Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010A0601(02)

Stanovisko Rady k aktualizovanému programu stability Írska na roky 2009 – 2014

Ú. v. EÚ C 142, 1.6.2010, p. 7–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

1.6.2010   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 142/7


STANOVISKO RADY

k aktualizovanému programu stability Írska na roky 2009 – 2014

2010/C 142/02

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Rady (ES) č. 1466/97 zo 7. júla 1997 o posilnení dohľadu nad stavmi rozpočtov a o dohľade nad hospodárskymi politikami a ich koordinácii (1), a najmä na jeho článok 5 ods. 3,

so zreteľom na odporúčanie Komisie,

po konzultácii s Hospodárskym a finančným výborom,

PREDLOŽILA TOTO STANOVISKO:

(1)

Rada 26. apríla 2010 preskúmala aktualizovaný program stability Írska na roky 2009 – 2014.

(2)

Po období veľmi vysokého rastu v druhej polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia sa Írsko dostalo do fázy vyrovnanejšieho rastu podporovaného rastúcim domácim dopytom v rokoch 2001 – 2007. Konkurenčné postavenie Írska sa počas tohto obdobia mierne oslabilo v dôsledku inflácie cien a miezd spolu s klesajúcim rastom produktivity. Výrazné úpravy na trhu s nehnuteľnosťami oproti vrcholu v roku 2006 viedli k prudkému hospodárskemu poklesu, ktorý sa prehĺbil z dôvodu globálnej finančnej krízy a recesie hlavných obchodných partnerov Írska.

Napriek piatim konsolidačným balíkom prijatým od polovice roka 2008 spôsobil tento vývoj tiež veľmi výrazné zhoršenie verejných financií Írska, pričom saldo verejných financií sa dostalo z prebytku v roku 2007 do takého pomeru deficitu k HDP v roku 2009, ktorý sa vyjadruje dvojciferným číslom, a dlh verejných financií presiahol v roku 2009 referenčnú hodnotu 60 % HDP. Rada preto 27. apríla 2009 podľa článku 104 ods. 6 Zmluvy o ES rozhodla, že v Írsku existuje nadmerný deficit a 2. decembra 2009 stanovila termín na jeho odstránenie do roku 2014. Prvá kľúčová výzva pre nasledujúce roky sa týka zavedenia rozsiahlej a dôveryhodnej stratégie fiškálnej konsolidácie, ktorá by vychádzala z doteraz vynaloženého značného úsilia. Druhou výzvou je návrat k udržateľnému rastu, ktorý bude zahŕňať rekvalifikáciu a zvyšovanie kvalifikácie čerstvo nezamestnaných, opätovné dosiahnutie konkurencieschopnosti prostredníctvom opatrení zameraných na zvýšenie produktivity a primeranej mzdovej politiky, ako aj podporu procesu systematickej reštrukturalizácie vo finančnom sektore. Ďalšou dôležitou výzvou je reforma dôchodkového systému v záujme zlepšenia dlhodobej udržateľnosti verejných financií.

(3)

Hoci je pokles reálneho HDP zaznamenaný v kontexte krízy z väčšej časti spôsobený hospodárskym cyklom, kríza negatívne ovplyvnila aj úroveň potenciálneho produktu. Kríza môže navyše ovplyvniť potenciálny rast v strednodobom horizonte v dôsledku nižších investícií, obmedzení v dostupnosti úverov, zvyšovania štrukturálnej nezamestnanosti a v prípade jej ďalšieho pretrvávania aj v dôsledku čistého úbytku obyvateľstva v dôsledku migrácie do zahraničia. Vplyv hospodárskej krízy sa okrem toho znásobuje negatívnymi účinkami demografického starnutia na potenciálny produkt a udržateľnosť verejných financií. V takejto situácii bude nevyhnutné zrýchliť tempo štrukturálnych reforiem s cieľom podporiť potenciálny rast. Pre Írsko je dôležité najmä uskutočnenie reforiem v oblastiach ľudského kapitálu, hospodárskej súťaže a výskumu a vývoja.

