Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011TA1215(26)

    Správa o overení ročnej účtovnej závierky Európskej nadácie pre odborné vzdelávanie za rozpočtový rok 2010 spolu s odpoveďami nadácie

    Ú. v. EÚ C 366, 15.12.2011, p. 145–149 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.12.2011   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 366/145


    SPRÁVA

    o overení ročnej účtovnej závierky Európskej nadácie pre odborné vzdelávanie za rozpočtový rok 2010 spolu s odpoveďami nadácie

    2011/C 366/26

    ÚVOD

    1.

    Európska nadácia pre odborné vzdelávanie (ďalej len „nadácia“), so sídlom v Turíne, bola zriadená na základe nariadenia Rady (EHS) č. 1360/90 (1). Cieľom nadácie je podporovať reformu odborného vzdelávania v partnerských krajinách Európskej únie. Nadácia pomáha Komisii pri zavádzaní rôznych programov (PHARE, TACIS, CARDS a MEDA) (2).

    2.

    Rozpočet nadácie na rok 2010 dosiahol výšku 19,3 mil. EUR v porovnaní so sumou 20,2 mil. EUR v predchádzajúcom roku. Nadácia zamestnávala na konci roka 128 zamestnancov v porovnaní so 124 zamestnancami v predošlom roku.

    VYHLÁSENIE O VIEROHODNOSTI

    3.

    Podľa ustanovení článku 287 ods. 1 druhého pododseku Zmluvy o fungovaní Európskej únie Dvor audítorov preskúmal ročnú účtovnú závierku nadácie (3), ktorá pozostáva z „finančných výkazov“ (4) a zo „správ o plnení rozpočtu“ (5) za rozpočtový rok končiaci sa k 31. decembru 2010, a zákonnosť a správnosť príslušných transakcií.

    4.

    Toto vyhlásenie je určené Európskemu parlamentu a Rade podľa článku 185 ods. 2 nariadenia Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 (6).

    Zodpovednosť riaditeľa

    5.

    Riaditeľ ako povoľujúci úradník plní príjmy a výdavky rozpočtu v súlade s rozpočtovými pravidlami nadácie na svoju vlastnú zodpovednosť a v medziach schválených rozpočtových prostriedkov (7). Riaditeľ je zodpovedný za zavedenie (8) organizačnej štruktúry a interných systémov a postupov hospodárenia a kontroly potrebných pre zostavenie konečnej účtovnej závierky (9), ktorá neobsahuje významné nesprávnosti v dôsledku podvodu alebo chyby, a za zabezpečenie zákonnosti a správnosti príslušných transakcií.

    Zodpovednosť Dvora audítorov

    6.

    Zodpovednosťou Dvora audítorov je na základe auditu predložiť vyhlásenie o vierohodnosti týkajúce sa spoľahlivosti ročnej účtovnej závierky nadácie, ako aj zákonnosti a správnosti príslušných transakcií.

    7.

    Dvor audítorov vykonal audit v súlade s medzinárodnými audítorskými štandardmi a etickými kódexmi IFAC a ISSAI (10). Podľa týchto štandardov má Dvor audítorov dodržiavať etické požiadavky, naplánovať a vykonať audit tak, aby získal primeranú istotu, že účtovná závierka neobsahuje významné nesprávnosti a že príslušné transakcie sú zákonné a správne.

    8.

    Dvor audítorov pri audite postupuje tak, aby získal audítorské dôkazy o sumách a údajoch v účtovnej závierke, ako aj o zákonnosti a správnosti príslušných transakcií. Zvolené postupy vrátane posúdenia rizika významných nesprávností v účtovnej závierke alebo nezákonných či nesprávnych transakcií v dôsledku podvodu alebo chyby závisia od úsudku Dvora audítorov. Pri posudzovaní tohto rizika sa zohľadňujú vnútorné kontroly, ktoré sú relevantné pre zostavenie a vykazovanie účtovnej závierky v účtovnej jednotke, aby sa mohli navrhnúť audítorské postupy vhodné za daných okolností. Audit Dvora audítorov ďalej obsahuje hodnotenie vhodnosti uplatnených účtovných postupov a primeranosti účtovných odhadov vedenia, ako aj hodnotenie predloženia účtovnej závierky ako celku.

    9.

    Dvor audítorov je presvedčený, že získal dostatočné a primerané audítorské dôkazy pre vyjadrenie týchto stanovísk.

    Stanovisko k spoľahlivosti účtov

    10.

    Dvor audítorov zastáva názor, že ročná účtovná závierka nadácie (11) vyjadruje verne vo všetkých významných hľadiskách jej finančnú situáciu k 31. decembru 2010 a výsledky transakcií a tok hotovosti za príslušný rozpočtový rok v súlade s ustanoveniami jej nariadenia o rozpočtových pravidlách.

