, jedným slovom rešpektovanie právneho štátu.

2.8

Ďalšou veľkou hrozbou je vyčerpanie afrických prírodných zdrojov, čo bude brániť úsiliu znížiť chudobu. Bude potrebné ponúknuť kompenzáciu za ekosystémové služby, vrátane zachytávania uhlíka prostredníctvom tropických lesov. Je potrebný spoločný prístup ku globálnym výzvam, ako aj jednotné partnerstvo zamerané na občanov na základe medzikontinentálneho prístupu, a to na politickej úrovni, ako aj na úrovni konkrétnych rokovaní.

2.9

EHSV sa nazdáva, že obe strany musia preukázať zodpovednosť a konzistentnosť, pokiaľ ide o spoločnú zodpovednosť, dialóg a príspevky. Budúca dohoda musí byť okrem toho založená na zásade partnerstva. Partneri majú rovnaké práva a povinnosti (postupy v oblasti rozvoja a investícií). Existujú však nezrovnalosti, pokiaľ ide o úroveň integrácie a ľudské, technické a finančné zdroje. Preto treba rozvíjať a upevňovať politický dialóg medzi EÚ a Afrikou.

2.10

Odstránenie chudoby a udržateľný rozvoj predstavujú koherentný cieľ (prostredníctvom lepšej koordinácie zo strany darcov a neštátnych subjektov) a záväzok spolupráce medzi EÚ a Afrikou, ktorý je vymedzený európskymi politikami, ako napr. obchodnou politikou (slobodný prístup na trh EÚ v rámci dohôd o hospodárskom partnerstve – DHP), environmentálnou alebo poľnohospodárskou politikou.

2.11

EHSV zdôrazňuje skutočnosť, že komplexný prístup ku konfliktom musí byť založený na zodpovednosti, prevencii, riešení, riadení a rekonštrukcii. Mier je nevyhnutným prvým krokom k udržateľnému rozvoju, ktorý bude spravodlivý z politického, hospodárskeho a sociálneho hľadiska, a to plne v súlade s rešpektovaním ľudských práv. Treba byť veľmi obozretný v súvislosti s etnickým a náboženským napätím na africkom kontinente. Osobitnú pozornosť treba venovať vývozu zbraní (etický kódex) vrátane obchodovania so zbraňami.

3.   Všeobecné pripomienky

3.1

Spoločné oznámenie Európskeho parlamentu a Rady o  novom impulze pre partnerstvo medzi EÚ a Afrikou je koordinovanou a konsolidovanou reakciou v súlade s Agendou 2063 a v súčinnosti s  Globálnou stratégiou pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Európskej únie . Oznámenie je príspevkom k procesu úvah a predstavuje základ pre budúce koherentné rokovania o africkom pilieri.

3.2

EHSV sa domnieva, že EÚ má strategický politicky orientovaný záujem založený na zakotvených spoločných hodnotách a záujmoch prehĺbiť a prispôsobiť svoje udržateľné partnerstvo s Afrikou. EÚ sa musí stať hlavným zahraničným investorom a hlavným humanitárnym a obchodným partnerom a garantom bezpečnosti na tomto kontinente.

3.3

EÚ sleduje tri strategické ciele:

intenzívnejšie vzájomné partnerstvo a užšiu spoluprácu v medzinárodnej oblasti na základe spoločných hodnôt a záujmov vrátane dvojstranných vzťahov,

bezpečnosť na pevnine aj na mori a boj proti nadnárodným hrozbám ako investícia do bezpečnosti na obidvoch kontinentoch,

trvalo udržateľný a inkluzívny hospodársky rast v Afrike s cieľom vytvoriť pracovné miesta, ktoré kontinent potrebuje, a využiť príležitosti, ktoré sa tým ponúkajú pre Európu.

3.4

EHSV súhlasí s tým, že ambiciózny spoločný program je možné zrealizovať:

prehĺbením koalícií v oblasti globálnej správy, intenzívnym dialógom a účinnou spoluprácou so strategickými partnermi a kľúčovými spojencami, presadzovaním a podporou právneho štátu a spravodlivosti,

posilnením spolupráce v oblasti spoločných záujmov na základe častej politickej interakcie na multilaterálnej, kontinentálnej, regionálnej, národnej a miestnej úrovni so zreteľom na rešpektovanie zásady subsidiarity,

vytvorením partnerstva zameraného na ľudí, politické orgány, miestne orgány, sociálnych partnerov, súkromný sektor a celú občiansku spoločnosť.