(4)

V makroekonomickom scenári, z ktorého program vychádza, sa predpokladá, že po znížení reálneho HDP o 7,5 % v roku 2009 a o 1,4 % v roku 2010 sa hospodárstvo vráti k pozitívnemu rastu, ktorý v období 2011 – 2014 dosiahne v priemere 4 %. Pri posúdení na základe informácií dostupných v súčasnosti (2) sa zdá, že tento scenár je založený na realistických predpokladoch rastu v roku 2010 a priaznivých predpokladoch rastu v ďalšom období, najmä so zreteľom na zníženie tendencie rastu, ktoré sa očakáva v dôsledku súčasnej krízy v spojení s prebiehajúcimi úpravami súvah. Programový výhľad týkajúci sa inflácie sa javí byť realistický vzhľadom na predpokladaný dlhodobejší proces úprav na trhu práce. Plánovaný návrat k prebytku zahraničnej platobnej bilancie je podľa všetkého závislý od pokračujúceho zotavovania konkurencieschopnosti.

(5)

V programe sa odhaduje deficit verejných financií v roku 2009 na úrovni 11,7 % HDP. Do výrazného zhoršenia v porovnaní s deficitom na úrovni 7,2 % HDP v roku 2008 sa vo veľkej miere premieta výrazný dominový efekt, ktorý mala rozsiahla recesia na verejné financie vrátane značného výpadku vo výbere daní a prudkého nárastu výdavkov spojených s nezamestnanosťou. Dôležité konsolidačné balíky prijaté od polovice roka 2008 spolu s kombinovaným účinkom znižujúcim deficit, ktorý podľa odhadu dotknutých orgánov dosiahol 5 % HDP v roku 2009, zároveň pomohli obmedziť zhoršenie fiškálnej situácie. Hoci rozpočtová stratégia celkovo vytvára tlak na znižovanie deficitu, Írsko prijalo tiež malý balík stimulačných opatrení na podporu hospodárskej činnosti na úrovni 0,7 % HDP v súlade s európskym plánom na oživenie hospodárstva. V súlade so stratégiou ukončenia angažovanosti štátu, ktorú zastáva Rada, a s cieľom odstrániť nadmerný deficit do roku 2014, sa v priebehu celého obdobia programu plánuje pokračovať vo výraznom fiškálnom sprísnení.

(6)

Cieľom je, aby sa v porovnaní s rokom 2009 stabilizoval pomer deficitu k HDP na úrovni 11,6 % v roku 2010, a to v dôsledku významného balíka úspor dosahujúcich 2,5 % HDP, ktorý je vo všeobecnosti v súlade s odporúčaním Rady podľa článku 126 ods. 7 z 2. decembra 2009. Vzhľadom na prudké zvýšenie úrokového zaťaženia sa plánuje zlepšenie primárneho salda o 0,75 percentuálneho bodu HDP.

Takmer všetko úsilie zamerané na úpravy, medzi ktoré patrí zníženie platov vo verejnom sektore, úspory v oblasti sociálneho zabezpečenia, iné bežné úspory a zníženie verejných investícií, sa sústreďuje na strane výdavkov, pričom každé z týchto opatrení prispieva všeobecne rovnakou mierou k celkovému balíku. Na strane príjmov sa vplyv novej dane z uhlíka celkovo kompenzuje znížením štandardnej sadzby DPH a spotrebných daní z alkoholu. Napriek týmto konsolidačným opatreniam by sa pomer primárnych výdavkov k HDP zvýšil len nepatrne a odzrkadľoval by tak vyššie výdavky spojené s nezamestnanosťou. Očakáva sa zvýšenie pomeru príjmov k HDP o 1 percentuálny bod popri zvyšujúcich sa pomerov príspevkov na sociálne zabezpečenie a iných príjmov k HDP (3), čím by sa viac než vyrovnalo ďalšie zníženie pomeru daní k HDP. Plánovaná fiškálna pozícia v roku 2010 je podľa všetkého neutrálna, keďže sa predpokladá, že štrukturálny deficit, t. j. cyklicky upravený deficit bez jednorazových a iných dočasných opatrení vypočítaný podľa spoločne dohodnutej metodiky, zostane podľa odhadu v porovnaní s rokom 2009 celkovo nezmenený. Dôležité je však poznamenať, že bez balíka úspor na úrovni 2,5 % HDP by v roku 2010 došlo k ďalšiemu výraznému zhoršeniu fiškálnej pozície. Prebiehajúcim kľúčovým zhoršovaním fiškálnej pozície pri nezmenenej politike sa vysvetľuje rozpor medzi prístupom zdola nahor (balík úspor v rozpočte dosahuje 2,5 % HDP) a prístupom zhora nadol (nezmenený štrukturálny deficit) v súvislosti s odhadom daných úprav.