    Stanovisko k zákonnosti a správnosti príslušných transakcií

    11.

    Podľa názoru Dvora audítorov príslušné transakcie súvisiace s ročnou účtovnou závierkou nadácie zostavenou k 31. decembru 2010 sú vo všetkých významných hľadiskách zákonné a správne.

    Túto správu prijala komora IV, ktorej predsedá Igors LUDBORŽS, člen Dvora audítorov, v Luxemburgu na svojom zasadnutí 6. septembra 2011.

    Za Dvor audítorov

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    predseda


    (1)  Ú. v. ES L 131, 23.5.1990, s. 1.

    (2)  V prílohe sú na informačné účely zhrnuté právomoci a činnosti nadácie.

    (3)  Súčasťou tejto účtovnej závierky je správa o rozpočtovom a finančnom hospodárení za daný rok, ktorá okrem iného obsahuje informácie o miere čerpania rozpočtových prostriedkov, a súhrnné informácie o presunoch rozpočtových prostriedkov medzi rôznymi rozpočtovými položkami.

    (4)  Finančné výkazy obsahujú súvahu a výkaz hospodárskeho výsledku, tabuľku toku hotovosti, výkaz kapitálových zmien a prílohu k finančným výkazom, ktorá zahŕňa prehľad hlavných účtovných postupov a ďalšie vysvetľujúce poznámky.

    (5)  Správy o plnení rozpočtu pozostávajú z výkazu o výsledku rozpočtového hospodárenia a prílohy k nemu.

    (6)  Ú. v. ES L 248, 16.9.2002, s. 1.

    (7)  Článok 33 nariadenia Komisie (ES, Euratom) č. 2343/2002 (Ú. v. ES L 357, 31.12.2002, s. 72).

    (8)  Článok 38 nariadenia (ES, Euratom) č. 2343/2002.

    (9)  Pravidlá týkajúce sa vykazovania účtov a účtovníctva agentúr sú stanovené v kapitole 1 hlavy VII nariadenia (ES, Euratom) č. 2343/2002 naposledy zmeneného a doplneného nariadením (ES, Euratom) č. 652/2008 (Ú. v. EÚ L 181, 10.7.2008, s. 23), a sú súčasťou nariadenia o rozpočtových pravidlách nadácie.

    (10)  Medzinárodná federácia účtovníkov (IFAC) a Medzinárodné štandardy najvyšších kontrolných inštitúcii (ISSAI).

    (11)  Konečná účtovná závierka bola zostavená 15. júna 2011 a Dvor audítorov ju prijal 16. júna 2011. Konečná účtovná závierka sa nachádza na internetovej stránke http://eca.europa.eu alebo na stránke http://www.etf.europa.eu/Archive.


    PRÍLOHA

    Európska nadácia pre odborné vzdelávanie (Turín)

    Právomoci a činnosti

    Oblasti právomocí Únie vyplývajúce zo ZFEÚ

    (článok 166 ods. 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie)

    Únia a členské štáty podporujú spoluprácu s tretími krajinami a s príslušnými medzinárodnými organizáciami v oblasti odborného vzdelávania.

    Právomoci nadácie

    [nariadenie Rady (EHS) č. 1360/90]

    Ciele

    Prispieť v rámci politiky vonkajších vzťahov EÚ k lepšiemu rozvoju ľudského kapitálu v týchto krajinách: krajinách oprávnených na získanie podpory podľa nariadenia (ES) č. 1085/2006 a nariadenia č. 1638/2006 a následných súvisiacich právnych predpisov; iných krajinách určených rozhodnutím správnej rady na základe návrhu, ktorému vyjadrili podporu dve tretiny jej členov, a stanoviska Komisie, a na ktoré sa vzťahuje nástroj Únie alebo medzinárodná dohoda obsahujúca zložku rozvoja ľudského kapitálu, a v rámci dostupných prostriedkov.

    Na účely tohto nariadenia sa pojem „rozvoj ľudského kapitálu“ vymedzuje ako činnosť, ktorá prispieva k celoživotnému rozvoju zručností a schopností jednotlivca prostredníctvom zlepšenia systémov odborného vzdelávania a prípravy.

