Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AG0010

    Pozícia Rady (EÚ) č. 10/2013 v prvom čítaní na účely prijatia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o spoločnej organizácii trhov s produktmi rybolovu a akvakultúry, ktorým sa menia nariadenia Rady (ES) č. 1184/2006 a (ES) č. 1224/2009 a zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 104/2000 Prijatá Radou 17. októbra 2013
    Vyhlásenie Európskeho parlamentu a Rady o pravidlách kontroly v oblasti sledovateľnosti produktov a informácií pre spotrebiteľov
    Vyhlásenia Komisie

    Ú. v. EÚ C 351E, 30.11.2013, p. 46–72 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    30.11.2013   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    CE 351/46


    POZÍCIA RADY (EÚ) č. 10/2013 V PRVOM ČÍTANÍ

    na účely prijatia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o spoločnej organizácii trhov s produktmi rybolovu a akvakultúry, ktorým sa menia nariadenia Rady (ES) č. 1184/2006 a (ES) č. 1224/2009 a zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 104/2000

    Prijatá Radou 17. októbra 2013

    (Text s významom pre EHP)

    EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 42 a článok 43 ods. 2,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

    so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (1),

    so zreteľom na stanovisko Výboru regiónov (2),

    konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom (3),

    keďže:

    (1)

    Do pôsobnosti spoločnej rybárskej politiky patria aj opatrenia týkajúce sa trhov s produktmi rybolovu a akvakultúry v Únii. Spoločná organizácia trhov s produktmi rybolovu a akvakultúry (ďalej len „spoločná organizácia trhov“) je neoddeliteľnou súčasťou spoločnej rybárskej politiky a mala by prispievať k plneniu jej cieľov. Vzhľadom na to, že prebieha revízia spoločnej rybárskej politiky, spoločná organizácia trhov by sa mala zodpovedajúcim spôsobom upraviť.

    (2)

    Nariadenie Rady (ES) č. 104/2000 (4) je potrebné revidovať, aby zohľadňovalo nedostatky zistené pri uplatňovaní v súčasnosti platných ustanovení, najnovší vývoj na trhoch Únie a svetových trhoch a pokrok v oblasti činností rybolovu a akvakultúry.

    (3)

    Rybolov má osobitný význam pre hospodárstvo pobrežných regiónov Únie vrátane najvzdialenejších regiónov. Vzhľadom na to, že rybolov v týchto regiónoch zabezpečuje rybárom ich živobytie, mali by sa prijať kroky na podporu stability trhov a užšieho vzájomného vzťahu medzi ponukou a dopytom.

    (4)

    Ustanovenia o spoločnej organizácii trhov by sa mali uplatňovať v súlade s medzinárodnými záväzkami Únie, najmä so zreteľom na tie záväzky, ktoré vyplývajú z ustanovení Svetovej obchodnej organizácie. Pri obchodovaní s produktmi rybolovu a akvakultúry s tretími krajinami by sa mali zabezpečiť podmienky spravodlivej hospodárskej súťaže, a to najmä dodržiavaním udržateľnosti a uplatňovaním sociálnych noriem, ktoré sú rovnocenné tým, ktoré sa vzťahujú na produkty Únie.

    (5)

    Je dôležité, aby riadenie spoločnej organizácie trhov prebiehalo podľa zásad dobrej správy spoločnej rybárskej politiky.

    (6)

    V záujme úspechu spoločnej organizácie trhov je nevyhnutné, aby spotrebitelia boli prostredníctvom marketingových a vzdelávacích kampaní informovaní o dôležitosti konzumácie rýb a o širokej palete druhov, ktoré sú k dispozícii, ako aj o význame chápania informácií uvedených na označeniach.

    (7)

    Organizácie výrobcov v odvetví rybolovu a organizácie výrobcov v odvetví akvakultúry (ďalej spolu len „organizácie výrobcov“) sú kľúčové pri dosahovaní cieľov spoločnej rybárskej politiky a spoločnej organizácie trhov. Je preto potrebné posilniť ich zodpovednosti a poskytnúť potrebnú finančnú podporu, ktorá im umožní zohrávať významnejšiu úlohu pri každodennom riadení rybárstva pri súčasnom dodržiavaní rámca vymedzenom cieľmi spoločnej rybárskej politiky. Je tiež potrebné zabezpečiť, aby ich členovia vykonávali činnosti rybolovu a akvakultúry udržateľným spôsobom, zlepšovali uvádzanie produktov na trh, zbierali informácie o akvakultúre a zvýšili svoj príjem. Pri dosahovaní týchto cieľov by mali organizácie výrobcov zohľadniť rôzne podmienky odvetví rybolovu a akvakultúry, ktoré prevládajú v Únii, okrem iného aj v najvzdialenejších regiónoch, a to najmä špecifiká maloobjemového rybolovu a extenzívnej akvakultúry. Príslušné vnútroštátne orgány by mali mať možnosť prevziať zodpovednosť za realizáciu týchto cieľov v úzkej spolupráci s organizáciami výrobcov v otázkach riadenia a v prípade potreby i prideľovania kvót a riadenia rybolovného úsilia v závislosti od potrieb jednotlivých druhov rybolovu.

    (8)

    Mali by sa prijať opatrenia na podnietenie primeranej a reprezentatívnej účasti maloobjemových výrobcov.

    (9)

    V záujme zvýšenia konkurencieschopnosti a životaschopnosti organizácií výrobcov by sa mali jasne vymedziť vhodné kritériá ich vytvárania.

    (10)

    Medziodvetvové organizácie pozostávajúce z rôznych kategórií prevádzkovateľov v odvetví rybolovu a akvakultúry môžu prispieť k zlepšeniu koordinácie obchodných činností s dodávateľským reťazcom a k vytvoreniu opatrení, ktoré sú v záujme celého odvetvia.

    (11)

    Je vhodné stanoviť spoločné podmienky pre uznávanie organizácií výrobcov a medziodvetvových organizácií členskými štátmi, rozšírenie pravidiel prijatých organizáciami výrobcov a medziodvetvovými organizáciami a rozdelenie nákladov vyplývajúcich z tohto rozšírenia. Rozšírenie pravidiel by malo podliehať schváleniu zo strany Komisie.

    (12)

    Keďže populácie rýb sú spoločné zdroje, ich udržateľné a efektívne využívanie môžu v určitých prípadoch lepšie dosiahnuť organizácie tvorené členmi z rôznych členských štátov a rôznych regiónov. Preto je tiež potrebné podporiť možnosť založenia organizácií výrobcov a združení organizácií výrobcov na národnej alebo nadnárodnej úrovni, ktoré podľa možnosti vychádzajú z biologicko-geografických regiónov. Takéto organizácie by mali byť partnerstvami zameranými na vytváranie spoločných a záväzných pravidiel a na zabezpečovanie rovnakých podmienok pre všetky zainteresované strany zapojené do rybolovu. Pri zakladaní takýchto organizácií je potrebné zaistiť, že sa budú naďalej riadiť pravidlami hospodárskej súťaže, ako sa stanovuje v tomto nariadení, a že budú rešpektovať potrebu udržiavania prepojenia medzi jednotlivými pobrežnými komunitami a druhmi rybolovu a vodami, ktoré historicky využívajú.

    (13)

    Komisia by mala nabádať na podporné opatrenia na posilnenie účasti žien v organizáciách výrobcov v odvetví akvakultúry.

    (14)

    Aby organizácie výrobcov boli schopné viesť svojich členov k udržateľnému rybolovu a akvakultúre, mali by tieto organizácie pripraviť a príslušným orgánom svojich členských štátov predložiť plán produkcie a uvádzania na trh, ktorý obsahuje opatrenia pre ne potrebné na dosiahnutie svojich cieľov.

    (15)

    V záujme dosiahnutia cieľov spoločnej rybárskej politiky, pokiaľ ide o odhodené úlovky, je nutné rozšírené používanie selektívneho rybárskeho výstroja, ktoré by bránilo vyloveniu rýb nedosahujúcich požadovanú veľkosť.

    (16)

    Vzhľadom na nepredvídateľnosť rybolovných činností je vhodné vytvoriť mechanizmus uskladnenia produktov rybolovu na ľudskú spotrebu s cieľom posilniť stabilitu trhov a zvýšiť návratnosť produktov, a to najmä vytváraním pridanej hodnoty. Tento mechanizmus by mal prispievať k stabilizácii a zbližovaniu miestnych trhov v Únii s cieľom splniť ciele vnútorného trhu.

    (17)

    S cieľom zohľadniť rozdielnosť cien v rámci Únie by mala byť každá organizácia výrobcov v odvetví rybolovu oprávnená navrhnúť cenu, ktorá spustí mechanizmus uskladnenia. Táto spúšťacia cena by sa mala stanoviť tak, aby sa zachovala spravodlivá hospodárska súťaž medzi prevádzkovateľmi.

    (18)

    Vytvorenie a používanie spoločných obchodných noriem by malo umožniť, aby bol trh zásobovaný udržateľnými produktmi, aby sa plne využil potenciál vnútorného trhu s produktmi rybolovu a akvakultúry, a malo by uľahčiť činnosti uvádzania na trh založené na spravodlivej hospodárskej súťaži, a tak prispieť k zvýšeniu ziskovosti produkcie. Na uvedený účel by sa mali naďalej uplatňovať existujúce obchodné normy.

    (19)

    Je potrebné zabezpečiť, aby dovážané produkty vstupujúce na trh Únie spĺňali rovnaké požiadavky a obchodné normy, ktoré musia spĺňať výrobcovia Únie.

    (20)

    V záujme zaručenia vysokej úrovne ochrany ľudského zdravia majú produkty rybolovu a akvakultúry uvádzané na trh Únie bez ohľadu na ich pôvod by mali spĺňať uplatniteľné pravidlá bezpečnosti potravín a hygieny.

    (21)

    Je potrebné, aby sa spotrebiteľom poskytovali jasné a úplné informácie okrem iného o pôvode a spôsobe produkcie produktov, aby si mohli fundovane vybrať.

    (22)

    Používanie environmentálnej značky v prípade produktov rybolovu a akvakultúry pochádzajúcich tak z Únie, ako aj z krajín mimo Únie, ponúka možnosť poskytovať jasné informácie o ekologickej udržateľnosti produktov rybolovu a akvakultúry. Preto je potrebné, aby Komisia preskúmala možnosť vypracovať a stanoviť minimálne kritériá na vytvorenie environmentálnej značky Únie pre produkty rybolovu a akvakultúry.

    (23)

    Na účely ochrany spotrebiteľov by príslušné vnútroštátne orgány, ktoré zodpovedajú za monitorovanie a presadzovanie plnenia povinností stanovených v tomto nariadení, mali v plnej miere využívať dostupné technológie vrátane testovania na základe DNA s cieľom odradiť prevádzkovateľov od falošného označovania úlovkov.

    (24)

    Pravidlá hospodárskej súťaže súvisiace s dohodami, rozhodnutiami a postupmi uvedenými v článku 101 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) by sa mali uplatňovať na produkciu alebo uvádzanie produktov rybolovu a akvakultúry na trh, pokiaľ ich uplatňovanie nebráni fungovaniu spoločnej organizácie trhov alebo neohrozuje plnenie cieľov stanovených v článku 39 ZFEÚ.

    (25)

    Je vhodné stanoviť pravidlá hospodárskej súťaže uplatniteľné na produkciu a uvádzanie produktov rybolovu a akvakultúry na trh, ktoré zohľadňujú osobitosti odvetvia rybolovu a akvakultúry vrátane roztrieštenosti odvetvia, skutočnosti, že ryby sú spoločným zdrojom, a veľký rozsah dovozu, ktorý by mal podliehať rovnakým pravidlám ako produkty rybolovu a akvakultúry Únie. V záujme zjednodušenia by sa mali do tohto nariadenia začleniť príslušné ustanovenia nariadenia Rady (ES) č. 1184/2006 (5). Nariadenie (ES) č. 1184/2006 by sa preto už nemalo uplatňovať na produkty rybolovu a akvakultúry.

    (26)

    Je potrebné zlepšiť zber, spracovanie a rozširovanie ekonomických informácií o trhoch s produktmi rybolovu a akvakultúry v Únii.

