EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010XC0526(03)

Uverejnenie žiadosti o zápis do registra podľa článku 6 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín

Ú. v. EÚ C 135, 26.5.2010, p. 25–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

26.5.2010   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 135/25


Uverejnenie žiadosti o zápis do registra podľa článku 6 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín

2010/C 135/11

Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietky proti žiadosti o zápis podľa článku 7 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 (1). Vznesené námietky sa musia Komisii doručiť do šiestich mesiacov po uverejnení tejto žiadosti.

ZHRNUTIE

NARIADENIE RADY (ES) č. 510/2006

„LIMONE DI SIRACUSA“

ES č.: IT-PGI-0005-0502-11.10.2005

CHOP ( ) CHZO ( X )

Toto zhrnutie obsahuje hlavné body špecifikácie výrobku na informačné účely.

1.   Príslušný orgán v členskom štáte:

Názov:

Ministero delle Politiche Agricole e Forestali

Adresa:

Via XX Settembre 20

00187 Roma RM

ITALIA

Tel.

+39 0646455104

Fax

+39 0646655306

E-mail:

saco7@politicheagricole.gov.it

2.   Skupina:

Názov:

Consorzio del Limone di Siracusa

Adresa:

c/o SOAT 30 — viale Teracati 39

96100 Siracusa SR

ITALIA

Tel.

+39 093138234

Fax

+39 093138234

E-mail:

Zloženie:

Výrobcovia/spracovatelia ( X ) Ostatní ( )

3.   Druh výrobku:

Trieda 1.6.:

Čerstvé alebo spracované ovocie, zelenina a obilniny

4.   Špecifikácia:

[Zhrnutie požiadaviek podľa článku 4 ods. 2 nariadenia (ES) č. 510/2006]

4.1.   Názov:

„Limone di Siracusa“

4.2.   Opis:

Chránené zemepisné označenie „Limone di Siracusa“ je vyhradené pre odrodu „Femminello“ a jej klony, ktoré patria k druhu Citrus limon (L) Burm a pestujú sa v špecializovaných zariadeniach na území provincie Siracusa vymedzenej v bode 4.3.

Prvky, ktoré charakterizujú druhy plodu podľa obdobia zberu, sú:

Primofiore: sú plody, ktoré sa zberajú od 1. októbra do 14. apríla a majú tieto vlastnosti:

Farba šupy: svetlozelená až citrónovožltá;

Tvar: elipsovitý;

Veľkosť plodov: stredne veľké až veľké;

Hmotnosť plodov: nie menej ako 100 g;

Dužina: svetlozelenej alebo citrónovožltej farby;

Šťava: citrónovožltej farby;

Minimálny obsah filtrovanej šťavy: > 34 % hmotnosti;

Brixov stupeň dužiny: > 7;

Kyslosť: > 6 %.

Bianchetto alebo Maiolino (alebo jarné citróny): sú plody, ktoré sa zberajú od 15. apríla do 30. júna a majú tieto vlastnosti:

Farba šupy: svetložltá;

Tvar: elipsovitý alebo oválny;

Veľkosť plodov: veľké;

Hmotnosť plodov: nie menej ako 100 g;

Dužina: žltej farby;

Šťava: citrónovožltej farby;

Minimálny obsah filtrovanej šťavy: > 30 % hmotnosti;

Brixov stupeň dužiny: > 6,5;

Kyslosť: > 5,5 %.

Verdello (alebo letné citróny): sú plody, ktoré sa zberajú od 1. júla do 30. septembra a majú tieto vlastnosti:

Farba šupy: svetlozelená;

Tvar: elipsovito-guľatý;

Veľkosť plodov: stredne veľké;

Hmotnosť plodov: nie menej ako 100 g;

Dužina: citrónovožltá;

Šťava: citrónovožltej farby;

Minimálny obsah filtrovanej šťavy: > 25 % hmotnosti;

Brixov stupeň dužiny: > 6;

Kyslosť: > 5,5 %.

Plody, na ktoré sa vzťahuje chránené zemepisné označenie „Limone di Siracusa“, sa musia uvádzať na trh v čerstvom stave v kategóriách Extra a Prima. Prípustné vnútorné priemery sú: 3, 4, 5.

4.3.   Zemepisná oblasť:

Do oblasti výroby citrónov Limone di Siracusa CHZO patria obce Augusta, Melilli, Siracusa, Avola, Noto, Rosolini, Floridia, Solarino, Sortino a Priolo Gargallo.

Táto zemepisná oblasť sa rozprestiera nie viac ako 10 km od pobrežia Iónskeho mora a jej nadmorská výška nepresahuje 210 metrov nad úrovňou mora. Na severe je oblasť ohraničená údoliami, ktoré sa nachádzajú južne od potoka Porcaria, a na juhu údoliami nachádzajúcimi sa južne od rieky Tellaro.

4.4.   Dôkaz o pôvode:

Každá fáza výrobného procesu sa musí sledovať, pričom v každej fáze sa zaznamenávajú výrobky na vstupe a na výstupe. Takýmto spôsobom a zaznamenávaním údajov do príslušných zoznamov, za ktoré zodpovedá kontrolný orgán, a ktoré sa týkajú parciel, výrobcov, spracovateľov a baliarní, ako aj vďaka včasnému informovaniu kontrolného orgánu o vyprodukovaných množstvách sa zabezpečuje vysledovateľnosť výrobku. Všetky fyzické alebo právnické osoby uvedené v príslušných registroch podliehajú kontrolám kontrolného orgánu, ako je ustanovené vo výrobnej špecifikácii a v príslušnom pláne kontroly.

