EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AE0702

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru — Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2017/825 s cieľom zvýšiť finančné krytie programu na podporu štrukturálnych reforiem a upraviť jeho všeobecný cieľ [COM(2017) 825 final – 2017/0334 (COD)] — Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1303/2013 zo 17. decembra 2013, ktorým sa stanovujú spoločné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde, Európskom poľnohospodárskom fonde pre rozvoj vidieka a Európskom námornom a rybárskom fonde a ktorým sa stanovujú všeobecné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde a Európskom námornom a rybárskom fonde, a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 1083/2006, pokiaľ ide o podporu štrukturálnych reforiem v členských štátoch [COM(2017) 826 final – 2017/0336 (COD)]

EESC 2018/00702

Ú. v. EÚ C 237, 6.7.2018, p. 53–56 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

6.7.2018   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 237/53


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2017/825 s cieľom zvýšiť finančné krytie programu na podporu štrukturálnych reforiem a upraviť jeho všeobecný cieľ

[COM(2017) 825 final – 2017/0334 (COD)]

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1303/2013 zo 17. decembra 2013, ktorým sa stanovujú spoločné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde, Európskom poľnohospodárskom fonde pre rozvoj vidieka a Európskom námornom a rybárskom fonde a ktorým sa stanovujú všeobecné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde a Európskom námornom a rybárskom fonde, a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 1083/2006, pokiaľ ide o podporu štrukturálnych reforiem v členských štátoch

[COM(2017) 826 final – 2017/0336 (COD)]

(2018/C 237/09)

Spravodajca:

Mihai IVAŞCU

Pomocný spravodajca:

Stefano PALMIERI

Konzultácia

Európsky parlament, 14. 12. 2017

Rada Európskej únie, 21. 12. 2017 a 31. 1. 2018

Právny základ

článok 175, článok 177, článok 197 ods. 2 a článok 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

Príslušná sekcia

sekcia pre hospodársku a menovú úniu, hospodársku a sociálnu súdržnosť

Prijaté v sekcii

28. 2. 2018

Prijaté v pléne

14. 3. 2018

Plenárne zasadnutie č.

533

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

183/2/9

1.   Závery a odporúčania

1.1

EHSV súhlasí s návrhom, aby sa zvýšil rozpočet na program na podporu štrukturálnych reforiem (SRSP) a aby sa doň zahrnul osobitný nástroj na realizáciu reforiem v rámci tzv. „reformných záväzkov“. Prioritou by mali byť reformy, ktoré majú priame účinky presahovania na iné členské štáty.

1.2

EHSV sa v súlade so svojimi predchádzajúcimi stanoviskami zasadzuje sa štrukturálne reformy zamerané na sociálny a hospodársky rozvoj vrátane budovania inštitucionálnych kapacít na zlepšenie kvality správy. Takéto reformy by mali byť osobitne prispôsobené jednotlivým štátom a mali by mať demokratickú podporu, aby sa tak zabránilo univerzálnemu prístupu ku všetkým členským štátom.

1.3

EHSV zdôrazňuje, že štrukturálne reformy sú pozitívne nielen vtedy, ak vedú k znižovaniu verejných výdavkov sociálne udržateľným spôsobom, ale aj v prípade, keď ich v krátkodobom horizonte zvýšia s cieľom zlepšiť v strednodobom až dlhodobom horizonte rozpočtové saldo členských štátov.

1.4

Hoci zvýšenie rozpočtu pre SRSP je vítané, jeho výška je nedostatočná, ak sa vezme do úvahy rastúci počet žiadostí z členských štátov. Len na rok 2018 predstavujú žiadosti päťnásobok navrhovanej výšky rozpočtu.

1.5

Na druhej strane sa EHSV domnieva, že je veľmi dôležité, aby Európska komisia predstavila svoje zámery, pokiaľ ide o prideľovanie prostriedkov z nového rozpočtu na SRSP transparentným spôsobom – čo v tomto návrhu neurobila – , a vypracovala jasné výberová kritériá.

1.6

EHSV zdôrazňuje, že zvýšenie finančného krytia programu na podporu štrukturálnych reforiem sa musí uskutočniť bez toho, aby sa znevýhodňovali rozpočty iných rovnako dôležitých fondov.