    (27)

    S cieľom zabezpečiť jednotné podmienky vykonávania ustanovení tohto nariadenia, pokiaľ ide o lehoty, postupy a formu žiadostí týkajúce sa uznania organizácií výrobcov a medziodvetvových organizácií a odňatia tohto uznania; pokiaľ ide o formu, lehoty a postupy, ktoré uplatňujú členské štáty pri informovaní o rozhodnutí o udelení alebo odňatí uznania; pokiaľ ide o formát a postupy, ktoré uplatňujú členské štáty pri oznamovaní pravidiel, ktoré majú byť záväzné pre všetkých výrobcov alebo prevádzkovateľov; pokiaľ ide o formu a štruktúru plánu produkcie a uvádzania na trh ako aj postupov a lehôt na ich predkladanie a schválenie; pokiaľ ide o formu zverejnenia spúšťacích cien členskými štátmi, mali by sa na Komisiu preniesť vykonávacie právomoci. Uvedené právomoci by sa mali vykonávať v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011 (6).

    (28)

    Nariadenie (ES) č. 104/2000 by sa malo zrušiť. Avšak na zabezpečenie kontinuity pri poskytovaní informácii spotrebiteľom by sa mal jeho článok 4 uplatňovať až do 12. decembra 2014.

    (29)

    Keďže cieľ tohto nariadenia, a to vytvorenie spoločnej organizácie trhov s produktmi rybolovu a akvakultúry, nie je možné uspokojivo dosiahnuť na úrovni jednotlivých členských štátov z dôvodov spoločného charakteru trhu s produktmi rybolovu a akvakultúry, ale z dôvodu jeho rozsahu a dôsledkov a potreby spoločnej akcie ich možno lepšie dosiahnuť na úrovni Únie, môže Únia prijať opatrenia v súlade so zásadou subsidiarity podľa článku 5 Zmluvy o Európskej únii. V súlade so zásadou proporcionality podľa uvedeného článku toto nariadenie neprekračuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie tohto cieľa.

    (30)

    Nariadenia (ES) č. 1184/2006 a (ES) č. 1224/2009 by sa preto mali zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,

    PRIJALI TOTO NARIADENIE:

    KAPITOLA I

    VŠEOBECNÉ USTANOVENIA

    Článok 1

    Predmet úpravy

    1.   Týmto sa zriaďuje spoločná organizácia trhov s produktmi rybolovu a akvakultúry (ďalej len „spoločná organizácia trhov“).

    2.   Spoločnú organizáciu trhov tvoria tieto prvky:

    a)

    profesijné organizácie;

    b)

    obchodné normy;

    c)

    informácie pre spotrebiteľov;

    d)

    pravidlá hospodárskej súťaže;

    e)

    získavanie informácií o trhoch.

    3.   Spoločnú organizáciu trhov dopĺňa v súvislosti s vonkajšími aspektmi nariadenie Rady (EÚ) č. 1220/2012 (7) a nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1026/2012 (8).

    4.   Vykonávanie spoločnej organizácie trhov je oprávnené na finančnú podporu Únie v súlade s budúcim právnym aktom Únie, ktorým sa stanovia podmienky pre finančnú podporu námornej a rybárskej politiky na obdobie rokov 2014-2020.

    Článok 2

    Rozsah pôsobnosti

    Spoločná organizácia trhov sa uplatňuje na produkty rybolovu a akvakultúry uvedené v prílohe I k tomuto nariadeniu, ktoré sa uvádzajú na trh v Únii.

    Článok 3

    Ciele

    Cieľmi spoločnej organizácie trhov sú ciele stanovené v článku 35 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. …/2013 (9).

    Článok 4

    Zásady

    Spoločná organizácia trhov sa riadi zásadami dobrej správy vecí verejných ustanovenými v článku 3 nariadenia (EÚ) č. …/2013.

    Článok 5

    Vymedzenie pojmov

    Na účely tohto nariadenia sa uplatňujú vymedzenia pojmov uvedené v článku 4 nariadenia (EÚ) č. …/2013, ako aj vymedzenia pojmov uvedené v článku 4 nariadenia Rady (ES) č. 1224/2009 (10), v článku 2 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1169/2011 (11), v článkoch 2 a 3 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 (12) a v článku 3 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 (13). Uplatňujú sa aj tieto vymedzenia pojmov:

    a)

    „produkty rybolovu“ sú vodné organizmy pochádzajúce z akejkoľvek rybolovnej činnosti alebo produkty z nich odvodené, ako sa uvádza v prílohe I;

    b)

    „produkty akvakultúry“ sú vodné organizmy v ktorejkoľvek etape životného cyklu pochádzajúce z akejkoľvek akvakultúrnej činnosti alebo produkty z nich odvodené, ako sa uvádza v prílohe I;

    c)

    „výrobca“ je každá fyzická alebo právnická osoba, ktorá používa výrobné prostriedky na získanie produktov rybolovu alebo akvakultúry s cieľom uviesť ich na trh;

    d)

    „odvetvie rybolovu a akvakultúry“ je hospodárske odvetvie, ktoré zahŕňa všetky činnosti produkcie, spracovania a uvádzania produktov rybolovu alebo akvakultúry na trh;

    e)

    „sprístupnenie na trhu“ je každá dodávka produktov rybolovu alebo akvakultúry na distribúciu, spotrebu alebo použitie na trhu Únie počas obchodnej činnosti, či už za úhradu alebo bezplatne;

    f)

    „uvedenie na trh“ je prvé sprístupnenie produktu rybolovu alebo akvakultúry na trhu Únie;

    g)

    „maloobchod“ je manipulácia s potravinami a/alebo ich spracúvanie a ich skladovanie v mieste predaja alebo dodávky konečnému spotrebiteľovi a zahŕňa distribučné terminály, stravovacie prevádzky, závodné jedálne, inštitucionálne stravovanie, reštaurácie a podobné prevádzky stravovacích služieb, obchody, distribučné centrá v supermarketoch a veľkoobchodné predajne;

    h)

    „balené produkty rybolovu a akvakultúry“ sú produkty rybolovu a akvakultúry, ktoré sú „balenou potravinou“ v zmysle článku 2 ods. 2 písm. e) nariadenia (EÚ) č. 1169/2011.

    KAPITOLA II

    PROFESIJNÉ ORGANIZÁCIE

    ODDIEL I

    Zriadenie, ciele a opatrenia

    Článok 6

    Zriadenie organizácií výrobcov v odvetví rybolovu a organizácií výrobcov v odvetví akvakultúry

    1.   Organizácie výrobcov v odvetví rybolovu a organizácie výrobcov v odvetví akvakultúry (ďalej spolu len „organizácie výrobcov“) sa môžu zriaďovať na základe podnetu výrobcov produktov rybolovu alebo akvakultúry v jednom alebo vo viacerých členských štátoch a uznávať v súlade s ustanoveniami oddielu II.

    2.   Pri zriaďovaní organizácií výrobcov sa v príslušných prípadoch zohľadňuje osobitná situácia maloobjemových výrobcov.

    3.   Organizáciu výrobcov, ktorá zastupuje činnosti rybolovu i akvakultúry, možno zriadiť ako spoločnú organizáciu výrobcov v odvetviach rybolovu a akvakultúry.

    Článok 7

    Ciele organizácií výrobcov

    1.   Organizácie výrobcov v odvetví rybolovu plnia tieto ciele:

    a)

    podporovať životaschopné a udržateľné rybolovné činnosti svojich členov v plnom súlade s politikou ochrany, ako sa stanovuje najmä v nariadení (EÚ) č. …/2013 a v práve v oblasti ochrany životného prostredia, a pritom rešpektovať sociálnu politiku, a ak tak ustanoví dotknutý členský štát, podieľať sa na hospodárení s morskými biologickými zdrojmi;

    b)

    zabraňovať nechceným úlovkom komerčných populácií a tieto úlovky v čo najväčšej miere znižovať a v prípade potreby ich čo najlepšie využívať, a to bez toho, aby sa vytváral trh pre tie úlovky, ktoré nedosahujú minimálnu ochrannú referenčnú veľkosť, v súlade s článkom 15 nariadenia (EÚ) č. …/2013;

    c)

    prispievať k sledovateľnosti produktov rybolovu a prístupu k jasným a úplným informáciám pre spotrebiteľov;

    d)

    prispievať k odstraňovaniu nezákonného, nenahláseného a neregulovaného rybolovu.

    2.   Organizácie výrobcov v odvetví akvakultúry plnia tieto ciele:

    a)

    podporovať udržateľné akvakultúrne činnosti svojich členov poskytovaním príležitostí na ich rozvoj v plnom súlade najmä s nariadením (EÚ) č. ../2013 a s právom v oblasti ochrany životného prostredia, a pritom rešpektovať sociálnu politiku;

    b)

    zabezpečiť, aby boli činnosti ich členov v súlade s národnými strategickými plánmi uvedenými v článku 34 nariadenia (EÚ) č. …/2013;

    c)

    usilovať sa zabezpečiť, aby kŕmne produkty v oblasti akvakultúry rybolovného pôvodu pochádzali z rybolovu, ktorý sa riadi udržateľne.

    3.   Popri cieľoch stanovených v odsekoch 1 a 2 plnia organizácie výrobcov dva alebo viaceré z týchto cieľov:

    a)

    zlepšovať podmienky pre uvádzanie produktov rybolovu a akvakultúry svojich členov na trh;

    b)

    zlepšovať hospodárske výnosy;

    c)

    stabilizovať trhy;

    d)

    prispievať k zásobovaniu potravinami a presadzovať prísne normy kvality a bezpečnosti potravín a zároveň prispievať k zamestnanosti v pobrežných a vidieckych oblastiach;

    e)

    znižovať vplyv rybolovu na životné prostredie okrem iného aj prostredníctvom opatrení na zlepšenie selektivity rybárskeho výstroja.

    4.   Organizácie výrobcov môžu sledovať aj iné doplnkové ciele.

    Článok 8

    Opatrenia, ktoré môžu prijímať organizácie výrobcov

    1.   Na dosiahnutie cieľov stanovených v článku 7 môžu organizácie výrobcov využívať okrem iného tieto opatrenia:

    a)

    prispôsobenie produkcie požiadavkám trhu;

    b)

    distribúcia dodávok správnymi kanálmi a uvádzanie produktov svojich členov na trh;

    c)

    propagácia produktov rybolovu a akvakultúry Únie svojich členov nediskriminačným spôsobom napríklad využívaním certifikácie, a najmä označení pôvodu, značiek kvality, zemepisného označenia, zaručených tradičných špecialít a zásluh v oblasti udržateľnosti;

    d)

    kontrola a prijímanie opatrení na zabezpečenie toho, že činnosti ich členov budú v súlade s pravidlami, ktoré príslušná organizácia výrobcov ustanovila;

    e)

    propagácia programov odbornej prípravy a spolupráce s cieľom podnietiť mladých ľudí k vstupu do odvetvia;

    f)

    znižovanie vplyvu rybolovu na životné prostredie okrem iného aj prostredníctvom opatrení na zlepšenie selektivity rybárskeho výstroja;

    g)

    propagovanie používania informačných a komunikačných technológií na zlepšenie uvádzania na trh a cien;

    h)

    uľahčenie prístupu spotrebiteľov k informáciám o produktoch rybolovu a akvakultúry.

    2.   Organizácie výrobcov v odvetví rybolovu môžu využívať aj tieto opatrenia:

    a)

    kolektívne plánovanie a riadenie rybolovných činností svojich členov v závislosti od organizácie hospodárenia s morskými biologickými zdrojmi členskými štátmi, čo zahŕňa aj tvorbu a vykonávanie opatrení na zlepšenie selektivity rybolovných činností a poskytovanie poradenstva príslušným orgánom;

    b)

    zabraňovanie nechceným úlovkom a ich minimalizovanie prostredníctvom účasti na tvorbe a uplatňovaní technických opatrení a čo najlepšie využívanie nechcených úlovkov komerčných populácií rýb bez toho, aby sa vytváral trh pre úlovky, ktoré nedosahujú minimálnu ochrannú referenčnú veľkosť, v súlade s článkom 15 ods. 11 nariadenia (EÚ) č. …/2013 a prípadne s článkom 34 ods. 2 tohto nariadenia;

    c)

    riadenie dočasného uskladnenia produktov rybolovu v súlade s článkami 30 a 31 tohto nariadenia.

    3.   Organizácie výrobcov v odvetví akvakultúry môžu využívať aj tieto opatrenia:

    a)

    presadzovanie udržateľných akvakultúrnych činností, najmä pokiaľ ide o ochranu životného prostredia a zdravie a dobré životné podmienky zvierat;

    b)

    zber informácií o produktoch uvádzaných na trh vrátane ekonomických informácií o prvom predaji a o prognózach produkcie;

    c)

    zber informácií týkajúcich sa životného prostredia;

    d)

    plánovanie riadenia akvakultúrnych činností svojich členov;

    e)

    podpora programov pre profesionálov na propagáciu produktov udržateľnej akvakultúry.

