Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015XC0129(05)

Uverejnenie žiadosti o zmenu podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny

Ú. v. EÚ C 29, 29.1.2015, p. 13–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

29.1.2015   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 29/13


Uverejnenie žiadosti o zmenu podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny

(2015/C 29/07)

Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietku proti žiadosti o zmenu podľa článku 51 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 (1).

ŽIADOSŤ O ZMENU

NARIADENIE RADY (ES) č. 510/2006

o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín  (2)

ŽIADOSŤ O ZMENU PODĽA ČLÁNKU 9

„WELSH BEEF“

ES č. UK-PGI-0205-01136 – 30.7.2013

CHZO ( X ) CHOP ( )

1.   Položka v špecifikácii výrobku, ktorej sa zmena týka

    Názov výrobku

    Opis výrobku

    Zemepisná oblasť

    Dôkaz o pôvode

    Spôsob výroby

    Súvislosť

    Označovanie

    Vnútroštátne požiadavky

    Iné [Údaje o kontrolnom orgáne]

2.   Druh zmeny (zmien)

    Zmena jednotného dokumentu alebo zhrnutia

    Zmena špecifikácie zapísaného CHOP alebo CHZO, ku ktorému nebol uverejnený jednotný dokument ani zhrnutie

    Zmena špecifikácie, ktorá si nevyžaduje zmenu uverejneného jednotného dokumentu [článok 9 ods. 3 nariadenia (ES) č. 510/2006]

    Dočasná zmena špecifikácie vyplývajúca z uloženia povinných sanitárnych alebo rastlinolekárskych opatrení orgánmi verejnej moci [článok 9 ods. 4 nariadenia (ES) č. 510/2006]

3.   Zmena (zmeny)

Hybu Cig Cymru – Meat Promotion Wales (HCC) je organizácia pôsobiaca v oblasti priemyslu zodpovedná za rozvoj, propagáciu a uvádzanie waleského červeného mäsa na trh. HCC má právnu zodpovednosť konať ako subjekt zodpovedný za ochranu označenia CHZO „Welsh Beef“.

Navrhované zmeny sa týkajú veku dobytka pri porážke s cieľom upraviť ho tak, aby zahŕňal aj mladšie zvieratá.

Navrhuje sa zmeniť špecifikáciu tak, aby sa upravilo vymedzenie vekového rozpätia dobytka pri porážke s cieľom splniť podmienky CHZO „Welsh Beef“. Vekové rozpätie definované v súčasnej špecifikácii sa považuje za príliš normatívne, pretože neumožňuje mladším kusom hovädzieho dobytka (ktoré vo všetkých ostatných ohľadoch predmetnú špecifikáciu spĺňajú) splniť podmienky CHZO. Cieľom navrhovanej zmeny je upraviť spodnú vekovú hranicu dobytka, ktorý môže spĺňať podmienky CHZO „Welsh Beef“; všetky ostatné požiadavky v rámci špecifikácie by zostali nezmenené. S cieľom zabezpečiť nepretržité dodávky kvalitného mäsa „Welsh Beef“, reagovať na zmenu trhových vplyvov a pozitívne ovplyvňovať životné prostredie sa navrhuje, aby sa spodná hranica vekového rozpätia znížila z 24 na 12 mesiacov, vďaka čomu budú požiadavkám vyhovovať aj mladšie zvieratá, čím sa zároveň umožní vyhnúť sa akémukoľvek prekrývaniu s výrobkami uvádzanými na trh ako teľacie mäso.

Cieľom navrhovanej zmeny je doplniť k častiam registrovanej špecifikácie venovaným opisu výrobku a spôsobu výroby tento text:

„Dobytok sa poráža vo veku 12 až 48 mesiacov. Musí ísť o jedince, ktoré sa ešte nereprodukovali“.