(7)

Hlavným cieľom strednodobej rozpočtovej stratégie programu je pokračovať v ďalšej konsolidácii s cieľom znížiť deficit pod 3 % HDP do konca obdobia programu (2014). Nominálny deficit by sa mal v roku 2011 zlepšiť o 1,75 percentuálneho bodu HDP, v roku 2012 o 2,75 percentuálneho bodu HDP, v roku 2013 o 2,25 percentuálneho bodu HDP a v roku 2014 o 2 percentuálne body HDP, pričom by sa primárne saldo malo znovu dostať do prebytku. Táto stratégia je v súčasnej situácii v súlade s odporúčaním Rady podľa článku 126 ods. 7 z 2. decembra 2009.

Na dosiahnutie týchto cieľov vláda predpokladá ďalšiu kvantifikovanú konsolidáciu na strane bežných výdavkov v rozpočte v spojení so zmrazením výšky kapitálových výdavkov (po znížení v roku 2011). Táto konsolidácia sa však neopiera o všeobecné opatrenia. V technických prognózach programu sa naznačuje konsolidácia založená hlavne na výdavkoch, keďže pomer výdavkov by sa znížil takmer o 7 percentuálnych bodov HDP v období 2010 – 2014, zvlášť v oblasti verejnej spotreby a sociálnych platieb, zatiaľ čo pomer príjmov by sa mal zvýšiť takmer o 2 percentuálne body. Očakáva sa zlepšenie štrukturálneho salda o 1 percentuálny bod HDP v roku 2011 a o 1,75 percentuálneho bodu ročne v období 2012 až 2014. Ako oznámili dotknuté orgány, strednodobým rozpočtovým cieľom pre rozpočtovú pozíciu Írska je štrukturálny deficit na úrovni 0,5 % HDP, s ktorého dosiahnutím sa v programe nepočíta počas obdobia programu. Vzhľadom na najnovšie prognózy a úroveň dlhu sa v strednodobom rozpočtovom cieli odzrkadľujú ciele paktu.

(8)

Rozpočtové výsledky by mohli byť v roku 2010 horšie a v nasledujúcom období podstatne horšie, ako sa plánovalo. Po prvé, rozsiahla konsolidácia plánovaná od roku 2011 sa neopiera o opatrenia, takže plánovaný prínos opatrení týkajúcich sa príjmov v porovnaní s opatreniami týkajúcimi sa výdavkov k tejto konsolidácii nie je jasný. Toto riziko sa znásobuje tým, že dokonca aj plánovaný rozsah konsolidačných balíkov pre jednotlivé roky by sa mal preskúmať v kontexte budúcich rozpočtov, a to napriek skutočnosti, že v roku 2010 sa realizoval balík úspor v takom rozsahu, v akom sa predtým oznámil. Po druhé, závažné riziko zhoršovania je spojené s hospodárskym výhľadom, ktorý sa v neskorších rokoch programu zdá byť priaznivý. So zreteľom na rozsah plánovanej konsolidácie navyše existuje riziko nadmerných výdavkov v roku 2010 a tiež neskôr, a to do tej miery, že stratégia, ktorú ešte vždy treba objasniť, by mala vychádzať z obmedzovania výdavkov. Zároveň sa pripomína, že od polovice roku 2008 sa už vykonala rozsiahla konsolidácia. Ďalšie špecifické riziká súvisia s bankovými zárukami vlády na podporu finančného sektora, ktoré by v prípade ich uplatnenia mali za následok zvýšenie deficitu a dlhu. Určitú časť nákladov v súvislosti so štátnou podporu finančnému sektoru by však bolo možné v budúcnosti takisto získať späť.

