EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zabezpečenie doplnkových dôchodkových práv

Zabezpečenie doplnkových dôchodkových práv

Táto smernica sa zameriava na odstraňovanie prekážok voľného pohybu zamestnaných a samostatne zárobkovo činných osôb a na zachovanie ich doplnkových dôchodkových práv pri pohybe medzi členskými štátmi. Táto ochrana sa týka dobrovoľných aj povinných dôchodkových systémov okrem systémov sociálneho zabezpečenia, ktoré pokrýva nariadenie (ES) č. 883/2004.

AKT

Smernica Rady 98/49/ES z 29. júna 1998 o zabezpečení doplnkových dôchodkových práv zamestnaných a samostatne zárobkovo činných osôb pohybujúcich sa v rámci spoločenstva.

SÚHRN

Táto smernica sa uplatňuje na členov doplnkových dôchodkových systémov a iné osoby, ktoré majú oprávnený nárok a ktoré získali alebo sú v štádiu získavania práv v jednom alebo viacerých členských štátoch.

V tejto smernici sa stanovujú štyri hlavné opatrenia na zabezpečenie práv na doplnkový dôchodok pracovníkov, ktorí sa pohybujú sa v rámci Spoločenstva:

Rovnosť zaobchádzania pri zachovávaní práv na dôchodok

Členské štáty musia prijať potrebné opatrenia na zabezpečenie zachovania neodňateľných práv členov doplnkového dôchodkového systému vzťahujúce sa na tých, ktorí z tohto systému vystúpili, pretože odišli pracovať do iného členského štátu, rovnako ako na tých, ktorí už neplatia príspevky do systému, no zostávajú naďalej v tom istom členskom štáte.

Smernicou 2014/50/EÚ, ktorá sa musí začleniť do vnútroštátnych právnych predpisov členských štátov EÚ do 21. mája 2018, sa zabezpečuje, aby žiadny člen s právom na doplnkový dôchodok neprišiel o toto právo, keď sa presťahuje alebo odíde pracovať do iného členského štátu EÚ. V smernici sa vyžaduje:

  • zabezpečiť práva na doplnkový dôchodok najneskôr po troch rokoch pracovného pomeru. Ak sa vyžaduje minimálny vek, nesmie byť vyšší ako 21 rokov;
  • zachovať práva pracovníkov, ktorí vystúpia zo zamestnaneckého dôchodkového systému pred dôchodkom, a pristupovať k nim ako k zostávajúcim členom systému v otázkach, ako je napr. indexácia.

Platby do zahraničia

Členské štáty zabezpečia, aby sa poukazovali platby dávok z doplnkových dôchodkových systémov v iných členských štátoch, bez daní a možných manipulačných poplatkov.

Vyslaní pracovníci a doplnkové dôchodky

Vyslaní pracovníci majú možnosť zotrvať v dôchodkovom systéme krajiny pôvodu počas vyslania do iného členského štátu. Vyslaní pracovníci, a ak je to vhodné, ich zamestnávatelia, sú v takom prípade oslobodení od akejkoľvek povinnosti platiť príspevky do doplnkového dôchodkového systému v inom členskom štáte.

Informácie pre členov systému

Zamestnávatelia, správcovia alebo iné osoby zodpovedné za riadenie doplnkových dôchodkových systémov poskytnú členom systému pri sťahovaní sa do iného členského štátu primerané informácie týkajúce sa ich práv na dôchodok a možností, ktoré majú v rámci systému k dispozícii.

Podľa smernice 2014/50/EÚ sa pracovníci, ktorí sú členmi doplnkového dôchodkového systému, môžu spýtať, ako by skončenie pracovného pomeru alebo presťahovanie ovplyvnilo ich doplnkové dôchodkové práva a aké by boli podmienky budúceho zaobchádzania s týmito právami.

Osobám, ktoré vystúpia zo systému, sa musia poskytnúť informácie o hodnote a zaobchádzaní s ich právami.

REFERENCIE

Akt

Nadobudnutie účinnosti

Termín transpozície v členských štátoch

Úradný vestník Európskej únie

Smernica 98/49/ES

25.7.1998

25.1.2002

Ú. v. EÚ L 209, 25.7.1998

SÚVISIACE AKTY

Zelená kniha zo 7. júla 2010 Snaha o primerané, trvalo udržateľné a bezpečné európske dôchodkové systémy (KOM(2010) 365 v konečnom znení - neuverejnené v Úradnom vestníku).

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/50/EÚ o minimálnych požiadavkách na posilnenie mobility pracovníkov medzi členskými štátmi zlepšením nadobúdania a zachovávania doplnkových dôchodkových práv (Ú. v. EÚ L 128, 30.4.2014).

Posledná aktualizácia: 04.08.2014

Top