    Článok 9

    Zriadenie združení organizácií výrobcov

    1.   Združenie organizácií výrobcov sa môže zriadiť na základe podnetu organizácií výrobcov uznaných v jednom alebo vo viacerých členských štátoch.

    2.   Ustanovenia tohto nariadenia, ktoré sa uplatňujú na organizácie výrobcov, sa uplatňujú aj na združenia organizácií výrobcov, pokiaľ nie je uvedené inak.

    Článok 10

    Ciele združení organizácií výrobcov

    1.   Združenia organizácií výrobcov plnia tieto ciele:

    a)

    efektívnejšie a udržateľnejšie plnenie cieľov členských organizácií výrobcov stanovených v článku 7;

    b)

    koordinovať a rozvíjať činnosti spoločného záujmu členských organizácií výrobcov.

    2.   Združenia organizácií výrobcov sú oprávnené na finančnú podporu v súlade s budúcim právnym aktom Únie, ktorým sa stanovia podmienky pre finančnú podporu námornej a rybárskej politiky na obdobie rokov 2014 – 2020.

    Článok 11

    Zriadenie medziodvetvových organizácií

    Medziodvetvové organizácie sa môžu zriadiť na základe podnetu prevádzkovateľov v odvetví produktov rybolovu a akvakultúry v jednom alebo vo viacerých členských štátoch a uznať v súlade s ustanoveniami oddielu II.

    Článok 12

    Ciele medziodvetvových organizácií

    Medziodvetvové organizácie zlepšujú koordináciu a podmienky sprístupňovania produktov rybolovu a akvakultúry na trhu Únie.

    Článok 13

    Opatrenia, ktoré môžu prijímať medziodvetvové organizácie

    Medziodvetvové organizácie môžu na dosiahnutie cieľov uvedených v článku 12 využívať tieto opatrenia:

    a)

    vypracovanie vzorových zmlúv, ktoré sú v súlade s právnymi predpismi Únie;

    b)

    propagácia produktov rybolovu a akvakultúry Únie nediskriminačným spôsobom, napríklad využívaním certifikácie, a najmä označení pôvodu, značiek kvality, zemepisných označení, zaručených tradičných špecialít a zásluh v oblasti udržateľnosti;

    c)

    stanovenie pravidiel produkcie a uvádzania produktov rybolovu a akvakultúry na trh, ktoré sú prísnejšie ako pravidlá ustanovené v právnych predpisoch Únie alebo vo vnútroštátnych právnych predpisoch;

    d)

    zlepšovanie kvality, poznania a transparentnosti produkcie a trhu, ako aj vykonávanie činností profesionálnej a odbornej prípravy, napríklad v otázkach kvality a sledovateľnosti, bezpečnosti potravín a s cieľom podnecovať výskumné iniciatívy;

    e)

    vypracovanie výskumných a trhových štúdií a vývoj techník optimalizácie fungovania trhu aj za využitia informačných a komunikačných technológií, ako aj zber socio-ekonomických údajov;

    f)

    poskytovanie informácií a vykonávanie výskumu, ktoré sú potrebné na zabezpečenie udržateľných dodávok v množstve, kvalite a za cenu, ktoré zodpovedajú požiadavkám trhu a očakávaniam spotrebiteľov;

    g)

    propagácia medzi spotrebiteľmi zameraná na druhy z populácií rýb, ktoré sú v udržateľnom stave, majú vysokú výživovú hodnotu a ktorých konzumácia nie je veľmi rozšírená;

    h)

    kontrola a prijímanie opatrení na dosiahnutie súladu činností svojich členov s pravidlami ustanovenými príslušnou medziodvetvovou organizáciou.

    ODDIEL II

    Uznávanie

    Článok 14

    Uznávanie organizácií výrobcov

    1.   Členské štáty môžu za organizácie výrobcov uznať všetky skupiny zriadené na základe podnetu výrobcov v odvetví rybolovu alebo akvakultúry, ktoré požiadajú o toto uznanie, pod podmienkou, že:

    a)

    spĺňajú zásady stanovené v článku 17 a pravidlá prijaté na účely ich uplatňovania;

    b)

    sú dostatočne ekonomicky aktívne na území dotknutého členského štátu alebo v jeho časti, najmä pokiaľ ide o počet členov alebo objem produkcie, ktorú je možné uviesť na trh;

    c)

    majú právnu subjektivitu podľa vnútroštátneho práva príslušného členského štátu, sú v tomto štáte usadené a majú úradné sídlo na jeho území;

    d)

    sú schopné plniť ciele stanovené v článku 7;

    e)

    dodržiavajú pravidlá hospodárskej súťaže uvedené v kapitole V;

    f)

    nezneužívajú dominantné postavenie na danom trhu; a

    g)

    poskytnú príslušné údaje o svojich členoch, riadení a zdrojoch financovania.

    2.   Organizácie výrobcov uznané pred … (14) sa považujú za organizácie výrobcov na účely tohto nariadenia a sú viazané jeho ustanoveniami.

    Článok 15

    Finančná podpora organizácií výrobcov alebo združení organizácií výrobcov

    Opatrenia súvisiace s uvádzaním produktov rybolovu a akvakultúry na trh, ktorých cieľom je vytvoriť alebo reštrukturalizovať organizácie výrobcov alebo združenia organizácií výrobcov, možno finančne podporovať v súlade s budúcim právnym aktom Únie, ktorým sa stanovia podmienky pre finančnú podporu námornej a rybárskej politiky na obdobie rokov 2014-2020.

    Článok 16

    Uznávanie medziodvetvových organizácií

    1.   Členské štáty môžu za medziodvetvové organizácie uznať skupiny prevádzkovateľov usadených na ich území, ktoré požiadajú o toto uznanie, pod podmienkou, že:

    a)

    spĺňajú zásady stanovené v článku 17 a pravidlá prijaté na účely ich uplatňovania;

    b)

    predstavujú významný podiel produkcie a buď spracovateľskej činnosti alebo činnosti uvádzania na trh, alebo oboch týchto činností v súvislosti s produktmi rybolovu a akvakultúry alebo produktmi spracovanými z produktov rybolovu a akvakultúry;

    c)

    samy sa nepodieľajú na produkcii, spracovaní či uvádzania produktov rybolovu a akvakultúry na trh alebo produktov spracovaných z produktov rybolovu a akvakultúry;

    d)

    majú právnu subjektivitu podľa vnútroštátneho práva členského štátu, sú v tomto členskom štáte usadené a majú úradné sídlo na jeho území;

    e)

    sú schopné plniť ciele stanovené v článku 12;

    f)

    zohľadňujú záujmy spotrebiteľov;

    g)

    nebránia riadnemu fungovaniu spoločnej organizácie trhov; a

    h)

    dodržiavajú pravidlá hospodárskej súťaže uvedené v kapitole V.

    2.   Organizácie zriadené pred … (14) možno uznať za medziodvetvové organizácie na účely tohto nariadenia, ak má dotknutý členský štát za to, že spĺňajú ustanovenia tohto nariadenia týkajúce sa medziodvetvových organizácií.

    3.   Medziodvetvové organizácie uznané pred … (14) sa považujú za medziodvetvové organizácie na účely tohto nariadenia a sú viazané jeho ustanoveniami.

    Článok 17

    Vnútorné fungovanie organizácií výrobcov a medziodvetvových organizácií

    Vnútorné fungovanie organizácií výrobcov a medziodvetvových organizácií uvedených v článkoch 14 a 16 vychádza z týchto zásad:

    a)

    jej členovia dodržiavajú pravidlá, ktoré organizácia prijala v súvislosti s využívaním rôznych druhov rybolovu, produkciou a uvádzaním na trh;

    b)

    medzi členmi nedochádza k diskriminácii, najmä z dôvodu štátnej príslušnosti či miesta usadenia;

    c)

    od členov sa vyberá finančný príspevok na financovanie organizácie;

    d)

    demokratické fungovanie umožňujúce členom kontrolovať svoju organizáciu a jej rozhodnutia;

    e)

    ukladanie účinných, odrádzajúcich a primeraných sankcií za porušenie povinností stanovených vo vnútorných pravidlách príslušnej organizácie, najmä v prípade nezaplatenia finančného príspevku;

    f)

    vymedzenie pravidiel prijímania nových členov a odňatia členstva;

    g)

    vymedzenie účtovných a rozpočtových pravidiel potrebných na riadenie organizácie.

    Článok 18

    Kontroly a odňatie uznania členskými štátmi

    1.   Členské štáty v pravidelných intervaloch vykonávajú kontroly s cieľom overiť, či organizácie výrobcov a medziodvetvové organizácie dodržiavajú podmienky uznania stanovené v článkoch 14 a 16. Ak sa zistí, že tieto podmienky nedodržiavajú, môže sa im uznanie odňať.

    2.   Členský štát, na ktorého území sa nachádza úradné sídlo organizácie výrobcov alebo medziodvetvovej organizácie, ktorá má členov z rozličných členských štátov, alebo združenia organizácií výrobcov uznaných v rôznych členských štátoch, nadviaže administratívnu spoluprácu potrebnú na vykonávanie kontrol činností dotknutej organizácie alebo združenia v spolupráci s ostatnými dotknutými členskými štátmi.

    Článok 19

    Prideľovanie rybolovných možností

    Organizácia výrobcov, ktorej členovia sú štátnymi príslušníkmi rôznych členských štátov, alebo združenie organizácií výrobcov uznané v rôznych členských štátoch musí pri plnení svojich úloh dodržiavať ustanovenia, ktorými sa riadi prideľovanie rybolovných možností členským štátom v súlade s článkom 16 nariadenia (EÚ) č. …/2013.

    Článok 20

    Kontroly vykonávané Komisiou

    1.   S cieľom zabezpečiť splnenie podmienok uznania organizácií výrobcov alebo medziodvetvových organizácií stanovených v článkoch 14 a 16, môže Komisia vykonávať kontroly a v prípade potreby požiada, aby členské štáty odňali organizáciám výrobcov alebo medziodvetvovým organizáciám uznanie.

    2.   Členské štáty oznamujú Komisii elektronickými prostriedkami každé rozhodnutie udeliť alebo odňať uznanie. Komisia všetky tieto informácie sprístupňuje verejnosti.

    Článok 21

    Vykonávacie akty

    1.   Komisia prijíma vykonávacie akty, pokiaľ ide o:

    a)

    lehoty, postupy a formu žiadostí, pokiaľ ide o uznanie organizácií výrobcov a medziodvetvových organizácií podľa článkov 14 a 16 alebo o odňatie tohto uznania podľa článku 18;

    b)

    formu, lehoty a postupy, ktoré uplatňujú členské štáty pri informovaní Komisie o každom rozhodnutí o udelení alebo odňatí uznania podľa článku 20 ods. 2.

    Vykonávacie akty prijaté podľa písmena a) sa podľa potreby prispôsobia špecifikám maloobjemového rybolovu a akvakultúry.

    2.   Vykonávacie akty uvedené v odseku 1 sa prijímajú v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 43 ods. 2.

    ODDIEL III

    Rozšírenie pravidiel

    Článok 22

    Rozšírenie pravidiel organizácií výrobcov

    1.   Členské štáty môžu rozhodnúť o tom, že pravidlá schválené organizáciou výrobcov sú záväzné pre výrobcov, ktorí nie sú členmi tejto organizácie a ktorí uvádzajú na trh akékoľvek produkty v oblasti, v ktorej je daná organizácia výrobcov reprezentatívna, pod podmienkou, že:

    a)

    organizácia výrobcov je zriadená na aspoň jeden rok a považuje sa za reprezentatívnu v súvislosti s produkciou a uvádzaním na trh, v príslušných prípadoch vrátane odvetvia maloobjemového a drobného rybolovu, v jednom členskom štáte a predloží žiadosť príslušným vnútroštátnym orgánom;

    b)

    rozširované pravidlá sa týkajú ktoréhokoľvek z opatrení organizácií výrobcov ustanovených v článku 8 ods. 1 písm. a), b) a c), článku 8 ods. 2 písm. a) a b) a článku 8 ods. 3 písm. a) až e);

    c)

    dodržiavajú sa pravidlá hospodárskej súťaže uvedené v kapitole V.

    2.   Na účely odseku 1 písm. a) sa organizácia výrobcov v odvetví rybolovu považuje za reprezentatívnu, ak v predchádzajúcom roku realizovala aspoň 55 % objemu príslušných produktov uvádzaných na trh v oblasti, v ktorej sa navrhuje rozšírenie pravidiel.