(9)

Pomer hrubého verejného dlhu k HDP v roku 2009 presahoval referenčnú hodnotu uvedenú v zmluve a podľa plánu by mal mať do roku 2012 stúpajúcu tendenciu. Konkrétne sa pomer dlhu k HDP podľa programu zvýšil takmer na úroveň 66 % v roku 2009 v porovnaní so 44 % v roku 2008. Hlavnou hnacou silou tohto zvýšenia (+ 10 percentuálnych bodov) bol primárny deficit. Podporujúci efekt snehovej gule (zvyšujúce sa úrokové výdavky a záporný rast nominálneho HDP) a nepriaznivé zosúladenie dlhu a deficitu (hlavne v súvislosti s financovaním kapitálových injekcií do finančného sektora) k tomu v značnej miere tiež prispeli. V programe sa plánuje ďalšie prudké zvýšenie pomeru dlhu k HDP na najvyššiu úroveň takmer vo výške 84 % v roku 2012, po ktorom nasleduje postupný pokles pod úroveň 81 % do konca obdobia programu (2014) popri zlepšujúcom sa primárnom salde, očakávanom návrate k silnému rastu nominálneho HDP a uvoľnení zostatkov hotovosti, ktoré sa v súčasnosti preventívne zadržiavajú kvôli neistote na finančných trhoch. So zreteľom na pravdepodobnú potrebu ďalších značných kapitálových injekcií do bánk a negatívne riziká, ktorým sú vystavené rozpočtové ciele, je vývoj pomeru dlhu k HDP pravdepodobne menej priaznivý, ako sa predpokladá v programe.

(10)

V strednodobých prognózach dlhu, v ktorých sa predpokladá, že miera rastu HDP sa len postupne zotaví na hodnoty predpokladané pred krízou a že miery zdanenia sa vrátia na predkrízové úrovne, a ktoré zahŕňajú predpokladané zvýšenie výdavkov súvisiacich so starnutím obyvateľstva, sa ukazuje, že rozpočtovou stratégiou, s ktorou sa počíta v programe, by sa v súčasnej situácii a bez ďalšej zmeny politiky stabilizoval pomer dlhu k HDP do roku 2020.

(11)

Dlhodobý vplyv starnutia obyvateľstva na rozpočet je jednoznačne vyšší ako priemer EÚ, najmä v dôsledku pomerne vysokého plánovaného nárastu výdavkov na dôchodky v nadchádzajúcich desaťročiach. Rozpočtovou pozíciou v roku 2009, predpokladanou v programe, sa znásobuje rozpočtový vplyv starnutia obyvateľstva na stabilizačný interval.

V národnom dôchodkovom rezervnom fonde (National Pension Reserve Fund) sa nahromadili aktíva s cieľom v predstihu zabezpečiť finančné prostriedky na časť budúcich výdavkov na dôchodky. Znížením vysokého primárneho deficitu v strednodobom horizonte, ako sa predpokladá v programe, a vykonaním štrukturálnych reformných opatrení vrátane obmedzenia podstatného nárastu výdavkov spojených so starnutím obyvateľstva by sa prispelo k zníženiu rizík pre udržateľnosť verejných financií, ktoré sa v správe Komisie o udržateľnosti z roku 2009 (4) hodnotia ako vysoké. Podľa programu sa má reforma dôchodkového systému vo verejnom sektore pre nových zamestnancov vo verejnej službe zaviesť v roku 2010. Výplaty dôchodkov by potom vychádzali skôr z priemerného zárobku za obdobie zamestnania ako z konečného platu, zatiaľ čo vek odchodu do dôchodku by sa zvýšil o jeden rok, a to na 66 rokov. Bude dôležité uskutočniť rozsiahlejšie reformy, ktoré sa zamerajú na plánované zvýšenie výdavkov súvisiacich so starnutím obyvateľstva. Príslušné orgány 3. marca 2010 uverejnili dokument „Národný dôchodkový rámec“ („National Pensions Framework“), v ktorom uviedli svoje plány reformy dôchodkového systému vrátane postupného zvyšovania veku, v ktorom ľudia získajú nárok na štátny dôchodok, a to zo súčasných 65 rokov na 68 rokov v roku 2028 (5).

(12)

Strednodobý rozpočtový rámec Írska má určité nedostatky. Konkrétne sa v ďalších rozpočtoch môžu zmeniť rozpočtové ciele na roky presahujúce obdobie, na ktoré sa vzťahuje daný rozpočet, najmä pokiaľ ide o balíky výdavkov. Ako dokazujú skúsenosti, pri existencii (stálych) neočakávaných príjmov takáto situácia výkonnej moci sťažuje uplatňovanie obozretnej fiškálnej politiky. V programe sa potvrdzuje význam pevného rozpočtového rámca a vyzdvihuje sa nedávne zavedenie kvantifikovaných cieľov pre konsolidačné balíky na roky presahujúce rok, na ktorý sa vzťahuje rozpočet, v doplňujúcom rozpočte prijatom v apríli 2009. Ako sa však už uviedlo, kvantifikované ciele stanovené na neskoršie roky programu sa v programe stability neopierajú o konkrétne opatrenia.

