Dohovor o počítačovej kriminalite
ZHRNUTIE K DOKUMENTU:
Budapeštiansky dohovor o počítačovej kriminalite (Rada Európy)
Dodatkový protokol k Dohovoru o počítačovej kriminalite týkajúci sa trestnosti činov rasistickej a xenofóbnej povahy spáchaných prostredníctvom počítačových systémov
Druhý dodatkový protokol k Dohovoru o počítačovej kriminalite týkajúci sa posilnenej spolupráce a sprístupňovania elektronických dôkazov
Rozhodnutie (EÚ) 2023/436, ktorým sa členské štáty splnomocňujú, aby v záujme Európskej únie ratifikovali Druhý dodatkový protokol k Dohovoru o počítačovej kriminalite
AKÝ JE CIEĽ DOHOVORU, PROTOKOLU A ROZHODNUTÍ?
- Cieľom dohovoru je pomôcť v boji proti trestným činom, ktoré možno spáchať len s použitím technológií, keď sú zariadenia nástrojom na spáchanie trestného činu a zároveň jeho cieľom, a proti trestným činom, pri ktorých sa technológie použili na posilnenie iného trestného činu, napríklad podvodu. Poskytuje usmernenia pre všetky krajiny, ktoré pripravujú vnútroštátne právne predpisy o počítačovej kriminalite, a slúži ako základ pre medzinárodnú spoluprácu medzi zmluvnými stranami dohovoru.
- Cieľom prvého dodatkového protokolu je kriminalizovať šírenie rasistických a xenofóbnych materiálov prostredníctvom počítačových systémov, ako aj rasisticky a xenofóbne motivované vyhrážky a urážky.
- Cieľom druhého dodatkového protokolu je stanoviť spoločné pravidlá na medzinárodnej úrovni na posilnenie spolupráce v oblasti počítačovej kriminality a zhromažďovania dôkazov v elektronickej podobe na účely vyšetrovania alebo trestného konania.
- Týmto rozhodnutím sa členské štáty Európskej únie (EÚ) oprávňujú ratifikovať druhý dodatkový protokol v záujme EÚ.
HLAVNÉ BODY
Dohovor o počítačovej kriminalite
- Dohovor sa vzťahuje na:
- kriminalizáciu konania – od nezákonného prístupu, zasahovania do údajov a systémov až po počítačové podvody a šírenie materiálov týkajúcich sa zneužívania detí,
- procesné právomoci na vyšetrovanie počítačovej kriminality a zabezpečenie elektronických dôkazov v súvislosti s akýmkoľvek trestným činom,
- účinnú medzinárodnú spolupráca medzi stranami.
- Zmluvné strany sú členmi Výboru pre Dohovor o počítačovej kriminalite a vymieňajú si informácie a skúsenosti, posudzujú vykonávanie dohovoru alebo ho vykladajú prostredníctvom usmernení.
- Dohovor ratifikovalo 26 z 27 členských štátov, Írsko ho podpísalo, ale zatiaľ neratifikovalo.
Dodatkový protokol 1
- Týmto protokolom sa rozširuje rozsah pôsobnosti dohovoru na xenofóbnu a rasistickú propagandu šírenú prostredníctvom počítačových systémov, čím sa obetiam poskytuje väčšia ochrana. Okrem toho:
- posilňuje právny rámec prostredníctvom súboru usmernení na kriminalizáciu xenofóbie a rasistickej propagandy v kybernetickom priestore,
- zlepšuje spôsoby a prostriedky medzinárodnej spolupráce pri vyšetrovaní a stíhaní rasistických a xenofóbnych trestných činov na internete.
Dodatkový protokol 2
- Cieľom tohto protokolu je ďalej posilniť medzinárodnú spoluprácu.
- Rieši osobitný problém elektronických dôkazov týkajúcich sa počítačovej kriminality a iných trestných činov, ktoré sú v držbe poskytovateľov služieb v zahraničných jurisdikciách, ale s právomocami orgánov presadzovania práva obmedzenými na vnútroštátne hranice.
- Jeho hlavnými vlastnosťami je:
- nový právny základ, ktorý umožňuje priamo požiadať registrátorov v iných jurisdikciách o informácie o registrácii názvu domény,
- nový právny základ umožňujúci priame príkazy poskytovateľom služieb v iných jurisdikciách na získanie informácií o predplatiteľoch,
- rozšírené prostriedky na získavanie informácií o účastníkoch a prevádzkových údajov prostredníctvom spolupráce medzi vládami,
- urýchlená spolupráca v núdzových situáciách vrátane využívania spoločných vyšetrovacích tímov a spoločných vyšetrovaní.
Rozhodnutie (EÚ) 2023/436
- K dohovoru môžu pristúpiť len členské štáty, a nie samotná EÚ, keďže zmluvnými stranami môžu byť len štáty.
- V rozhodnutí sa uvádza niekoľko výhrad, vyhlásení, oznámení a komunikácií, ktoré musia členské štáty prijať pred ukončením ratifikačného procesu. Tie zabezpečujú súlad protokolu s právom a politikou EÚ a jednotné uplatňovanie protokolu členskými štátmi v ich vzťahoch s krajinami mimo EÚ.
- Dánsko a Írsko sa nezúčastnili na prijatí rozhodnutia (EÚ) 2023/436 a nie sú ním viazané ani nepodliehajú jeho uplatňovaniu.
EÚ podporuje dohovor a jeho protokoly ako súčasť svojej stratégie bezpečnostnej únie EÚ (pozri zhrnutie), ako aj svojej stratégie kybernetickej bezpečnosti.
DÁTUM NADOBUDNUTIA PLATNOSTI
- Dohovor nadobudol platnosť 1. júla 2004.
- Dodatkový protokol 1 nadobudol platnosť 1. marca 2006.
- Dodatkový protokol 2 zatiaľ nenadobudol platnosť.
- Rozhodnutie (EÚ) č. 2023/436 sa uplatňuje od 14. februára 2023.
KONTEXT
Ďalšie informácie:
HLAVNÉ DOKUMENTY
Budapeštiansky dohovor o počítačovej kriminalite, Rada Európy, Budapešť, 23.11.2001.
Dodatkový protokol k Dohovoru o počítačovej kriminalite týkajúci sa trestnosti činov rasistickej a xenofóbnej povahy spáchaných prostredníctvom počítačových systémov, Rada Európy, 28.1.2003.
Druhý dodatkový protokol k Dohovoru o počítačovej kriminalite týkajúci sa posilnenej spolupráce a sprístupňovania elektronických dôkazov (Ú. v. EÚ L 63, 28.2.2023, s. 28).
Rozhodnutie Rady (EÚ) 2023/436 zo 14. februára 2023, ktorým sa členské štáty poverujú ratifikovať v záujme Európskej únie Druhý dodatkový protokol k Dohovoru o počítačovej kriminalite týkajúci sa posilnenej spolupráce a sprístupňovania elektronických dôkazov (Ú. v. EÚ L 63, 28.2.2023, s. 48).
SÚVISIACE DOKUMENTY
Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o stratégii EÚ pre bezpečnostnú úniu (COM(2020) 605 final, 24.7.2020).
Spoločné oznámenie Európskemu parlamentu a Rade: Stratégia kybernetickej bezpečnosti EÚ v digitálnej dekáde (JOIN(2020) 18 final, 16.12.2020).
Posledná aktualizácia 28.11.2023