    3.   Na účely odseku 1 písm. a) sa organizácia výrobcov v odvetví akvakultúry považuje za reprezentatívnu, ak v predchádzajúcom roku realizovala aspoň 40 % objemu príslušných produktov uvádzaných na trh v oblasti, v ktorej sa navrhuje rozšírenie pravidiel.

    4.   Pravidlá, ktoré sa majú rozšíriť na nečlenov, sa uplatňujú na obdobie od 60 dní do 12 mesiacov.

    Článok 23

    Rozšírenie pravidiel medziodvetvových organizácií

    1.   Členský štát môže rozhodnúť, že niektoré z dohôd, rozhodnutí alebo spoločných postupov dohodnutých v rámci medziodvetvovej organizácie sú záväzné v určitej oblasti alebo určitých oblastiach aj pre iných prevádzkovateľov, ktorí nie sú členmi uvedenej organizácie, pod podmienkou, že:

    a)

    medziodvetvová organizácia zahŕňa aspoň dve z týchto činností a to v rozsahu najmenej 65 % v rámci každej z nich: produkcia, spracovanie alebo uvádzanie príslušného produktu na trh počas predchádzajúceho roka v príslušnej oblasti alebo oblastiach členského štátu a predloží žiadosť príslušným vnútroštátnym orgánom, a

    b)

    pravidlá rozširované na iných prevádzkovateľov sa týkajú ktoréhokoľvek z opatrení medziodvetvových organizácií stanovených v článku 13 písm. a) až g) a nepoškodzujú iných prevádzkovateľov v dotknutom členskom štáte alebo v Únii.

    2.   Rozšírenie pravidiel môže byť záväzné najviac tri roky, a to bez toho, aby bol dotknutý článok 25 ods. 4.

    Článok 24

    Zodpovednosť

    Ak sa pravidlá rozširujú na nečlenov v súlade s článkami 22 a 23, dotknutý členský štát môže rozhodnúť, že nečlenovia sú zodpovední voči organizácii výrobcov alebo medziodvetvovej organizácii za ekvivalent všetkých alebo časti nákladov vynaložených členmi v dôsledku uplatňovania pravidiel, ktoré boli rozšírené na nečlenov.

    Článok 25

    Povolenie zo strany Komisie

    1.   Členské štáty oznamujú Komisii pravidlá, ktoré majú byť záväzné pre všetkých výrobcov alebo prevádzkovateľov v určitej oblasti alebo v oblastiach podľa článkov 22 a 23.

    2.   Komisia prijme rozhodnutie, ktorým povolí rozšírenie pravidiel uvedených v odseku 1 pod podmienkou, že:

    a)

    sú dodržané ustanovenia článkov 22 a 23;

    b)

    sú dodržané pravidlá hospodárskej súťaže uvedené v kapitole V;

    c)

    rozšírenie neohrozuje voľný obchod a

    d)

    nie je ohrozené dosiahnutie cieľov uvedených v článku 39 ZFEÚ.

    3.   Do jedného mesiaca od doručenia oznámenia Komisia prijme rozhodnutie, ktorým povolí alebo odmietne povoliť rozšírenie pravidiel, a informuje o tom členské štáty. Ak Komisia neprijme rozhodnutie v lehote jedného mesiaca od doručenia oznámenia, rozšírenie pravidiel sa považuje za povolené Komisiou.

    4.   Povolené rozšírenie pravidiel možno naďalej uplatňovať po uplynutí počiatočného obdobia, a to aj na základe tichého súhlasu, bez výslovného obnovenia povolenia za predpokladu, že dotknutý členský štát oznámi Komisii aspoň jeden mesiac pred uplynutím tohto počiatočného obdobia dodatočné obdobie uplatňovania, ktoré Komisia buď povolí, alebo proti nemu do jedného mesiaca od doručenia takéhoto oznámenia nevznesie námietky.

    Článok 26

    Odňatie povolenia

    Komisia môže vykonať kontroly a odňať povolenie na rozšírenie pravidiel, ak zistí, že nie je splnená niektorá z požiadaviek na udelenie povolenia. Komisia o tomto odňatí povolenia informuje členské štáty.

    Článok 27

    Vykonávacie akty

    Komisia prijme vykonávacie akty týkajúce sa formy a postupu oznamovania uvedeného v článku 27 ods. 1. Uvedené vykonávacie akty sa prijímajú v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 43 ods. 2.

    ODDIEL IV

    Plánovanie produkcie a uvádzania na trh

    Článok 28

    Plán produkcie a uvádzania na trh

    1.   Každá organizácia výrobcov predloží svojim príslušným vnútroštátnym orgánom na schválenie plán produkcie a uvádzania na trh aspoň pre svoje hlavné druhy uvádzané na trh. Účelom takýchto plánov produkcie a uvádzania na trh je dosiahnutie cieľov stanovených v článkoch 3 a 7.

    2.   Plán produkcie a uvádzania na trh obsahuje:

    a)

    program produkcie pre lovené alebo chované druhy;

    b)

    stratégiu uvádzania na trh zameranú na zosúladenie množstva, kvality a obchodnej úpravy dodávok s požiadavkami trhu;

    c)

    opatrenia, ktoré má prijať organizácia výrobcov s cieľom prispieť k dosiahnutiu cieľov stanovených v článku 7;

    d)

    osobitné predbežné opatrenia na prispôsobenie dodávok druhov, ktoré počas roka obvykle spôsobujú odbytové ťažkosti;

    e)

    sankcie uplatniteľné na členov, ktorí porušujú rozhodnutia prijaté na účely vykonávania príslušného plánu.

    3.   Plán produkcie a uvádzania na trh schvália príslušné vnútroštátne orgány. Po schválení plánu ho organizácia výrobcov bezodkladne vykonáva.

    4.   Organizácie výrobcov môžu plán produkcie a uvádzania na trh zrevidovať, pričom v tom prípade ho predkladajú na schválenie príslušným vnútroštátnym orgánom.

    5.   Organizácie výrobcov vypracujú výročnú správu o svojej činnosti v rámci plánu produkcie a uvádzania na trh a predložia ju na schválenie svojim príslušným vnútroštátnym orgánom.

    6.   Organizácie výrobcov môžu získať finančnú podporu na prípravu a vykonávanie plánov produkcie a uvádzania na trh v súlade s budúcim právnym aktom Únie, ktorým sa stanovia podmienky pre finančnú podporu námornej a rybárskej politiky na obdobie rokov 2014-2020.

    7.   Členské štáty vykonávajú kontroly na zabezpečenie toho, aby si každá organizácia výrobcov plnila povinnosti ustanovené v tomto článku. Ak sa zistí, že si tieto povinnosti neplní, môže dôjsť k odňatiu uznania.

    Článok 29

    Vykonávacie akty

    1.   Komisia prijíma vykonávacie akty, pokiaľ ide o:

    a)

    formu a štruktúru plánu produkcie a uvádzania na trh uvedeného v článku 28;

    b)

    postup a lehoty na predloženie plánu produkcie a uvádzania na trh uvedeného v článku 28 organizáciami výrobcov a na jeho schválenie členskými štátmi.

    2.   Vykonávacie akty uvedené v odseku 1 sa prijímajú v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 43 ods. 2.

    ODDIEL V

    Stabilizácia trhov

    Článok 30

    Mechanizmus uskladnenia

    Organizácie výrobcov v odvetví rybolovu môžu získať finančnú podporu na uskladnenie produktov rybolovu uvedených v prílohe II pod podmienkou, že:

    a)

    sú splnené podmienky pre pomoc na uskladnenie stanovené budúcom právnom akte Únie, ktorým sa stanovia podmienky pre finančnú podporu námornej a rybárskej politiky na obdobie rokov 2014-2020;

    b)

    organizácie výrobcov v odvetví rybolovu uviedli produkty na trh, a nenašiel sa pre ne kupec pri spúšťacej cene uvedenej v článku 31;

    c)

    produkty spĺňajú spoločné obchodné normy stanovené v súlade s článkom 33 a majú primeranú kvalitu na ľudskú spotrebu;

    d)

    produkty sú stabilizované alebo spracované a uskladnené v nádržiach alebo klietkach zmrazením, a to buď na palube plavidla alebo v zariadení na pevnine, nasolené, sušené, marinované, alebo prípadne varené a pasterizované, bez ohľadu na to, či sú porciované, nakrájané alebo majú prípadne odstránenú hlavu;

    e)

    produkty sa po uskladnení neskôr znova uvedú na trh na ľudskú spotrebu;

    f)

    produkty zostávajú uskladnené aspoň päť dní.

    Článok 31

    Ceny spúšťajúce mechanizmus uskladnenia

    1.   Pred začiatkom každého roka môže každá organizácia výrobcov v odvetví rybolovu individuálne navrhnúť cenu spúšťajúcu mechanizmus uskladnenia uvedený v článku 30 pre produkty rybolovu uvedené v prílohe II.

    2.   Spúšťacia cena nepresahuje 80 % priemernej váženej ceny príslušného produktu, ktorá bola zaznamenaná v oblasti pôsobnosti dotknutej organizácie výrobcov počas troch rokov bezprostredne predchádzajúcich roku, pre ktorý sa spúšťacia cena stanovuje.

    3.   Pri stanovovaní spúšťacej ceny sa zohľadňujú:

    a)

    trendy produkcie a dopytu;

    b)

    stabilizácia trhových cien;

    c)

    konvergencia trhov;

    d)

    príjmy výrobcov;

    e)

    záujmy spotrebiteľov.

    4.   Členské štáty po preskúmaní návrhov organizácií výrobcov uznaných na ich území stanovia spúšťacie ceny, ktoré majú tieto organizácie výrobcov uplatňovať. Tieto ceny sa stanovujú na základe kritérií uvedených v odsekoch 2 a 3. Ceny sa sprístupňujú verejnosti.

    Článok 32

    Vykonávacie akty

    Komisia prijme vykonávajúce akty týkajúce sa formy zverejnenia spúšťacích cien podľa článku 31 ods. 4 členskými štátmi. Uvedené vykonávacie akty sa prijímajú v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 43 ods. 2.

    KAPITOLA III

    SPOLOČNÉ OBCHODNÉ NORMY

    Článok 33

    Stanovenie spoločných obchodných noriem

    1.   Bez toho, aby bol dotknutý článok 47, možno stanoviť spoločné obchodné normy pre produkty rybolovu uvedené v prílohe I bez ohľadu na ich pôvod (v Únii alebo dovezené) a určené na ľudskú spotrebu.

    2.   Normy uvedené v odseku 1 môžu súvisieť s kvalitou, veľkosťou, hmotnosťou, balením, obchodnou úpravou alebo označením produktov, a najmä s:

    a)

    minimálnymi veľkosťami pri uvádzaní na trh, pri ktorých sa zohľadňujú najlepšie dostupné vedecké odporúčania; takéto minimálne veľkosti pri uvádzaní na trh v prípade potreby zodpovedajú minimálnym ochranným referenčným veľkostiam v súlade s článkom 15 ods. 10 nariadenia (EÚ) č. …/2013;

    b)

    špecifikáciami konzervovaných produktov v súlade s požiadavkami na konzerváciu a medzinárodnými záväzkami.

    3.   Odseky 1 a 2 sa uplatňujú bez toho, aby bolo dotknuté:

    a)

    nariadenie (ES) č. 178/2002;

    b)

    nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004 (15);

    c)

    nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 853/2004 (16);

    d)

    nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 854/2004 (17);

    e)

    nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 882/2004 (18);

    f)

    nariadenie Rady (ES) č. 1005/2008 (19) a

    g)

    nariadenie (ES) č. 1224/2009.

    Článok 34

    Dodržiavanie spoločných obchodných noriem

    1.   Produkty určené na ľudskú spotrebu, pre ktoré sú stanovené spoločné obchodné normy, sa môžu sprístupňovať na trhu v Únii iba v súlade s týmito normami.

    2.   Všetky vylodené produkty rybolovu vrátane tých, ktoré nespĺňajú spoločné obchodné normy, možno používať na iné účely, ako je priama ľudská spotreba, a to aj na produkciu rybacej múčky, rybacieho oleja, krmiva pre spoločenské zvieratá, prídavných látok do potravín, farmaceutík alebo kozmetiky.