Táto zmena by viedla k špecifikácii, ktorá:

Pozitívne ovplyvňuje chuťovú kvalitu mäsa „Welsh Beef“

Viaceré výskumy sa podrobne zaoberali súvislosťou medzi vekom pri porážke a chuťovými vlastnosťami. Všeobecný záver je taký, že mladšie zvieratá majú vzhľadom na pôsobenie kolagénu jemnejšie mäso než staršie zvieratá.

Zmena špecifikácie Welsh Beef v súvislosti s vekom pri porážke, vďaka ktorej by dané podmienky spĺňali aj mladšie zvieratá, by preto mala pozitívny vplyv na chuťové vlastnosti mäsa Welsh Beef.

Pozitívne ovplyvňuje environmentálnu stopu výrobku „Welsh Beef“

K znižovaniu emisií skleníkových plynov z hovädzieho dobytka významne prispieva skoršie dochovanie (a porážka) dobytka. Ak trvá dochovanie zvieraťa na porážku kratšie, zvieratá produkujú prostredníctvom bežných tráviacich procesov menej metánu, čo vedie k zníženiu emisií skleníkových plynov.

Zmena špecifikácie „Welsh Beef“ v súvislosti s vekom pri porážke, vďaka ktorej by dané podmienky spĺňali aj mladšie zvieratá, by preto mala pozitívny vplyv na environmentálnu stopu výrobku „Welsh Beef“.

Reaguje na rastúci dopyt po kvalitnom „Welsh Beef“ zo strany spotrebiteľov, maloobchodníkov a vývozného trhu

Z výskumov jasne vyplýva pozitívny vzťah medzi jemnosťou hovädzieho mäsa získaného zo zvierat mladších ako 24 mesiacov a chuťovým zážitkom, ktorý spotrebiteľ zažíva pri jeho konzumácii. V reakcii na požiadavky trhu sa waleská produkcia hovädzieho mäsa vyznačuje vyššou efektivitou a zvieratá sa porážajú v mladšom veku s cieľom zabezpečiť, aby bol „Welsh Beef“ kvalitným výrobkom s príjemnou chuťou a jemným mäsom.

Zmenou špecifikácie „Welsh Beef“ v súvislosti s vekom pri porážke, vďaka ktorej by dané podmienky spĺňali aj mladšie zvieratá, by sa preto riešil rastúci dopyt spotrebiteľov po kvalitnom výrobku „Welsh Beef“.

Nákupné zvyklosti viacerých predajcov (ktorí reprezentujú približne 90 percent predaja červeného mäsa v Spojenom kráľovstve v roku 2011) vedú k preferovaniu hovädzieho dobytka v mladšom veku. Súčasné postupy siedmich najväčších maloobchodných predajcov v Spojenom kráľovstve v oblasti získavania zdrojov pre prémiové výrobky z hovädzieho mäsa si vyžadujú, aby sa hovädzí dobytok porážal vo veku do 30 mesiacov. Najväčší maloobchodný predajca spomedzi týchto predajcov v súvislosti so svojou škálou prémiových výrobkov vyžaduje porážanie hovädzieho dobytka mladšieho ako 24 mesiacov. Očakáva sa, že tento trend získavania mäsa mladého hovädzieho dobytka bude medzi maloobchodníkmi pokračovať, pretože sa čoraz viac usilujú uspokojiť požiadavky spotrebiteľov týkajúce sa hovädzieho mäsa s vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami, ktoré pochádza z chovu šetrného voči životnému prostrediu.

Iné zmeny:

Zmeny údajov o kontrolnom orgáne: tieto zmeny sú potrebné na aktualizáciu informácií o vymenovanom orgáne poverenom kontrolou CHZO „Welsh Beef“.