Bez uvedenia ďalších podrobností z programu vyplýva, že sa uvažuje o ďalších reformách, ako je napríklad zavedenie záväzných viacročných balíkov pre súčasné výdavky a fiškálneho pravidla, ktorým sa ustanoví využívanie budúcich neočakávaných príjmov na účely znižovania deficitu. Pokiaľ ide o krátkodobejší rozpočtový rámec, aj keď dotknuté orgány uverejňujú mesačné výkazy o vývoji príjmov a výdavkov ústrednej vlády, bude dôležité, aby sa pravidelne preskúmavali rozpočtové plány s vyššou ako ročnou frekvenciou v záujme obmedzenia rizika odklonenia sa od stanovených cieľov.

(13)

Prudký pokles príjmov zaznamenaný v kontexte úprav na trhu s nehnuteľnosťami a rozsiahlejšia recesia odhalili niektoré nedostatky írskeho daňového systému, medzi ktoré patrí úzky daňový základ a vysoká závislosť od zdaňovania obchodov s aktívami. Potreba rozšíriť daňový základ v kontexte komplexnej strednodobej stratégie bola kľúčovým posolstvom správy, ktorú v septembri 2009 uverejnil výbor pre dane zriadený vládou. Táto správa spolu s odporúčaniami na zlepšenie programov verejných výdavkov zo správy, ktorú v júli 2009 uverejnila „osobitná skupina pre preskúmanie verejných výdavkov a čísel“ („Review Group on Public Service Expenditure and Numbers“), sa podľa programu použije v ďalšej rozpočtovej stratégii vlády. Obmedzené množstvo odporúčaní sa už zohľadnilo v rozpočte na rok 2010 vrátane zavedenia dane z uhlíka. Uvedenými reformami, ktoré sa týkajú dôchodkového systému vo verejnom sektore spolu s ďalšími dôchodkovými reformami, o ktorých sa uvažuje, by sa podľa programu ešte zlepšila kvalita verejných financií Írska.

(14)

Celkovo je v roku 2010 rozpočtová stratégia vytýčená v programe v zásade v súlade s odporúčaním Rady podľa článku 126 ods. 7. Rozpočtová stratégia však od roku 2011 nemusí byť v súlade s odporúčaním Rady vzhľadom na riziká, ktorým sú vystavené rozpočtové ciele. Predovšetkým musia mať ciele deficitu na roky 2011 – 2014 oporu v konkrétnych opatreniach a plány na celé obdobie sa musia posilniť s cieľom zamerať sa na riziká menej priaznivého rastu HDP a prekročenia na strane výdavkov.

Výrazný cyklický príspevok ku konsolidácii v neskorších rokoch programu, ktorý sa predpokladá v programe a ktorý je v súlade s jeho priaznivým makroekonomickým scenárom, znamená, že priemerná ročná štrukturálna konsolidácia potrebná podľa programu na odstránenie nadmerného deficitu do roku 2014 nedosahuje 2 percentuálne body HDP, ktoré odporúča Rada. Potvrdzuje sa tak záver, že príslušné orgány by mali byť pripravené prijať ďalšie opatrenia popri plánovaných konsolidačných balíkoch v prípade, že sa rast ukáže nižší, ako sa predpokladalo v programe. Pokiaľ sa tieto riziká nebudú primerane riešiť a pokiaľ sa konsolidačné plány nevykonajú v plnom rozsahu, rozpočtová stratégia nemusí stačiť na to, aby sa pomer verejného dlhu k HDP do konca obdobia programu začal znovu znižovať. Dôsledné vykonávanie konsolidačnej stratégie programu, ktoré vychádza z už vynaloženého značného úsilia, by takisto bolo primerané vzhľadom na vysoké riziká pre dlhodobú udržateľnosť verejných financií, ktoré sú vyvolané očakávanou zmenou vo výdavkoch spojených so starnutím obyvateľstva v strednodobom horizonte, ako aj rýchlym plánovaným nárastom dlhu a pravdepodobnou potrebou ďalšej podpory finančnému sektoru.