    KAPITOLA IV

    INFORMÁCIE PRE SPOTREBITEĽOV

    Článok 35

    Povinné informácie

    1.   Bez toho, aby bolo dotknuté nariadenie (EÚ) č. 1169/2011, produkty rybolovu a akvakultúry uvedené v písmenách a), b), c) a e) prílohy I k tomuto nariadeniu, ktoré sa uvádzajú na trh v Únii, možno bez ohľadu na ich pôvod alebo spôsob ich uvádzania na trh ponúkať na predaj konečnému spotrebiteľovi alebo zariadeniu spoločného stravovania, iba ak sú na príslušnom označení alebo etikete uvedené tieto informácie:

    a)

    obchodný a vedecký názov druhu;

    b)

    spôsob produkcie, konkrétne slová: „… ulovené…“ alebo „… ulovené v sladkých vodách…“ alebo „… odchované…“;

    c)

    oblasť, v ktorej bol produkt ulovený alebo odchovaný, a kategória rybárskeho výstroja použitého pri rybolove, ako je stanovené v prvom stĺpci prílohy III k tomuto nariadeniu;

    d)

    či bol produkt rozmrazený;

    e)

    prípadne dátum minimálnej trvanlivosti.

    Požiadavka uvedená v písmene d) sa nevzťahuje na:

    a)

    zložky konečného produktu;

    b)

    potraviny, pri ktorých je zmrazovanie technologicky nevyhnutnou súčasťou výrobného procesu;

    c)

    produkty rybolovu a akvakultúry, ktoré boli predtým zmrazené z dôvodov ochrany zdravia v súlade s oddielom VIII prílohy III k nariadeniu (ES) č. 853/2004;

    d)

    produkty rybolovu a akvakultúry, ktoré boli rozmrazené pred údením, solením, varením, nakladaním, sušením alebo kombináciou akéhokoľvek z týchto postupov.

    2.   V prípade nebalených produktov rybolovu a akvakultúry možno povinné informácie uvedené v odseku 1 poskytovať pri maloobchodnom predaji prostredníctvom komerčných oznamov, ako sú vývesné tabule alebo plagáty.

    3.   V prípade, že sa konečnému spotrebiteľovi alebo zariadeniu spoločného stravovania ponúka na predaj zmiešaný produkt pozostávajúci z jedného druhu, ktorý sa však získal rôznymi spôsobmi produkcie, uvedie sa spôsob produkcie každej šarže. V prípade, že sa konečnému spotrebiteľovi alebo zariadeniu spoločného stravovania ponúka na predaj zmiešaný produkt pozostávajúci z jedného druhu, ktorý sa však získal z rôznych oblastí výlovu alebo chovných krajín, uvedie sa aspoň oblasť šarže, ktorá je najreprezentatívnejšia z hľadiska množstva, spolu s označením, že produkty pochádzajú aj z iných oblastí výlovu alebo chovných oblastí.

    4.   Členské štáty môžu oslobodiť od požiadaviek uvedených v odseku 1 malé množstvá produktov predávané z rybárskych plavidiel priamo spotrebiteľom pod podmienkou, že ich hodnota nepresahuje hodnotu uvedenú v článku 58 ods. 8 nariadenia (ES) č. 1224/2009.

    5.   Produkty rybolovu a akvakultúry a ich balenia, ktoré boli označené pred 13. decembrom 2014, a ktoré nie sú v súlade s týmto článkom, možno uvádzať na trh do vyčerpania ich zásob.

    Článok 36

    Predloženie správy o environmentálnej značke

    Po konzultácii s členskými štátmi a zainteresovanými stranami Komisia do 1. januára 2015 predloží Európskemu parlamentu a Rade správu o uskutočniteľnosti rôznych možností systému environmentálnej značky pre produkty rybolovu a akvakultúry, najmä o zavedení takéhoto systému ako systému v celej Únii a o stanovení minimálnych požiadaviek na používanie environmentálnej značky Únie členskými štátmi.

    Článok 37

    Obchodný názov

    1.   Na účely článku 35 ods. 1 členské štáty vypracujú a uverejnia zoznam obchodných názvov akceptovaných na ich území spolu s ich vedeckými názvami. V zozname sa uvedie:

    a)

    vedecký názov každého druhu podľa informačného systému FishBase alebo, ak je to relevantné, databázy ASFIS Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO);

    b)

    obchodný názov:

    i)

    názov druhu v úradnom jazyku alebo jazykoch príslušného členského štátu;

    ii)

    v príslušných prípadoch akýkoľvek iný názov alebo názvy, ktoré sú akceptované alebo povolené na miestnej alebo regionálnej úrovni.

    2.   Všetky druhy rýb, ktoré predstavujú zložku inej potraviny, možno označiť ako „ryba“, ak sa názov a obchodná úprava takejto potraviny nevzťahuje na konkrétny druh.

    3.   Všetky zmeny v zozname obchodných názvov akceptovaných členským štátom sa bezodkladne oznamujú Komisii, ktorá o tom informuje ostatné členské štáty.

    Článok 38

    Uvádzanie oblasti výlovu alebo produkcie

    1.   Informácie o oblasti výlovu alebo produkcie v súlade s článkom 35 ods. 1 písm. c) obsahujú tieto údaje:

    a)

    v prípade produktu rybolovu uloveného na mori, písomný názov podoblasti alebo divízie uvedený medzi rybolovnými oblasťami FAO, ako aj názov tejto zóny uvedený spôsobom zrozumiteľným pre spotrebiteľa, alebo mapu či piktogram zobrazujúci danú zónu, alebo odchylne od uvedenej požiadavky pri produktoch rybolovu ulovených vo vodách, ktoré nepatria do severovýchodného Atlantiku (rybolovná oblasť FAO 27) a do Stredozemného a Čierneho mora (rybolovná oblasť FAO 37), názov rybolovnej oblasti FAO;

    b)

    v prípade produktov rybolovu ulovených v sladkých vodách, odkaz na vodný útvar pôvodu v členskom štáte alebo v tretej krajine pôvodu produktu;

    c)

    v prípade produktov akvakultúry, odkaz na členský štát alebo tretiu krajinu, v ktorej produkt dosiahol viac než polovicu svojej konečnej hmotnosti alebo bol dlhšie než polovicu času chovu, alebo v prípade mäkkýšov, kôrovcov a ostnatokožcov prešiel konečným štádiom chovu alebo pestovania trvajúcim najmenej šesť mesiacov.

    2.   Okrem informácií uvedených v odseku 1 môžu prevádzkovatelia uvádzať aj presnejšiu oblasť výlovu alebo produkcie.

    Článok 39

    Ďalšie dobrovoľné informácie

    1.   Okrem povinných informácií vyžadovaných podľa článku 35 sa môžu dobrovoľne poskytovať aj tieto informácie, ak sú jasné a jednoznačné:

    a)

    dátum výlovu produktov rybolovu alebo dátum vylovenia produktov akvakultúry;

    b)

    dátum vylodenia produktov rybolovu alebo informácie o prístave vylodenia produktov;

    c)

    podrobnejšie informácie o druhu rybárskeho výstroja, ako sa uvádza v druhom stĺpci prílohy III;

    d)

    v prípade produktov rybolovu ulovených na mori, vlajkový štát plavidla, ktoré tieto produkty vylovilo;

    e)

    environmentálne informácie;

    f)

    informácie o etickej alebo sociálnej stránke;

    g)

    informácie o metódach a postupoch produkcie;

    h)

    informácie o výživovom zložení produktu.

    2.   Môže sa použiť QR (Quick Response) kód, ktorý uvádza niektoré alebo všetky informácie uvedené v článku 35 ods. 1.

    3.   Dobrovoľné informácie sa nesmú uvádzať spôsobom, ktorým by sa na označení alebo etikete zmenšil priestor pre povinné informácie.

    4.   Neuvádzajú sa žiadne dobrovoľné informácie, ktoré nie je možné overiť.

    KAPITOLA V

    PRAVIDLÁ HOSPODÁRSKEJ SÚŤAŽE

    Článok 40

    Uplatňovanie pravidiel hospodárskej súťaže

    Na dohody, rozhodnutia a postupy uvedené v článku 101 ods. 1 a článku 102 ZFEÚ, ktoré sa vzťahujú na produkciu alebo uvádzanie produktov rybolovu a akvakultúry na trh, sa uplatňujú články 101 až 106 ZFEÚ a ich vykonávacie ustanovenia.

    Článok 41

    Výnimky z uplatňovania pravidiel hospodárskej súťaže

    1.   Bez ohľadu na článok 40 tohto nariadenia sa článok 101 ods. 1 ZFEÚ neuplatňuje na dohody, rozhodnutia a postupy organizácií výrobcov, ktoré sa týkajú produkcie alebo predaja produktov rybolovu a akvakultúry alebo používania spoločných zariadení na uskladnenie, ošetrenie alebo spracovanie produktov rybolovu a akvakultúry, a ktoré:

    a)

    sú potrebné na dosiahnutie cieľov stanovených v článku 39 ZFEÚ;

    b)

    nestanovujú žiadnu povinnosť účtovať rovnaké ceny;

    c)

    nevedú ku žiadnej forme rozdelenia trhov v rámci Únie;

    d)

    nevylučujú hospodársku súťaž a

    e)

    neodstraňujú hospodársku súťaž vo vzťahu k podstatnému podielu príslušných produktov.

    2.   Bez ohľadu na článok 40 tohto nariadenia sa článok 101 ods. 1 ZFEÚ neuplatňuje na dohody, rozhodnutia a postupy medziodvetvových organizácií, ktoré:

    a)

    sú potrebné na dosiahnutie cieľov stanovených v článku 39 ZFEÚ;

    b)

    nestanovujú žiadnu povinnosť uplatňovať pevnú cenu;

    c)

    nevedú ku žiadnej forme rozdelenia trhov v rámci Únie;

    d)

    neuplatňujú rôzne podmienky na ekvivalentné transakcie s inými obchodnými partnermi, a tým ich nedostávajú do konkurenčne nevýhodného postavenia;

    e)

    neodstraňujú hospodársku súťaž vo vzťahu k podstatnému podielu príslušných produktov a

    f)

    neobmedzujú hospodársku súťaž spôsobmi, ktoré nie sú nevyhnutné na dosiahnutie cieľov spoločnej rybárskej politiky.

    KAPITOLA VI

    ZÍSKAVANIE INFORMÁCIÍ O TRHU

    Článok 42

    Získavanie informácií o trhu

    1.   Komisia:

    a)

    zhromažďuje, analyzuje a šíri ekonomické znalosti a poznatky o trhu Únie s produktmi rybolovu a akvakultúry v rámci dodávateľského reťazca s prihliadnutím na medzinárodné súvislosti;

    b)

    poskytuje praktickú podporu organizáciám výrobcov a medziodvetvovým organizáciám s cieľom lepšie koordinovať informácie medzi prevádzkovateľmi a spracovateľmi;

    c)

    pravidelne skúma ceny produktov rybolovu a akvakultúry na trhu Únie v rámci dodávateľského reťazca a analyzuje trendy na trhoch;

    d)

    uskutočňuje ad hoc štúdie trhu a poskytuje metodiku skúmania tvorby cien.

    2.   Na vykonanie odseku 1 Komisia využíva tieto opatrenia:

    a)

    uľahčenie prístupu k dostupným údajom o produktoch rybolovu a akvakultúry zozbieraným v súlade s právom Únie;

    b)

    sprístupňovanie trhových informácií, ako sú cenové prieskumy, trhové analýzy a štúdie, zainteresovaným stranám a širokej verejnosti v prístupnej a zrozumiteľnej forme za dodržania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 (20).

    3.   Členské štáty prispievajú k dosiahnutiu cieľov uvedených v odseku 1.

    KAPITOLA VII

    PROCEDURÁLNE USTANOVENIA

    Článok 43

    Postup výboru

    1.   Komisii pomáha výbor. Uvedený výbor je výborom v zmysle nariadenia (EÚ) č. 182/2011.

    2.   Ak sa odkazuje sa na tento odsek, uplatňuje sa článok 5 nariadenia (EÚ) č. 182/2011.

    KAPITOLA VIII

    ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

    Článok 44

    Zmena nariadenia (ES) č. 1184/2006

    Článok 1 nariadenia (ES) č. 1184/2006 sa nahrádza takto:

    „Článok 1

    Týmto nariadením sa stanovujú pravidlá, ktoré sa týkajú uplatniteľnosti článkov 101 až 106 a článku 108 ods. 1 a 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) v súvislosti s produkciou produktov uvedených v prílohe I k ZFEÚ alebo obchodovaním s nimi, s výnimkou produktov, na ktoré sa vzťahuje nariadenie Rady (ES) č. 1234/2007 z 22. októbra 2007 o vytvorení spoločnej organizácie poľnohospodárskych trhov a o osobitných ustanoveniach pre určité poľnohospodárske výrobky (nariadenie o jednotnej spoločnej organizácii trhov) (21) a nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. …/2013 z … o spoločnej organizácii trhov s produktmi rybolovu a akvakultúry (22).

