Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2015/415/08

Výzva na predkladanie návrhov – EACEA/34/2015 v rámci programu Erasmus+ – Kľúčová akcia 3: Podpora reformy politík – Iniciatívy politických inovácií – Experimenty európskej politiky v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy a mládeže pod vedením verejných orgánov na vysokej úrovni

Ú. v. EÚ C 415, 15.12.2015, p. 20–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2015   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 415/20


VÝZVA NA PREDKLADANIE NÁVRHOV – EACEA/34/2015

v rámci programu Erasmus+

Kľúčová akcia 3: Podpora reformy politík – Iniciatívy politických inovácií

Experimenty európskej politiky v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy a mládeže pod vedením verejných orgánov na vysokej úrovni

(2015/C 415/08)

1.   Opis, ciele a prioritné témy

Experimenty európskej politiky v rámci programu Erasmus+ Kľúčová akcia 3 (Podpora reformy politík) – Iniciatívy politických inovácií  (1) sú nadnárodné projekty spolupráce podporujúce vykonávanie programov politík Európskej únie v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy a mládeže, ako aj sektorových programov, ako aj bolonského a kodanského procesu.

Všeobecným cieľom tejto výzvy na predkladanie návrhov je podpora zlepšovania účinnosti a efektívnosti systémov vzdelávania a odbornej prípravy a politík zameraných na mládež prostredníctvom získavania a hodnotenia dôkazov o systémovom vplyve inovatívnych politických opatrení. Táto výzva si vyžaduje zapojenie verejných orgánov na vysokej úrovni oprávnených krajín a využívanie náležitých a všeobecne uznávaných metód hodnotenia založených na experimentoch v teréne (experimentovanie).

Špecifickými cieľmi tejto výzvy sú:

podporovať nadnárodnú spoluprácu a vzájomné vzdelávanie medzi verejnými orgánmi na najvyššej inštitucionálnej úrovni oprávnených krajín s cieľom posilniť systematické zlepšovanie a inovácie v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy a mládeže,

zlepšiť získavanie a analýzu vecných dôkazov na zabezpečenie úspešnej realizácie inovatívnych opatrení,

zjednodušiť prevoditeľnosť a rozšíriteľnosť inovatívnych opatrení.

Prioritnými témami tejto výzvy sú:

Oblasť vzdelávania a odbornej prípravy

1.

podpora základných hodnôt prostredníctvom vzdelávania a odbornej prípravy pri riešení rôznorodostí vzdelávacích prostredí;

2.

zamestnanosť a zručnosti: potvrdzovanie neformálneho vzdelávania a informálneho učenia vo vzdelávaní a odbornej príprave;

3.

posilňovanie odbornej prípravy učiteľov a vzdelávania využívaním možností nových technológií (školské vzdelávanie);

4.

smerovanie k takým inštitúciám vysokoškolského vzdelávania, ktoré sú inovatívnejšie a viac zamerané na podnikanie, prostredníctvom inštitucionálnych zmien (vysokoškolské vzdelávanie);

5.

odborné vzdelávanie a príprava učiteľov a školiteľov v oblasti učenia sa prácou/učňovskej prípravy (OVP);

6.

zavedenie rámca pre hodnotenie efektívnosti politík vzdelávania dospelých,

Oblasť mládeže

7.

zameranie: rozvoj kapacít na riešenie a prevenciu marginalizácie a násilnej radikalizácie medzi mladými ľuďmi.

2.   Oprávnení žiadatelia

Žiadatelia, ktorí sa považujú za oprávnených reagovať na túto výzvu, sú:

a)

Verejné orgány (ministerstvo alebo rovnocenný orgán) na najvyššej úrovni zodpovedné za vzdelávanie, odbornú prípravu alebo mládež v príslušnom vnútroštátnom alebo regionálnom kontexte (zodpovedajúce kódom NUTS 1 alebo 2; v prípade krajín, v ktorých nie sú k dispozícii kódy NUTS 1 alebo 2, sa uplatňuje najvyšší dostupný kód NUTS (2)). Príslušné verejné orgány pre iné sektory než vzdelávanie, odborná príprava a mládež (napr. zamestnanosť, financie, sociálne veci, vnútorné veci, spravodlivosť, zdravie atď.) sa považujú za oprávnené, pokiaľ preukážu, že majú osobitné kompetencie v oblasti, v ktorej sa majú vykonávať experimenty. Verejné orgány môžu poveriť svojím zastúpením iné verejné alebo súkromné organizácie, ako aj zákonne zriadené siete alebo združenia verejných orgánov za predpokladu, že poverenie sa uskutoční písomnou formou a výslovne sa v ňom uvedie odkaz na predkladaný návrh.

b)

Verejné alebo súkromné organizácie alebo inštitúcie aktívne v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy alebo mládeže.

c)

Verejné alebo súkromné organizácie alebo inštitúcie vykonávajúce činnosti spojené so vzdelávaním, odbornou prípravou a/alebo mládežou v iných sociálno-hospodárskych sektoroch (napr. verejné orgány, agentúry alebo služby zodpovedné za: vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež, zamestnanosť, sociálne veci, vnútorné veci, spravodlivosť, zabezpečenie kvality, uznávanie a/alebo potvrdzovanie, kariérne poradenstvo, obchodné komory, hospodárski a sociálni partneri, obchodné organizácie, organizácie občianskej spoločnosti, kultúrne alebo športové organizácie, hodnotiace alebo výskumné subjekty, média atď.).