4.5.   Spôsob výroby:

Výsadby, metódy pestovania a systémy prerezávania musia byť také, aby okrem bežného vetrania a vystavenia rastlín slnku umožnili zachovať dokonalú rovnováhu a vývoj rastlín. Maximálna hustota výsadby je 400 rastlín na hektár. V prípade dynamických výsadieb je maximálna prípustná hustota 850 rastlín na hektár.

Koreňové priesady sú: „Arancio amaro“, „Poncirus trifoliata“, „Citrange Troyer“, „Citrange Carrizo“ a „Citrus macrophylla“, ktoré majú vysokú genetickú stabilitu.

Plody rastlín sa musia zberať ručne.

Plody sa musia odtrhávať zbernými nožničkami na odrezanie stonky. Zber sa vykonáva priamo z rastliny podľa tradičných metód a pri takom stupni zrelosti plodov, aby sa zaručila ich dobrá organoleptická a estetická kvalita.

Maximálna povolená produkcia citrónov je stanovená na 29 t/ha počas celej sezóny produkcie a zahŕňa plody všetkých období kvitnutia.

4.6.   Spojenie:

„Limone di Siracusa“ charakterizuje vyšší obsah šťavy, stredne veľké kusy a sezóna zberu, ktorá trvá celý rok. Tieto osobitosti vyplývajú z pôdnych a klimatických podmienok územia a odrôd prítomných v oblasti výroby. „Limone di Siracusa“ sa pestujú pozdĺž pobrežia a v niektorých obmedzených vnútrozemných oblastiach nachádzajúcich sa v údoliach vodných tokov, ktoré pretekajú provinciou Siracusa. Z analýzy priemerných ročných hodnôt teplôt nameraných na pobrežnej rovine Syrakúz možno v skutočnosti ukázať, že prostredie Syrakúz predstavuje podmienky mierneho podnebia od októbra do marca a suchého podnebia od apríla do septembra. Pôdy v celej oblasti majú vynikajúcu úrodnosť, sú viac alebo menej hlboké a obsahujú veľa živín a organických látok.

Voda je rozhodujúcim faktorom pri pestovaní citrónov. Zásoby vody v oblasti produkcie „Limone di Siracusa“ zabezpečuje veľká podzemná vodná nádrž na náhornej rovine Iblea, ktorá predstavuje najdôležitejšiu prírodnú nádrž vody na celej Sicílii, a povrchové vodné toky. Dostupnosť vody spolu s vlhkosťou vzduchu zohrávajú významnú úlohu pri definovaní kvality plodov „Limone di Siracusa“, dostatočné zavlažovanie a priemerne vlhké ovzdušie v skutočnosti umožňujú dopestovať šťavnatejšie plody pravidelného tvaru s jemnou šupou, ktoré možno zberať 12 mesiacov v roku.

Sicília má historickú tradíciu v pestovaní citrusov a dodržiavaní dávnych tradícií pestovania týchto rastlín, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu, a pestovanie citrusov pretrváva v oblasti Syrakúz ešte aj dnes, pričom viedlo k vzniku skutočnej školy špecialistov na pestovanie „Limone di Siracusa“.

4.7.   Kontrolný orgán:

Kontrolný orgán spĺňa podmienky ustanovené v norme EN 45011.

Názov:

Det Norske Veritas Italia

Adresa:

Viale A. De Gasperi 187

95127 Catania CT

ITALIA

Tel.

+39 095370020

Fax

+39 095372871

E-mail:

4.8.   Označovanie:

V prípade balených plodov sa musí aspoň na jednej zo strán obalu uviesť čitateľnými a viditeľnými písmenami prostredníctvom priamej nezmazateľnej potlače alebo etikety, ktorá je pripojená k hrdlu alebo na ňom pevne upevnená: odrodu, pôvod, kategóriu, vnútorný priemer, výrobnú sériu.

V prípade plodov, ktoré sa predávajú voľne na kusy, je povinné označenie s uvedením 100 % týchto údajov.

Na obaly sa používajú tieto materiály: kartón, drevo, umelá hmota. Pripúšťa sa aj použitie vratných, recyklovateľných obalov z umelej hmoty. Prípustné obaly sú: sieťky a tašky s umelohmotnou páskou upevnenou na sieťku. Na každom obale a na každom balení sa musí uviesť logo „Limone di Siracusa“.

Logo tvorí horizontálny ovál, na ktorom je bielo-čiernou farbou zobrazené Teatro Greco di Siracusa (grécke divadlo v Syrakúzach), v ktorom sú na pravej strane obrázku, na javisku, položené dva citróny. Jeden celý citrón aj s listom je umiestnený v pozadí, druhý je prekrojený a čiastočne zakrýva prvý citrón. Citrón s listom má stonku a list je zelenej farby so štvorfarebným rozkladom. List je otočený smerom k stredu značky a čiastočne prekrýva citrón, ku ktorému je pripojený stonkou.

Vo vnútornej strane oválu sa v hornej časti uvádza nápis „Limone di Siracusa“.

Je zakázané pridať akýkoľvek prívlastok a formulácie vrátane akostných prídavných mien ako „fine“ (jemný), „superiore“ (vynikajúci) „selezionato“ (výberový), „scelto“ (vybraný) a podobné, iné ako tie, ktoré sú výslovne ustanovené. Nie je povolené používať výrazy, ktoré majú pochvalný význam.

Image


(1)  Ú. v. EÚ L 93, 31.3.2006, s. 12.


Top