1.7

Najdôležitejšia je jasná stratégia na úrovni EÚ. V rámci nej by sa mal monitorovať pokrok a úroveň rozvoja v každom členskom štáte, ale tiež predložiť vizionárske usmernenia pre prideľovanie finančných prostriedkov zohľadňujúc pritom konvergenčné kritériá. Zintenzívniť by sa mala tiež výmena najlepších postupov, pričom Európska komisia by mala zabezpečiť potrebnú technickú podporu.

1.8

Osobitná pozornosť by sa mala venovať členským štátom, ktoré nie sú súčasťou eurozóny, no sú na dobrej ceste vstúpiť do nej. Zrýchlenie tohto procesu je kľúčové pre budúcnosť Európskej únie, ako zdôraznil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vo svojom prejave o budúcnosti Európy (1).

1.9

EHSV navrhuje zaviesť pravidlo, podľa ktorého by sa členskému štátu nemali poskytnúť žiadne finančné prostriedky, pokiaľ v rámci rozhodovania o viacročných balíkoch reformných záväzkov v plnom rozsahu neprijal uplatňovanie zásady partnerstva so skutočným zapojením sociálnych partnerov a organizácií občianskej spoločnosti (2). Uplatňovanie zásady partnerstva má rozhodujúci význam pre zabezpečenie realizácie reforiem založených na dôkazoch a previazaných so skutočným stavom hospodárstiev jednotlivých členských štátov.

1.10

EHSV podporuje zámer poskytnúť nový nástroj na realizáciu reforiem s jeho vlastným osobitným mechanizmom financovania v kontexte viacročného finančného rámca na obdobie po roku 2020.

1.11

EHSV odporúča, aby sa na základe individuálneho posúdenia niektoré reformy SRSP financovali prostredníctvom nového nástroja na realizáciu reforiem a prepojili s ním, najmä pokiaľ ide o reformy súvisiace so vstupom do eurozóny alebo reformy, ktoré by mohli ešte viac posilniť európsku integráciu.

2.   Úvod a všeobecné pripomienky

2.1

Európska komisia predložila v rámci svojho balíka opatrení na prehĺbenie hospodárskej a menovej únie zverejneného v decembri 2017 dva osobitné legislatívne návrhy, ktoré majú byť prijaté podľa bežného legislatívneho postupu: jeden sa týka posilnenia programu na podporu štrukturálnych reforiem s cieľom zvýšiť technickú pomoc dostupnú pre všetky členské štáty a vytvoriť osobitný mechanizmus na podporu členských štátov, ktoré nie sú súčasťou eurozóny, v ich konvergenčnom procese (3) a druhý sa týka zavedenia cielených zmien nariadenia o spoločných ustanoveniach v snahe rozšíriť možnosti využívania výkonnostnej rezervy v rámci súčasných európskych štrukturálnych a investičných fondov na podporu vnútroštátnych reforiem (4).

2.2

EHSV dostal spolu štyri konkrétne žiadosti o vypracovanie stanoviska k týmto dvom návrhom nariadenia: dve od Európskeho parlamentu a dve od Rady. Cieľom tohto stanoviska je preto predstaviť postoj EHSV k týmto dvom legislatívnym návrhom v reakcii na konkrétne inštitucionálne žiadosti a bez toho, aby sa to dotklo ďalšej činnosti výboru v súvislosti so zvyškom balíka Komisie o HMÚ.

2.3

EHSV sa domnieva, že nástroj na realizáciu reforiem by mohol byť dôležitou formou pomoci členským štátom, ktoré nedosahujú dobré výsledky v čerpaní finančných prostriedkov vyčlenených zo štrukturálnych fondov, pri ich lepšom využívaní a znižovaní hospodárskych rozdielov sociálne udržateľným spôsobom.

2.4

Akýkoľvek nový nástroj na realizáciu reforiem určený na podporu reformných záväzkov členských štátov v rámci európskeho semestra má kľúčový význam. Prioritou by mali byť reformy, ktoré majú priame účinky presahovania na iné členské štáty. EHSV však vyzýva na aktívne a podrobné monitorovanie pokroku pri vykonávaní v rámci európskeho semestra.