Údaje týkajúce sa pôvodne vymenovaného orgánu povereného touto kontrolou boli nahradené doplnenými údajmi týkajúcimi sa relevantného kontrolného orgánu.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

NARIADENIE RADY (ES) č. 510/2006

o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín  (3)

„WELSH BEEF“

ES č. UK-PGI-0205-01136 – 30.7.2013

CHZO ( X ) CHOP ( )

1.   Názov

„Welsh Beef“

2.   Členský štát alebo tretia krajina

Spojené kráľovstvo

3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

3.1.   Druh výrobku

trieda 1.1. Čerstvé mäso (a droby)

3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1

„Welsh Beef“ je názov, ktorým sa označujú jatočné telá alebo porcie mäsa z mladého dobytka (dobytka, ktorý sa ešte nereprodukoval) narodeného a chovaného vo Walese. Cieľom výrobcov „Welsh Beef“ je splniť požadovanú klasifikáciu jatočných tiel: trieda mäsitosti R alebo lepšia a trieda pretučnenia 4L alebo nižšia. Pozri tabuľku.

Tabuľka požadovanej klasifikácie jatočných tiel „Welsh Beef“ podľa stupnice EUROP

 

Trieda pretučnenia

1

2

3

4L

4H

5L

5H

Trieda mäsitosti

E

x

x

x

x

 

 

 

U+

x

x

x

x

 

 

 

-U

x

x

x

x

 

 

 

R

x

x

x

x

 

 

 

O+

 

 

 

 

 

 

 

-O

 

 

 

 

 

 

 

P+

 

 

 

 

 

 

 

-P

 

 

 

 

 

 

 

Tradičnými waleskými plemenami hovädzieho dobytka boli v minulosti predovšetkým Welsh Black a Hereford. Tieto plemená dodnes tvoria základ odvetvia chovu hovädzieho dobytka vo Walese. „Welsh Beef“ pochádza z tradičných waleských plemien a z týchto plemien krížených navzájom alebo s akýmkoľvek iným uznávaným plemenom.

Dobytok sa poráža vo veku 12 až 48 mesiacov a nesmel sa ešte reprodukovať. Dobytok sa poráža a spracúva na bitúnkoch alebo v rozrábkarňach schválených v súlade so schémou overovania Hybu Cig Cymru – Meat Promotion Wales (HCC), aby sa zabezpečila ochrana značky a integrity CHZO „Welsh Beef“. Táto schéma zaručuje, že všetko hovädzie mäso označené ako „Welsh Beef“ spĺňa dané špecifikácie. Všetky bitúnky a rozrábkarne, ktoré chcú používať označenie „Welsh Beef“, musia každoročne preukázať kontrolnému orgánu, ktorý vymenuje HCC, že hovädzie mäso spĺňa špecifikácie CHZO a že zariadenie funguje podľa usmernení o osvedčených postupoch. HCC takisto vykonáva náhodné kontroly na mieste s cieľom overiť, či bitúnok alebo rozrábkareň má schválenie a licenciu na používanie CHZO „Welsh Beef“.

Hovädzie mäso sa po porážke a naporciovaní môže uvádzať na trh ako celý trup, celý bok, ako časť boku (zadná štvrť/predná štvrť) alebo ako porcie hovädzieho mäsa (vrátane mletého hovädzieho mäsa).

Profily mäsa sú celkovo vypuklé, s veľmi dobre vyvinutým svalstvom a so širokým plným chrbtom až po zaguľatené plece. Dobre vyvinuté svalstvo je pevné na dotyk, má voľnú a konzistentnú štruktúru, spravidla sýtočervenú farbu a tuk, ktorý je žltkasto biely. Vo všeobecnosti bude mäso z mladších zvierat vďaka vlastnostiam kolagénu, ktoré obsahuje, jemnejšie ako mäso zo starších zvierat. Mäso je zvyčajne pekne mramorované.

3.3.   Suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)

3.4.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu)

Dobytok sa chová najmä na pastvinách v rámci danej zemepisnej oblasti v súlade s tradičnými waleskými chovateľskými postupmi.

V prípade, že sa ako doplnok k pastve použije krmivo, toto krmivo pochádza, pokiaľ je to možné, zo zdroja v rovnakej zemepisnej oblasti.

