Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Podpora demokracie a ľudských práv v krajinách mimo EÚ (2014 - 2020)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Podpora demokracie a ľudských práv v krajinách mimo EÚ (2014 - 2020)

V nariadení sa zriaďuje nástroj financovania na presadzovanie a podporu demokracie a ľudských práv vo svete, v rámci ktorého sa poskytuje pomoc nezávisle od súhlasu vlád dotknutých krajín.

AKT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 235/2014 z 11. marca 2014, ktorým sa ustanovuje nástroj financovania pre demokraciu a ľudské práva vo svete.

SÚHRN

Hlavným cieľom európskeho nástroja pre demokraciu a ľudské práva (EIDHR) je poskytovať pomoc na rozvoj a upevňovanie demokracie v krajinách mimo EÚ a na dodržiavanie základných práv.

Úlohou tohto nástroja EÚ je dopĺňať ďalšie prostriedky EÚ na podporu demokracie a ľudských práv (ako je politický dialóg či rôzne nástroje financovania a technickej spolupráce).

PODPORA NA OCHRANU ĽUDSKÝCH PRÁV VO SVETE

V rámci nástroja sa okrem iného bude podporovať:

  • reprezentatívnejšia demokracia, presadzovanie politického pluralizmu, sloboda prejavu a sloboda internetu;
  • Všeobecnej deklarácii ľudských práv OSN (t. j. zákaz trestu smrti alebo predchádzanie mučeniu, presadzovanie slobody zmýšľania, náboženského vyznania alebo viery);
  • ochrana a podpora obhajcov ľudských práv;
  • väčší dôraz na zraniteľné skupiny (národnostné, etnické, náboženské, jazykové a sexuálne menšiny), pričom pozornosť je venovaná aj právam žien a detí;
  • posilnenie občianskej spoločnosti, t. j. zapájania občanov vrátane ich spolupráce s miestnymi orgánmi a príslušnými štátnymi inštitúciami;
  • volebné pozorovateľské misie EÚ (EOM), vykonávanie ich odporúčaní a zlepšovanie demokratických a volebných postupov.

PRUŽNÝ PRÍSTUP K REAKCII NA NEBEZPEČNÉ SITUÁCIE

EIDHR sa bude intenzívnejšie zameriavať na núdzové situácie, v ktorých najviac dochádza k ohrozeniu ľudských práv a základných slobôd. Nástroj bude schopný reagovať pružnejšie a včaššie prostredníctvom osobitných mechanizmov financovania, ako sú priame granty, v prípade, že nie je možné uplatniť výzvy na predkladanie návrhov z dôvodu zložitej politickej klímy pre občanov, napr. ak hrozí riziko zastrašovania alebo represií.

EÚ musí zároveň zaistiť čo najúčinnejšie využívanie dostupných zdrojov s cieľom optimalizovať vplyv svojich činností na mieste.

KĽÚČOVÁ ÚLOHA OBČIANSKEJ SPOLOČNOSTI

EIDHR umožní EÚ poskytovať podporu na rozvoj občianskych spoločností, ktoré budú prosperovať a zhostia sa svojej špecifickej úlohy kľúčového aktéra pri dosahovaní pozitívnej zmeny v súvislosti s ľudskými právami a demokraciou v dotknutých krajinách.

ROZPOČET A VYKONÁVANIE

Rozpočet EIDHR na roky 2014 - 2020 je 1,333 miliardy EUR. Väčšinu pravidiel a postupov vykonávania tohto programu obsahuje nariadenie (EÚ) č. 236/2014. Ide o prierezové nariadenie, ktoré zosúlaďuje a zjednodušuje vykonávanie všetkých nástrojov vonkajšieho financovania EÚ.

REFERENCIE

Akt

Nadobudnutie účinnosti

Termín transpozície v členských štátoch

Úradný vestník Európskej únie

Nariadenie (EÚ) č. 235/2014

1. januára 2014

-

Ú. v. EÚ L 77, 15.3.2014

Posledná aktualizácia: 17.09.2014

Top