Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Boj proti dopingu pri rekreačnom športe

Boj proti dopingu pri rekreačnom športe

Členské štáty EÚ sa pomocou rôznych iniciatív snažia bojovať proti dopingu pri rekreačnom športe, ktorý predstavuje čoraz väčší problém.

AKT

Závery Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade 10. mája 2012, o boji proti dopingu v rekreačnom športe (2012/C 169/03)

SÚHRN

Členské štáty EÚ sa dohodli na spolupráci v oblasti boja proti dopingu pri rekreačnom športe prostredníctvom viacerých iniciatív.

Doping je čoraz väčším problémom v rekreačnom športe, súťažnom amatérskom športe, vo fitnescentrách a dokonca aj v profesionálnom športe. Hlavným cieľom opatrení proti dopingu pri rekreačnom športe je ochrániť zdravie športujúcej populácie a integritu miest, v ktorých sa vykonáva rekreačný šport.

Členské štáty EÚ uznávajú, že doping pri rekreačnom športe a na miestach výkonu rekreačného športu, ako sú fitnescentrá, je problémom v celej EÚ, ktorý sa týka najmä mladých ľudí a predstavuje hrozbu pre zdravie jednotlivých užívateľov dopingu a ľudí v bezprostrednej blízkosti užívateľov dopingu.

Zároveň poukazujú na to, že doping ohrozuje integritu miest na výkon rekreačného športu a spája sa s negatívnymi spoločenskými javmi, ako je nelegálne obchodovanie s dopingovými látkami.

Vedomosti o dopingu pri rekreačnom športe sú obmedzené na úrovni EÚ aj na medzinárodnej úrovni.

Iniciatívy schválené členskými štátmi EÚ zahŕňajú:

  • vzdelávacie programy, informačné kampane alebo iné preventívne opatrenia týkajúce sa dopingu v rekreačnom športe,
  • úzku spoluprácu medzi verejnými orgánmi, športovým hnutím a odvetvím fitnesu v oblasti rozvoja spoločných projektov, usmernení a predpisov,
  • rámec účinných a vhodných vnútroštátnych opatrení zameraných na vyšetrovanie a trestanie výroby, nezákonného predaja, šírenia a vlastníctva dopingových látok v rekreačnom športe.

Členské štáty EÚ zverili skupine odborníkov EÚ na boj proti dopingu úlohu zhromažďovať osvedčené postupy v boji proti dopingu v rekreačnom športe v členských štátoch EÚ okrem iného v súvislosti s prevenciou, vzdelávaním, kontrolou a súvisiacimi opatreniami, ako aj s liečbou stavov spôsobených zneužívaním látok. Skupina odborníkov pripravuje súbor odporúčaní týkajúcich sa boja proti dopingu v rekreačnom športe, ktoré bude možné uplatniť na úrovni EÚ aj na vnútroštátnej úrovni.

Členské štáty EÚ zároveň požiadali Európsku komisiu, aby začala štúdiu zameranú na rozvoj informačnej základne pre politiky určené na boj proti dopingu pri rekreačnom športe, a to aj prostredníctvom zhromažďovania informácií o užívaní dopingových látok pri rekreačnom športe v členských štátoch EÚ.

Vyzvali Európsku komisiu, aby presadzovala a podporovala výmenu osvedčených postupov v tejto sfére a navrhli tieto oblasti:

  • vzdelávanie, informovanie a zvyšovanie povedomia verejnosti,
  • testovanie na dopingové látky pri rekreačnom športe,
  • liečba a vyliečenie zneužívania dopingu pri rekreačnom športe,
  • označovanie a kontrolovanie obsahu výživových doplnkov s cieľom zabrániť neúmyselnému príjmu dopingových látok,
  • legislatívne opatrenia, ktoré sa osvedčili pri riešení problému dopingu pri rekreačnom športe v jednotlivých členských štátoch EÚ.

REFERENCIE

Akt

Nadobudnutie platnosti

Termín transpozície v členských štátoch

Úradný vestník

Závery Rady z 10. mája 2012

-

-

Ú. v. EÚ C 169, 15.6.2012

Posledná aktualizácia: 04.02.2014

Top