    Článok 45

    Zmeny nariadenia (ES) č. 1224/2009

    Nariadenie (ES) č. 1224/2009 sa týmto mení takto:

    1.

    V článku 57 sa v odseku 1 dopĺňajú tieto vety:

    „Členské štáty vykonávajú kontroly na zabezpečenie dodržiavania tejto povinnosti. Kontroly možno vykonávať počas všetkých etáp uvádzania na trh a počas prepravy.“

    2.

    V článku 58 sa odsek 5 mení takto:

    a)

    písmeno g) sa nahrádza takto:

    „g)

    informácie pre spotrebiteľov stanovené v článku 35 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. …/2013 (23);

    b)

    písmeno h) sa vypúšťa.

    Článok 46

    Zrušenie

    Nariadenie (ES) č. 104/2000 sa týmto zrušuje. Článok 4 sa však uplatňuje do 12. decembra 2014.

    Odkazy na zrušené nariadenie sa považujú za odkazy na toto nariadenie a znejú v súlade s tabuľkou zhody uvedenou v prílohe IV.

    Článok 47

    Pravidlá stanovujúce spoločné obchodné normy

    Pravidlá stanovujúce spoločné obchodné normy, najmä nariadenie Rady (EHS) č. 2136/89 (24), nariadenie Rady (EHS) č. 1536/92 (25), nariadenie Rady (ES) č. 2406/96 (26), ako aj ďalšie pravidlá prijaté na účely uplatňovania spoločných obchodných noriem, ako napríklad nariadenie Komisie (EHS) č. 3703/85 (27), sa uplatňujú aj naďalej.

    Článok 48

    Preskúmanie

    Komisia predloží Európskemu parlamentu a Rade správu o výsledkoch uplatňovania tohto nariadenia do 31. decembra 2022.

    Článok 49

    Nadobudnutie účinnosti

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Uplatňuje sa od 1. januára 2014 s výnimkou kapitoly IV a článku 45, ktoré sa uplatňujú od 13. decembra 2014.

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

    V …

    Za Európsky parlament

    predseda

    Za Radu

    predseda


    (1)  Ú. v. EÚ C 181, 21.6.2012, s. 183.

    (2)  Ú. v. EÚ C 225, 27.7.2012, s. 20.

    (3)  Pozícia Európskeho parlamentu z 12. septembra 2012 (zatiaľ neuverejnená v úradnom vestníku) a pozícia Rady v prvom čítaní zo 17. októbra 2013. Pozícia Európskeho parlamentu z … a rozhodnutie Rady z ….

    (4)  Nariadenie Rady (ES) č. 104/2000 zo 17. decembra 1999 o spoločnej organizácii trhov s výrobkami rybolovu a akvakultúry (Ú. v. ES L 17, 21.1.2000, s. 22).

    (5)  Nariadenie Rady (ES) č. 1184/2006 z 24. júla 2006, ktorým sa uplatňujú určité pravidlá hospodárskej súťaže na produkciu poľnohospodárskych výrobkov a obchodovanie s nimi (Ú. v. EÚ L 214, 4.8.2006, s. 7).

    (6)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011 zo 16. februára 2011, ktorým sa ustanovujú pravidlá a všeobecné zásady mechanizmu, na základe ktorého členské štáty kontrolujú vykonávanie vykonávacích právomocí Komisie (Ú. v. EÚ L 55, 28.2.2011, s. 13).

    (7)  Nariadenie Rady (EÚ) č. 1220/2012 z 3. decembra 2012 o obchodných opatreniach na zaručenie zásobovania spracovateľov Únie určitými produktmi rybného hospodárstva v rokoch 2013 až 2015, ktorým sa menia a dopĺňajú nariadenia (ES) č. 104/2000 a (EÚ) č. 1344/2011 (Ú. v. EÚ L 349, 19.12.2012, s. 4).

    (8)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1026/2012 z 25. októbra 2012 o určitých opatreniach na účely ochrany populácie rýb v súvislosti s krajinami, ktoré umožňujú neudržateľný rybolov (Ú. v. EÚ L 316, 14.11.2012, s. 34).

    (9)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. …/2013 z … o spoločnej rybárskej politike, ktorým sa menia nariadenia Rady (ES) č. 1954/2003 a (ES) č. 1224/2009 a zrušujú nariadenia Rady (ES) č. 2371/2002 a (ES) č. 639/2004 a rozhodnutie Rady (ES) č. 2004/585 (Ú. v. EÚ L …).

    (10)  Nariadenie Rady (ES) č. 1224/2009 z 20. novembra 2009, ktorým sa zriaďuje systém kontroly Spoločenstva na zabezpečenie dodržiavania pravidiel spoločnej politiky v oblasti rybného hospodárstva a ktorým sa menia a dopĺňajú nariadenia (ES) č. 847/96, (ES) č. 2371/2002, (ES) č. 811/2004, (ES) č. 768/2005, (ES) č. 2115/2005, (ES) č. 2166/2005, (ES) č. 388/2006, (ES) č. 509/2007, (ES) č. 676/2007, (ES) č. 1098/2007, (ES) č. 1300/2008, (ES) č. 1342/2008 a ktorým sa zrušujú nariadenia (EHS) č. 2847/93, (ES) č. 1627/94 a (ES) č. 1966/2006 (Ú. v. EÚ L 343, 22.12.2009, s. 1).

    (11)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1169/2011 z 25. októbra 2011 o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom, ktorým sa menia a dopĺňajú nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 a (ES) č. 1925/2006 a ktorým sa zrušuje smernica Komisie 87/250/EHS, smernica Rady 90/496/EHS, smernica Komisie 1999/10/ES, smernica Európskeho parlamentu a Rady 2000/13/ES, smernice Komisie 2002/67/ES a 2008/5/ES a nariadenie Komisie (ES) č. 608/2004 (Ú. v. EÚ L 304, 22.11.2011, s. 18).

    (12)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 z 28. januára 2002, ktorým sa ustanovujú všeobecné zásady a požiadavky potravinového práva, zriaďuje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a stanovujú postupy v záležitostiach bezpečnosti potravín (Ú. v. ES L 31, 1.2.2002, s. 1).

    (13)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 zo 16. decembra 2008 o prídavných látkach v potravinách (Ú. v. EÚ L 354, 31.12.2008, s. 16).

    (14)  Dátum nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia.

    (15)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004 z 29. apríla 2004 o hygiene potravín (Ú. v. EÚ L 139, 30.4.2004, s. 1).

    (16)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 853/2004 z 29. apríla 2004, ktorým sa ustanovujú osobitné hygienické predpisy pre potraviny živočíšneho pôvodu (Ú. v. EÚ L 139, 30.4.2004, s. 55).

    (17)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 854/2004 z 29. apríla 2004, ktorým sa ustanovujú osobitné predpisy na organizáciu úradných kontrol produktov živočíšneho pôvodu určených na ľudskú spotrebu (Ú. v. EÚ L 226, 25.6.2004, s. 83).

    (18)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 882/2004 z 29. apríla 2004 o úradných kontrolách uskutočňovaných s cieľom zabezpečiť overenie dodržiavania potravinového a krmivového práva a predpisov o zdraví zvierat a o starostlivosti o zvieratá (Ú. v. EÚ L 165, 30.4.2004, s. 1).

    (19)  Nariadenie Rady (ES) č. 1005/2008 z 29. septembra 2008, ktorým sa ustanovuje systém Spoločenstva na zabraňovanie nezákonnému, nenahlásenému a neregulovanému rybolovu, na odrádzanie od neho a jeho odstránenie, ktorým sa menia a dopĺňajú nariadenia (EHS) č. 2847/93, (ES) č. 1936/2001 a (ES) č. 601/2004 a ktorým sa zrušujú nariadenia (ES) č. 1093/94 a (ES) č. 1447/1999 (Ú. v. EÚ L 286, 29.10.2008, s. 1).

    (20)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 z 18. decembra 2000 o ochrane jednotlivcov so zreteľom na spracovanie osobných údajov inštitúciami a orgánmi Spoločenstva a o voľnom pohybe takýchto údajov (Ú. v. ES L 8, 12.1.2001, s. 1).

    (21)  Ú. v. EÚ L 299, 16.11.2007, s. 1.

    (22)  Ú. v. EÚ L …“.

    (23)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. …/2013 z … o spoločnej organizácii trhov s produktmi rybolovu a akvakultúry (Ú. v. EÚ L …).“;

    (24)  Nariadenie Rady (EHS) č. 2136/89 z 21. júna 1989 stanovujúce spoločné normy na odbyt pre konzervované sardinky a obchodné opisy pre konzervované sardinky a výrobky typu sardiniek (Ú. v. ES L 212, 22.7.1989, s. 79).

    (25)  Nariadenie Rady (EHS) č. 1536/92 z 9. júna 1992 ustanovujúce spoločné trhové normy pre konzervované tuniaky a malé makrely (Ú. v. ES L 163, 17.6.1992, s. 1).

    (26)  Nariadenie Rady (ES) č. 2406/96 z 26. novembra 1996 ustanovujúce spoločné normy pre obchodovanie s určitými produktmi rybolovu (Ú. v. ES L 334, 23.12.1996, s. 1).

    (27)  Nariadenie Komisie (EHS) č. 3703/85 z 23. decembra 1985 ustanovujúce podrobné pravidlá uplatňovania spoločných obchodných noriem pre niektoré čerstvé alebo mrazené ryby (Ú. v. ES L 351, 28.12.1985, s. 63).


    PRÍLOHA I

    PRODUKTY RYBOLOVU A AKVAKULTÚRY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE SPOLOČNÁ ORGANIZÁCIA TRHOV

    Číselný znak KN

    Opis tovaru

    a)

    0301

    Živé ryby

    0302

    Ryby, čerstvé alebo chladené okrem rybieho filé a ostatného rybieho mäsa položky 0304

    0303

    Ryby mrazené okrem rybieho filé a ostatného rybieho mäsa položky 0304

    0304

    Rybie filé a ostatné rybie mäso (tiež mleté), čerstvé, chladené alebo mrazené

    b)

    0305

    Ryby sušené, solené alebo v slanom náleve; údené ryby, tiež varené pred údením alebo počas údenia; prášky, múčky a pelety z rýb, vhodné na ľudskú spotrebu

    c)

    0306

    Kôrovce, tiež bez panciera, živé, čerstvé, chladené, mrazené, sušené, solené alebo v slanom náleve; kôrovce, v pancieroch, varené vo vode alebo v pare, tiež chladené, mrazené, sušené, solené alebo v slanom náleve; prášky, múčky a pelety z kôrovcov, vhodné na ľudskú spotrebu

    0307

    Mäkkýše, tiež bez lastúr alebo ulít, živé, čerstvé, chladené, mrazené, sušené, solené alebo v slanom náleve; vodné bezstavovce iné ako kôrovce a mäkkýše, živé, čerstvé, chladené, mrazené, sušené, solené alebo v slanom náleve; prášky, múčky a pelety z vodných bezstavovcov iných ako kôrovcov, vhodné na ľudskú spotrebu

    d)

    Živočíšne produkty inde nešpecifikované ani nezahrnuté; mŕtve zvieratá kapitoly 1 alebo 3, nevhodné na ľudskú spotrebu

    – Iné

    – – Produkty z rýb alebo kôrovcov, mäkkýšov alebo ostatných vodných bezstavovcov; mŕtve zvieratá kapitoly 3:

    0511 91 10

    – – – Odpad z rýb

    0511 91 90

    – – – Iné

    e)

    1212 20 00

    – Morské chaluhy a iné riasy

    f)

    Tuky a oleje a ich frakcie, z rýb, rafinované alebo nerafinované, ale chemicky nemodifikované:

    1504 10

    – Oleje z rybacej pečene a ich frakcie

    1504 20

    – Tuky a oleje a ich frakcie, z rýb, iné ako oleje z pečene

    g)

    1603 00

    Výťažky a šťavy z mäsa, rýb alebo kôrovcov, mäkkýšov alebo iných vodných bezstavovcov

    h)

    1604

    Pripravené alebo konzervované ryby; kaviár a náhradky kaviáru z rybacích ikier

    i)

    1605

    Kôrovce, mäkkýše a iné vodné bezstavovce, pripravené alebo konzervované

    j)