3.5

EHSV si myslí, že spoločná stratégia EÚ – Afrika musí byť založená na politike podpory udržateľného rozvoja vychádzajúcej z miestnej africkej reality, čo je podmienkou účinnej pomoci s cieľom spravodlivo bojovať proti chudobe a zabezpečiť hospodársky rast, ktorý bude zdravý z environmentálneho hľadiska (pustošivá zmena klímy) aj zo sociálneho hľadiska, bude založený na dôstojnej práci (dlhodobé pracovné miesta) a bude produktívny, slobodný, bude bojovať proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu a bude etický a dôstojný. Bojovať proti chudobe je možné zvyšovaním miestnej produkcie, zaručením potravinovej bezpečnosti, dôstojným príjmom pre malé rodinné poľnohospodárske podniky a MSP a vytváraním vnútorného trhu (vlastnícke práva a zníženie administratívnej záťaže a korupcie). V rámci spoločných politík treba teda venovať osobitnú pozornosť poľnohospodárstvu a potravinovej bezpečnosti. Treba podporovať modely udržateľného poľnohospodárstva, t. j. modely zamerané na malých vlastníkov poskytujúce konkrétne pracovné príležitosti vďaka rozvoju špecifických odvetví. Úlohou Európskej únie, ako aj Africkej únie by malo byť v rámci jedného štátu alebo v ďalších rozvojových afrických štátoch hľadať a podporovať úspešné modely a politiky v poľnohospodárstve vhodné pre znevýhodnené spoločenstvá.

3.6

Boj proti dezertifikácii a prístup k vode pre všetkých majú rozhodujúci vplyv na potravinovú bezpečnosť, migráciu a existenciu utečencov. Afrika je kontinentom, ktorý je najviac postihnutý zmenou klímy. Európska aj Africká únia, ako aj členské štáty, hospodárski aktéri a investori by mali prevziať zodpovednosť (obrana proti zmene klímy) a zabezpečiť pružný a efektívny finančný rámec pre nový environmentálny prístup.

3.7

Voľný obchod, ktorý rešpektuje environmentálne a sociálne normy, môže stimulovať hospodársky rast a sociálny a politický pokrok a jeho konkrétny účinok je, že prostredníctvom všeobecného udržateľného rozvoja pôsobí ako katalyzátor v boji proti chudobe. V záujme regionálnej integrácie a spoľahlivého rámca pre obchod a investície je potrebné, aby existovala asymetria v prospech trhov v Afrike. Dohody o hospodárskom partnerstve (DHP) sú nástrojom pre obchod a regionálnu integráciu za predpokladu, že podporujú rozvoj a ponúkajú možnosť výnimiek pre miestne podniky vo fáze transformácie, aby sa prispôsobili novým trhovým podmienkam. Vzťahy Európskej únie s Afrikou sa musia opierať o spravodlivý obchod a diferencovaný a diverzifikovaný prístup smerujúci k africkej integrácii, vďaka ktorej budú vznikať potrebné konkurencieschopné produkty a služby.

3.8

Kľúčovým faktorom hospodárskeho rozvoja a boja proti chudobe je energetické partnerstvo medzi EÚ a Afrikou, z ktorého môžu vzísť projekty, na základe ktorých bude možné účinne dodávať energiu z obnoviteľných zdrojov za prijateľnú cenu. V tomto prípade môžu byť klimatické a geografické podmienky afrického kontinentu výhodou, najmä pokiaľ ide o slnečnú energiu. Prístup k energii môže stimulovať sociálno-hospodársky rozvoj Afriky.

3.9

EHSV sa domnieva, že angažovanosť v oblasti vzdelávania a zdravia pre všetkých je účinným a konkrétnym nástrojom spoločnej rozvojovej stratégie zameranej na chudobných obyvateľov. Stratégia musí prispieť k zohľadňovaniu základnej zásady rodovej rovnosti a posilneniu postavenia žien. Nemalo by sa zabúdať ani na zraniteľné skupiny obyvateľov a utečencov z území postihnutých humanitárnou krízou. Prístup k zdravotníckym službám a boj proti falšovaniu liekov sú základnými prvkami boja proti čoraz častejšie sa vyskytujúcim smrteľným chorobám. Potrebné sú aj príslušné právne a trestnoprávne opatrenia.

3.10

EHSV navrhuje, aby sa pravidelne analyzovali hlavné príčiny migrácie, ako aj otázky týkajúce sa práv a integrácie prisťahovalcov vrátane problematiky odlivu mozgov. Potrebné sú praktické riešenia s cieľom dosiahnuť efektívnu cirkulujúcu migráciu. Bariéry tento problém nemôžu vyriešiť. Dialóg založený na národnej a náboženskej identite, solidarite a kultúre môže slúžiť ako základ programu udržateľného rozvoja pre všetkých, ak na to budú poskytnuté aj príslušné materiálne prostriedky.