3.   Návrhy na podporu štrukturálnych reforiem v členských štátoch

3.1

EHSV opakovane zdôrazňuje, že je nevyhnutné, aby členské štáty pri rozhodovaní o stratégii pre štrukturálne reformy, ktorú chcú podporovať, ako aj počas monitorovacieho procesu v rámci európskeho semestra zaistili uplatňovanie zásady partnerstva a skutočné zapojenie sociálnych partnerov a organizovanej občianskej spoločnosti. S cieľom zabezpečiť, aby sa táto zásada uplatňovala vo všetkých členských štátoch, EHSV navrhuje zaviesť pravidlo, podľa ktorého by sa nemali prideliť žiadne prostriedky, ak do rozhodovania o viacročných balíkoch reformných záväzkov nebola plne zapojená občianska spoločnosť.

3.2

Záujem o financovanie prostredníctvom SRSP prejavilo od jeho zavedenia v roku 2017 dovedna 16 členských štátov. Zatiaľ čo vyčlenený rozpočet predstavoval 22,5 milióna EUR, 271 žiadostí prekročilo sumu 80 miliónov EUR. Na rok 2018 Komisia navrhuje rozpočet vo výške 30,5 milióna EUR. Celkovo 24 členských štátov však predložilo 444 žiadostí v objeme vyše 150 miliónov EUR.

3.3

EHSV víta navýšenie finančných prostriedkov pre program na podporu štrukturálnych reforiem, no vzhľadom na počet žiadostí z členských štátov pochybuje o účinnosti tohto opatrenia.

3.4

EHSV odporúča, aby sa zvýšenie finančného krytia programu na podporu štrukturálnych reforiem uskutočnilo bez toho, aby sa ohrozili rozpočty iných rovnako dôležitých fondov.

3.5

EHSV sa domnieva, že je veľmi dôležité, aby Európska komisia predstavila svoje zámery, pokiaľ ide o prideľovanie prostriedkov z nového rozpočtu na SRSP transparentným spôsobom, aby tak každý členský štát mohol získať spravodlivý podiel dostupnej podpory v súlade s vykonanými reformami.

3.6

Európska komisia musí stanoviť jasné a objektívne pravidlá pre výber reforiem, ktoré sa majú financovať z rozpočtu EÚ, pričom treba zabezpečiť rovnaký prístup k finančným prostriedkom pre všetky členské štáty. Reformy, ktoré sa majú takto financovať, by navyše mali byť v súlade so stratégiou EÚ a mali by sa prísne monitorovať prostredníctvom európskeho semestra.

3.7

Vzhľadom na to, že členské štáty už majú svoje vlastné reformné iniciatívy, EHSV odporúča, aby sa SRSP zameriaval na opatrenia, ktorými sa najlepšie podporia odporúčania pre jednotlivé krajiny.

3.8

Treba pripomenúť, že členské štáty môžu financovať reformy z vlastných prostriedkov, a tento stimul od Európskej komisie v podobe rozpočtu SRSP by preto nemal znamenať, že sa musia spoliehať len na finančné prostriedky EÚ. Fungovanie celej hospodárskej a menovej únie sa zakladá na subsidiarite a zodpovedných opatreniach každého členského štátu.

3.9

Vzhľadom na obmedzené zdroje sa EHSV domnieva, že Európska komisia by mala podporovať reformy a opatrenia s multiplikačným účinkom na činnosti, ktoré vykonávajú členské štáty samy.

3.10

EHSV sa v súlade so svojimi predchádzajúcimi stanoviskami zasadzuje za štrukturálne reformy zamerané na sociálny a hospodársky rozvoj: väčší počet kvalitných pracovných miest, konkurencieschopnosť výroby a služieb a hospodársku súťaž v oboch sektoroch, kvalitu z administratívneho a inštitucionálneho hľadiska, dobré a efektívne verejné služby a environmentálnu udržateľnosť (5). Takéto reformy by mali byť osobitne prispôsobené jednotlivým štátom, mali by byť v súlade s národnými programami reforiem a mali by mať demokratickú podporu, aby sa tak zabránilo univerzálnemu prístupu ku všetkým členským štátom.

3.11

So zreteľom na povinnosť vstúpiť do eurozóny, ktorá vyplýva zo Zmluvy pre takmer všetky členské štáty, EHSV odporúča, aby sa osobitná pozornosť venovala reformám zameraným na rozšírenie eurozóny a aby sa podľa možností vyčlenili ďalšie finančné prostriedky na tieto ciele.

3.12

Európska únia má lepšie postavenie než členské štáty na monitorovanie pokroku krajín, ktoré nie sú súčasťou eurozóny. Počas celého procesu by sa mali vymieňať osvedčené postupy, pričom EHSV odporúča, aby sa na tento účel zriadila komunikačná platforma.