(15)

Pokiaľ ide o požiadavky na údaje stanovené v kódexe pravidiel pre programy stability a konvergenčné programy, program má určité nedostatky, pokiaľ ide o povinné i nepovinné údaje (6). Vo svojich odporúčaniach podľa článku 126 ods. 7 z 2. decembra 2009 v záujme odstránenia nadmerného deficitu Rada zároveň vyzvala Írsko, aby v osobitnej kapitole v aktualizácii programu stability predkladalo správy o pokroku dosiahnutom pri vykonávaní odporúčaní Rady. Írsko čiastočne splnilo toto odporúčanie. Konkrétne, konsolidácia sa v neskoršom období programu neopiera o všeobecné opatrenia.

Celkový záver je, že Írsko reagovalo rýchlo a odhodlane s cieľom čeliť zhoršovaniu verejného deficitu. Napriek tejto skutočnosti, ako aj v dôsledku prudkej recesie sa deficit verejných financií v roku 2009 ďalej prehlboval, v programe sa však plánuje, že sa v roku 2010 stabilizuje na úrovni 11,6 % HDP. Od roku 2011 sa v programe predpokladá zníženie deficitu pod referenčnú hodnotu 3 % HDP do roku 2014, čo je termín na odstránenie nadmerného deficitu, ktorý stanovila Rada. Dlh by mal dosiahnuť maximum na úrovni približne 84 % HDP v roku 2012 a potom by mal mierne klesať. Rozpočtové výsledky by mohli byť počas celého obdobia programu horšie, ako sa plánovalo, najmä precolon i) skutočnosť, že konsolidácia plánovaná po roku 2010 nemá oporu vo všeobecných opatreniach a má podliehať preskúmaniu v rámci budúcich rozpočtov, (ii) optimistický makroekonomický výhľad programu po roku 2010 a (iii) riziko nadmerných výdavkov v roku 2010 a tiež neskôr, a to do tej miery, že stratégia, ktorú sa má ešte stále objasniť, by mala vychádzať z obmedzenia výdavkov. Tieto skutočnosti spolu s pravdepodobnou potrebou ďalších podporných opatrení pre finančný sektor tiež znamenajú, že pomer dlhu k HDP by mohol byť vyšší, ako sa plánovalo v programe. Zatiaľ čo značný rozsah balíka úspor na rok 2010 je v zásade v súlade s odporúčaním Rady vydaným 2. decembra 2009, bude dôležité zamerať sa na uvedené riziká tým, že sa objasnenia opatrenia, ktoré sú základom konsolidačnej stratégie, a prijmú sa dodatočné konsolidačné opatrenia, ak sa ukáže, že rast je slabší, ako sa plánovalo v programe, alebo ak dôjde k prekročeniu výdavkov. Návrat k udržateľnému hospodárskemu rastu by sa mal podporiť tým, že by sa vychádzalo z už vynaloženého značného úsilia a že by sa vykonala dôveryhodná stratégia fiškálnej konsolidácie, ktorú by mal uľahčiť pevnejší rozpočtový rámec. Na dosiahnutie tohto cieľa je tiež potrebné opätovne nadobudnúť konkurencieschopnosť prostredníctvom opatrení na zvýšenie rastu produktivity a primeranej mzdovej politiky a podporovať rekvalifikáciu a zvyšovanie kvalifikácie nových zamestnancov s cieľom predísť tomu, aby sa stali dlhodobo nezamestnanými. Na zlepšenie dlhodobej udržateľnosti verejných financií budú okrem úsilia v oblasti fiškálnej konsolidácie potrebné aj ďalšie reformy dôchodkového systému. Bolo by prospešné, ak by tieto reformy vychádzali z národného dôchodkového rámca z marca 2010.