3.11

EHSV sa domnieva, že dlhy sú záťažou, ktorá brzdí akékoľvek snahy o udržateľný rozvoj pre všetkých. Riadenie dlhov, ktorými sa bude treba zaoberať na základe jednotlivých prípadov, sa bude musieť podriadiť posilneniu hospodárskej a sociálnej politiky a zefektívneniu správy. Riadenie dlhu a jeho presun na iných veriteľov by mali byť kľúčovými faktormi pre získanie rozpočtovej podpory (založenej na ukazovateľoch výkonnosti) na poskytovanie základných sociálnych služieb, ktoré posilnia štruktúru afrických krajín. Potrebný je transparentný dohľad, do ktorého budú zapojené miestne orgány, ako aj občianska spoločnosť.

4.   Konkrétne pripomienky

4.1

EHSV sa domnieva, že program Agenda 2063 (mierová, bezpečná a prosperujúca Afrika s dobrou správou vecí verejných, demokraciou, rešpektovaním ľudských práv, spravodlivosťou a právnym štátom, v ktorej sú hnacou silou rozvoja ľudia, ktorá aktivizuje potenciál svojich mladých ľudí – najmä mladých žien – a v ktorej nikto nezostane nepovšimnutý), ktorý je štruktúrovaným transformačným programom s cieľom reformovať Afriku, sa musí sústrediť na dve hlavné osi:

vybudovanie odolnejších štátov a spoločností:

zabraňovanie konfliktom, riešenie kríz a budovanie mieru,

posilnenie systémov správy,

riadenie migrácie a mobility,

vytvorenie väčšieho počtu a kvalitnejších pracovných miest, najmä pre mladých ľudí:

prilákanie zodpovedných a udržateľných investícií,

zabezpečenie energie pre Afriku,

transformácia afrického poľnohospodárstva a poľnohospodárskych podnikov a afrického modrého hospodárstva vrátane rybárstva,

podpora činnosti sociálnych partnerov,

podpora vedomostí a zručností.

4.2

Potreba vytvárať odolnejšie štáty a spoločnosti sa opiera o legitímne ambície, hodnoty a ciele EÚ a vychádza zo súčasnej nestability na jej vlastných hraniciach a z ohrozenia jej zásadných záujmov. Terorizmus, obchodovanie s ľuďmi, trestná činnosť a násilný extrémizmus ohrozujú stabilitu a mier a sú príznakmi možnej hlbokej štrukturálnej nestability.

4.3

EÚ v tomto smere vymedzila tieto hlavné iniciatívy:

vytvoriť platformu spolupráce, ktorá bude zahŕňať OSN, európskych partnerov, afrických partnerov a ostatných medzinárodných partnerov,

poskytnúť počiatočný príspevok do mierového fondu Africkej únie,

podporovať africké iniciatívy v oblasti námornej bezpečnosti.

4.4

Je známe, že dobrá správa vecí verejných, bezpečnosť a rozvoj sú piliere silnej modernej a odolnej spoločnosti s demokratickými, efektívnymi, transparentnými a zodpovednými inštitúciami. Takéto stabilné spoločnosti, ktoré rešpektujú ľudské práva, sú jadrom udržateľného rozvoja a fungujú v stabilnom a predvídateľnom makroekonomickom rámci schopnom poskytovať služby občanom. EÚ môže v tejto oblasti prispieť k rozvoju Afriky prostredníctvom znalostí, ktoré môže ponúknuť na základe skúseností niektorých členských štátov, pokiaľ ide o politiku v oblasti transformácie na demokratickú spoločnosť a fungujúce trhové hospodárstvo a politiku sociálnej a územnej súdržnosti, ako aj svojím modelom nadnárodnej spolupráce prostredníctvom spoločných inštitúcií.

4.5

EÚ v tomto smere vymedzila tieto hlavné iniciatívy:

spoločná konferencia Africkej únie a Európskej únie na vysokej úrovni o volebných postupoch, demokracii a správe vecí verejných v Afrike a Európe,

zdvojnásobenie podpory do roku 2020 s cieľom podporiť mobilizáciu vnútorných zdrojov (iniciatíva v daňovej oblasti),

spoločné úsilie na posilnenie udržateľného riadenia prírodných zdrojov, a to najmä vypracovaním spoločnej charty EÚ – Afrika.

