Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dočasná podpora na zmiernenie rizík nezamestnanosti v núdzovej situácii v dôsledku výskytu ochorenia COVID-19 (SURE)

Dočasná podpora na zmiernenie rizík nezamestnanosti v núdzovej situácii v dôsledku výskytu ochorenia COVID-19 (SURE)

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (EÚ) 2020/672 – zriadenie európskeho nástroja dočasnej podpory na zmiernenie rizík nezamestnanosti v núdzovej situácii (SURE) v dôsledku výskytu ochorenia COVID-19

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

  • Zriadením európskeho nástroja dočasnej podpory na zmiernenie rizík nezamestnanosti v núdzovej situácii (SURE) sa v nariadení stanovujú podmienky a postupy, ktoré umožňujú poskytnúť finančnú pomoc členskému štátu, ktorý čelí závažnému narušeniu hospodárstva spôsobenému výskytom ochorenia COVID-19 alebo ktorému takéto narušenie hrozí.
  • Jeho cieľom je predovšetkým financovať režimy skráteného pracovného času alebo podobné opatrenia zacielené na ochranu zamestnancov a samostatne zárobkovo činných osôb, čím sa zmierni riziko nezamestnanosti a straty príjmu. Môže sa tiež využiť na financovanie opatrení súvisiacich so zdravím, a to najmä na pracovisku.

HLAVNÉ BODY

  • Článkom 122 ods. 2 Zmluvy o fungovaní Európskej únie sa Rade umožňuje, aby poskytla finančnú pomoc EÚ členskému štátu, ktorý má ťažkosti (alebo mu hrozia závažné ťažkosti) spôsobené výnimočnými udalosťami, ktoré sú mimo jeho kontroly.
  • Podľa nariadenia SURE môže členský štát požiadať o finančnú pomoc EÚ na podporu vnútroštátnych opatrení, napríklad režimov skráteného pracovného času, na riešenie hospodárskych a sociálnych následkov výskytu ochorenia COVID-19, keď sa jeho skutočné (a prípadne aj plánované) verejné výdavky náhle a prudko zvýšili po 1. februári 2020.
  • Finančná pomoc by sa poskytovala na požiadanie vo forme úveru vyplácaného po častiach. Európska komisia a členský štát by na tento účel uzavreli dohodu o úvere v súlade s článkom 220 ods. 5 nariadenia EÚ o rozpočtových pravidlách [nariadenie (EÚ, Euratom) 2018/1046 – pozri zhrnutie].
  • Aby zabezpečila finančné prostriedky pre nástroj SURE, je Komisia splnomocnená požičiavať si na kapitálových trhoch alebo od finančných inštitúcií v mene EÚ v najvhodnejšom čase tak, aby optimalizovala náklady financovania a zachovala si svoju povesť na trhoch ako emitent EÚ. Členské štáty môžu prispieť do nástroja SURE tak, že poskytnú protizáruku za riziko, ktoré takto znáša EÚ. Takéto príspevky sa majú poskytovať vo forme záruk, ktoré sú neodvolateľné, bezpodmienečné a dostupné na požiadanie. Výška záruky, ktorou prispeje každý členský štát, zodpovedá jeho relatívnemu podielu na hrubom národnom dôchodku EÚ v celkovej výške 25 miliárd eur. Komisia uzatvára s prispievajúcim členským štátom dohodu o záruke, v ktorej sú stanovené platobné podmienky.
  • Maximálna suma finančnej pomoci, ktorá je k dispozícii v rámci nástroja SURE, je 100 miliárd eur pre všetky členské štáty.
  • Cieľom nástroja SURE je doplniť vnútroštátne opatrenia prijaté postihnutými členskými štátmi na zmiernenie priamych hospodárskych, sociálnych a zdravotných následkov výskytu ochorenia COVID-19.

Postup pri žiadaní o finančnú pomoc a pri jej schvaľovaní

  • Finančná pomoc sa uvoľňuje vykonávacím rozhodnutím Rady prijatým na základe návrhu Komisie a po konzultácii s dotknutým členským štátom.
  • Dotknutý členský štát poskytuje na tento účel Komisii primerané dôkazy súvisiace s náhlym a prudkým zvýšením skutočných (a prípadne aj plánovaných) verejných výdavkov priamo spojených s režimami skráteného pracovného času a podobnými opatreniami, a prípadne aj príslušnými opatreniami súvisiacimi so zdravím, v dôsledku výskytu ochorenia COVID-19.