So zreteľom na uvedené hodnotenie a tiež v zmysle odporúčania podľa článku 126 ods. 7 ZFEÚ z 2. decembra 2009 Rada víta dôležité konsolidačné opatrenia, ktoré sa vykonali, a vyzýva Írsko, aby:

(i)

dôsledne plnilo rozpočet na rok 2010 a podporilo plánované konsolidačné balíky na nasledujúce roky konkrétnymi opatreniami v rámci rozsiahlej konsolidačnej stratégie v záujme dosiahnutia odporúčanej priemernej ročnej fiškálnej konsolidácie na úrovni 2 % HDP v súlade s článkom 126 ods. 7 odporúčania, a pritom bolo pripravené prijať ďalšie konsolidačné opatrenia v prípade, že sa prejavia riziká spojené so skutočnosťou, že makroekonomický scenár programu je optimistickejší ako scenár, ktorý je základom odporúčania podľa článku 126 ods. 7, a v súlade s odporúčaním v rámci postupu pri nadmernom deficite využilo všetky príležitosti nad rámec fiškálnej konsolidácie vrátane príležitostí vyplývajúcich z lepších hospodárskych podmienok, aby sa urýchlilo znižovanie pomeru hrubého dlhu k HDP smerom k referenčnej hodnote 60 %;

(ii)

vzhľadom na značné plánované zvyšovanie výdavkov spojených so starnutím obyvateľstva, ako aj ďalšie zvyšovanie dlhu očakávané počas celého obdobia programu, zlepšilo dlhodobú udržateľnosť verejných financií tým, že zavedie ďalšie opatrenia v rámci dôchodkových reforiem;

(iii)

obmedzilo riziká spojené s danými úpravami, posilnilo vykonateľný charakter svojho strednodobého rozpočtového rámca a dôsledne monitorovalo dodržiavanie rozpočtových cieľov počas celého roka.

Írsko sa tiež vyzýva, aby v nachádzajúcich aktualizáciách programu stability v kapitolách týkajúcich sa postupu pri nadmernom deficite poskytlo viac informácií o spôsobe a všeobecných opatreniach, ktoré sú základom plánovanej konsolidácie v neskorších rokoch programu.

Porovnanie kľúčových makroekonomických a rozpočtových prognóz  (7)  (8)

 

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

Reálny HDP

(zmena v %)

PS dec. 2009

–7,5

–1,3

3,3

4,5

4,3

4,0

Kom. nov. 2009

–3,0

–7,5

–1,4

2,6

PS okt. 2008

–1,4

–4,0

–0,9

2,3

3,4

3,0

Inflácia HISC

(%)

PS dec. 2009

–1,7

–1,2

1,0

1,7

1,8

1,8

Kom. nov. 2009

3,1

–1,5

–0,6

1,0

PS okt. 2008

3,1

0,5

1,5

1,8

1,8

1,8

Produkčná medzera (8)

(% potenciálneho HDP)

PS dec. 2009

0,0

–7,0

–7,6

–4,6

–2,2

–0,6

0,1

Kom. nov. 2009 (9)

–0,1

–7,2

–7,8

–5,4

PS okt. 2008

0,5

–3,5

–4,1

–3,4

–1,6

–0,5

Čisté poskytnuté úvery/prijaté úvery voči zvyšku sveta

(% HDP)

PS dec. 2009

–2,0

0,6

1,2

1,6

1,6

1,3

Kom. nov. 2009

–5,1

–3,1

–1,8

–1,4

PS okt. 2008

–6,3

–4,2

–3,5

–3,4

–3,0

–2,8

Verejné príjmy

(% HDP)

PS dec. 2009

34,8

34,2

35,2

35,5

36,3

36,7

37,1

Kom. nov. 2009

34,9

34,4

34,4

33,8

PS okt. 2008

33,6

33,7

34,4

34,6

33,9

34,4

Verejné výdavky

(% HDP)

PS dec. 2009

42,0

45,9

46,8

45,5

43,5

41,5

40,0

Kom. nov. 2009

42,0

46,9

49,1

48,4

PS okt. 2008

39,9

43,3

43,4

41,0

38,7

37,0

Saldo verejných financií

(% HDP)

PS dec. 2009

–7,2

–11,7

–11,6

–10,0

–7,2

–4,9

–2,9

Kom. nov. 2009

–7,2

–12,5

–14,7

–14,7

PS okt. 2008

–6,3

–9,5

–9,0

–6,4

–4,8

–2,6

Primárne saldo

(% HDP)

PS dec. 2009

–6,1

–9,6

–8,8

–6,6

–3,4

–1

1

Kom. nov. 2009

–6,1

–10,2

–11,3

–10,6

PS okt. 2008

–5,2

–7,3

–6,4

–3,5

–1,7

0,7

Cyklicky upravené saldo (8)

(% HDP)