3.5.   Špecifické kroky výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti

Každý výrobca si kontroluje svoje stádo hovädzieho dobytka, ktoré chová najmä na prírodných trávnatých pastvinách. Zvieratá sa predávajú buď na bitúnky, ak dosiahli porážkovú hmotnosť, alebo na trhoch s dobytkom. Mäso musí pochádzať z dobytka, ktorý sa narodil a choval vo Walese a ktorý sa porazil/spracoval v bitúnkoch alebo rozrábkarňach schválených v súlade so schémou overovania HCC. Zvieratá sa porážajú a porciujú na bitúnkoch v súlade s uznávanými priemyselnými špecifikáciami alebo tak, aby spĺňali zákonné požiadavky alebo požiadavky zákazníka.

Bitúnky a rozrábkarne spôsobilé na schválenie v súlade so schémou overovania HCC sa neobmedzujú na vymedzenú zemepisnú oblasť Wales.

Aby sa zabezpečila vystopovateľnosť výrobku, vedú sa na všetkých úrovniach výrobného procesu záznamy. Na bitúnkoch sa zaznamenáva číslo porážky, dátum porážky, klasifikačné údaje a hmotnosť jatočných tiel po vychladnutí. Tieto informácie sa dopĺňajú na etiketu označujúcu jatočné telo a sú k dispozícii na inšpekciu zo strany HCC.

3.6.   Špecifické pravidlá krájania, strúhania, balenia atď.

3.7.   Špecifické pravidlá označovania

Zemepisné označenie „Welsh Beef“ sa musí uvádzať na jatočných telách, na častiach jatočných tiel alebo na porciách mäsa spolu s registrovanou ochrannou známkou HCC pre „Welsh Beef“ a symbolom CHZO.

4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti

Celé územie Walesu.

5.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

5.1.   Špecifickosť zemepisnej oblasti

Dôležitosť chovu hovädzieho dobytka vo Walese je bohato dokumentovaná od keltských, rímskych a normanských čias až po dnešok. Na chov waleského dobytka poukazujú mnohé historické odkazy v publikáciách „The Drovers’ Roads of Wales“ (Trasy waleských poháňačov dobytka) a „Medieval Wales“ (Stredoveký Wales) od Hewitta.

Výnimočné vlastnosti waleského hovädzieho mäsa možno pripísať tomu, že dobytok sa pasie na rozsiahlych waleských trávnatých pastvinách, ktorým sa darí v dôsledku miestneho vlhkého a mierneho podnebia a topografie.

Wales lemuje 1 200 kilometrov dlhé pobrežie a vnútrozemie tvorí rozľahlá členitá krajina, v ktorej na seba nadväzujú hory, kopce, údolia a jazerá. Vďaka vysokému objemu zrážok typickému pre túto oblasť má Wales ideálne podmienky pre prírodné pastviny. Táto vlniaca sa smaragdová tapiséria utkaná z akrov šťavnatej zelenej trávy popretkávanej vresmi a miestnymi voňavými voľne rastúcimi bylinkami prispieva k nezameniteľnej chuti výrobku „Welsh Beef“.

5.2.   Špecifickosť výrobku

Označenie „Welsh Beef“ sa vzťahuje len na mäso dobytka narodeného a chovaného vo Walese, v čom spočíva jeho priama súvislosť so zemepisnou oblasťou jeho produkcie.

Aby sa zaistila kvalita pre spotrebiteľa, musí ísť o mladý dobytok (dobytok, ktorý sa ešte nereprodukoval), ktorý by sa mal porážať vo veku 12 až 48 mesiacov. Cieľom výrobcov „Welsh Beef“ je splniť požadovanú klasifikáciu jatočných tiel: trieda mäsitosti R alebo lepšia a trieda pretučnenia 4L alebo nižšia.