Prudenciálne pravidlá

  • Komisia je na svojej strane povinná vykonávať tieto prudenciálne pravidlá uplatniteľné na úverové portfólio nástroja SURE:
    • podiel úverov poskytnutých trom členským štátom, ktoré predstavujú najväčší podiel úverov, nesmie presiahnuť 60 % maximálnej sumy (t. j. 60% zo 100 miliárd eur),
    • sumy, ktoré má EÚ vyplatiť v danom roku, nesmú prekročiť 10 % z maximálnej sumy nástroja SURE (t. j. 10% zo 100 miliárd eur),
    • Komisia môže v prípade potreby obnoviť súvisiace zmluvy o pôžičkách uzavreté v mene EÚ.
  • Vykonávacie rozhodnutie Rady bude zahŕňať:
    • výšku úveru, maximálnu priemernú splatnosť, vzorec na ocenenie, maximálny počet splátok, obdobie dostupnosti a iné príslušné pravidlá na poskytnutie finančnej pomoci,
    • posúdenie splnenia podmienok na využitie nástroja SURE zo strany členského štátu,
    • opis vnútroštátnych režimov skráteného pracovného času alebo podobných opatrení a prípadne aj príslušných opatrení súvisiacich so zdravím, ktoré sa tiež môžu financovať v rámci nariadenia o nástroji SURE.
  • Rada pri prijímaní vykonávacieho rozhodnutia zvažuje existujúce a očakávané potreby členského štátu, ako aj žiadosti o finančnú pomoc v rámci nástroja SURE, ktoré už predložili alebo plánujú predložiť iné členské štáty, pričom uplatňuje zásady rovnakého zaobchádzania, solidarity, proporcionality a transparentnosti.

Správa, možné využitie záruk a dostupnosť nástroja SURE

  • Komisia zavádza potrebné mechanizmy na správu úverov s Európskym systémom centrálnych bánk. Prijímajúce krajiny si vo svojich národných centrálnych bankách otvoria osobitné účty na riadenie prijatej finančnej pomoci.
  • V prípade, že bude napriek uplatneniu všetkých prudenciálnych pravidiel potrebné, aby Komisia vyzvala na plnenie zo záruk poskytnutých členskými štátmi, očakáva sa, že predtým, ako vyzve na plnenie z týchto záruk, preskúma, či môže čerpať z rezervy dostupnej v rámci stropu vlastných zdrojov pre platobné rozpočtové prostriedky v rozsahu, ktorý Komisia považuje za udržateľný, pričom zohľadní okrem iného celkové podmienené záväzky EÚ a udržateľnosť všeobecného rozpočtu EÚ.
  • Nástroj SURE sa sprístupní, keď všetky členské štáty prispejú svojím podielom záruk (pozri vyššie). Obdobie dostupnosti nástroja SURE, počas ktorého sa môže prijať vykonávacie rozhodnutie Rady o udelení finančnej pomoci, sa skončí 31. decembra 2022. Rada môže na návrh Komisie rozhodnúť o predĺžení obdobia dostupnosti nástroja SURE vždy o ďalšie obdobie šiestich mesiacov, ak Komisia dospeje k záveru, že závažné narušenie hospodárstva spôsobené výskytom ochorenia COVID-19, ktoré ovplyvňuje financovanie príslušných opatrení, naďalej pretrváva.
  • Nariadenie sa neuplatňuje v Spojenom kráľovstve.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Nariadenie nadobudlo účinnosť 20. mája 2020.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie Rady (EÚ) 2020/672 z 19. mája 2020 o zriadení európskeho nástroja dočasnej podpory na zmiernenie rizík nezamestnanosti v núdzovej situácii (SURE) v dôsledku výskytu ochorenia COVID-19 (Ú. v. EÚ L 159, 20.5.2020, s. 1 – 7)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2018/1046 z 18. júla 2018 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie, o zmene nariadení (EÚ) č. 1296/2013, (EÚ) č. 1301/2013, (EÚ) č. 1303/2013, (EÚ) č. 1304/2013, (EÚ) č. 1309/2013, (EÚ) č. 1316/2013, (EÚ) č. 223/2014, (EÚ) č. 283/2014 a rozhodnutia č. 541/2014/EÚ a o zrušení nariadenia (EÚ, Euratom) č. 966/2012 (Ú. v. EÚ L 193, 30.7.2018, s. 1 – 222)

Následné zmeny nariadenia (EÚ, Euratom) 2018/1046 boli zapracované do pôvodného dokumentu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

Konsolidované znenie Zmluvy o fungovaní Európskej únie – Tretia časť – Vnútorné politiky a činnosti Únie – Hlava VIII – Hospodárska a menová politika – Kapitola 1 – Hospodárska politika – Článok 122 (pôvodný článok 100 ZES) (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 98)

Posledná aktualizácia 31.08.2020

Top