4.   Návrh na zavedenie nového nástroja na realizáciu reforiem v súvislosti s podporou štrukturálnych reforiem v členských štátoch

4.1

Uznávajúc, že pojem „štrukturálna reforma“ je veľmi široký, EHSV víta skutočnosť, že návrh nariadenia obsahuje jeho vymedzenie.

4.2

EHSV odporúča, aby Európska komisia spolupracovala s členskými štátmi s cieľom uplatňovať rôzne prístupy na dosiahnutie fiškálnej a rozpočtovej udržateľnosti. Niektoré reformy by mohli v krátkodobom horizonte znamenať väčšie verejné výdavky potrebné na zavedenie nových postupov a činností, ktoré prispejú k úspore zdrojov alebo získaniu väčších príjmov až zo strednodobého až dlhodobého hľadiska. Je preto vhodné, aby sa nehľadelo len na opatrenia na zníženie nákladov z krátkodobého hľadiska, ale aj na spôsoby, ako zvýšiť rozpočtové príjmy.

4.3

EHSV víta nový nástroj na realizáciu reforiem navrhnutý v kontexte viacročného finančného rámca po roku 2020 so zreteľom na skutočnosť, že európske inštitúcie musia úzko spolupracovať s členskými štátmi, aby sa dosiahla väčšia integrácia a konvergencia v Únii. EHSV vyzýva na aktívne a podrobné monitorovanie pokroku pri vykonávaní v rámci európskeho semestra.

4.4

Hoci európsky semester a správy o jednotlivých krajinách vypracované ako jeho súčasť tvoria vynikajúci základ pre hodnotenie programu na podporu reforiem, EHSV sa nazdáva, že treba vyvinúť ďalšie nástroje na správne hodnotenie pokroku. Tieto nástroje by mali byť prispôsobené konkrétnym hospodárskym požiadavkám jednotlivých členských štátov.

4.5

EHSV podporuje dočasné riešenie na financovanie pilotnej fázy nového nástroja na realizáciu reforiem prostredníctvom výkonnostnej rezervy. Tento návrh by nemal zasahovať do existujúcich európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF), ale by sa naň mal vyčleniť osobitný rozpočet.

4.6

Pokrok, ktorý dosiahnu jednotlivé členské štáty, by sa mal urýchlene monitorovať prostredníctvom európskeho semestra. Tento proces podávania správ by mali poskytnúť jasný obraz o dosiahnutom pokroku a ďalších rozpočtových potrebách.

4.7

Vzhľadom na skutočnosť, že nový nástroj na realizáciu reforiem doplní dobrovoľnú technickú podporu poskytovanú cez SRSP, EHSV odporúča, aby sa na základe individuálneho posúdenia niektoré reformy financovali prostredníctvom nového nástroja na realizáciu reforiem a prepojili s ním, najmä pokiaľ ide o reformy súvisiace so vstupom do eurozóny alebo reformy, ktoré by mohli ešte viac posilniť európsku integráciu.

V Bruseli 14. marca 2018

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Georges DASSIS


(1)  Správa o stave Únie za rok 2017.

(2)  Delegované nariadenie Komisie (EÚ) č. 240/2014 zo 7. januára 2014 o európskom kódexe správania pre partnerstvo v rámci európskych štrukturálnych a investičných fondov (Ú. v. EÚ L 74, 14.3.2014, s. 1).

(3)  COM(2017) 825 final

(4)  COM(2017) 826 final

(5)  Napríklad zlepšenie podnikateľského prostredia, financovanie podnikov a výdavkov v oblasti výskumu a vývoja, zvýšenie produktivity podnikov, odvetví a hospodárstiev, podpora vytvárania kvalitných pracovných miest s vyššími mzdami a súčasné znižovanie počtu dočasných a nestabilných pracovných miest s nízkymi mzdami, posilnenie kolektívneho vyjednávania a autonómie sociálnych partnerov v rámci neho, ako aj sociálneho dialógu na miestnej, regionálnej, vnútroštátnej a európskej úrovni, reforma verejných správ, aby boli efektívnejšie z hľadiska hospodárskeho a sociálneho rozvoja a transparentnejšie pre verejnosť, podpora kvality systémov vzdelávania a odbornej prípravy pre pracovníkov s cieľom zaistiť rovnaké príležitosti a výsledky pre všetky sociálne skupiny.


Top