Osobitné vlastnosti „Welsh Beef“ sú dôsledkom vplyvu tradičných plemien tvoriacich naďalej základ waleského odvetvia chovu hovädzieho dobytka, z ktorého pochádza „Welsh Beef“.

Mäso musí pochádzať z dobytka, ktorý bol porazený/spracovaný v schválených bitúnkoch alebo rozrábkarňach. Zvieratá sa porážajú a porciujú na bitúnkoch v súlade s uznávanými priemyselnými špecifikáciami alebo tak, aby spĺňali zákonné požiadavky alebo požiadavky zákazníka.

5.3.   Príčinná súvislosť medzi zemepisnou oblasťou a akosťou alebo typickou vlastnosťou výrobku (CHOP), alebo špecifickou akosťou, povesťou alebo inou typickou vlastnosťou výrobku (CHZO)

„Welsh Beef“ ťaží z niekoľkých konkurenčných výhod v oblasti výroby. Tradičné plemená sa chovajú v ideálnom prostredí, kde sa spolu so súčasnými metódami chovu využívajú vyskúšané a overené tradičné hospodárske techniky. To vedie k jedinečným a nezameniteľným vlastnostiam výrobku „Welsh Beef“.

Už po dlhé roky a celé generácie sa v celom Walese, predovšetkým na malých rodinných farmách, uplatňujú jedinečné znalosti waleských chovateľov dobytka týkajúce sa riadenia chovu a obhospodarovania pastvín. Využívajú sa pritom výhody prírodného rázu krajiny pri produkcii hovädzieho mäsa najvyššej kvality. Storočia odhodlania a tvrdej práce týchto farmárov priniesli ovocie v podobe vysokých akostných štandardov maximálne efektívnej a environmentálne šetrnej produkcie, a zároveň prispeli k vytvoreniu jedinečného krajinného rázu, kultúry a identity Walesu.

V tejto oblasti možno zvyčajne nájsť rodinné farmy so zmiešaným chovom oviec a dobytka. Poľnohospodárske podniky vo Walese sú v priemere menšie ako v celom Spojenom kráľovstve. Menšia priemerná veľkosť poľnohospodárskych podnikov sa premieta do menšej veľkosti stád hovädzieho dobytka, ako aj do štruktúry pracovnej sily. Chovateľské znalosti waleských chovateľov dobytka sa prenášali z generácie na generáciu. Každý výrobca si kontroluje svoje stádo dobytka v rámci extenzívneho chovu na prírodných trávnatých pastvinách. Zvieratá sa predávajú buď na bitúnky, ak dosiahli porážkovú hmotnosť, alebo na trhoch s dobytkom. Aby sa zabezpečila vystopovateľnosť výrobku, vedú sa na všetkých úrovniach výrobného procesu záznamy.

Efektívnosť výroby a využitie trávnatých porastov sú pre kvalitnú produkciu „Welsh Beef“ zásadné. Trávnaté pastviny sú v mnohých oblastiach popretkávané vresmi a miestnymi voňavými voľne rastúcimi bylinami. Všetko toto prispieva k nezameniteľnej chuti mäsa „Welsh Beef“. Znalosti waleských chovateľov týkajúce sa obhospodarovania pastvín sú známe na celom svete a waleskí chovatelia pravidelne získavajú v tejto oblasti rôzne ocenenia.

Odkaz na uverejnenie špecifikácie

[Článok 5 ods. 7 nariadenia (ES) č. 510/2006 (4)]

Súčasnú špecifikáciu výrobku týkajúcu sa CHZO „Welsh Beef“ možno nájsť na webovej stránke:

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/278748/welsh-beef-pgi.pdf


(1)  Ú. v. EÚ L 343, 14.12.2012, s. 1.

(2)  Ú. v. EÚ L 93, 31.3.2006, s. 12. Nahradené nariadením (EÚ) č. 1151/2012.

(3)  Nahradené nariadením (EÚ) č. 1151/2012.

(4)  Pozri poznámku pod čiarou č. 3.


Top