    Cestoviny, tiež varené alebo plnené (mäsom alebo ostatnými plnkami) alebo inak upravené, ako napríklad špagety, makaróny, rezance, cestovinové plátky (lazane), halušky (gnocchi), ravioly, canneloni; kuskus, tiež pripravený

    1902 20

    – Plnené cestoviny, tiež varené alebo inak pripravené:

    1902 20 10

    – – Obsahujúce viac ako 20 % hmotnosti rýb, kôrovcov, mäkkýšov alebo iných vodných bezstavovcov

    k)

    Múčky, prášky a pelety, z mäsa alebo mäsových drobov, rýb alebo kôrovcov, mäkkýšov alebo iných vodných bezstavovcov, nevhodné na ľudskú spotrebu; škvarky:

    2301 20 00

    – Múčky, prášky a pelety, z rýb alebo kôrovcov, mäkkýšov alebo iných vodných bezstavovcov

    l)

    Prípravky používané ako krmivo pre zvieratá

    2309 90

    – Iné:

    ex 2309 90 10

    – – Rozpustné výrobky z rýb


    PRÍLOHA II

    PRODUKTY RYBOLOVU, KTORÉ PODLIEHAJÚ MECHANIZMU USKLADNENIA

    Číselný znak KN

    Opis tovaru

    0302 22 00

    platesa veľká (Pleonectes platessa)

    ex 0302 29 90

    limanda európska (Limanda limanda)

    0302 29 10

    kalkany rodu Lepidorhombus (Lepidorhombus spp.)

    ex 0302 29 90

    platesa bradavičnatá (Platichthys flesus)

    0302 31 10

    a

    0302 31 90

    tuniak dlhoplutvý (Thunnus alalunga)

    ex 0302 40

    sleď atlantický (Clupea harengus)

    0302 50 10

    treska škvrnitá (Gadus morhua)

    0302 61 10

    sardinka európska (Sardina pilchardus)

    ex 0302 61 80

    šprota severná (Sprattus sprattus)

    0302 62 00

    treska jednoškvrnná (Melanogrammus aeglefinus)

    0302 63 00

    treska tmavá (Pollachius virens)

    ex 0302 64

    makrela druhu Scomber scombrus a Scomber japonicus

    0302 65 20

    a

    0302 65 50

    ostroň bieloškvrný (Squalus acanthias) a žraloky rodu Scyliorhinus

    0302 69 31

    a

    0302 69 33

    sebastesy (Sebastes spp.)

    0302 69 41

    treska merlang (Merlangius merlangus)

    0302 69 45

    miene (Molva spp.)

    0302 69 55

    sardely (Engraulis spp.)

    ex 0302 69 68

    merlúza európska (Merluccius merluccius)

    0302 69 81

    čertovité (Lophius spp.)

    ex 0302 69 99

    koryféna veľká (Coryphaena hippurus)

    ex 0307 41 10

    sépie (Sepia officinalis a Rossia macrosoma)

    ex 0306 23 10

    ex 0306 23 31

    ex 0306 23 39

    krevety druhu Crangon crangon a kreveta boreálna (Pandalus borealis)

    0302 23 00

    soley (Solea spp.)

    0306 24 30

    krab piesočný (Cancer pagurus)

    0306 29 30

    homár štíhly (Nephrops norvegicus)

    0303 31 10

    halibut tmavý (Reinhardtius hipoglossoides)

    0303 78 11

    0303 78 12

    0303 78 13

    0303 78 19

    a

    0303 29 55

    0304 29 56

    0304 29 58

    merlúza rodu Merluccius

    0303 79 71

    pagel (Dentex dentex a Pagellus spp.)

    0303 61 00

    0304 21 00

    0304 91 00

    mečiar veľký (Xiphias gladius)

    0306 13 40

    0306 13 50

    ex 0306 13 80

    krevety čelade Penaeidae

    0307 49 18

    0307 49 01

    sépie druhu Sepia officinalis, Rossia macrosoma a Sepiola rondeletti

    0307 49 31

    0307 49 33

    0307 49 35

    a

    0307 49 38

    kalmáre (Loligo spp.)

    0307 49 51

    gordan šípový (Ommastrephes sagittatus)

    0307 59 10

    osmonohy (Octopus spp.)

    0307 99 11

    gordany rodu Illex

    0303 41 10

    tuniak dlhoplutvý (Thunnus alalunga)

    0302 32 10

    0303 42 12

    0303 42 18

    0303 42 42

    0303 42 48

    tuniak žltopltuvý (Thunnus albacares)

    0302 33 10

    0303 43 10

    tuniak pruhovaný (Katsuwomus pelamis)

    0303 45 10

    tuniak modroplutvý (Thunnus thynnus)

    0302 39 10

    0302 69 21

    0303 49 30

    0303 79 20

    iné druhy rodov Thunnus a Euthynnus

    ex 0302 29 90

    kambala malohlavá (Microstomus kitt)

    0302 35 10

    a

    0302 35 90

    tuniak modroplutvý (Thunnus thynnus)

    ex 0302 69 51

    treska žltkavá (Pollachius pollachius)

    0302 69 75

    bramy (Brama spp.)

    ex 0302 69 82

    treska belasá (Micromesistius poutassou)

    ex 0302 69 99

    treska druhu Trisopterus luscus a treska plavá (Trisopterus minutus)

    ex 0302 69 99

    boga okatá (Boops boops)

    ex 0302 69 99

    spikára štíhla (Spicara smaris)

    ex 0302 69 99

    konger európsky (Conger conger)

    ex 0302 69 99

    trigly (Trigla spp.)

    ex 0302 69 91

    ex 0302 69 99

    stavridy (Trachurus spp.)

    ex 0302 69 99

    mugily (Mugil spp.)

    ex 0302 69 99

    a

    ex 0304 19 99

    raje (Raja spp.)

    ex 0302 69 99

    stuhochvost čierny (Lepidopus caudatus a Aphanopus carbo)

    ex 0307 21 00

    hrebeňovka veľká (Pecten maximus)

    ex 0307 91 00

    surmovka vlnitá (Buccinum undatum)

    ex 0302 69 99

    sultánka pruhovaná (Mullus surmuletus) alebo sultánka nachová (Mullus barbatus)

    ex 0302 69 99

    kantar tmavý (Spondyliosoma cantharus)


    PRÍLOHA III

    INFORMÁCIE O RYBÁRSKOM VÝSTROJI

    Povinné informácie o kategórii rybárskeho výstroja

    Podrobnejšie informácie o zodpovedajúcom výstroji a kódoch v súlade s nariadením Komisie (ES) č. 26/2004 (1) a vykonávacím nariadením Komisie (EÚ) č. 404/2011 (2)

    Záťahové siete

    Pobrežné záťahové siete

    SB

    Dánske záťahové siete

    SDN

    Škótske záťahové siete

    SSC

    Párové záťahové siete

    SPR

    Vlečné siete

    Vlečné siete s rozperným rahnom

    TBB

    Vlečné siete s vodiacimi štítmi na lov pri dne

    OTB

    Párové vlečné siete na lov pri dne

    PTB

    Pelagické vlečné siete s vodiacimi štítmi

    OTM

    Pelagické párové vlečné siete

    PTM

    Dvojité vlečné siete s vodiacimi štítmi

    OTT

    Žiabrovky a podobné siete

    Nastavovacie (ukotvené) žiabrovky

    GNS

    Unášané siete

    GND

    Obchvatné žiabrovky

    GNC

    Viacstenné žiabrovky

    GTR

    Kombinované viacstenné a obyčajné žiabrovky

    GTN

    Obchvatné siete a čerene

    Vakové siete

    PS

    Lampary

    LA

    Čerene ovládané z lode

    LNB

    Pobrežné stacionárne čerene

    LNS

    Háčiky a lovné šnúry

    Ručné lovné šnúry a udice (ovládané ručne)

    LHP

    Ručné lovné šnúry a udice (mechanizované)

    LHM

    Osadené lovné šnúry

    LLS

    Lovné šnúry (unášané)

    LLD

    Vlečné lovné šnúry

    LTL

    Dredže

    Lodné dredže

    DRB

    Ručné dredže používané na palube plavidla

    DRH

    Mechanizované dredže vrátane nasávacích dredžov

    HMD

    Koše a pasce

    Koše (pasce)

    FPO


    (1)  Nariadenie Komisie (ES) č. 26/2004 z 30. decembra 2003 o registri rybárskej flotily spoločenstva (Ú. v. EÚ L 5, 9.1.2004, s. 25).

    (2)  Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) č. 404/2011 z 8. apríla 2011, ktorým sa ustanovujú podrobné pravidlá vykonávania nariadenia Rady (ES) č. 1224/2009, ktorým sa zriaďuje systém kontroly Spoločenstva na zabezpečenie dodržiavania pravidiel spoločnej politiky rybného hospodárstva (Ú. v. EÚ L 112, 30.4.2011, s. 1).


    PRÍLOHA IV

    TABUĽKA ZHODY

    Nariadenie (ES) č. 104/2000

    Toto nariadenie

    Článok 1

    Články 1 až 5

    Články 2 a 3

    Články 33 a 34

    Článok 4

    Články 35 až 39

    Článok 5 ods. 1

    Články 6, 7 a 8

    Článok 5 ods. 2, 3, 4 a článok 6

    Články 14, 18 až 21

    Článok 7

    Články 22 a 24 až 27

    Článok 8

    Články 9 až 12

    Články 28 a 29

    Článok 13

    Články 11, 12, 13, 16, 18, 20 a 21

    Článok 14

    Článok 41 ods. 2

    Článok 15

    Článok 23

    Článok 16

    Články 24 až 27

    Články 17 až 27

    Články 30, 31 a 32

    Článok 33

    Článok 34

    Článok 20 ods. 2, články 21 a 32

    Článok 35

    Článok 36

    Článok 37

    Článok 43

    Články 38 a 39

    Článok 43

    Článok 40

    Článok 41

    Článok 48

    Článok 42

    Články 44, 45 a 46

    Článok 43

    Článok 49

    Článok 40

    Článok 41 ods. 1

    Článok 42


    ODÔVODNENÉ STANOVISKO RADY

    I.   ÚVOD

    Európska komisia predložila 13. júla 2011 Rade svoj návrh o spoločnej organizácii trhov („SOT“) s produktmi rybolovu a akvakultúry (1).

    Po diskusii o smerovaní, ktorá sa konala 19. marca 2012, sa Rada pre poľnohospodárstvo a rybárstvo v júni 2012 dohodla na všeobecnom smerovaní (2).

    Európsky parlament hlasoval o svojej pozícii v prvom čítaní 12. septembra 2012 (3).

    Po hlasovaní v Európskom parlamente sa medzi Európskym parlamentom, Radou a Komisiou uskutočnili rokovania s cieľom dosiahnuť dohodu o návrhu. Dohoda sa dosiahla 4. júna 2013, pričom ju následne potvrdili Výbor stálych predstaviteľov 14. júna 2013, Výbor Európskeho parlamentu pre rybné hospodárstvo 18. júna 2013 a Rada 15. júla 2013.

    Vzhľadom na uvedenú dohodu a po revízii právnikov lingvistov sa Rada vyzýva, aby na zasadnutí Rady pre poľnohospodárstvo a rybárstvo, ktoré sa uskutoční 17. októbra 2013, prijala pozíciu Rady v prvom čítaní v súlade s riadnym legislatívnym postupom ustanoveným v článku 294 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ).

    Pri vykonávaní svojej práce Rada náležite zohľadnila aj stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru prijaté 28. marca 2012 a stanovisko Výboru regiónov prijaté 4. mája 2012 (4).

    II.   CIEĽ

    Cieľom návrhu je nahradiť nariadenie č. 104/2000 zo 17. decembra 1999 (5) o spoločnej organizácii trhov s výrobkami rybolovu a akvakultúry („SOT“). Návrh o SOT je súčasťou balíka reforiem v rámci SRP a má prispieť k cieľom navrhovaného nového nariadenia o SRP (6).

    Ciele tohto návrhu okrem iného sú:

    zjednodušenie právnych postupov a nahlasovacích povinností,

    posilnenie úlohy profesijných organizácií,

    zníženie trhovej podpory (ukončenie mechanizmu ceny pri stiahnutí, postupné zrušenie podpory na skladovanie), ako aj

    lepšie informovanie spotrebiteľov.

