EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Výzvy, ktorým čelia mladí ľudia - posilnenie medziodvetvovej politickej spolupráce

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Výzvy, ktorým čelia mladí ľudia - posilnenie medziodvetvovej politickej spolupráce

Ministri EÚ vnímajú spoluprácu naprieč oblasťami politiky ako nevyhnutnú súčasť riešenia sociálnych a ekonomických problémov, ktorým čelia mladí ľudia.

AKT

Závery Rady o posilňovaní medziodvetvovej politickej spolupráce s cieľom účinne riešiť sociálno-ekonomické výzvy, ktorým čelia mladí ľudia (Ú. v. EÚ C 172, 27.5.2015, s. 3 - 7)

SÚHRN

Ministri EÚ vnímajú spoluprácu naprieč oblasťami politiky ako nevyhnutnú súčasť riešenia sociálnych a ekonomických problémov, ktorým čelia mladí ľudia.

AKÝ JE CIEĽ TÝCHTO ZÁVEROV RADY?

Posudzujú sa v nich stratégie na posilnenie medziodvetvového prístupu k otázkam súvisiacim s mládežou, aby mohli tvorcovia politiky účinnejšie a rýchlejšie reagovať na problémy, pričom budú čo najlepšie využívať všetky dostupné možnosti financovania a programy EÚ v tejto oblasti.

HLAVNÉ BODY

Medziodvetvová politika

S cieľom vykonávať širokosiahlu medziodvetvovú politiku v oblasti mládeže krajiny EÚ musia:

  • zohľadňovať otázky súvisiace s mládežou pri tvorbe politiky v oblastiach, ako sú vzdelávanie, odborná príprava, zamestnanosť a ďalšie oblasti, ktoré majú vplyv na mladých ľudí. Na zabezpečenie účinnosti takejto politiky, je nevyhnutná spolupráca medzi inštitúciami na miestnej, regionálnej a vnútroštátnej úrovni;
  • vykonávať všeobecné stratégie zamerané na mládež s cieľom spájať príslušné politické opatrenia, ktorými sa riešia problémy mládeže, a zapájať mladých ľudí a mládežnícke organizácie;
  • vytvoriť metódy na monitorovanie situácie mladých ľudí, ktoré prispievajú k politikám založeným na dôkazoch a poznatkoch.

Európska komisia je vyzvaná, aby:

  • zvážila, ako účinne uplatňovať koordinovaný prístup k politike pri riešení výziev mladých ľudí;
  • zhodnotila, ako možno zohľadniť politické otázky súvisiace s mládežou v iných oblastiach politiky, ktoré sa týkajú mladých ľudí.

Na krajiny EÚ a Komisiu sa nalieha, aby:

  • plnohodnotne využívali program Erasmus+ s cieľom posilniť spoluprácu medzi odvetviami;
  • zhromažďovali dôkazy o tom, ako medziodvetvová spolupráca môže priniesť kladné výsledky.

Prístupy prispôsobené konkrétnym potrebám

K programom zameraným na riešenie sociálno-ekonomických výziev, ktorým čelia mladí ľudia, je potrebné pristupovať na základe osobitne navrhnutých medziodvetvových prístupov.

Krajiny EÚ sú vyzvané, aby:

  • posilňovali partnerské prístupy pri vykonávaní opatrení, ako je napr. záruka pre mladých ľudí;
  • žiadali o podporu na vykonávanie činností v oblasti mládeže, ktoré sa financujú zo systému záruky pre mladých ľudí;
  • posilňovali spoluprácu medzi inštitúciami poskytujúcimi formálne vzdelávanie (ako sú školy a vysoké školy) a poskytovateľmi neformálneho vzdelávania (ako sú mládežnícke a športové kluby) s cieľom riešiť predčasné ukončenie školskej dochádzky;
  • presadzovali spoluprácu medzi prácou s mládežou a sociálnymi službami v záujme posilnenia začlenenia mládeže do spoločnosti.

Komisia je vyzvaná, aby uľahčovala interakcie na úrovni EÚ medzi tvorcami politiky zameranej na mládež a mimovládnymi organizáciami (MVO), ktoré sa zapájajú do vykonávania systému záruky pre mladých.

Krajiny EÚ aj Komisia sú vyzvané, aby:

  • zvážili využívanie európskych štrukturálnych fondov a programu Erasmus+ pri riešení výziev mladých ľudí;
  • riešili obavy vyjadrené počas nadchádzajúceho partnerského učenia medzi krajinami EÚ, ktoré sa bude týkať posilnenia medziodvetvovej politiky v oblasti mládeže na vnútroštátnej úrovni, ktorá je súčasťou pracovného plánu EÚ pre mládež.

Práca s mládežou

Rada EÚ žiada krajiny EÚ a Komisiu, aby zdôrazňovali hodnotu práce s mládežou pri riešení výziev mladých ľudí, prostredníctvom:

  • presadzovania uznávania práce s mládežou a nástrojov neformálneho vzdelávania, ako je osvedčenie Youthpass, v oblasti zamestnanosti, odbornej prípravy, vzdelávania a kultúry;
  • preskúmania možností zavedenia osvedčenia Youthpass ako vnútroštátneho nástroja uznávania.

Ďalšie informácie:

SÚVISIACE AKTY

Uznesenie Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade z 20. mája 2014 o pracovnom pláne Európskej únie pre mládež na roky 2014 - 2015 (Ú. v. EÚ C 183, 14.6.2014, s. 5 - 11)

Posledná aktualizácia 24.09.2015

Top