Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62011CN0480

    Vec C-480/11 P: Odvolanie podané 21. septembra 2011 : Akissi Danièle Boni-Claverie proti uzneseniu Všeobecného súdu (piata komora) z  13. júla 2011 vo veci T-350/11, Boni-Claverie/Rada

    Ú. v. EÚ C 6, 7.1.2012, p. 4–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    7.1.2012   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 6/4


    Odvolanie podané 21. septembra 2011: Akissi Danièle Boni-Claverie proti uzneseniu Všeobecného súdu (piata komora) z 13. júla 2011 vo veci T-350/11, Boni-Claverie/Rada

    (Vec C-480/11 P)

    2012/C 6/05

    Jazyk konania: francúzština

    Účastníci konania

    Odvolateľka: Akissi Danièle Boni-Claverie (v zastúpení: L. Bourthoumieux, J. Vergès, R. Dumas a M. Ceccaldi, avocats)

    Ďalší účastník konania: Rada Európskej únie

    Návrhy odvolateľky

    rozhodnúť, že odvolanie, ktoré podala Akissi Danièle Boni-Claverie, je prípustné,

    zrušiť uznesenie T-350/11 z 13. júla 2011, ktorým bola konštatovaná neprípustnosť žaloby,

    vrátiť vec Všeobecnému súdu, aby sa mohla odvolateľka domáhať svojich práv,

    zaviazať Radu Európskej únie na náhradu trov konania na základe článkov 69 a 73 Rokovacieho poriadku Súdneho dvora.

    Odvolacie dôvody a hlavné tvrdenia

    Na podporu svojho odvolania uvádza odvolateľka nasledujúce odvolacie dôvody:

    Vyššia moc z dôvodu vojny, ktorá prerušuje premlčanie. Udalosti, ktorým odvolateľka čelila v Pobreží Slonoviny od novembra 2010, podľa nej predstavujú prípad vyššej moci v zmysle článku 45 Štatútu Súdneho dvora Európskej únie, vzhľadom na vojnový stav, ktorého dôsledkom je podľa nej prerušenie plynutia premlčacej lehoty aktov, ktoré voči nej prijala Rada.

    Tento prípad vyššej moci z dôvodu vojny je podľa nej prekážkou pre možnosť odvolateľky môcť slobodne uplatniť jej právo na opravný prostriedok proti aktom, ktoré zjavne porušujú základné práva.

    Základné práva a slobody majú podľa nej prednosť pred zásadou právnej istoty. Všeobecný súd tým, že sa pri vyhlásení neprípustnosti návrhu odvolateľky dovolával zásady právnej istoty, porušil základné právo na prístup k súdom a práva na obranu. Odvolateľka bola tiež zbavená svojho práva byť vypočutá príslušným súdom.

    Nepoužiteľnosť dištančnej lehoty a lehoty na podanie opravného prostriedku v prípade vojny. Dištančná lehota a lehota na podanie opravného prostriedku by sa nemali uplatňovať voči osobám s bydliskom v štáte, v ktorom je otvorená vojna. Takéto lehoty by sa mali uplatňovať iba v čase mieru a iba na európskom kontinente. Odvolateľka sa však nachádzala na inom kontinente v dôsledku tejto skutočnosti je podľa nej prísne uplatňovanie článku 102 Rokovacieho poriadku Všeobecného súdu v prejednávanej veci nepochybne porušením článku 6 ods. 1 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a článku 263 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.

    Prednosť článku 263 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Článok 102 Rokovacieho poriadku Všeobecného súdu podľa nej spôsobuje neplatnosť akejkoľvek povinnosti oznámenia, ako ju určuje Zmluva o fungovaní Európskej únie, ktorá stanovuje, že lehota na podanie opravného prostriedku začína plynúť od oznámenia alebo uverejnenia aktu alebo odvtedy, keď sa o akte dozvedela dotknutá osoba. Článok 102 rokovacieho poriadku totiž nezohľadňuje povinnosť odôvodnenia a neberie ohľad na deň, keď sa odvolateľka skutočne dozvedela o akte, čím obmedzuje znenie a ducha článku 263 ZFEÚ. Článok 102 tým spochybňuje práva priznané a chránené zmluvou, ktorá má vyššiu právnu silu a ktorá zaväzuje inštitúcie tvoriace Európsku úniu. Preto vzhľadom na to, že napadnuté akty neboli odvolateľke oznámené, a to v rozpore s článkom 263 ods. 5 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, mohla podľa nej lehota na podanie opravného prostriedku začať plynúť až od okamihu, keď sa dozvedela o aktoch, ktoré boli voči nej prijaté.

    Závažné porušenie základných práv a slobôd. Zásada právnej istoty, ako ju uplatňuje Všeobecný súd, podľa nej závažným spôsobom spochybňuje právnu istotu ako celok, keďže voči osobám podliehajúcim právomoci súdu s bydliskom mimo Európskej únie v štáte, ktorý sa nachádza vo vojne, sa uplatňujú sankcie, proti ktorým nemôžu účinne uplatniť svoje práva na opravný prostriedok, lebo sa nedozvedeli o sankcii.

    Subsidiárne sa odvolateľka domáha zrušenia aktov, ktoré voči nej prijala Rada, z dôvodu závažnosti porušenia základných práv a slobôd. Vzhľadom na to, že napadnuté akty podľa nej porušujú základné slobody chránené rôznymi medzinárodnými zmluvami, Súdnemu dvoru prislúcha zrušiť tieto akty, keďže ich nezákonnosť je podľa nej v rozpore so zavedeným európskym poriadkom, a z dôvodu, že vzhľadom na závažnosť porušenia chránených základných práv a slobôd sa nemožno dovolávať nijakej lehoty na podanie opravného prostriedku.


    Top