4.6

Mobilita a migrácia predstavujú významné hospodárske, bezpečnostné a sociálne témy a môžu spoločnosť obohatiť a posilniť, ale ak nie sú správne a účinne riadené, môžu ju aj vo významnej miere destabilizovať. Faktom je, že migračné toky a nútená migrácia dosiahli rekordne vysokú úroveň nebezpečnosti, pokiaľ ide o fyzickú integritu migrantov. V tejto súvislosti existuje spoločná zodpovednosť a komplexné riešenia založené na spoločnej zodpovednosti a na zásade solidarity vyplývajúcej z politického rámca, ktorý vymedzuje rozsiahlu cirkuláciu utečencov a migrantov.

4.7

EÚ v tomto smere vymedzila tieto hlavné iniciatívy:

podporiť africké iniciatívy v oblasti legálnej migrácie a mobility v rámci Afriky (voľný pohyb, systémy sociálnej ochrany, prenosnosť, uznávanie zručností),

zintenzívniť spoluprácu medzi Afrikou a EÚ v boji proti sieťam prevádzačstva a obchodovania s ľuďmi.

4.8

Treba zmeniť paradigmu, ak sa má vytvoriť prosperujúci kontinent, ktorý bude mať potrebné prostriedky a zdroje na presadzovanie vlastného rozvoja, a kde dôjde k štrukturálnej transformácii hospodárstva prostredníctvom industrializácie, výrobného sektora a pridanej hodnoty s cieľom dosiahnuť spoločný rast vďaka rozvoju súkromného sektora, podnikania a dôstojných pracovných miest pre všetkých.

4.9

EHSV usudzuje, že sociálno-hospodárska transformácia musí byť zlučiteľná s príležitosťami a výzvami, ktoré prinášajú výraznú zmenu klímy a koncepcie udržateľnosti životného prostredia. Treba vytvárať regionálne trhy a priaznivé investičné prostredie generujúce primeranú využiteľnú hodnotu prostredníctvom stabilného a predvídateľného voľného obchodu, ktorý zaručujú dohody o hospodárskom partnerstve.

4.10

EHSV zdôrazňuje, že treba zabezpečiť rešpektovanie dobrej správy podnikov a environmentálnych a sociálnych noriem, pretože to je najlepšia cesta k hospodárskej integrácii Afriky na regionálnej a kontinentálnej úrovni. Musia sa využiť príležitosti, ktoré ponúka ekologické, modré a obehové hospodárstvo založené na sociálnej zodpovednosti podnikov, sociálnom podnikaní a etickom správaní, aby sa mohla vytvoriť kontinentálna zóna voľného obchodu.

4.11

Podnikateľská sféra zohráva zásadnú úlohu v rozvoji spoločností, ako významný investor, inovátor, tvorca kvalifikácií a pracovných miest, podporovateľ hospodárskeho rastu a zdroj príjmov (priamych aj nepriamych), schopný vytvárať verejné príjmy pre investície potrebné na zabezpečenie blahobytu a určené pre kľúčové segmenty infraštruktúry, ako sú školy alebo nemocnice, alebo ako prostriedok integrácie – pre mladých ľudí, ako aj pre migrantov – vďaka čomu sa jednotlivcom ponúkne príležitosť na to, aby mohli rásť a mať stabilný príjem.

4.12

EÚ v tomto smere vymedzila tieto hlavné iniciatívy:

vytvárať rozsiahle investície EÚ v Afrike prostredníctvom európskeho vonkajšieho investičného plánu alebo paktu s Afrikou,

podporiť predvídateľnejšiu a priaznivejšiu investičnú klímu v Afrike,

podporiť digitálnu agendu Afriky.

4.13

EHSV sa domnieva, že univerzálny prístup k cenovo dostupným udržateľným a obnoviteľným zdrojom energie je príležitosťou na vytváranie dôstojných nových pracovných miest a na konkrétny rozvoj zohľadňujúci zmenu klímy. EÚ a Afrika môžu posilniť spoluprácu založenú na spoločnej hodnote, ktorou je prechod na čistú energiu. EÚ je svetovým lídrom v oblasti podpory čistej energie. Využitie potenciálu Afriky na výrobu elektrickej energie a jej efektívne využívanie na základe spravodlivých pravidiel si bude vyžadovať značné investície, vďaka ktorým bude možné uspokojiť dopyt, pričom existujú aj možnosti prepojenia s európskymi prenosovými sieťami. Zmenu klímy možno vyvážiť elektrifikáciou z obnoviteľných zdrojov.

