Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Širší prístup k dielam chráneným autorským právom – osirotené diela

Širší prístup k dielam chráneným autorským právom – osirotené diela

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Smernica 2012/28/EÚ – určité povolené spôsoby použitia osirelých diel

AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?

Je určená na podporu digitalizácie a zákonného online prístupu k osiroteným dielam* v rámci EÚ, ktoré sa nachádzajú v zbierkach knižníc, vzdelávacích zariadení, múzeí, archívov, inštitúcií zaoberajúcich sa audiovizuálnym dedičstvom a verejnoprávnych rozhlasových a televíznych organizácií.

Tieto organizácie majú poslanie verejného záujmu:

  • uchovávať,
  • reštaurovať,
  • reprodukovať a
  • zabezpečovať online prístup ku svojim zbierkam na kultúrne a vzdelávacie účely.

Po dokončení dôsledného vyhľadávania* budú tieto organizácie môcť osirotené diela na tieto účely využívať.

HLAVNÉ BODY

Rozsah

Smernica sa uplatňuje na diela chránené autorským právom, ktoré boli najprv uverejnené alebo, ak neboli uverejnené, tak vysielané (v televízii alebo online, t. j. skôr vo vizuálnych než v písomných médiách) v krajine EÚ.

Smernica sa vzťahuje na niekoľko kategórií diel:

  • publikované knihy, noviny, časopisy alebo iné písomné materiály;
  • diela, ktoré sú do vyššie uvedených kategórií vložené;
  • filmové a audiovizuálne diela a zvukové záznamy.

Status osiroteného diela

  • Organizácie, na ktoré sa vzťahuje táto smernica, musia zabezpečiť, aby sa v dobrej viere uskutočnilo dôsledné vyhľadávanie držiteľov práv, a to nahliadnutím do príslušných zdrojov kvôli overeniu statusu osiroteného diela.
  • V smernici sa uvádza, že krajiny EÚ musia určiť príslušné zdroje a zahrnúť zoznam zdrojov, do ktorých by sa pri vykonávaní dôsledného vyhľadávania malo prinajmenšom nahliadnuť.
  • Materiál, ktorý sa považuje za osirotený v jednej krajine EÚ, má rovnaký status vo všetkých ostatných krajinách EÚ.
  • V prípade, že sa držiteľ práva na dielo, ktoré sa považuje za osirotené dielo, opäť objaví, stanovuje sa v smernici možnosť ukončiť status osiroteného diela a získať primerané odškodnenie.

Databáza

Vytvorí sa jednotná, celoeurópska, verejne prístupná on-line databáza obsahujúca informácie o osirotených dielach vrátane:

  • výsledkov vyhľadávania držiteľov práv;
  • využívania osirotených diel organizáciami;
  • akýchkoľvek zmien statusu použitých osirotených diel.

Tým sa zaručí, aby organizácie, ktoré vykonávajú vyhľadávania, aj držitelia práv našli informácie týkajúce sa zisťovania a používania osirotených diel.

Povolené spôsoby použitia

Organizácie, na ktoré sa vzťahuje smernica, môžu využívať osirotené dielo len na plnenie svojich úloh verejného záujmu:

  • sprístupniť osirotené dielo verejnosti;
  • rozmnožovať osirotené dielo na účely digitalizácie, sprístupňovania, indexácie, katalogizovania, uchovávania alebo reštaurovania.

Organizácie môžu pri takomto používaní vytvárať príjmy výlučne na účely pokrytia nákladov, ktoré im vzniknú v súvislosti s digitalizáciou osirelých diel a ich sprístupňovaním verejnosti.

ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?

Smernica nadobudla účinnosť 29. októbrom 2014 a mala byť transponovaná do vnútroštátnych právnych predpisov krajín EÚ v ten istý deň.

KONTEXT

HLAVNÉ POJMY

Osirotené diela: diela ako knihy, novinové a časopisecké články a filmy, ktoré sú stále chránené autorským právom, ale ktorých autori alebo iní držitelia práv nie sú známi alebo ich nemožno nájsť ani kontaktovať kvôli získaniu autorského povolenia.
Dôsledné vyhľadávanie: dôkladné vyhľadávanie s cieľom zistiť a/alebo nájsť autora diel chránených autorským právom alebo iných držiteľov práv.

HLAVNÝ DOKUMENT

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2012/28/EÚ z 25. októbra 2012 o určitých povolených spôsoboch použitia osirelých diel (Ú. v. EÚ L 299, 27.10.2012, s. 5 – 12)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/1001 zo 14. júna 2017 o ochrannej známke Európskej únie (kodifikované znenie) (Ú. v. EÚ L 154, 16.6.2017, s. 1 – 99)

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 386/2012 z 19. apríla 2012 o poverení Úradu pre harmonizáciu vnútorného trhu (ochranné známky a dizajny) úlohami súvisiacimi s vymožiteľnosťou práv duševného vlastníctva, vrátane zhromažďovania zástupcov verejného a súkromného sektora ako Európskeho strediska pre sledovanie porušovania práv duševného vlastníctva (Ú. v. EÚ L 129, 16.5.2012, s. 1 – 6)

Smernica 2001/29/ES Európskeho parlamentu a Rady z 22. mája 2001 o zosúladení niektorých aspektov autorských práv a s nimi súvisiacich práv v informačnej spoločnosti (Ú. v. ES L 167, 22.6.2001, s. 10 – 19)

Pozri konsolidované znenie.

Posledná aktualizácia 14.06.2018

Top