    Úlohy

    Na účel dosiahnutia cieľov má nadácia v rámci právomocí zverených správnej rade a na základe všeobecných usmernení stanovených na úrovni Únie tieto funkcie:

    poskytovať informácie, analýzy politík a poradenstvo, pokiaľ ide o otázky rozvoja ľudského kapitálu v partnerských krajinách,

    podporovať poznanie a analýzu zručností potrebných na národných a miestnych trhoch práce,

    podporovať príslušné zúčastnené strany v partnerských krajinách pri budovaní kapacity v oblasti rozvoja ľudského kapitálu,

    uľahčovať výmenu informácií a skúseností medzi darcami pôsobiacimi v oblasti rozvoja ľudského kapitálu v partnerských krajinách,

    podporovať poskytovanie pomoci Únie partnerským krajinám v oblasti rozvoja ľudského kapitálu,

    šíriť informácie a podporovať vytváranie sietí a výmeny skúseností a osvedčených postupov medzi EÚ a partnerskými krajinami a v rámci partnerských krajín o otázkach rozvoja ľudského kapitálu,

    podieľať sa na žiadosť Komisie na analýze celkovej účinnosti pomoci v oblasti odbornej prípravy poskytovanej partnerským krajinám,

    prevziať ďalšie úlohy, ktoré sa môžu dohodnúť medzi správnou radou a Komisiou vo všeobecnom rámci tohto nariadenia.

    Správa

    1.   Správna rada

    Jeden zástupca z každého členského štátu.

    Traja zástupcovia Komisie.

    Traja experti vymenovaní Európskym parlamentom, ktorí nemajú právo hlasovať.

    Okrem toho sa na zasadnutiach správnej rady môžu zúčastňovať ako pozorovatelia traja zástupcovia partnerských krajín.

    2.   Riaditeľ

    Je menovaný správnou radou na návrh Komisie.

    3.   Vonkajší audit

    Dvor audítorov.

    Zdroje, ktoré mala nadácia k dispozícii v roku 2010 (2009)

    Rozpočet

    19,3 (20,2) mil. EUR.

    Počet zamestnancov k 31. decembru 2010

    96 (96) dočasných pracovných miest v pláne pracovných miest, z toho 92 (86) pracovných miest je obsadených,

    36 (38) ostatní zamestnanci (miestni zamestnanci, zmluvní zamestnanci, dočasne pridelení národní experti).

    Zamestnanci spolu: 128 (124), z toho pridelení na:

    prevádzkové úlohy: 70 (64),

    administratívne úlohy: 31 (40),

    podniková koordinácia a komunikačné úlohy: 27 (20).

    Produkty a služby v roku 2010 (2009)

    Nadácia prispieva v rámci politík vonkajších vzťahov EÚ k zlepšovaniu rozvoja ľudského kapitálu v 29 partnerských krajinách stanovených v jej nariadení a správnou radou. Medzi hlavné činnosti patrí podpora politík a projektov EÚ, poskytovanie analýz politík, šírenie a výmena informácií a skúseností a podpora budovania kapacít v partnerských krajinách.

    Prínos agentúry vyplýva z jej neutrálnej, nekomerčnej a jedinečnej znalostnej základne, ktorá vychádza zo skúseností v oblasti rozvoja ľudského kapitálu a jeho prepojenia na zamestnanosť. To zahŕňa expertízu v prispôsobení prístupov k rozvoju ľudského kapitálu v EÚ a členských štátoch kontextu partnerských krajín.

    V roku 2010 nadácia úspešne ukončila prvý rok Turínskeho procesu (posúdenie politík 24 partnerských krajín v oblasti odborného vzdelávania), čím prispela k rozvoju strategických politík, podporila rozvoj osvedčených postupov, uľahčila koordináciu a harmonizáciu a podporila vonkajšiu dimenziu vnútorných politík Európskej únie.

    Nadácia sa venovala aj svojim hlavným činnostiam v týchto oblastiach:

    podpora politík Únie a projektového cyklu nástrojov vonkajších vzťahov pre partnerské krajiny: 30 (30) výstupov,

    budovanie kapacít v partnerských krajinách: 30 (67) výstupov,

    analýza politík: 29 (23) výstupov,

    šírenie informácií a vytváranie sietí: 30 (22) výstupov.

    Výstupmi sa merajú dosiahnuté výsledky projektu a uvádzajú do súvislosti rozpočet nadácie s jej funkciami.

    Okrem týchto funkcií vykonávaných v kontexte plánu práce nadácia počas roka reagovala aj na priame žiadosti Európskej komisie. V roku 2010 spracovala 105 (101) žiadostí Komisie, z ktorých 62 % (56 %) bolo pre krajiny IPA, 30 % (40 %) pre ENPI a 7 % (4 %) pre DCI. Jedna technická žiadosť sa nevzťahovala na žiaden z týchto troch nástrojov.

    IPA

    :

    Nástroj predvstupovej pomoci;

    ENPI

    :

    Nástroj európskeho susedstva a partnerstva;

    DCI

    :

    Nástroj rozvojovej spolupráce.

    Zdroj: Údaje poskytnuté nadáciou.


    ODPOVEDE NADÁCIE

    1.

    Nadácia berie na vedomie správu Dvora audítorov.


    Top