EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006XC1215(02)

Zverejnenie žiadosti o zápis do registra podľa článku 6 odseku 2 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín

Ú. v. EÚ C 306, 15.12.2006, p. 9–11 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

15.12.2006   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 306/9


Zverejnenie žiadosti o zápis do registra podľa článku 6 odseku 2 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín

(2006/C 306/03)

Týmto zverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietku podľa článku 7 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006. Vznesené námietky sa musia Komisii doručiť do šiestich mesiacov odo dňa tohto zverejnenia.

ZHRNUTIE

NARIADENIE RADY (ES) č. 510/2006

Žiadosť o zápis do registra podľa článku 5 a článku 17 odseku 2

„HOLSTEINER KARPFEN“

ES č. DE/PGI/005/0343/03.05.2004

CHOP ( ) CHZO ( X )

Toto zhrnutie bolo vypracované len na informatívny účel. Všetky podrobné informácie môžu zainteresované strany získať z úplného znenia špecifikácie výrobku, ktoré im dajú k dispozícii vnútroštátne orgány uvedené v časti 1 alebo Európska komisia. (1)

1.   Príslušný úrad v členskom štáte:

Názov:

Bundesministerium der Justiz

Adresa:

D-11015 Berlin

Telefón:

(49-30) 20 25 70

Fax:

(49-30) 20 25 95 25

E-mailová adresa:

poststelle@bmj.bund.de

2.   Skupina:

Názov:

Verband der Binnenfischer und Teichwirte Schleswig-Holstein e.V.

Adresa:

Wischhofstr. 1-3

D-24148 Kiel

Telefón:

(49-431) 719 39 61

Fax:

(49-431) 719 39 65

E-mailová adresa:

fischereiverband@lksh.de

Zloženie:

Výrobcovia/spracovatelia ( X ) Ostatní ( )

3.   Druh výrobku:

Trieda 1.7 Ryby – čerstvé kapre a výrobky z nich

4.   Špecifikácia (zhrnutie požiadaviek podľa článku 4 ods. 2)

4.1   Názov: „Holsteiner Karpfen“

4.2   Opis: Spotrebitelia v Šlezvicku-Holštajnsku, ktorí chcú kapra na konzumáciu, si pýtajú tzv. Holsteiner Karpfen (holštajnského kapra), čo je kapor obyčajný zrkadlovej formy (Cyprinus carpio). Tradičné jedlo kapor na modro sa totiž dá urobiť len z kapra zrkadlovej formy. Minimálna hmotnosť jednej živej ryby je okolo 1,5 kg; priemerná predajná hmotnosť je okolo 2,5 kg. Na dosiahnutie týchto hmotností sú zvyčajne potrebné tri až štyri roky chovu.

Holsteiner Karpfen má pretiahnutý tvar a málo šupín (zrkadlová forma). Jeho mäso je bielej farby, je plné/pevné, jemné, s nízkym podielom tuku, výnimočnej chuti a čistej vône.

„Holsteiner Karpfen“ sa zabíja a je vhodný na kuchynskú úpravu pri predaji konečnému spotrebiteľovi. Vhodný na kuchynskú úpravu znamená, že spĺňa požiadavky spotrebiteľa týkajúce sa kapra v celku, poleného kapra alebo kapra rozdeleného na časti či požiadavky týkajúce sa čerstvého filé.

Týmto nevzniká dôvod na zmenu kvality.

Podobne znamená údený Holsteiner Karpfen kapra v celku alebo jeho časti (pozri vyššie) vyúdené za horúca.

4.3   Zemepisná oblasť: Uvedená zemepisná oblasť zahŕňa všetky rybníky s chovom kaprov v Šlezvicku-Holštajnsku. Z historického hľadiska sa s rybnikárskym chovom kaprov začalo v roku 1196 v Reinfelde (Holštajnsko) v cisterciátskom kláštore Reyenfelde a rozšírilo sa najmä na juhu Šlezvicka-Holštajnska. Na severe Šlezvicka-Holštajnska je kvôli tamojšej klíme len malý počet rybnikárskych chovov kapra. Holsteiner Karpfen však poznajú spotrebitelia v celej spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko. Z označenia Holsteiner Karpfen jasne vyplýva, že (konzumný) kapor pochádza zo spolkovej krajiny Šlezvicko-Holštajnsko a nebol dovezený z iného štátu, (čo zahŕňa aj veľké vzdialenosti).

4.4   Dôkaz o pôvode: Rybnikárski chovatelia a obchodníci sa zaväzujú, že pod označením Holsteiner Karpfen neuvedú na trh žiaden tovar, ktorý má iný pôvod.

