Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Stratégia EÚ v oblasti biodiverzity – aktuálne hodnotenie pokroku

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Stratégia EÚ v oblasti biodiverzity – aktuálne hodnotenie pokroku

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Hodnotenie v polovici trvania stratégie EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2020 – COM(2015) 478 final

SÚHRN

AKÝ JE CIEĽ TEJTO SPRÁVY?

Poskytuje hodnotenie v polovici trvania, ktoré sa týka vykonávania stratégie EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2020. Cieľom je informovať tvorcov rozhodnutí o oblastiach, v ktorých je potrebné zvýšené úsilie.

HLAVNÉ BODY

V správe sa upozorňuje skutočnosť, že od roku 2010 v EÚ aj na celom svete naďalej dochádza k strate biodiverzity a zhoršovaniu ekosystémových služieb, a to napriek významnému pokroku v oblasti politiky, lepším poznatkom a mnohým úspechom v oblasti ochrany prírody na miestnej úrovni. To má výrazný vplyv na kapacitu ekosystémov napĺňať potreby ľudí v budúcnosti.

V správe sa hodnotí pokrok pri vykonávaní každého zo šiestich operačných cieľov:

Cieľ 1: plné vykonávanie právnych predpisov EÚ o ochrane prírody

  • Sústava Natura 2000 bola takmer dokončená, pokiaľ ide o suchozemské biotopy, a rozšírila sa v morských oblastiach. Mierne sa zvýšil počet druhov a biotopov, ktorých stav sa zlepšuje, no mnohé druhy a biotopy sú aj naďalej v nepriaznivom stave, pričom stav niektorých sa ďalej zhoršil. Hlavné výzvy do roku 2020 sú dokončenie morskej sústavy Natura 2000 a zabezpečenie účinného riadenia a financovania v záujme podpory sústavy Natura 2000.

Cieľ 2: zachovanie a posilnenie ekosystémov a ich služieb

  • Znalostná základňa sa zlepšuje a vytvorili sa významné politické rámce. Medzi hlavné výzvy do roku 2020 patrí rozvoj a vykonávanie vnútroštátnych a regionálnych systémov zameraných na obnovu ekosystémov (t. j. pomoc pri obnove ekosystémov, ktoré boli poškodené alebo zničené) a na zelenú infraštruktúru a zabránenie čistej strate biodiverzity.

Cieľ 3A: udržateľné poľnohospodárstvo

  • Intenzívne poľnohospodárske postupy a opúšťanie pôdy, spolu s rozrastaním miest a infraštruktúry vytvorenej človekom patria medzi hlavné tlaky na biodiverzitu. Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) na roky 2014 – 2020 poskytuje výber potenciálne účinných nástrojov na ochranu a obnovu biodiverzity. Krajiny EÚ musia využívať tieto nástroje, aby sa EÚ vybrala na cestu, ktorá vedie k dosiahnutiu cieľa.

Cieľ 3B: udržateľné lesné hospodárstvo

  • Plocha lesov EÚ sa mierne rozšírila, stav ochrany lesných biotopov a druhov, na ktoré sa vzťahujú právne predpisy EÚ v oblasti prírody, však nevykazuje žiadne významné známky zlepšenia. Plány obhospodarovania lesov alebo rovnocenné nástroje môžu zohrať dôležitú pozitívnu úlohu pri dosahovaní uvedeného cieľa, ale ich potenciál zostáva z veľkej časti nevyužitý.

Cieľ 4: udržateľné rybárstvo

  • EÚ zaviedla pravidlá na zaistenie udržateľného rybárstva (spoločná rybárska politika) a dobrého environmentálneho stavu (rámcová smernica o morskej stratégii). Vykonávanie je však v EÚ veľmi nerovnomerné a pretrvávajú veľké výzvy, najmä v južných moriach. V európskych moriach pokračuje úpadok morských druhov a ekosystémov v dôsledku viacnásobných tlakov, ktoré vyplývajú z ničenia biotopov, nadmerného využívania prírodných zdrojov, znečistenia, zmeny klímy a acidifikácie (t. j. keď more absorbuje oxid uhličitý, ktorý reaguje s vodou a tvorí sa kyselina).

Cieľ 5: boj proti inváznym nepôvodným druhom

  • EÚ je v súčasnosti na dobrej ceste k riešeniu tohto cieľa vďaka prijatiu nariadenia o inváznych nepôvodných druhoch v roku 2014. Pracuje sa na návrhu prvého zoznamu inváznych nepôvodných druhov s významom pre EÚ. Ďalšie dôležité kroky si budú vyžadovať vykonávacie opatrenia v krajinách EÚ. Zásadný význam bude mať aj pokrok v iných oblastiach – najmä ratifikácia dohovoru o balastnej vode.

Cieľ 6: pomoc pri zamedzovaní strate biodiverzity v celosvetovom meradle

Závery

  • V správe sa konštatuje, že ciele do roku 2020 možno dosiahnuť len prostredníctvom oveľa ráznejšieho a ambicióznejšieho úsilia pri ich vykonávaní a uplatňovaní a účinnejšej integrácie v širokom spektre politík. Dosiahnutie cieľov v oblasti biodiverzity môže prispieť aj k programu rastu a zamestnanosti, potravinovej bezpečnosti a bezpečnosti dodávok vody a ku kvalite života, ako aj k vykonávaniu celosvetového plánu v oblasti udržateľného rozvoja do roku 2030.

KONTEXT

Biodiverzita, jedinečná rozmanitosť života, je základom hospodárstva a blahobytu EÚ. Zabezpečuje základné služby, ako je čistý vzduch a voda, potraviny, materiály a lieky, zdravie a rekreáciu, opeľovanie a úrodnosť pôdy, ako aj ochranu pred extrémnym počasím a zmenou klímy.

Zmeny biodiverzity spôsobené človekom sa však v posledných 50 rokoch uskutočňujú rýchlejšie ako kedykoľvek v doterajšej histórii ľudstva. EÚ preto prijala stratégiu v oblasti biodiverzity, ktorej hlavným cieľom je zastaviť stratu biodiverzity a degradáciu ekosystémových služieb v EÚ do roku 2020, a zároveň posilniť príspevok EÚ v rámci zamedzovania celosvetovej strate biodiverzity.

AKT

Správa Komisie Európskemu parlamentu a Rade: Hodnotenie v polovici trvania stratégie EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2020 [COM(2015) 478 final z 2. októbra 2015]

SÚVISIACE AKTY

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Naše životné poistenie, náš prírodný kapitál: stratégia EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2020 [KOM(2011) 244 v konečnom znení z 3. mája 2011]

Pracovný dokument útvarov Komisie: Posúdenie EÚ týkajúce sa pokroku pri vykonávaní stratégie EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2020 – Sprievodný dokument k správe Komisie Európskemu parlamentu a Rade s názvom Hodnotenie v polovici trvania stratégie EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2020 [SWD(2015) 187 final z 2. októbra 2015]

Posledná aktualizácia 12.01.2016

Top