Oprávnené sú len návrhy od právnických osôb zriadených v týchto krajinách:

28 členských štátov Európskej únie,

krajiny EZVO/EHP: Island, Lichtenštajnsko, Nórsko,

kandidátske krajiny EÚ: Turecko, bývalá Juhoslovanská republika Macedónsko.

Minimálne zloženie partnerstva:

Požiadavka na minimálne zloženie partnerstva pre túto výzvu je: 4 subjekty zastupujúce 3 oprávnené krajiny. Konkrétne:

Aspoň jeden verejný orgán (ministerstvo alebo rovnocenný orgán) alebo poverený orgán (podľa opisu v bode 2 písm. a) z 3 rôznych oprávnených krajín alebo zákonne zriadená sieť/združenie verejných orgánov zastupujúcich aspoň tri rôzne oprávnené krajiny. Sieť alebo združenie musia mať poverenie aspoň od 3 príslušných verejných orgánov (podľa opisu v bode 2 písm. a), aby mohli na konkrétnom návrhu pracovať v ich mene.

Partnerstvá musia zahŕňať aspoň jeden zodpovedný verejný orgán, ako sa uvádza v bode 2 písm. a) z členského štátu EÚ.

Aspoň jeden verejný alebo súkromný subjekt s odbornými znalosťami v oblasti kontrafaktuálnej analýzy a hodnotenia politického vplyvu („výskumník“). Takýto subjekt je zodpovedný za metodické aspekty a oblasť protokolov z experimentov. Partnerstvo môže zahŕňať aj viaceré takéto subjekty, pokiaľ je práca koordinovaná a jednotná.

Návrh projektu môže koordinovať a predložiť – v mene všetkých účastníkov – len jeden spomedzi týchto subjektov:

verejný orgán, ako je uvedené v bode 2 písm. a),

zákonne zriadená sieť alebo združenie verejných orgánov, ako je uvedené v bode 2 písm. a),

verejný alebo súkromný subjekt poverený verejným orgánom uvedeným v bode 2 písm. a) na účely reakcie na výzvu. Poverené subjekty musia mať výslovné písomné poverenie od verejného orgánu podľa opisu v bode 2 písm. a) na predloženie a koordináciu návrhu projektu v ich mene.

Návrhy musí predložiť zákonný zástupca koordinátora v mene všetkých žiadateľov. Fyzické osoby sa nemôžu uchádzať o grant. Len organizácie, ktoré sú schopné preukázať svoju existenciu ako právnická osoba v trvaní aspoň 3 roky (3) v deň konečného termínu na predloženie predbežných návrhov, sa považujú za oprávnené ako „koordinátor“ na účely tejto výzvy.

3.   Obdobie oprávnenosti a oprávnené činnosti

Projekt sa musí začať medzi 1. januárom 2017 a 28. februárom 2017.

Trvanie projektu musí byť v rozsahu od 24 do 36 mesiacov. Ak však po podpísaní dohody a začiatku projektu príjemca nebude môcť z riadne opodstatnených dôvodov, ktoré sú mimo jeho kontroly, dokončiť projekt počas plánovaného obdobia, môže sa povoliť predĺženie obdobia oprávnenosti. Toto obdobie sa predĺži maximálne o ďalších 6 mesiacov, ak sa o takéto predĺženie požiada pred uplynutím lehoty uvedenej v zmluve. Maximálna doba trvania bude potom 42 mesiacov.

Oprávnené činnosti by mali byť v súlade s prílohou 1 usmernení pre žiadateľov. Experimenty v teréne sa musia uskutočniť najmenej v troch krajinách, ktorých ministerstvá (alebo poverené subjekty) sú zapojené do projektu.

4.   Kritériá na pridelenie grantu

Návrhy budú predložené a hodnotené v dvoch etapách vrátane predbežného návrhu (1. etapa) a úplného návrhu (2. etapa).

Predbežné návrhy budú posúdené na základe kritéria „relevantnosť projektu“ (maximum 20 bodov). Oprávnení žiadatelia, ktorí dosiahnu minimálnu hranicu 12 bodov za kritérium „relevantnosť projektu“, budú vyzvaní, aby predložili úplný návrh, v ktorom bude vypracovaný detailne a komplexne náčrt poskytnutý v predbežnom návrhu.