PS dec. 2009

–7,2

–8,9

–8,6

–8,2

–6,3

–4,7

–2,9

Kom. nov. 2009

–7,1

–9,6

–11,5

–12,5

PS okt. 2008

–6,5

–8,1

–7,4

–5,0

–4,1

–2,4

Štrukturálne saldo (10)

(% HDP)

PS dec. 2009

–6,4

–9,3

–9,2

–8,2

–6,3

–4,7

–2,9

Kom. nov. 2009

–7,1

–10,1

–11,5

–12,5

PS okt. 2008

–6,2

–8,1

–7,4

–5,0

–4,1

–2,4

Hrubý verejný dlh

(% HDP)

PS dec. 2009

64,5

77,9

82,9

83,9

83,3

80,8

Kom. nov. 2009

44,1

65,8

82,9

96,2

PS okt. 2008

40,6

52,7

62,3

65,7

66,2

64,5

Program stability (PS); predpovede útvarov Komisie z jesene 2009 (KOM); výpočty útvarov Komisie.


(1)  Ú. v. ES L 209, 2.8.1997, s. 1. Dokumenty uvedené v tomto texte sú dostupné na webovej stránke: http://ec.europa.eu/economy_finance/sgp/index_en.htm

(2)  V hodnotení sa zohľadňuje najmä predpoveď útvarov Komisie z jesene 2009, ale aj iné informácie, ktoré sa odvtedy sprístupnili.

(3)  Do zvýšenia sociálnych príspevkov sa premieta pozitívny účinok prenosu opatrení zavedených v doplňujúcom rozpočte z apríla 2009. Kategória „ostatné príjmy“ sa zvýši v dôsledku vyššieho prebytku centrálnej banky vyplateného vláde v roku 2010 v porovnaní s rokom 2009, zvýšených príjmov z programov bankových záruk, ako aj v dôsledku jednorazového prevodu aktív dôchodkových fondov do verejných financií na úrovni 0,6 % HDP v roku 2010 po podobnej operácii, ktorá v roku 2009 priniesla 0,4 % HDP.

(4)  V záveroch Rady z 10. novembra 2009 o udržateľnosti verejných financií „Rada vyzýva členské štáty, aby vo svojich nadchádzajúcich programoch stability a konvergenčných programoch sústredili pozornosť na stratégie orientované na udržateľnosť“, a ďalej „vyzýva Komisiu, aby spolu s Výborom pre hospodársku politiku a Hospodárskym a finančným výborom ďalej včas pre ďalšiu správu o udržateľnosti pripravovala metodiky na posudzovanie dlhodobej udržateľnosti verejných financií,“ ktorá sa očakáva v roku 2012.

(5)  Tieto reformné plány nie sú zahrnuté do odhadovaného účinku starnutia obyvateľstva na verejné financie, ktorý sa uvádza na začiatku odseku.

(6)  Konkrétne sa neposkytli údaje o nominálnom efektívnom výmennom kurze, raste HDP EÚ a raste príslušných zahraničných trhov. Závažnejšie je, že prognózy príjmov a výdavkov v programe sú skôr technickej povahy, pričom však nemajú povahu cieľov.

(7)  Predpoveď útvarov Komisie z jesene 2009 bola vypracovaná na základe predbežného rozpočtu.

(8)  Údaje vykazované ako prevzaté z programu stability z októbra 2008 sa v skutočnosti vzťahujú k jeho dodatku z januára 2009.

(9)  Produkčné medzery a cyklicky upravené saldá podľa programov prepočítané útvarmi Komisie na základe informácií v programoch.

(10)  Založené na odhadovanom potenciálnom raste 1,8 %, – 0,5 %, – 0,7 % a 0,0 % postupne v rokoch 2008 – 2011.

(11)  Cyklicky upravené saldo bez jednorazových a iných dočasných opatrení. Jednorazové a iné dočasné opatrenia sa odhadujú na úrovni 0,4 % HDP v roku 2009 a 0,6 % HDP v roku 2010 (v obidvoch prípadoch znižujúce deficit) podľa najnovšieho programu a 0,5 % HDP v roku 2009 (znižujúce deficit) podľa prognózy útvarov Komisie z jesene 2009.

Zdroj:

Program stability (PS); predpovede útvarov Komisie z jesene 2009 (KOM); výpočty útvarov Komisie.


Top