Obchodníci a dodávatelia používajú svoje nákupné faktúry ako dôkaz o nákupe a predaji kapra Holsteiner Karpfen, ktorého získali.

Na monitorovacie účely sa uchovávajú záznamy o skladovej veľkosti, nákupe a predaji rýb atď., a o nákupe kapra. Šlezvicko-holštajnská poľnohospodárska komora monitoruje riadny súlad s praktikami dobrého rybnikárskeho chovu, hygienu zariadení a kvalitu konzumného kapra.

4.5   Spôsob výroby: Holsteiner Karpfen sa chová v Šlezvicku-Holštajnsku až do veľkosti konzumného kapra (viac ako 1.5 kg). V Šlezvicku-Holštajnsku stále prevažuje tradícia veľkého kapra s váhou jednej ryby väčšou ako 2 kg. Táto váha sa zväčša dosiahne ku koncu tretieho alebo štvrtého chovného obdobia (leto). Kŕmenie je založené na prirodzených zdrojoch rybníka (potrava nachádzajúca sa na dne, zooplanktón atď.). Jediným dodatočným krmivom sú obilniny a sója, ktoré slúžia na vyrovnanie a doplnenie prirodzenej stravy bohatej na proteíny. Je to súčasťou dobrého chovu.

Pri spracovaných výrobkoch, ako napríklad údený kapor, sa zemepisné označenie vzťahuje na surovinu, čiže čerstvého kapra Holsteiner Karpfen.

4.6   Súvislosť: Šlezvicko-Holštajnsko je najsevernejšou oblasťou Nemecka, kde sa vyskytuje kapor. V tomto regióne prevláda morská klíma s nízkymi teplotami a v kombinácii s nízkym stupňom dodatočného kŕmenia má za následok pomalšiu mieru rastu kapra. Takto kapor získava nemastné, plné/pevné mäso svetlej farby, výnimočnej čistej chuti a vône.

Holsteiner Karpfen je špecialita s dlhou tradíciou. Je známa v regióne, ako aj v celom Nemecku, a spotrebitelia si ju obzvlášť veľmi cenia.

Holsteiner Karpfen sa ako konzumný kapor chová v tradičných rybnikárskych chovoch, ktorých história pretrváva už niekoľko storočí. Rybnikársky chov kaprov bol pôvodne odvetvím hospodárskej činnosti štátnych podnikov a v súčasnosti v ňom či už ako v hlavnej alebo vedľajšej činnosti podniká približne 200 rodinných chovov s rozlohou rybníkov približne 2000 ha, ktoré tvoria významnú ekologickú súčasť krajinného prostredia Šlezvicka-Holštajnska.

Holsteiner Karpfen sa chová do veľkosti konzumného kapra, zabíja a spracúva v Šlezvicku-Holštajnsku. Ak sú použité mladé rybky iného pôvodu, aspoň posledný rok chovu sa uskutoční v Šlezvicku-Holštajnsku. Platí to však vo všeobecnosti na tretí a štvrtý rok, ktoré sú kľúčovými na dosiahnutie váhy a dozretie chuti konzumnej ryby s veľkosťou typickou pre Šlezvicko-Holštajnsko. Znamená to nárast váhy o dobré 2 kg na rybu.

V rámci rybnikárskeho chovu v Šlezvicku-Holštajnsku sa však kvôli problému s kormoránmi bohužiaľ nie vždy podarí zabezpečiť zásobu mladých rybiek. Opakovane je potrebné nakupovať dodatočné mladé rybky s hmotnosťou až do približne 500 g na kus. Význam podielu predstavujúceho nárast hmotnosti v poslednom roku – až dvoch je zjavný, keď prihliadneme na príslušný troj- až päťnásobný nárast jednotkovej hmotnosti.

Tovar, ktorý je nápadný najmä svojou nízkou cenou a ktorý bol prepravený na dlhú vzdialenosť (preprava živých rýb), sa často ponúka pod názvami pripomínajúcimi holštajnský pôvod (Holsteiner).

Chránené zemepisné označenie poskytuje výrobcom, ale predovšetkým spotrebiteľom, v tomto smere jednoznačnosť a istotu.

4.7   Kontrolný orgán:

Názov:

Ministerium für Landwirtschaft, Umwelt und ländliche Räume des Landes Schleswig-Holstein

Adresa:

Düsternbrooker Weg 104

D-24105 Kiel

Telefón:

(49-431) 988 49 66

Fax:

(49-431) 988 53 43

E-mailová adresa:

poststelle@mlur.landsh.de

4.8   Označovanie: Chránené zemepisné označenie (CHZO)

4.9   Vnútroštátne požiadavky: —


(1)  European Commission, Directorate-General for Agriculture and Rural Development, Agricultural Product Quality Policy, B-1049 Brussels.


Top