Nediskriminácia a rovnaké príležitosti v Európskej únii
ZHRNUTIE K DOKUMENTU:
Oznámenie [KOM/2008) 420] – Nediskriminácia a rovnaké príležitosti: obnovený záväzok
AKÝ JE CIEĽ TOHTO OZNÁMENIA?
-
Predstavuje sa v ňom prístup Európskej únie (EÚ)
-
Cieľom je zabezpečiť, aby každý dostal spravodlivú šancu na využitie svojho potenciálu.
HLAVNÉ BODY
Posilnenie boja proti diskriminácii
-
V tomto oznámení Európskej komisie sa poukazuje na to, že boj proti diskriminácii nemožno vyhrať len samotnými právnymi predpismi. Účinné a riadne uplatňované právne predpisy však môžu zohrávať dôležitú úlohu pri zabezpečovaní zmeny postojov a správania ľudí.
-
Komisia má v tejto súvislosti dve dôležité úlohy:
Posilnenie nástrojov politiky na aktívnu podporu rovnakých príležitostí
Doplnkovo k právnym opatreniam sa v oznámení zdôrazňuje úloha niektorých nástrojov politiky.
-
Na účinné presadzovanie rovnakých príležitostí sú potrebné silnejšie nástroje politiky. Ich súčasťou sú:
-
jednotné zapracovanie nediskriminácie do všetkých oblastí politiky EÚ – predovšetkým v rámci politiky v oblasti zamestnanosti, sociálneho začlenenia, vzdelávania a odbornej prípravy. Bola vydaná príručka o sociálne zodpovednom verejnom obstarávaní s cieľom zvyšovať informovanosť v krajinách EÚ o tom, ako presadzovať nediskrimináciu a rovnaké príležitosti prostredníctvom politiky a praxe verejného obstarávania;
-
meranie diskriminácie a hodnotenie pokroku – Komisia má preskúmať, či by bolo možné uskutočniť pravidelné zhromažďovanie štatistiky s krajinami EÚ o rozsahu a vplyve diskriminácie a vytvoriť modul prieskumu EÚ o diskriminácii. Zároveň spolupracuje s Equinetom, európskou sieťou subjektov v oblasti rovnosti, na vývoji systému zhromažďovania informácií o sťažnostiach, ktoré riešia tieto subjekty;
-
pozitívna diskriminácia – právo EÚ nebráni krajinám EÚ, aby zachovávali alebo prijímali osobitné opatrenia na predchádzanie znevýhodneniu alebo kompenzáciu znevýhodnenia súvisiaceho s diskrimináciou na základoch, ktoré podliehajú ochrane. Krajiny EÚ sú naliehavo vyzvané, aby využili všetky možnosti na pozitívnu diskrimináciu, najmä v rámci prístupu k vzdelávaniu, zamestnaniu, bývaniu a zdravotnej starostlivosti;
-
zvyšovanie povedomia a činnosti odbornej prípravy pre zainteresované strany – napr. informačné kampane, aby sa zaistilo, že zamestnávatelia, poskytovatelia služieb a subjekty verejnej správy poznajú svoje povinnosti;
-
presadzovanie výhod rozmanitosti na pracovisku – právne predpisy sú účinnejšie, keď ich sprevádzajú progresívne a inovačné stratégie, ktoré vykonávajú zamestnávatelia v záujme riadenia čoraz rozmanitejšej pracovnej sily. Medzi iniciatívy patria dobrovoľné charty a spolupráca medzi podnikmi, obchodnými školami a univerzitami na témy súvisiace s rozmanitosťou.
-
Je potrebný dialóg o nediskriminácii a rovnakých príležitostiach, do ktorého budú zapojené všetky zainteresované strany a občianska spoločnosť. Medzi príklady patria samity o rovnoprávnosti, ktoré sa pravidelne konajú s cieľom vymieňať si poznatky a skúsenosti.
-
Zlepšenie sociálneho začlenenia Rómov , ktorí predstavujú najväčšiu etnickú menšinu v Európe, je politická priorita, ktorej sa venuje pozornosť na úrovni EÚ aj na úrovni krajín EÚ. Každá krajina EÚ vypracovala národnú stratégiu integrácie Rómov a vyvíja sa úsilie na boj proti diskriminácii a protirómskemu zmýšľaniu. Celkovým cieľom je vytvoriť účinný a začleňujúci mechanizmus spolupráce v strednodobom výhľade, do ktorého sa bude zapíjať občianska spoločnosť a vnútroštátne, regionálne a miestne orgány.
Financovanie
KONTEXT
Rešpektovanie spoločných hodnôt slobody, demokracie, dodržiavania ľudských práv a základných slobôd je zakotvené v zakladajúcich zmluvách EÚ. V zmluvách sa uznáva, že každý jednotlivec má rovnakú hodnotu, a preto by mal mať spravodlivý prístup k príležitostiam, ktoré prináša život.
Ďalšie informácie:
HLAVNÝ DOKUMENT
Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Nediskriminácia a rovnaké príležitosti: obnovený záväzok [KOM(2008) 420 v konečnom znení z 2. júla 2008]
SÚVISIACE AKTY
Smernica Rady 2000/43/ES z 29. júna 2000, ktorou sa zavádza zásada rovnakého zaobchádzania s osobami bez ohľadu na rasový alebo etnický pôvod (Ú. v. ES L 180, 19.7.2000, s. 22 – 26)
Následné zmeny smernice 2000/43/ES boli zapracované do základného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.
Smernica Rady 2000/78/ES z 27. novembra 2000, ktorá ustanovuje všeobecný rámec pre rovnaké zaobchádzanie v zamestnaní a povolaní (Ú. v. ES L 303, 2.12.2000, s. 16 – 22)
Smernica Rady 2004/113/ES z 13. decembra 2004 o vykonávaní zásady rovnakého zaobchádzania medzi mužmi a ženami v prístupe k tovaru a službám a k ich poskytovaniu (Ú. v. EÚ L 373, 21.12.2004, s. 37 – 43)
Pozri konsolidované znenie.
Rámcové rozhodnutie Rady 2008/913/SVV z 28. novembra 2008 o boji proti niektorým formám a prejavom rasizmu a xenofóbie prostredníctvom trestného práva (Ú. v. EÚ L 328, 6.12.2008, s. 55 – 58)
Odporúčanie Rady z 9. decembra 2013 o účinných opatreniach na integráciu Rómov v členských štátoch (Ú. v. EÚ C 378, 24.12.2013, s. 1 – 7)
Návrh smernice Rady o vykonávaní zásady rovnakého zaobchádzania s osobami bez ohľadu na náboženské vyznanie alebo vieru, zdravotné postihnutie, vek alebo sexuálnu orientáciu [KOM(2008) 426 v konečnom znení z 2. júla 2008]
Posledná aktualizácia 12.01.2017