Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005A0804(02)

    Stanovisko Komisie z 3. augusta 2005 týkajúce sa upraveného plánu likvidácie rádioaktívneho odpadu v zariadení TU5 firmy COGEMA v lokalite Pierrelatte vo Francúzsku v súlade s článkom 37 Zmluvy o Euratome

    Ú. v. EÚ C 190, 4.8.2005, p. 6–6 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    4.8.2005   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 190/6


    STANOVISKO KOMISIE

    z 3. augusta 2005

    týkajúce sa upraveného plánu likvidácie rádioaktívneho odpadu v zariadení TU5 firmy COGEMA v lokalite Pierrelatte vo Francúzsku v súlade s článkom 37 Zmluvy o Euratome

    (2005/C 190/04)

    (Iba francúzsky text je autentický)

    Vláda Francúzska doručila 13. decembra 2004 Európskej komisii všeobecné údaje týkajúce sa upraveného plánu likvidácie rádioaktívneho odpadu v zariadení TU5 firmy COGEMA v lokalite Pierrelatte v súlade s článkom 37 Zmluvy o Euratome.

    Na základe všeobecných údajov a dodatočných informácií, ktoré 5. apríla 2005 poskytli na žiadosť Komisie z 3. marca 2005 francúzske orgány, ako aj po následnej porade so skupinou odborníkov, prijala Komisia toto stanovisko:

    1.

    Vzdialenosť medzi elektrárňou a najbližším bodom na území iného členského štátu, v tomto prípade Talianska, je približne 175 km.

    2.

    V úpravách zariadenia TU5 opísaných vo všeobecných údajoch je zaznamenané, že od roku 2002 v zariadení konvertuje bis(dusičnan)-dioxid uránový z COGEMA Marcoule spôsobujúci rozklad 3H a 14C v plynných a kvapalných látkach.

    3.

    Počas normálnej prevádzky plynné a kvapalné látky, ktoré sa uvoľňujú v zariadení TU5 vrátane 3H a 14C nespôsobia zo zdravotného hľadiska žiadny významný dopad na obyvateľstvo iných členských štátov.

    4.

    V prípade neplánovaného uvoľnenia rádioaktívnych látok následkom havárie typu a rozsahu, ktoré sú uvedené vo všeobecných údajoch, nebude mať plánovaná úprava zo zdravotného hľadiska žiadny významný dopad na obyvateľstvo iného členského štátu.

    Na záver Komisia zastáva názor, že implementácia plánu likvidácie rádioaktívneho odpadu v akejkoľvek forme v zariadení TU5 COGEMA Pierrelatte vo Francúzsku, a to za bežnej prevádzky, ako aj v prípade havárie typu a rozsahu, ktoré sú uvedené vo všeobecných údajoch, pravdepodobne nespôsobí rádioaktívnu kontamináciu vody, pôdy alebo ovzdušia iného členského štátu, ktorá by mala zo zdravotného hľadiska významný dopad.


    Top