Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Politika EÚ pre Arktídu

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Politika EÚ pre Arktídu

Zmena klímy nie je nikde viditeľnejšia ako v Arktíde. Podľa predpokladov by sa o 30 až 40 rokov mali v Arktickom oceáne vyskytovať letá takmer bez ľadu. Európska únia (EÚ) sa zaviazala, že bude ochraňovať životné prostredie a bojovať proti zmene klímy v tomto regióne.

AKT

Spoločné oznámenie Európskemu parlamentu a Rade - Pokrok pri vytváraní politiky Európskej únie pre Arktídu: pokrok od roku 2008 a ďalšie kroky [JOIN(2012) 19 final z 26. júna 2012].

SÚHRN

Zmena klímy nie je nikde viditeľnejšia ako v Arktíde. Podľa predpokladov by sa o 30 až 40 rokov mali v Arktickom oceáne vyskytovať letá takmer bez ľadu. Európska únia (EÚ) sa zaviazala, že bude ochraňovať životné prostredie a bojovať proti zmene klímy v tomto regióne.

AKÝ JE CIEĽ TOHTO SPOLOČNÉHO OZNÁMENIA?

V spoločnom oznámení Komisie a vysokej predstaviteľky pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku sa preukazujú opatrenia na ochranu životného prostredia, ktoré EÚ uplatňuje v tomto regióne. Zároveň sa presadzuje väčšie investovanie EÚ do globálneho a udržateľného rozvoja.

HLAVNÉ BODY

V roku 2008 Komisia prijala prvé oznámenie o Arktíde, v ktorom navrhla politiku EÚ pre Arktídu s tromi hlavnými cieľmi:

  • chrániť a zachovávať Arktídu v spolupráci s miestnym obyvateľstvom;
  • presadzovať udržateľné využívanie zdrojov;
  • podporovať medzinárodnú spoluprácu.

V tomto spoločnom oznámení z roku 2012 sa preskúmava úsilie EÚ zamerané na Arktídu, ktoré sa vyvíja od roku 2008. Pripravuje cestu pre budúce pôsobenie EU v Arktíde s cieľom naplniť spoločné ciele týkajúce sa ochrany životného prostredia a zabezpečenia udržateľného rozvoja.

Strategický región

Arktída je oblasť, ktorá má čoraz väčší význam. V dôsledku meniacej sa krajiny sa otvárajú nové dopravné trasy a možnosti ťažby prírodných zdrojov a nerastných surovín, ako sú ropa a zemný plyn. Severná námorná trasa z Európy do Ázie by mohla skrátiť čas, ktorý nákladné lode potrebujú na prekročenie Pacifického a Atlantického oceánu, o približne jednu tretinu.

Bude to prínosom pre regionálne a svetové hospodárstvo, no bude to mať dôsledky pre krehké životné prostredie Arktídy. V spoločnom oznámení sa preto navrhuje nová politika EÚ pre Arktídu, ktorá sa zameriava na tri oblasti:

  • 1.

    podpora výskumu poznatkov s cieľom riešiť zmenu životného prostredia a klímy v Arktíde - program Horizont 2020 sa usiluje o širokú spoluprácu s výskumníkmi so špecializáciou na Arktídu. Zároveň bolo vytvorené európske arktické informačné stredisko, ktoré má poskytovať informácie o úlohe EÚ v Arktíde;

  • 2.

    zodpovedné konanie s cieľom zabezpečiť, aby rozvoj v Arktíde bol udržateľný a zakladal sa na odborných znalostiach o životnom prostredí. Hlavným cieľom je spolupracovať s arktickými partnermi (vrátane súkromného sektora) na rozvoji bezpečných technológií, ktoré by sa mohli využívať v ťažobnom priemysle a doprave. EÚ taktiež skúma inovačné hospodárske činnosti, ako je ekoturizmus*;

  • 3.

    konštruktívne zapojenia dialóg s arktickými štátmi, pôvodným obyvateľstvom a ostatnými partnermi s cieľom zvyšovať informovanosť a spoločne riešiť výzvy.

Podpora EÚ

EÚ od roku 2008 poskytla vyše 1,14 miliardy EUR na rozvoj hospodárskeho, sociálneho a environmentálneho potenciálu arktických regiónov EÚ (Dánsko, Fínsko a Švédsko). Zo štrukturálnych fondov EÚ sa poskytli značné investície na rozvoj Arktídy prostredníctvom iniciatív, ako je podprogram Sápmi na podporu kultúrneho a priemyselného rozvoja obyvateľstva Sami.

EÚ tiež poskytla príspevok v hodnote 200 miliónov EUR na medzinárodný výskum v Arktíde. Zároveň je hlavným prispievateľom do fondu na podporu Environmentálneho partnerstva Severnej dimenzie (NDEP), ktorým sa podporujú projekty v arktickej oblasti Barentsovho mora.

Medzinárodná spolupráca

EÚ označila za svoje ciele podporovať medzinárodné úsilie v boji proti zmene klímy prostredníctvom využívania alternatívnych zdrojov energie a výskumu.

Arktické štáty spolupracujú na základe Dohovoru OSN o morskom práve. Arktická rada sa stáva vedúcim regionálnym orgánom, v ktorom majú zastúpenie všetky arktické štáty (Kanada, Dánsko, Fínsko, Island, Nórsko, Rusko, Švédsko, Spojené štáty americké), ako aj pôvodné obyvateľstvo.

KONTEXT

EÚ je hlavnou destináciou zdrojov (uhľovodíky a suroviny) a tovarov (ako sú ryby) pochádzajúcich z Arktídy. Jej politiky a právne predpisy teda majú významný vplyv na vlády, podniky a spotrebiteľov z oblasti Arktídy.

Ďalšie informácie nájdete na stránkach o politike EÚ pre Arktídu na webovej lokalite Európskej služby pre vonkajšiu činnosť.

HLAVNÉ POJMY

Ekoturizmus - zodpovedné cestovanie do prírodných oblastí, ktoré chráni životné prostredie a zlepšuje kvalitu života miestneho obyvateľstva (definícia Medzinárodnej ekoturistickej spoločnosti).

SÚVISIACE AKTY

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rade - Európska únia a Arktický región [KOM(2008) 763 v konečnom znení z 20. novembra 2008].

Spoločný pracovný dokument - Súpis činností v rámci rozvoja politiky Európskej únie pre Arktídu pripojený k spoločnému oznámeniu Európskemu parlamentu a Rade - Pokrok pri vytváraní politiky Európskej únie pre Arktídu: pokrok od roku 2008 a ďalšie kroky [SWD(2012) 182 final z 26. júna 2012].

Spoločný pracovný dokument - Vesmír a Arktída pripojený k spoločnému oznámeniu Európskemu parlamentu a Rade - Pokrok pri vytváraní politiky Európskej únie pre Arktídu: pokrok od roku 2008 a ďalšie kroky [SWD(2012) 183 final z 26. júna 2012].

Posledná aktualizácia 18.07.2015

Top