Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

IPA II: nástroj predvstupovej pomoci EÚ na obdobie rokov 2014 až 2020

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

IPA II: nástroj predvstupovej pomoci EÚ na obdobie rokov 2014 až 2020

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (EÚ) č. 231/2014, ktorým sa ustanovuje nástroj predvstupovej pomoci

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

Cieľom druhej fázy nástroja predvstupovej pomoci (IPA II) je pomôcť krajinám, ktoré sa chcú pripojiť k , aby vykonali komplexné reformy v rámci prípravy na členstvo. Tento cieľ sa dosahuje najmä zosúladením pravidiel a politík s normami a postupmi EÚ.

HLAVNÉ BODY

Hlavným cieľom nástroja IPA II je podporiť príjemcov pri prijímaní a vykonávaní politických, inštitucionálnych, právnych, administratívnych, sociálnych a hospodárskych reforiem s cieľom dosiahnuť členstvo v EÚ.

Podpora

Pomoc sa zameriava najmä na vybraný počet politických oblastí, ktoré pomôžu príjemcom postupne splniť kritériá na vstup do EÚ.

Podpora pomáha krajinám najmä:

  • posilniť demokratické inštitúcie a právny štát,
  • reformovať súdnictvo a verejnú správu,
  • dodržiavať základné práva a podporovať rodovú rovnosť, toleranciu a sociálne začlenenie,
  • podporovať regionálnu, makroregionálnu a cezhraničnú spoluprácu, ako aj územný rozvoj,
  • posilňovať hospodársky a sociálny rozvoj s osobitným zameraním na malé a stredné podniky,
  • spravovať vnútorné politiky EÚ po pristúpení.

Príjemcovia

Nástrojom IPA II sa aj naďalej zabezpečí podpora kandidátskym krajinám a potenciálnym kandidátskym krajinám, konkrétne Albánsku, Bosne a Hercegovine, Severnému Macedónsku, Kosovu*, Čiernej Hore, Srbsku a Turecku.

Účinný a pružný prístup

  • Z dôvodu väčšej účinnosti je táto pomoc viac orientovaná na výsledky, pružná a prispôsobená na mieru osobitným potrebám. Posilní sa súlad medzi finančnou pomocou a celkovým uskutočneným pokrokom vo vykonávaní predvstupovej stratégie.
  • To sa dosiahne:
    • zabezpečením stimulov pre krajiny, ktoré dosahujú pokrok v reformách, a v prípade nedostatočnej výkonnosti sa finančné prostriedky prerozdelia,
    • užším riešením potrieb príjemcov a lepším zohľadnením ich technických a administratívnych kapacít,
    • použitím ďalších finančných prostriedkov a využívaním synergií s medzinárodnými finančnými inštitúciami, pričom finančné prostriedky EÚ zohrávajú úlohu katalyzátora pri investíciách do miestnej infraštruktúry.

Rozpočet a vykonávanie

Nariadením (EÚ) č. 231/2014 je rozpočet nástroja IPA II na obdobie rokov 2014 až 2020 stanovený na 11,699 miliardy eur. Väčšina pravidiel a postupov na vykonávanie tohto programu sa nachádza v nariadení (EÚ) č. 236/2014 (pozri zhrnutie), čo je prierezové nariadenie, ktoré zosúlaďuje a zjednodušuje vykonávanie všetkých vonkajších nástrojov EÚ.

Európska komisia prijala vykonávací akt, vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 447/2014. Stanovujú sa v ňom jednotné podmienky pre vykonávanie nariadenia (EÚ) č. 231/2014 a podrobné pravidlá, ktorými sa vykonáva nariadenie (EÚ) č. 236/2014, týkajúce sa:

  • spôsobov vykonávania,
  • finančného hospodárenia,
  • monitorovania, hodnotenia a podávania správ,
  • transparentnosti a zviditeľnenia pomoci v rámci nástroja IPA II, ako aj
  • osobitné pravidlá pre cezhraničnú spoluprácu v oblasti politiky „regionálna a územná spolupráca“ a pomoc v rámci programov na rozvoj vidieka v oblasti politiky „poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka“.

Nariadenie (EÚ) č. 447/2014 bolo zmenené vykonávacím nariadením (EÚ) 2020/891 s cieľom zosúladiť pravidlá pre vykonávanie cezhraničných programov spolupráce financovaných v rámci nástroja IPA II s osobitnými opatreniami v reakcii na pandémiu ochorenia COVID-19. Umožňuje:

  • na žiadosť riadiaceho orgánu uplatniť mieru spolufinancovania vo výške 100 % na výdavky vykázané v žiadostiach o platbu počas účtovného roka, ktorý sa začína 1. júla 2020 a končí 30. júna 2021, pre jednu alebo viac prioritných osí,
  • prvý deň účtovného roka, ktorý sa začína 1. júla 2021 a končí 30. júna 2022, sa miera spolufinancovania musí automaticky vrátiť na úroveň, ktorú mala v deň predloženia žiadosti o úpravu miery spolufinancovania Komisii,
  • v prípade programov cezhraničnej spolupráce medzi jednou alebo viacerými krajinami EÚ a jedným alebo viacerými príjemcami v rámci nástroja IPA II môže riadiaci orgán od 1. februára 2020 previesť počas programového obdobia maximálne 8 % prostriedkov pridelených na prioritu a najviac 4 % rozpočtu programu na inú prioritu toho istého programu. Takéto prevody nesmú mať vplyv na predchádzajúce roky a nebudú sa považovať za zásadné a nebudú vyžadovať rozhodnutie Komisie o zmene programu. Musia však spĺňať všetky regulačné požiadavky a musí ich vopred schváliť spoločný monitorovací výbor. Daná krajina EÚ musí oznámiť revidovaný finančný plán Komisii.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 1. januára 2014.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 231/2014 z 11. marca 2014, ktorým sa ustanovuje nástroj predvstupovej pomoci (IPA II) (Ú. v. EÚ L 77, 15.3.2014, s. 11 – 26)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) č. 447/2014 z 2. mája 2014 o osobitných pravidlách pre vykonávanie nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 231/2014, ktorým sa ustanovuje nástroj predvstupovej pomoci (IPA II) (Ú. v. EÚ L 132, 3.5.2014, s. 32 – 52)

Následné zmeny nariadenia (EÚ) č. 447/2014 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 236/2014 z 11. marca 2014, ktorým sa ustanovujú spoločné pravidlá a postupy pre vykonávanie nástrojov Únie na financovanie vonkajšej činnosti (Ú. v. L 77, 15.3.2014, s. 95 – 108)

Pozri konsolidované znenie.


*Týmto označením nie sú dotknuté pozície k štatútu a označenie je v súlade s rezolúciou BR OSN č. 1244/1999 a so stanoviskom Medzinárodného súdneho dvora k vyhláseniu nezávislosti Kosova.

Posledná aktualizácia 20.08.2020

Top