Všetci žiadatelia, ktorí predložili predbežné návrhy, budú informovaní o výsledkoch predbežného výberu a bude im doručené súhrnné hodnotenie ich predbežného návrhu.

Úplné návrhy sa budú posudzovať na základe kritérií oprávnenosti, vylúčenia, výberu a troch ostatných kritérií na pridelenie grantu: „kvalita návrhu a realizácie projektu“; „kvalita partnerstva a dohôd o spolupráci“ a „vplyv, šírenie a udržateľnosť“.

Kritériá na pridelenie grantu (pozri oddiel 14 usmernení pre žiadateľov) na financovanie návrhu sú:

1.

Relevantnosť projektu (maximum 20 bodov),

2.

kvalita návrhu a vykonávania projektu (maximum 30 bodov),

3.

kvalita partnerstva a dohôd o spolupráci (maximum 20 bodov),

4.

vplyv, šírenie a udržateľnosť (maximum 30 bodov).

Výpočet celkového počtu bodov za úplný návrh bude zahŕňať počet bodov získaný za relevantnosť projektu v etape predbežného návrhu. Len úplné návrhy, ktoré dosiahli minimálnu hranicu 60 bodov z celkového počtu bodov (t. j. počet bodov za kritérium relevantnosť projektu hodnotené v prvej etape plus počet bodov za ostatné tri kritériá hodnotené v druhej etape) sa posúdia na účely financovania EÚ.

5.   Rozpočet

Celkový rozpočet k dispozícii na spolufinancovanie projektov v rámci tejto výzvy je 14 000 000 EUR. Rozdelený je do dvoch oblastí vykonávania takto:

—   vzdelávanie a odborná príprava: 12 000 000 EUR

—   mládež: 2 000 000 EUR

Finančný príspevok z EÚ nemôže presiahnuť 75 % celkových oprávnených nákladov.

Maximálny grant na projekt bude vo výške 2 000 000 EUR.

Agentúra si vyhradzuje právo neprideliť všetky dostupné finančné prostriedky.

6.   Postup predkladania a lehoty

Pred predložením elektronickej žiadosti žiadatelia budú musieť zaregistrovať svoju organizáciu na portáli Education, Audiovisual, Culture, Citizenship and Volunteering Participant a získať identifikačný kód účastníka (Participant Identification Code, PIC). Kód PIC sa vyžiada vo formulári žiadosti.

Portál pre účastníkov je nástroj, prostredníctvom ktorého sa budú spravovať všetky právne a finančné informácie súvisiace s organizáciami. Informácie o spôsobe registrácie sú uvedené na portáli na tejto adrese: http://ec.europa.eu/education/participants/portal

Predkladanie a výber návrhov sa uskutoční v dvoch etapách: etapa predbežného návrhu a etapa úplného návrhu.

Žiadatelia sú povinní prečítať si pozorne všetky informácie o výzve na predkladanie návrhov a o postupe predkladania návrhov a sú povinní použiť dokumenty, ktoré tvoria súčasť žiadosti (úplná dokumentácia žiadosti) na: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/key-action-3-initiatives-for-policy-innovation-european-policy-experimentation-eacea-342015_en

Úplnú dokumentáciu žiadosti je potrebné predložiť online prostredníctvom správneho elektronického formulára, ktorý musí byť riadne vyplnený a musí obsahovať všetky príslušné a platné prílohy a podporné dokumenty. Formuláre žiadostí sú dostupné na internete na tejto adrese: https://eacea.ec.europa.eu/PPMT/

Formuláre žiadostí, ktoré nebudú obsahovať všetky potrebné informácie a ktoré nebudú predložené online do stanoveného termínu, nebudú brané do úvahy.

Žiadosti o grant musia byť vyhotovené v jednom z úradných jazykov EÚ.

Lehoty na predloženie žiadostí:

—   predbežných návrhov: 14. apríla 2016 – 12.00 hod. SEČ

—   úplných návrhov: 13. októbra 2016 – 12.00 hod. SEČ

7.   Ďalšie informácie

Viac informácií sa nachádza v usmerneniach pre žiadateľov.

Usmernenia pre žiadateľov a úplná dokumentácia žiadosti sa nachádzajú na tejto internetovej stránke:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/key-action-3-initiatives-for-policy-innovation-european-policy-experimentation-eacea-342015_en

E-mailový kontakt: EACEA-Policy-Support@ec.europa.eu


(1)  Právny základ tejto výzvy tvorí nariadenie Európskeho parlamentu a Rady o zriadení programu „Erasmus+“: program Únie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport, najmä články 9 a 15 – Podpora reformy politík.

(2)  http://ec.europa.eu/eurostat/web/nuts/overview

(3)  „Uveďte dátum hlavnej registrácie“ vo formulári právnickej osoby: http://ec.europa.eu/budget/contracts_grants/info_contracts/legal_entities/legal_entities_en.cfm#en


Top