    III.   ANALÝZA POZÍCIE RADY V PRVOM ČÍTANÍ

    A.   Všeobecné pripomienky

    Európsky parlament a Rada viedli na základe návrhu Komisie rokovania s cieľom uzavrieť dohodu v štádiu pozície Rady v prvom čítaní. Znenie pozície Rady v plnej miere odzrkadľuje kompromis, ktorý dosiahli obaja spoluzákonodarcovia.

    B.   Kľúčové otázky

    Kompromis, ktorý sa odzrkadľuje v pozícii Rady v prvom čítaní, obsahuje tieto kľúčové prvky:

    a)   Všeobecné ustanovenia

    Európsky parlament i Rada skonštatovali, že v návrhu Komisie chýba odkaz na vonkajší rozmer. Podľa názoru Komisie takýto odkaz nie je potrebný, pretože vonkajšou politikou sa bude zaoberať osobitné nariadenie s odlišným právnym základom. Do konečného kompromisu sa vložil odkaz na nariadenia, ktoré sa doplnia k SOT, pokiaľ ide o vonkajšie aspekty.

    Na žiadosť Rady sa do vymedzení pojmov uvedených v článku 5 doplnili vymedzenia pojmov „maloobchod“ a „balené produkty rybolovu a akvakultúry“ a vložil sa odkaz na vymedzenia pojmov z nariadenia o SRP a iných nariadení, ktoré sa budú v tomto kontexte tiež uplatňovať.

    b)   Organizácie výrobcov

    Európsky parlament podporil reštrukturalizáciu oddielu o zriadení, cieľoch a opatreniach, ktorú v záujme zjednodušenia navrhla Rada, čo viedlo k vypusteniu článkov 9 – 11. Dôsledkom toho vypadli pozmeňujúce návrhy EP 38 – 68, ktorých podstata sa do veľkej miery začlenila do štruktúry navrhovanej Radou.

    Ciele a opatrenia: Európsky parlament a Rada sa dohodli na zmenách, ktorými sa v porovnaní s návrhom Komisie rozširujú a spresňujú ciele organizácií výrobcov. V súvislosti s rybolovnými organizáciami výrobcov sa napríklad vložili tieto prvky: podpora udržateľného rybárstva, dodržiavanie environmentálneho práva a súčasné dodržiavanie sociálnej politiky, spôsoby zaobchádzania s nechcenými úlovkami, sledovateľnosť a prispievanie k postupom NNN. Príslušné zmeny sa vložili do oddielu venovaného „opatreniam“.

    Uznávanie: Na žiadosť Rady sa vložili podrobné pravidlá o fungovaní profesijných organizácií a medziodvetvových organizácií.

    Plány produkcie a plány uvádzania na trh: akceptovali sa dôležité požiadavky Rady: po prvé, obsah plánov produkcie a plánov uvádzania na trh sa špecifikuje v článku 28 ods. 2; po druhé, splnomocnenie Komisie prijať delegované akty, sa z návrhu vypustilo; a na záver, zmeny vo forme a štruktúre plánov produkcie a plánov uvádzania na trh bude prijímať Komisia prostredníctvom vykonávacích aktov.

    Mechanizmus uskladnenia: Mechanizmus uskladnenia, ktorý navrhuje Komisia, a ktorý má nahradiť celý systém cien pri stiahnutí z trhu a intervencií, zostal prakticky nezmenený. Ukázal sa ako účinný kompromis medzi tými, ktorí podporovali rozšírenie súčasného systému, a tými, ktorí chceli úplne skončiť s verejnými intervenciami.

    Spoločný fond: Na žiadosť Rady sa z návrhu vypustili pravidlá týkajúce spoločných fondov organizácií výrobcov, keďže panoval názor, že neprinášajú žiadnu pridanú hodnotu.

    c)   Obchodné normy

    Ako navrhuje Rada, obchodné normy môžu odkazovať na kvalitu, veľkosť alebo hmotnosť, balenie, obchodnú úpravu a označovanie produktov a najmä minimálne veľkosti na účely uvádzania na trh v súlade s minimálnymi ochrannými referenčnými veľkosťami, tam, kde je to vhodné. Vylodené produkty rybolovu, ktoré nezodpovedajú obchodným normám, sa môžu použiť na iné účely ako na ľudskú spotrebu (účelom je zabrániť vytváraniu trhov pre „nechcené úlovky“, ako napríklad mladé ryby).

    Na žiadosť Rady sa z návrhu vypustilo splnomocnenie Komisie prijať delegované akty.

    d)   Informácie pre spotrebiteľov

    Článok 35 (povinné informácie) sa ukázal ako jedna z najzložitejších otázok rokovaní. Mimoriadne spornými bodmi bolo najmä vloženie dátumu výlovu alebo dátumu vylodenia a použitého výstroja.

    Dátum vylodenia: Európsky parlament podporil skutočnosť, aby sa medzi povinné údaje zaradil dátum vylodenia, a to v porovnaní s dátumom výlovu, ako navrhuje Komisia. Naopak, Rada sa nazdáva, že vo väčšine prípadov neprináša dostatočnú pridanú hodnotu ani dátum výlovu, ani dátum vylodenia (pričom zvyšujú však administratívne zaťaženie). V niektorých prípadoch by mohlo byť zavádzajúce, ak by spotrebiteľ prirodzene spájal lepšiu kvalitu produktu s neskorším dátumom. Rada nakoniec súhlasila s vložením dátumu minimálnej trvanlivosti, zatiaľ čo dátum výlovu môže byť zaradený medzi dobrovoľné informácie podľa článku 39.

    Kategória výstroja: Okrem podrobnejšieho označenia oblasti, kde sa produkt vylovil alebo odchoval, ktoré akceptovala Rada, požadoval Parlament vloženie kategórie použitého výstroja. Rada bola pôvodne proti tejto iniciatíve, ktorá by znamenala stigmatizáciu určitých techník rybolovu. Obe strany sa ako kompromis dohodli na vložení zjednodušeného zoznamu siedmich skupín výstroja, ktoré sa uvádzajú v prílohe III (viac podrobností o výstroji je možné uviesť ako dobrovoľné informácie; pozri nižšie).

    Označovanie environmentálnou značkou (článok 36): Európsky parlament a Rada súhlasili s tým, že Komisia do 1. januára 2015 predloží správu o uskutočniteľnosti rôznych možností systému environmentálnej značky a o stanovení minimálnych požiadaviek.

    Ďalšie dobrovoľné informácie (článok 39) môžu okrem iného obsahovať dátum výlovu, dátum vylodenia alebo prístav, v ktorom boli produkty vylodené, podrobnejšie informácie o druhu rybárskeho výstroja alebo o vlajkovom štáte plavidla, ktoré vylovilo produkty.

    Na uvedenie povinných informácií podľa článku 35 ods. 1 bude možné využívať „kódy na rýchlu odpoveď“.

    Dobrovoľné informácie sa nesmú uvádzať na úkor priestoru vyhradeného pre povinné informácie, pričom sa nesmie uvádzať žiadna dobrovoľná informácia, ktorú nie je možné overiť.

    Delegované akty: z návrhu sa vypustilo splnomocnenie Komisie prijať delegované akty.

    e)   Procesné a záverečné ustanovenia

    Zmeny nariadenia o kontrole: na žiadosť Rady sa mení nariadenie (ES) č. 1224/2009 tak, aby sa v ňom ustanovovalo, že členské štáty uskutočnia kontroly dodržiavania, a zosúladili sa ustanovenia o informáciách pre spotrebiteľov.

    Pravidlá stanovujúce spoločné obchodné normy (článok 47): naďalej sa uplatňujú súčasné obchodné normy pre určité produkty.

    IV.   ZÁVER

    V pozícii Rady v prvom čítaní sa v plnej miere zohľadňuje kompromis, ktorý sa dosiahol počas rokovaní medzi Radou a Európskym parlamentom za pomoci Komisie. Tento kompromis potvrdil predseda Výboru Európskeho parlamentu pre rybárstvo (PECH) v liste predsedovi Výboru stálych predstaviteľov (z 25. júna 2013). V tomto liste predseda výboru PECH uviedol, že členom svojho výboru a následne aj plénu odporučí, aby pozíciu Rady v prvom čítaní Parlament prijal v druhom čítaní bez pozmeňujúcich návrhov s výhradou overenia právnikmi lingvistami oboch inštitúcií. Prijatím nariadenia o spoločnej organizácii trhov s produktmi rybolovu a akvakultúry poskytuje Európska únia základný stavebný prvok pre vytvorenie novej spoločnej rybárskej politiky.


    (1)  12516/11 PECHE 188 CODEC 1167.

    (2)  10415/12 PECHE 192 CODEC 1445.

    (3)  13616/12 CODEC 2093 PECHE 334 PE 390.

    (4)  Ú. v. EÚ C 181, 21.6.2012, s. 183; Ú. v. EÚ C 225, 27.7.2012, s .20.

    (5)  Ú. v. EÚ L 17, 21.1.2000, s. 22.

    (6)  12514/11 PECHE 187 CODEC 1166.


    VYHLÁSENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY O PRAVIDLÁCH KONTROLY V OBLASTI SLEDOVATEĽNOSTI PRODUKTOV A INFORMÁCIÍ PRE SPOTREBITEĽOV

    V nadväznosti na reformu nariadenia o spoločnej organizácií trhov s produktmi rybolovu a akvakultúry Európsky parlament a Rada vyzývajú Európsku komisiu, aby im predložila návrh zameraný na zmenu nariadenia o kontrole [nariadenie (ES) č. 1224/2009]. V rámci jeho zmeny by sa mala zohľadniť potreba regulácie poskytovania informácií o druhu výstroja v súvislosti s produktmi pochádzajúcimi z rybolovu vo voľnej prírode.

    Okrem toho Európsky parlament a Rada vyzývajú Komisiu, aby včas prijala aj potrebné zmeny vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) č. 404/2011, pokiaľ ide o povinné informácie pre spotrebiteľov, s cieľom zohľadniť ustanovenia tohto nariadenia, zmeneného nariadenia o kontrole a nariadenia (EÚ) č. 1169/2011 o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom.


    VYHLÁSENIA KOMISIE

    K článku 35

    Odsek 1 písm. e)

    Komisia nesúhlasí so zmenou, ktorú právnici lingvisti uskutočnili v článku 42 ods. 1 písm. e) znenia politickej dohody, ktorá sa o návrhu Komisie na nariadenie o spoločnej organizácii trhov s produktmi rybolovu a akvakultúry dosiahla na neformálnom trialógu 8. mája 2013 (nový článok 35 ods. 1 písm. e) dokumentu 12005/13).

    Podľa Komisie by sa v súlade s neformálnym trialógom z 8. mája 2013 v prípade všetkých produktov rybolovu a akvakultúry uvedených v článku 42 ods. 1 (nový článok 35 ods. 1 dokumentu 12005/13), ktoré sa ponúkajú na predaj konečnému spotrebiteľovi, mal na príslušnom označení alebo etikete uvádzať dátum minimálnej trvanlivosti bez akéhokoľvek ďalšieho určenia. Vloženie slova „prípadne“ na začiatok článku 42 ods. 1 písm. e) (nový článok 35 ods. 1 písm. e) dokumentu 12005/13) spôsobí právnu neistotu a ohrozí dosiahnutie cieľa, ktorým je zlepšenie transparentnosti pre spotrebiteľov.

    K článku 35

    Komisia ľutuje, že dohodou medzi spoluzákonodarcami sa z návrhu Komisie odstránila povinnosť uvádzať pri produktoch rybolovu a akvakultúry „dátum výlovu“. Komisia sa nazdáva, že tento dátum poskytuje spotrebiteľom dôležité informácie. Uvádzanie dátumu výlovu prináša jasnú výhodu pre maloobjemových rybárov a farmárov v Únii a podporuje krátke distribučné kanály pre produkty rybolovu a akvakultúry.

    Komisia tiež vyjadruje ľútosť nad tým, že spoluzákonodarci odstránili z návrhu Komisie uplatňovanie určitých požiadaviek na označovanie konzervovaných a pripravených produktov, t. j. uvádzanie obchodného názvu, metódy produkcie a pôvodu. Komisia je toho názoru, že tieto požiadavky zodpovedajú rastúcemu dopytu verejnosti po informáciách o obsahu konzervovaných a pripravených produktov. Ide tiež o základnú otázku dôveryhodnosti a hodnoty produkcie Únie.

    Komisia si dovoľuje zopakovať, že uvedenými zlepšeniami označovania, ktoré Komisia navrhla, by sa pre odvetvie rybolovu nevytvorila neprimeraná záťaž, pretože vychádzajú z existujúcich požiadaviek na sledovateľnosť.


    Top