Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2005/047/08

    Erasmus Mundus — Akčný program Spoločenstva na zlepšenie kvality vysokoškolského vzdelávania a na podporu interkultúrneho porozumenia prostredníctvom spolupráce s tretími krajinami — Výzva na predkladanie návrhov — GR EAC/04/05 na realizáciu Akcie 1, Akcie 2 a Akcie 3 v akademickom roku 2006/2007 a Akcie 4 v roku 2005 programu

    Ú. v. EÚ C 47, 23.2.2005, p. 19–20 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    23.2.2005   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 47/19


    ERASMUS MUNDUS

    Akčný program Spoločenstva na zlepšenie kvality vysokoškolského vzdelávania a na podporu interkultúrneho porozumenia prostredníctvom spolupráce s tretími krajinami

    VÝZVA NA PREDKLADANIE NÁVRHOV — GR EAC/04/05

    na realizáciu Akcie 1, Akcie 2 a Akcie 3 v akademickom roku 2006/2007 a Akcie 4 v roku 2005 programu

    (2005/C 47/08)

    1.   Ciele a opis

    Všeobecným zámerom programu Erasmus Mundus je zlepšenie kvality vysokoškolského vzdelávania v Európe prostredníctvom posilňovania spolupráce s tretími krajinami s cieľom podporovať rozvoj ľudských zdrojov a presadzovať dialóg a porozumenie medzi kultúrami a národmi.

    Komisia

    vyberie vysokokvalitné integrované magisterské kurzy, ktoré ponúka konzorcium minimálne troch inštitúcií vyššieho vzdelávania v najmenej troch zúčastnených krajinách (Akcia 1);

    poskytne granty vysoko kvalifikovaným absolventom vysokých škôl a vedcom z tretích krajín s cieľom absolvovať alebo zúčastniť sa na vybraných magisterských kurzoch (Akcia 2);

    vytvorí vysokokvalitné partnerstvá medzi vybranými magisterskými kurzami a inštitúciami vyššieho vzdelávania tretích krajín (Akcia 3);

    zvolí projekty minimálne troch inštitúcií v minimálne troch krajinách zapojených do programu, ktoré sú zamerané na sprístupnenie, vyprofilovanie a zviditeľnenie vysokoškolského vzdelávania v Európskej únii (Akcia 4).

    2.   Oprávnení žiadatelia

    Akcia 1: inštitúcie vyššieho vzdelávania 25 členských štátov EÚ, krajín Európskeho hospodárskeho priestoru/Európskeho združenia voľného obchodu (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko) a krajín kandidujúcich na pristúpenie k EÚ (Bulharsko, Rumunsko a Turecko). Inštitúcie krajín kandidujúcich na pristúpenie k EÚ (Bulharsko, Rumunsko a Turecko) sa budú môcť, na základe tejto výzvy na predkladanie návrhov na realizáciu Akcie 1, zapojiť len vtedy, ak bola oficiálna účasť týchto krajín v programe formalizovaná relevantnými právnymi nástrojmi v rámci vzťahov medzi Európskym spoločenstvom a týmito krajinami ešte predtým, než sa dospeje k rozhodnutiu o výbere (september 2005). V opačnom prípade inštitúcie týchto krajín nie sú oprávnenými žiadateľmi na predkladanie návrhov na realizáciu Akcie 1 na základe tejto výzvy.

    Akcia 2: jednotlivci z tretích krajín, t. j. z akýchkoľvek iných krajín než tých, ktoré boli uvedené v súvislosti s realizáciou Akcie 1;

    Akcia 3: inštitúcie vyššieho vzdelávania akejkoľvek krajiny;

    Akcia 4: inštitúcie akejkoľvek krajiny;

    3.   Rozpočet a trvanie projektu

    Celkový rozpočet, ktorý je k dispozícii na financovanie projektov, sa odhaduje na 63,3 miliónov EUR. Finančná pomoc Komisie určená na realizáciu Akcie 4 nemôže presiahnuť 75 % z celkových oprávnených nákladov.

    Akcia 1: Výška jednotlivých grantov predstavuje 15 000 EUR ročne. Magisterské kurzy musia začať v období medzi augustom a novembrom 2006.

    Akcia 2: Výška jednotlivých grantov predstavuje pre študentov z tretích krajín 21 000 EUR ročne a pre vedcov z tretích krajín 13 000 EUR ročne. Ide o granty pre magisterské kurzy prebiehajúce v akademickom roku 2006/2007.

    Akcia 3: výška jednotlivých grantov sa pohybuje v rozmedzí od 5 000 EUR do 15 000 EUR ročne s tým, že granty sú zvýšené o finančné prostriedky určené na mobilitu študentov a vedcov. Partnerstvá musia začať v období medzi augustom a novembrom 2006. Maximálna dĺžka trvania projektov je 3 roky.

    Akcia 4: výška jednotlivých grantov závisí od rozsahu jednotlivých projektov. Projekty musia začať v období medzi októbrom a decembrom 2005. Maximálna dĺžka trvania projektov je 3 roky.

    4.   Uzávierka

    Žiadosti musia byť zaslané Komisii najneskôr do

    31. mája 2005, pokiaľ ide o Akciu 1 a Akciu 4;

    31. októbra 2005, pokiaľ ide o Akciu 3;

    28. februára 2006, pokiaľ ide o Akciu 2.

    5.   Ďalšie informácie

    Úplné znenie výzvy na predkladanie návrhov a formuláre žiadostí sú k dispozícii na:

    http://europa.eu.int/comm/education/programmes/mundus/index_en.html

    Žiadosti musia spĺňať požiadavky stanovené v úplnom znení výzvy na predkladanie návrhov a musia byť predložené na príslušnom formulári.


    Top