4.14

EÚ v tomto smere vymedzila tieto hlavné iniciatívy:

realizovať príspevok EÚ pre iniciatívu AREI a dosiahnuť kapacitu na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov vo výške 5 GW do roku 2020 a zároveň sprístupniť energiu z udržateľných zdrojov pre 30 miliónov ľudí v Afrike a ušetriť 11 miliónov ton CO2 ročne,

spustiť novú iniciatívu na uľahčenie súkromno-verejnej spolupráce EÚ a Afriky v oblasti zvýšenia investícií do afrického sektora energie z udržateľných zdrojov prostredníctvom platformy na vysokej úrovni,

zaviesť nové partnerstvo EÚ a Afriky pre výskum a inovácie v oblasti zmeny klímy a energie z udržateľných zdrojov.

4.15

EHSV vyzdvihuje, že významnými zdrojmi príjmov poskytujúcimi prostriedky na živobytie, ktoré sú pre Afriku životne dôležité, sú poľnohospodárstvo, živočíšna výroba, akvakultúra a rybolov. Konštatuje, že hlavnými prekážkami, ktoré bránia udržateľnému rozvoju tohto odvetvia, sú neudržateľné hospodárenie so zdrojmi, problémy s vlastníctvom pozemkov, zlá bezpečnostná situácia na mori a v neposlednom rade aj nedostatok kapitálu a obmedzený prístup k financovaniu. Výroba potravín, ktorá má veľký potenciál rozvíjať sa, môže zabezpečiť vytváranie pracovných miest a rozvoj emancipácie a tiež zaistiť potravinovú bezpečnosť.

4.16

Africké prírodné zdroje tak môžu získať pridanú hodnotu a zároveň sa môže realizovať politika v oblasti industrializácie so zameraním na vytváranie spracovateľských mikropodnikov a MSP. EHSV zdôrazňuje významnú úlohu príslušných hodnotových reťazcov podporujúcich rozvoj vidieka a zároveň udržateľné hospodárenie so zdrojmi, ako sú voda a pôda. Je potrebné uzatvárať dohody o hospodárskom partnerstve a využívať trhové príležitosti pre africké potravinové produkty.

4.17

EÚ v tomto smere vymedzila tieto hlavné iniciatívy:

stimulovať rozvoj hodnotového reťazca uľahčením zodpovedných investícií do udržateľných poľnohospodárskych podnikov a udržateľného modrého hospodárstva,

vytvárať európske a africké investície na podporu výskumu a inovácií,

primerane rozširovať siete dohôd o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva medzi EÚ a africkými krajinami.

4.18

EHSV sa nazdáva, že základnou podmienkou nezvrátiteľného udržateľného rozvoja je neobmedzený a nediskriminačný prístup k vzdelávaniu. Africké systémy vzdelávania a odbornej prípravy sa musia užšie prepojiť s potrebami trhu práce a musia byť v súlade s hospodárskym, sociálnym a demografickým vývojom. Systémy musia byť inovatívne a zamerané na vzdelávanie a odbornú prípravu, aby dokázali vytvárať služby a spôsoby podnikania, ktoré zabezpečia potrebné prostriedky na obživu a umožnia prechod od neformálneho hospodárstva k formálnemu. Afrika musí aktívne podporovať vedu, technológiu, výskum a inováciu.

4.19

EHSV sa domnieva, že je potrebné vytvoriť partnerstvo, ktoré bude podporovať rovnaké príležitosti, znižovanie nerovnosti a rozvoj kapacít na sociálne začlenenie. Súdržnosť, spravodlivosť, rozmanitosť a integrácia sú základnými prvkami podpory znalostí a zručností v duchu novej africkej kultúry.

4.20

EÚ v tomto smere vymedzila tieto hlavné iniciatívy:

spustiť nástroj africkej mládeže a rozšíriť rozsah pôsobnosti programu Erasmus+,

finančne podporiť spoluprácu medzi európskymi a africkými univerzitami, ako aj rozvoj spoločných študijných programov,

vytvoriť nástroj EÚ pre odborné a technické vzdelávanie.

4.21

Program Erasmus+ podporuje spoluprácu medzi Európskou úniou a Afrikou v oblasti vysokoškolského vzdelávania. Projekty, do ktorých sú zapojení partneri z oboch regiónov pomáhajú okrem iného zlepšiť budúce pracovné vyhliadky študentov, upevňovať akademickú spoluprácu a vytvárať siete medzi vysokoškolskými vzdelávacími inštitúciami. Spolupráca s Afrikou v oblasti vysokoškolského vzdelávania je v súlade s cieľmi vonkajšej politiky EÚ, najmä pokiaľ ide o rozvojovú spoluprácu.

V Bruseli 15. marca 2018

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Georges DASSIS


Top